Αλλαγή προσκόπευσης ανάλογα με το φυσίγγι

gvp9000

Banned
Διαφωνούμε στα πάντα αλλά σε συμπαθώ γιατί θεωρώ ότι είσαι ειλικρινής.
Θα το ξεκινήσεις με εμένα που έμπλεξες αχαχαχ

Δες
v0=450m/s #2 στα 60m
Πάπια με 50km/h χωρίς αέρα.
Προσκόπευση όταν τα σκάγια βγαίνουν από το στόμιο 3,13m

v0=380m/s #2 στα 60m
Πάπια με 50km/h χωρίς αέρα.
Προσκόπευση όταν τα σκάγια βγαίνουν από το στόμιο 3,46m

Διαφορά 33 εκατοστά.
Ένας πολύ καλός σκοπευτής με μισή μοίρα απόκλιση, στα 60m σκοπεύει με ακρίβεια 52 εκατοστά.

Φυσικά σκάγια χωρίς να έχουν γίνει φακές, σωστά δηλαδή φυσίγγια ...

Σταματώ εδώ ...
topic.
Και εγω σε παω με χιλια κιας διαφωνουμε παντού γιατι σεβεσαι τον συνομιλητή σου κιας εχεις αντιθετη γνωμη. Κοιτα τωρα καναλι υπεριψωμενο με αναχωμα περπατιτο πρωι με κρύο εχει σε σημείο γόνατο (στροφή )και αρμιρικι πάντα κράταει 1 2 πουλια συνήθως μεση αποσταση βολης 40 με 45 μτ φυσίγγι σιπε 175 32 3 το λιγότερο 1πουλι την φορα .φυσίγγι ροτβαιλ 52 3 μετρα πισω η τουφεκια οπλο τσοκ ,χερια,τροπος σκοπευσης ιδιος,η το φυσίγγι ειναι αργο η εγω περνω υγρασία!!!
Φτιάχνω καινούργιο θέμα .. αν υπάρχει κάπου ας μετακινηθεί.

Άρα μου λες ότι το Rottweill 52gr #3 μένει ουσιαστικά 3m πίσω στα 40m από το φυσίγγι που έχεις επιτυχίες sipe 1,75x32gr #3.
Τα πουλιά δεν έχουν αναπτύξει μέγιστη ταχύτητα άρα να πούμε 30km/h.
Να υποθέσω ότι συμφωνείς στο αν τα magnum έβγαζαν την ίδια ταχύτητα με τα x32gr θα χρειάζονταν την ίδια προσκόπευση ???????????????????

Κοίτα τώρα ...
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μια διαφορά Vo 70m/s ανάμεσα στα 2 φυσίγγια (που την θεωρώ μεγάλη) η διαφορά προσκόπευσης ανάμεσα στα 2 φυσίγγια (όταν η γόμωση βγαίνει από το στόμιο στους 0 βαθμούς κελσίου) είναι 13cm.
Ουσιαστικά το magnum θα σου μένει 13cm πίσω.

Αυτό όμως δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί υπάρχει και ο χρόνος κάνης και η ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας.
Αυτός κυμαίνεται συνήθως από 0,0015 μέχρι 0,0025 δευτερόλεπτα.
Πιάνω πάλι τα άκρα και θεωρώ ότι το magnum έχει χρόνο κάνης 2,5msec ενώ το sipe 1,5msec.
Διαφορά 1msec δηλαδή 1 χιλιοστό του δευτερολέπτου.
Στον χρόνο αυτό το θήραμα θα έχει κινηθεί κατά (30km/h = 8.33m/s) 8.33*0.001 = 0.00833m δηλαδή 8 χιλιοστά ακόμα.

Σύνολο δηλαδή περίπου 13+0,8 ~ 14cm.

Για να μένει η τουφεκιά 3m πίσω θα πρέπει ο χρόνος κάνης να διαφέρει κατά 3m/8,33(m/s) = 0,36 δευτερόλεπτα κάτι που είναι αδύνατο.

Φυσικά η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο και ο καθένας ρίχνει γομώσεις που γνωρίζει και έχει αυτοπεποίθηση σε αυτές.
Οπότε ρίχνε τα sipe ...
 
Last edited:
Φτιάχνω καινούργιο θέμα .. αν υπάρχει κάπου ας μετακινηθεί.

Άρα μου λες ότι το Rottweill 52gr #3 μένει ουσιαστικά 3m πίσω στα 40m από το φυσίγγι που έχεις επιτυχίες sipe 1,75x32gr #3.
Τα πουλιά δεν έχουν αναπτύξει μέγιστη ταχύτητα άρα να πούμε 30km/h.
Να υποθέσω ότι συμφωνείς στο αν τα magnum έβγαζαν την ίδια ταχύτητα με τα x32gr θα χρειάζονταν την ίδια προσκόπευση ???????????????????

Κοίτα τώρα ...
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μια διαφορά Vo 70m/s ανάμεσα στα 2 φυσίγγια (που την θεωρώ μεγάλη) η διαφορά προσκόπευσης ανάμεσα στα 2 φυσίγγια (όταν η γόμωση βγαίνει από το στόμιο στους 0 βαθμούς κελσίου) είναι 13cm.
Ουσιαστικά το magnum θα σου μένει 13cm πίσω.

Αυτό όμως δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί υπάρχει και ο χρόνος κάνης και η ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας.
Αυτός κυμαίνεται συνήθως από 0,0015 μέχρι 0,0025 δευτερόλεπτα.
Πιάνω πάλι τα άκρα και θεωρώ ότι το magnum έχει χρόνο κάνης 2,5msec ενώ το sipe 1,5msec.
Διαφορά 1msec δηλαδή 1 χιλιοστό του δευτερολέπτου.
Στον χρόνο αυτό το θήραμα θα έχει κινηθεί κατά (30km/h = 8.33m/s) 8.33*0.001 = 0.00833m δηλαδή 8 χιλιοστά ακόμα.

Σύνολο δηλαδή περίπου 13+0,8 ~ 14cm.

Για να μένει η τουφεκιά 3m πίσω θα πρέπει ο χρόνος κάνης να διαφέρει κατά 3m/8,33(m/s) = 0,36 δευτερόλεπτα κάτι που είναι αδύνατο.

Φυσικά η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο και ο καθένας ρίχνει γομώσεις που γνωρίζει και έχει αυτοπεποίθηση σε αυτές.
Οπότε ρίχνε τα sipe ...
Μια φούτσα αβερατζ υπόθεση δλδ‼️μπράβο❓‼️δεν το ήξερα‼️
 
Τι ψυχολογία ρε βασιλη εξετάσεις εχω?καθε μέρα 25 χρόνια το κάνω το δρομολόγιο το ενα σκαει ολο το σύννεφο απ τα σκάγια ταυτόχρονα στο πουλί και το άλλο κανει 2 μετρα ουρα μες το νερο,τα μαγνουμ ειναι αργα οτι και να κανεις αν πας να τα τρεξεις χανεις κλειστρα και κοντακια .δεν εχω δει φυσίγγι εκτος απο αμερικανικα πανάκριβα να έχουν οικίες προσκοπευσεις σε πολλά γραμμάρια
 
Back
Top