Αλεπού

Την προηγούμενη εβδομάδα 18.00 ώρα το απόγευμα μου βγείκε μια στη μέση του δρόμου...ευτυχώς πάτησα φρένο κ δν την έκανα αερογραφία στν προφυλακτήρα.... :p :p

400 ευρώ την πλήρωσε μια ο θείος σε ένα τογιοτα κορολα
 
Και εμένα μου έκανε εντύπωση.
Θα έτρωγε καλά φαίνεται. Δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να παιζει.
Δεν ειναι θεμα φαγητου...πιστευω ειναι ο καιρος...φετος το φθινοπωρο μου θυμιζει το παλιο φθινοπωρο...τοτε που ο καιρος το Σεπτεμβρη ειχε βροχες και ψυχρα και οχι καυσωνα οπως τα τελευταια χρονια..
 
Λεωνίδα το ζωο χτυπήθηκε Αύγουστο.
Πήρα ακόμη μια μετά από λίγες μέρες αλλά εκείνη δεν είχε ούτε μια τρίχα πάνω της. Ήταν με ψωρίαση και νηστική.
Τον Αυγουστο ειχε ακομη μεγαλες ζεστες... ποτε τον Αυγουστο δε ειδα αλεπου με τόση τριχα πανω της,λες κι ειναι Οκτωβριος...ειναι πραγματικα περιεργο...τι να πω,τρελαθηκε η φυση...
 
View attachment 33110

Οι λαγοί σμρ μπορεί να μας έφυγαν την αλεπού όμως την κράτησα με ένα 5αρι στα 35μ. .yelling.
Χτυπώντας αυτή περισσότερους λαγούς κέρδισες αν το σκεφτείς
Έχει γεμίσει ο τόπος εκτός της ζημιάς που κάνουν είναι και οι νούμερο ένα φορείς λεισμανίασης στην φύση συν τη λύσσα
 
Χτυπώντας αυτή περισσότερους λαγούς κέρδισες αν το σκεφτείς
Έχει γεμίσει ο τόπος εκτός της ζημιάς που κάνουν είναι και οι νούμερο ένα φορείς λεισμανίασης στην φύση συν τη λύσσα
Έχει γεμίσει ο τόπος δεν λες τίποτα.Αν νυχτώσει και γυρίζεις με το αμάξι πετάγονται όπως τα αγριογούρουνα.
 
Χτυπώντας αυτή περισσότερους λαγούς κέρδισες αν το σκεφτείς
Έχει γεμίσει ο τόπος εκτός της ζημιάς που κάνουν είναι και οι νούμερο ένα φορείς λεισμανίασης στην φύση συν τη λύσσα

Νούμερο ένα εχθρός του λαγού φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.
 
Νούμερο ένα εχθρός του λαγού φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.
Είναι μεριές που ξέρω μιλάω για έλατα που πρίν χρόνια φύσαγε στον λαγό και τώρα είναι κάπου και που από κανένας
Λαθροθηρία έχει λιγότερη από παλιότερα η κύρια αιτία κατά την γνώμη μου είναι ότι πλέον οι αλεπούδες είναι πάρα πολλές
Και γιατί δεν τις κυνηγάει κανείς και γιατί οι λάκκες ντύθηκαν υπερβολικά με κέδρα και τις ευνοεί ακόμα περισσότερο
Που να μείνει ειδικά μικρός λαγός όταν 365 μέρες τον χρόνο είναι ανάμεσα σε αλεπούδες
 
Είναι μεριές που ξέρω μιλάω για έλατα που πρίν χρόνια φύσαγε στον λαγό και τώρα είναι κάπου και που από κανένας
Λαθροθηρία έχει λιγότερη από παλιότερα η κύρια αιτία κατά την γνώμη μου είναι ότι πλέον οι αλεπούδες είναι πάρα πολλές
Και γιατί δεν τις κυνηγάει κανείς και γιατί οι λάκκες ντύθηκαν υπερβολικά με κέδρα και τις ευνοεί ακόμα περισσότερο
Που να μείνει ειδικά μικρός λαγός όταν 365 μέρες τον χρόνο είναι ανάμεσα σε αλεπούδες

Έτσι ακριβώς είναι. Σε διάφορα σεμινάρια που κάνουμε ανά την Ελλάδα παρουσία θηραματολογων κτλ.... Νούμερο ένα εχθρός του λαγού είναι η αλεπού και νούμερο δύο όσο κι αν σας φανεί περίεργο..... Μπούφος....
 
Έτσι ακριβώς είναι. Σε διάφορα σεμινάρια που κάνουμε ανά την Ελλάδα παρουσία θηραματολογων κτλ.... Νούμερο ένα εχθρός του λαγού είναι η αλεπού και νούμερο δύο όσο κι αν σας φανεί περίεργο..... Μπούφος....
Από τον μπούφο δεν καταλαβαίνει από που του έρχεται τρώει εναέριο πέσιμο
Με αλεπού δεν θα ξεχάσω σκηνικό πρίν χρόνια που πετυχαίνω έναν μισόλαγο στον δρόμο
Αυτός πήγαινε σαν μαλακας δρόμο δρόμο και εγώ δέκα μέτρα πιο πίσω τον χάζευα
Αφού πήγαμε καμία εκατοσταρία μέτρα έτσι και παίρνει μια δεξιά στροφή έκανε μετωπική με μια αλεπού που ερχόταν
Κάνει ο λαγός μια τρίπλα και της ξεφεύγει κυριολεκτικά μέσα από το στόμα μπροστά ο λαγός πίσω η αλεπού και πιό πίσω εγώ να πατάω κόρνες
Η πουτάνα τον είχε λοκάρει και τον είχε στρώσει στο κυνήγι ούτε κόρνες καταλάβαινε ούτε τίποτα μόνο όταν την έφτασα στον κώλο να την πατήσω παραιτήθηκε
 
Γι' αυτό με φεγγάρι ο λαγός δεν βόσκει σε ξέφωτα ή γενικά ανοιχτά μέρη και προτιμά να περάσει μέσα από χορτάρια κ.ο.κ. Όλο με το άγχος είναι ο φουκαράς σε όλη του την ζωή...
Όντως πρώτα η πέρδικα και μετά ο λαγός δεν ξέρουν από που να πρωτοφυλαχτούν
 
Back
Top