Αεροβόλα σκοποβολής

Οι διοπτρες με το σταυρονημα που εχουν μεσα ειναι απο μονες τους ενα συστημα μετρησης της αποστασης.
Καταρχην θα την μηδενισεις στα 30-35 μετρα.
Επειτα αναλογα με την αποσταση που ριχνεις θα σημαδευεις καποια κλικ πιο ωηλα η πιο χαμηλα αν ριχνεις πιο κοντα!
Επισης με το AO η parallax που εχουν σου επιτρεπει να βρεις με ακριβεια στα ποσα μετρα μακρυα βρισκεται ο στοχος σου!
Leatherwood_NoMathMilDot.jpg
rs_bushnelldoa_200906-a.jpg

Προσωπικα με εχει βολεψει πολυ το FT σταυρονημα που μπορεις να δεις παρακατω!
71000649.png
 
Με περιπου 100 ευρω αγοραζεις μια πολυ αξιοπρεπη στα 3-9Χ με ΑΟ και mildot!
Εγω βεβαια για να καλυψω το PCP εδωσα πανω απο 300.
 
Για σας εγώ πήρα ένα pcp hatsan 65 αλλά δεν το χάρηκα ακόμα σχεδόν 8 μήνες μετά 3 βολές για δοκιμή . Αν δεν βρω σιγαστήρα το βλέπω για καιρό στον οπλοβαστο αν και σε μονοκατοικία και απόσταση απο τα σπίτια του χωριού στα 250 μέτρα μια γειτόνισα στα 80 μέτρα ειναι πρόβλημα για το ήχο που βγάζει ( κομπλεξική με τα όπλα και τους κυνηγούς )όποτε συνεχίζω να ( παίζω ) με το μικρό που έχω χρονια. Μπορεί να μου πει κανείς πως να βάλω ΦΩΤΟ στο κείμενο ;
 
Last edited:
Μακη εφοσον εισαι εκτος Αθηνων απο οσο καταλαβαινω παρε το και ανεβα στο βουνο η σε κανενα χωραφι.
Εκει δε θα σε ενοχλησει κανεις.
 
enduras Γιάννης το όνομα μου μετακινήση εκτός σπιτιού έχει και την πιθανότητα προβλημάτων με την αστυνομία και άντε πιστους ότι κανείς σκοποβολή ( ο νόμος δεν το προβλέπει βλέπεις και κατα καιρούς έχουν υπάρξει θέματα με τα αεροβόλα )μόνο σπίτι τα χρησιμοποιω για να μην ρισκάρω και τυχόν άδεια όπλων και κυνηγού
 
Φίλε Γιάννη αν έχεις το όπλο σε θήκη κατά την μεταφορα,Έχοντας μαζί σου μερικούς χάρτινους στόχους σαν πειστήριο δεν νομίζω να έχεις θέμα..
Καλό είναι να μην είσαι ντυμένος κυνηγετικά με παραλλαγές κλπ..Για παν ενδεχόμενο..Αλλά και πάλι με επιφύλαξη στο λέω.
 
Γειά σου Γιάννη.
Κυριακος εγώ.
Σωστά τα λέει ο Τάσος από πάνω.
Άσε που αν σου κάνουν καταγγελία πως ρίχνεις από μέσα από το σπίτι είναι πολύ χειρότερο!!!
 
γιασας παιδες μιας και ψηνωμουνα εδω και πωλη καιρω για κανενα αεροβολο εχωντας βεβαια ενα 40αντα ετων το ωπειο το ειχα κερδηση σε χαρτακια πιτσιρικας,ενα τσεχικο slavia 4,5 χιλιοστα αλα πωλη μικρο joynior και ριχνη το πωλη στα 15 με 20 μετρα,,ετσι το λουστραρισα και το εχω στον τειχο για ενθυμειο,,,τελικα αγωρασα ενα bam το μοντελο 19/18 5,5 χιλιοστα,,,,ετσι ξεκινησα στο κτημαμου της ριθμησης να δω στα πωσα μετρα να ρεγουλαρω το κλεισιοσκοπειο,,,παντως παρα πωλη δυνατο αεροβολοοο νοβοπαν 3αρι το περναη στα 20 μετρα περα για περαααα,,,,ετσι θα σας βαλω καπιες φωτο που γηνανε απο τα 15,20,25,και 30αντα μετρα που το ρυθμιζα,,,η βολες εκτως στοχου ητανε την ωρα που το ρυθμιζα,,και μεσα σε καθε βολη εχω τα μετρα σε κυκλο που εριχνα,,πιστευω οτι το εφερα στα μετρα και ξερω ποτε πρεπη να ριξω μακρια και ποτε κοντα ριθμιζωνταστο,,,δεχτη καθε συμβουληηηηηη

imgurl
το slavia,,

screen shot windows 7

free image uploader


image hosting above 5 mb


image hosting free


screengrab

forum image hosting


picture hosting


image hosting adult
στα 30αντα μετρα βοληηη θα αναστεναξουνε η καρακαξεςςςςς
 
Εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με το Norica Gus Ram System σε 5,5mm.
Πολύ δυνατό αλλά παρόλο την ταχύτητα του είναι πολύ ευθύβολο.
Επίσης για την τιμή του έχει πολύ καλή σκανδάλη.
ωραιο αεροβολο το ξερω,αλα δεν ηθελα να δωσω και πωλα ευρω για μια σκοποβολη που κανω που και που:),,,,το βαμ το πηρα 125 ευρω και για τα λεφτατου εως στιγμης κανω την πλακαμου:):)
 
συνεχειζουμε παλη τις βολες και ρυθμισηςςς,,μαλιστα αγωρασα και κατι βολιδες καινουργιες για καλητερες βολες,,stoeger x/magnym,,1,11 gr,,,,,και x/power 1,37 gr,,, τελικα το αεροβολο εχη πωλη ψαξιμο και στης βολιδες και στης ρυθμησιςςςς,,παντως την πρωσπαθιαμας και την πλακαμας την κανουμεεεε,,,παιδια η στοχη που ριχνω ειναι αλουμινιο 3χιλιοστα,,,,εγραψα λαθος για λαμαρινα,,σορυυυ δεν εχουμε στα χεριαμας και κανενα πολεμικοοο.RESPECT.

upload gambar


print screen windows
 
Φίλος του πατέρα μου με παρακάλεσε αν γίνετε να του βρω ελατήριο για το εν λόγω αεροβόλο, ένα BSA AirSporter. Το αεροβόλο είναι αγορασμένο την δεκαετία του '60 στην Αίγυπτο.
Στην κάννη αναφέρει BSA GUNS LTD ENGLAND .22cal. Επάνω στο έμβολο που οπλίζει έχει χαραγμένα τα εξής CAL 22* και στην συνέχεια με ελληνικά γράμματα ένα όνομα Ευαγγ. Ζερμπίνης 1966. Δεν ξέρω αν πρόκειται για τον τότε κάτοχο ή για τον μαγαζάτορα που το πούλησε. Πως μπορώ να βρω ελατήριο και οτιδήποτε αναλώσιμο προκειμένου να ανακτήσει την δύναμη του, γνωρίζει κανείς;

Μερικές φώτος.















 
Back
Top