Αεροβόλα - Λαστιχοβόλα

Σκέφτομαι την αγορά ενός ψαροτούφεκου,αλλά δεν έχω ιδέα από το αντικείμενο.
Θα ήθελα την γνώμη σας και τι πρέπει να προσέξω...
 
Είναι αναλόγως για τι ψάρεμα το θέλεις Γιώργο..Εγω είμαι φανατικός των λάστιχων.. με ένα 90αρι μπορείς να κάνεις τα περισσότερα είδη ψαρέματος..τρύπα, πλανάρισμα,καρτέρι..
 
Σκέφτομαι την αγορά ενός ψαροτούφεκου,αλλά δεν έχω ιδέα από το αντικείμενο.
Θα ήθελα την γνώμη σας και τι πρέπει να προσέξω...
Λαστιχοβόλο 90άρι όχι ιδιαίτερα ακριβό...... κλασσική βέργα με σπείρωμα για να μπορείς να προσαρμόζεις ότι θες.
Μόλις εξοικειωθείς με την φάση τα ξαναλέμε......

υγ.Πρώτα αγόρασε σημαδούρα και μετά τα υπόλοιπα:)
 
μπορείς να κάνεις τα περισσότερα είδη ψαρέματος..τρύπα,
Αυτο το ψαρεμα- τρυπα πολυ μου αρεσει κ μενα αν κ δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου ψαροτουφεκο... Gerry Ποια τεχνικη προσεγγισης εφαρμοζεις γιατι σε βλεπω εμπειρο... .my man.
Σορρυ για το Offtopic .off topic. δεν κρατηθηκα... .ban.
 
Σορυ μα ουτε εγω κρατιεμε..sarcastic.
παει ενας μπαρμπας σε μια πουτ.....

ποσα παει την ρωταει?

10 να μπεις κ δεκα να βγεις παππου.

Μπαινει ο γερος......κ μενει μεσα.
κατα το πενταλεπτο...ρωταει η κοπελα.

Εεεε παππου θα βγεις... εχουμε κ δουλειες.
ο παππους.....εεχμ......ναι αλλα......δεκα κραταω.very funny.
 
Στο θεμα τωρα.
εχοντας μια σημαντικη πειρα προ δεκαετιας κ εχοντας δουλεψει κ τα δυο.
εαν θα ασχοληθεις καλα κ οχι για δυο φορες τον χρονο ενα καλο λαστιχοβολο 90 ποιοτικό κ οχι κατ αναγκη πανακριβο θα σου δωσει αυτο που χρειαζεσαι.
εγω ειχα το rayo τοτε κ ηταν εξαιρετικα δυνατο κ ευθυβολο οπλο σε εκατοστά ρι.
Ειχα επίσης το 55αρι αεροβολο της μαρες που δουλευα πολυ στην τρύπα;)
 
  • Like
Reactions: jnp
Τα αεροβόλα τι συντήρηση ακριβώς χρειάζονται;;
Έχει ο πατέρας μου ένα mares cyrano (700 αν θυμάμαι καλά), αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει εδώ και πολλά χρόνια και σκέφτομαι να το πάρω εγώ το καλοκαίρι.
 
  • Like
Reactions: jnp
Τα αεροβόλα τι συντήρηση ακριβώς χρειάζονται;;
Έχει ο πατέρας μου ένα mares cyrano (700 αν θυμάμαι καλά), αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει εδώ και πολλά χρόνια και σκέφτομαι να το πάρω εγώ το καλοκαίρι.
Εξαιρετικό αεροβόλο ,από τα καλύτερα.

Σίγουρα θα θέλει o ring.
Είναι τα λαστιχάκια που μπαίνουν στο έμβολο και στεγανοποιούν τον θάλαμο για να μην χάνει αέρα.
Δεν θέλει τίποτα άλλο .
Νομίζω ότι πρέπει να πας σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα.
Τα δικά μου τα έδινα στον Καρτελιά ...
 
Τα αεροβόλα τι συντήρηση ακριβώς χρειάζονται;;
Έχει ο πατέρας μου ένα mares cyrano (700 αν θυμάμαι καλά), αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει εδώ και πολλά χρόνια και σκέφτομαι να το πάρω εγώ το καλοκαίρι.
Το έχω κιεγω και είναι αξιόπιστο αλλά όχι ακριβείας όπως το λαστιχοβολο. Ποτε μην ρίξεις εκτός νερού. Πήγαινε το για αλλαγή λαδιων και έλεγχο στεγανοτητας.
Πάντως για αρχή καλό είναι, μονο που δεν είναι για μακρινες ντουφεκιές. Ένα πράμα σαν κυλινδρος με διασπορας ν.10 για να καταλάβεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrV
Αυτο το ψαρεμα- τρυπα πολυ μου αρεσει κ μενα αν κ δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου ψαροτουφεκο... Gerry Ποια τεχνικη προσεγγισης εφαρμοζεις γιατι σε βλεπω εμπειρο... .my man.
Σορρυ για το Offtopic .off topic. δεν κρατηθηκα... .ban.
Ναι, ναι τρυπα ναναι κιοτι ναναι!!!
 
Last edited:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Καλοβλέπω το Pathos Standard.Έχω διαβάσει καλά σχόλια στο Internet και είναι και Ελληνικής κατασκευής.;)
Απλά προβληματιζόμουν για το μήκος.Μάλλον θα πάω σε 90άρι τελικά.
Και εννοείτε φίλε Διονύση ότι θα έχω σημαδούρα.Η ασφάλεια μας πάνω από όλα.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Καλοβλέπω το Pathos Standard.Έχω διαβάσει καλά σχόλια στο Internet και είναι και Ελληνικής κατασκευής.;)
Απλά προβληματιζόμουν για το μήκος.Μάλλον θα πάω σε 90άρι τελικά.
Και εννοείτε φίλε Διονύση ότι θα έχω σημαδούρα.Η ασφάλεια μας πάνω από όλα.
90 αρι και στη συνέχεια ένα 65-70 αρι και είσαι πλήρης για αρχή.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, θα κοιτάξω στην Χαλκίδα για κανένα καλό κατάστημα που να μπορεί να το κοιτάξει (έχω 1-2 ήδη στο νου μου)
Όταν το είχε πρωτοπάρει ο πατέρας μου, το κυνηγούσε αρκετά για δυο καλοκαίρια και χτυπούσε αρκετά ψάρια, μετά πήρε ένα λαστιχοβόλο (cressi apache 75αρι) και τα τελευταία 10 χρόνια περίπου δεν το έχει ακουμπήσει το αεροβόλο... Καινούριο είναι επί της ουσίας και κρίμα είναι να κάθεται.
 
Και εγώ για χρόνια ευχαριστήθηκα ένα γαλλικό sporasub 75αρι, το οποίο αργότερα το μετετρεψα σε 65αρι για χταπόδια κυρίως.
 
Αυτο το ψαρεμα- τρυπα πολυ μου αρεσει κ μενα αν κ δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου ψαροτουφεκο... Gerry Ποια τεχνικη προσεγγισης εφαρμοζεις γιατι σε βλεπω εμπειρο... .my man.
Σορρυ για το Offtopic .off topic. δεν κρατηθηκα... .ban.

Άρι τα πιο συνηθισμένα είδη είναι 3

Πλανάρισμα: Έχεις παρατηρήσει το ψάρι απο την επιφάνεια και το προσεγγίζεις κατακόρυφα και αθόρυβα εννοείτε..(Τα ψάρια δεν μπορούν να δουν ακριβώς απο πάνω τους εξού και αυτή η τεχνική)

Καρτέρι: Κατεβαίνεις τα μέτρα που μπορείς κρύβεσαι καλά είτε πίσω απο πέτρα είτε μέσα στα φύκια και περιμένεις..Η περιέργεια τον ψαριών για το τι είναι αυτό που κατέβηκε στο βυθο θα τα κάνει να σε πλησιάσουν σε αποσταση βολής..(κολπάκια όπως φύσημα απο τον αναπνευστήρα για δημιουργία μπουρμπουλήθρας..ή χτύπημα του όπλου σε μια πέτρα ενδεικνύονται για αυτό το ψάρεμα ;) )

Τρύπα: Παρακολουθείς τα ψάρια που κουρνιάζουν ή μπαίνουν για προφύλαξη και απλά πας και τσεκάρεις..(συνήθως κάτω απο ένα βράχο γίνεται ένας χαμός απο διακλαδώσεις και χάνεται το ψάρι..αλλά μερικές φορές είσαι τυχερός..Πολύ καλές πέτρες είναι τα απομονωμένα μονόπετρα.. ;) )

Υ.Γ: Τα υπόλοιπα κόλπα οταν μου μάθεις τον ντουμπλέ ανάποδα.. .banana.
 
Χρόνια έχω ένα 75αρι demka και πέρσυ απέκτησα ένα 90αρι και έμεινα μαλάκας με την δύναμή του..Το 90αρι είναι bucanero (ελληνικό)
 
Back
Top