Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Παίρνω τηλέφωνο α ρωτησω αλλά δε το σηκώνουν
Το χαρτί γιατρού ισχύει για 3 χρόνια όντως αλλά υπάρχει ένα παραθυράκι που λέει ότι αν περάσει 1 χρόνος ο αστυνομικος που σου βγαζει την αδεια μπορει να σου ζητησει να του πας καινούργιο...
 
Δεν είναι για μένα ένας φίλος ξαναρχίζει φέτος και το οπλο ήταν με 2ετια του πατέρα. Έτσι του παν είτε 2ετια είτε πλήρης ανανέωση ψυχίατρος δημοσιου
Κλασσικη περιπτωση Τμηματος Ασφαλείας, που βγαζει ο διοικητής δικα του φιρμανια!
Αρχικα εννοει ΕΟΠΥΥ και οχι δημοσιου νοσοκομειου, καθως ειπαμε να βγαλει φιρμανι αλλα μην το γαμησουμε κιολας!
Ελπιζω να βγαλει ακρη και να μην πεσει στην περιπτωση που οι ψυχιατροι της περιοχης "δεν υπογραφουν τετοια χαρτια..δεν παιρνουμε τετοια ευθυνη κτλ"!!!!
 
Ρε παιδια για ανανέωση 10ετιας πλέον χρειάζεται χαρτί από ψυχίατρο δημοσίου?
Πριν από ένα μήνα έβγαλα άδεια αγοράς με χαρτί ιδιώτη παθολόγου. Και στις προηγούμενες ανανεώσεις μου το ίδιο. Όντως ισχύει γιά τρία χρόνια, εμένα είχαν περάσει τρία χρόνια και τρείς μήνες και αναγκαστικά έβγαλα καινούργιο.
 
Χαος η κατασταση..αλλοι δεχονται χαρτι απο παθολογο αλλοι οχι..ασχετως τι ακριβως οριζει ο νομος ειναι στην κριση του καθε Αστυνομου-ΑΤ τι θα ζητησει...το καλυτερο ειναι ο καθε ενδιαφερομενος να πηγενει στο ΑΤ της περιοχης που ανηκει για τα περαιτερω...
 
Χαος η κατασταση..αλλοι δεχονται χαρτι απο παθολογο αλλοι οχι..ασχετως τι ακριβως οριζει ο νομος ειναι στην κριση του καθε Αστυνομου-ΑΤ τι θα ζητησει...το καλυτερο ειναι ο καθε ενδιαφερομενος να πηγενει στο ΑΤ της περιοχης που ανηκει για τα περαιτερω...


Έκδοση Αδείας Κατοχής Κυνηγετικών Όπλων (άρθρο 8 παρ. 1 Ν. 2168/1993)

Απαιτούμενα δικαιολογητικά :
1. Αίτηση του ενδιαφερομένου, μετά των προβλεπομένων κάθε φορά από τις ισχύουσες διατάξεις ενσημοχαρτοσήμων.
2. Τιμολόγιο αγοράς από έμπορο της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, από το οποίο να προκύπτει η νόμιμη προέλευση του συγκεκριμένου κυνηγετικού όπλου ή ανταλλακτικής κάννης αυτού, ή υπεύθυνη δήλωση του πωλητή, εφόσον η αγορά πραγματοποιήθηκε από ιδιώτη, με την απαραίτητη υποβολή στην περίπτωση αυτή της άδειας κατοχής ή του δελτίου κατοχής του συγκεκριμένου όπλου.
Εφόσον δεν υπάρχει άδεια ή δελτίο κατοχής, ο πωλητής αναφέρει στην ως άνω δήλωσή του την πηγή προέλευσης του συγκεκριμένου όπλου.
3. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 του ενδιαφερομένου ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν. 2168/1993.
Στην ίδια δήλωση αναφέρεται πόσα ακόμη κυνηγετικά όπλα κατέχει ο δηλών, ως και ότι το προς αγορά όπλο πληροί τις αναφερόμενες στο άρθρο 1 παρ. 1 εδάφ. β΄ του Ν. 2168/1993 προϋποθέσεις.
4. Ιατρικό πιστοποιητικό από ιατρό νευρολόγο-ψυχίατρο ή παθολόγο, από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου.
5. Αντίγραφο ποινικού μητρώου δικαστικής ή γενικής χρήσης (άρθρο 577 Κ.Π.Δ., όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 10 του Ν. 1805 /1988)
6. Δύο (2) πρόσφατες φωτογραφίες.

Για χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου σε άτομα που έχουν ήδη εφοδιασθεί με άδεια αγοράς του συγκεκριμένου όπλου, δεν απαιτείται Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/1986, Ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου δικαστικής ή γενικής χρήσης.
Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής.
Σε περίπτωση χορήγησης αδειών σε αλλοδαπούς, οφείλουν οι ενδιαφερόμενοι να προσκομίζουν, κατά περίπτωση, και τα κατωτέρω δικαιολογητικά :
α. Για χορήγηση αδείας αγοράς κυνηγετικού όπλου κατηγορίας Α΄ σε κάτοικο άλλου Κράτους-Μέλους της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης, έγγραφη συναίνεση του Κράτους αυτού.
β. Για χορήγηση αδείας κατοχής κυνηγετικού όπλου, επικυρωμένο αντίγραφο εγγράφου από το οποίο προκύπτει η μόνιμη παραμονή του στην Ελλάδα και υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερομένου ότι δεν πρόκειται το όπλο αυτό να μεταφερθεί στο εξωτερικό.
 
Ρε παιδια για ανανέωση 10ετιας πλέον χρειάζεται χαρτί από ψυχίατρο δημοσίου?
Μάριε όπως είπε και ο Βαγγέλης...εάν είχες ξανά βγάλει νέα άδεια κατωχής μέχρι πριν 3 χρόνια πίσω ΔΕΝ χρειάζεται ξανά εξέταση από γιατρό.....Εγώ πριν μια εβδομάδα έβγαλα νέα άδεια κατοχής για το όπλο που περιμένω κ με ρώτησαν στην ασφάλεια εάν έχω πρόσφατη (3 χρόνια πριν) νέα άδεια αγοράς......αφού δν είχα πέρασα από ιδιωτικό παθολόγο που υπογράφει τέτοια χαρτιά.
Δεν είναι για μένα ένας φίλος ξαναρχίζει φέτος και το οπλο ήταν με 2ετια του πατέρα. Έτσι του παν είτε 2ετια είτε πλήρης ανανέωση ψυχίατρος δημοσιου
Καλά λέει ο αστυνόμος....ας είναι το όπλο ανανεωμένο πριν 3 έτη, αφού θα το δουλεύει ακόμη ένα διαφορετικό άτομο θα πρέπει να εξεταστεί κ εκείνο πλέον....
 
Από το site της Αστυνομίας!
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1186&Itemid=131&lang=
Έλεος πιά με τον κάθε υπαλληλίσκο που ζητάει ότι του κατέβει!!!!
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφέρομαι σε όλους, μόνο σε κάποιους που ίσως λόγω άγνοιας ή υπερβάλλοντα ζήλου ζητούν πράγματα που δεν τα επιβάλλει ο νόμος , όπως στην περίπτωση του συνάδελφου πιό πάνω. Γιατί η προσωπική μου εμπειρία ήταν εξαιρετική με το παλληκάρι της ασφάλειας που με εξυπηρέτησε και αυτό πρέπει να λέγεται!
 
Και που να δεις πανηγύρι, όταν πήγα βεβαίωση που η σφραγίδα του γιατρού έγραφε .... πιστοποιημένος ιατρός ΕΟΠΥΥ......hair.
Να προσπαθείς να εξηγήσεις ότι άλλο πράγμα είναι ο συμβεβλημένος και άλλο ο πιστοποιημένος ... .love.
Πάντως, Παντελή για να έρθω στην παρατήρηση σου, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Θέμα πληρωμής νομίζω ότι τίθεται.
 
Και που να δεις πανηγύρι, όταν πήγα βεβαίωση που η σφραγίδα του γιατρού έγραφε .... πιστοποιημένος ιατρός ΕΟΠΥΥ......hair.
Να προσπαθείς να εξηγήσεις ότι άλλο πράγμα είναι ο συμβεβλημένος και άλλο ο πιστοποιημένος ... .love.
Πάντως, Παντελή για να έρθω στην παρατήρηση σου, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Θέμα πληρωμής νομίζω ότι τίθεται.
Ούτε θέμα αξιοπιστίας, ούτε θέμα πληρωμής. Ένας παραλογισμός είναι αυτή η "οδηγία", μια ανοησία, που είμαι σίγουρος ότι ούτε ο συντάκτης της θα είναι σε θέση να δώσει μια λογική εξήγηση και αιτιολόγηση. Αφού λέει ότι δέχονται βεβαίωση και από γιατρό Δημόσιου Νοσοκομείου !!!!!!
Εξάλλου και γιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ δεν νομίζω ότι θα σου δώσει τη βεβαίωση τσάμπα ... Θυμάμαι παλιά, είχα πάει, για κάποια ίωση, σε μια γιατρό με ραντεβού μέσω ΙΚΑ τότε, και επ'ευκαιρία της ζήτησα να μου δώσει και μια βεβαίωση (δε θυμάμαι αν ήταν όταν είχα πάρει τη Mossberg ή όταν ήθελα να δηλώσω το παλιό 16αρι στο όνομά μου ... ). Μου υπέγραψε τη βεβαίωση αλλά μου είπε ότι πρέπει να την πληρώσω, γιατί η χορήγηση βεβαιώσεων δεν περιλαμβάνεται στις υποχρεώσεις τους, δηλ. δεν είναι ιατρική πράξη που καλύπτεται από τη σύμβασή τους με το ΙΚΑ, κάτι τέτοιο μου είχε πεί, και ότι υπήρχε και σχετική απόφαση του ιατρικού συλλόγου ... Και μου βούτηξε ένα πεντοχίλιαρο τότε !!!
 
Φιλοι σε περίπτωση που χαθεί το δελτίο κατοχής όπλου τι δικαιολογητικά και ποια διαδικασία απαιτείται?
Αν χαθεί ΑΚΚΟ σε ισχύ,λογικά δεν θα θέλει τίποτα αφού τα προσκομιθέντα για την έκδοση της, είναι ακόμα σε ισχύ. Όπως και να έχει, πήγαινε από κοντά και ρώτα.
 
Φιλοι σε περίπτωση που χαθεί το δελτίο κατοχής όπλου τι δικαιολογητικά και ποια διαδικασία απαιτείται?
Πας στο τμήμα τους λες ότι έχασες το χαρτί και σου γράφει καινούργιο εφόσον όλα είναι σε ισχύ.
 
Back
Top