Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα, θέλω να πάρω στο ονομά μου μια καραμπίνα από τον πατέρα μου αγορασμένη το 1985 (τα χαρτιά της αγοράς τα έχω) ο πατέρας μου όμως δεν είχε δηλώσει ποτέ το όπλο όπως και δεν το δούλεψε παρά μόνο 2-3 φορές όταν το πρωτοπήρε, θα μπορέσω να κάνω μεταβίβαση στο ονομά μου και πως? η να το πετάξω σε κανά βόθρο μη βρούμε και κανά μπελά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπαρχει Α.Κ.Κ.Ο απο Τ.Α ή Α.Τ στο ονομα του πατερα σου ή απλα η αποδειξη απο το μαγαζι που την αγορασε;
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα, θέλω να πάρω στο ονομά μου μια καραμπίνα από τον πατέρα μου αγορασμένη το 1985 (τα χαρτιά της αγοράς τα έχω) ο πατέρας μου όμως δεν είχε δηλώσει ποτέ το όπλο όπως και δεν το δούλεψε παρά μόνο 2-3 φορές όταν το πρωτοπήρε, θα μπορέσω να κάνω μεταβίβαση στο ονομά μου και πως? η να το πετάξω σε κανά βόθρο μη βρούμε και κανά μπελά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορείς χωρίς συνέπειες με 30 ευρώ,ρώτα το Α.Τ.που ανήκεις και θα βρείς λύση
https://www.protothema.gr/greece/ar...e-horis-sunepeies-ta-adilota-kunigetika-opla/
 
Παιδιά μια βοήθεια ,θέλω να αγοράσω όπλο από Θεσσαλονίκη από ιδιώτη όμως δεν γίνεται να βρεθούμε λόγω απόστασης και ο μόνος τρόπος να δω το όπλο φαντάζομαι είναι να το στείλει με courier με εντολή να το δω και εάν μου κάνει να το αγοράσω ,πριν από αυτό όμως τι πρέπει να κάνω ώστε να διασφαλίστει ο πωλητής
Φιλε pain δυστυχως δεν γινεται τπτ ωστε να διασφαλιστεί και ο πωλητης και εσυ.....δυστυχως οπλο μεταχειρισμενο εξ αποστάσεως ειναι λαχνος....μπορει να σου κατσει αλλα μπορει και να ΜΗΝ.....
 
Υπαρχει Α.Κ.Κ.Ο απο Τ.Α ή Α.Τ στο ονομα του πατερα σου ή απλα η αποδειξη απο το μαγαζι που την αγορασε;
Όχι φίλε μου δεν υπάρχει κάποια άδεια από την αστυνομία, μόνο τα χαρτιά της αγοράς του όπλου.
 
Όχι φίλε μου δεν υπάρχει κάποια άδεια από την αστυνομία, μόνο τα χαρτιά της αγοράς του όπλου.
Αφου ειναι τοσο παλια πηγαινε με το οπλο χωρις τα χαρτια αγορας και θα περαστει σαν αδηλωτο..30 ευρω ειναι το χερτοσημο και ουτε θα μπλεξεις με τιποτα γιατι το ονομα του πατερα σου δεν φαινεται απο πουθενα
 
Όχι φίλε μου δεν υπάρχει κάποια άδεια από την αστυνομία, μόνο τα χαρτιά της αγοράς του όπλου.
θα βοηθήσει αυτό
την Α.Κ.Κ.Ο θ αργήσεις μάλλον να την πάρεις αφού πρέπει τυπικά να ελέγξουν τα νούμερα του όπλου αν ποτέ πουλήθηκε η αν απασχολησε τις αστυνομικές αρχές παράνομα
τυπικά αλλά γίνονται
 
θα βοηθήσει αυτό
την Α.Κ.Κ.Ο θ αργήσεις μάλλον να την πάρεις αφού πρέπει τυπικά να ελέγξουν τα νούμερα του όπλου αν ποτέ πουλήθηκε η αν απασχολησε τις αστυνομικές αρχές παράνομα
τυπικά αλλά γίνονται
Μακη αφου αγοραστηκε υποθετω καινουριο δεν φαινεται πουθενα..αν απασχολει θα φανει οταν θα καταχωρειται στο συστημα
 
Μακη αφου αγοραστηκε υποθετω καινουριο δεν φαινεται πουθενα..αν απασχολει θα φανει οταν θα καταχωρειται στο συστημα
Μίλτο έτσι πιστεύω κι εγώ αλλά ο κάθε υπεύθυνος τμήματος ενεργεί διαφορετικά γι αυτό ας κρατήσει ο φίλος το ενδεχόμενο αναμονής
 
Μίλτο έτσι πιστεύω κι εγώ αλλά ο κάθε υπεύθυνος τμήματος ενεργεί διαφορετικά γι αυτό ας κρατήσει ο φίλος το ενδεχόμενο αναμονής
Σιγουρα αναμονη θα υπαρχει λογω φορτου αδεοων μεχρι να απαντηθει το ποινικο μητρωο περιπου ενα μηνα
 
Μίλτο έτσι πιστεύω κι εγώ αλλά ο κάθε υπεύθυνος τμήματος ενεργεί διαφορετικά γι αυτό ας κρατήσει ο φίλος το ενδεχόμενο αναμονής
επίσης κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί κι εγώ το έμαθα από προσωπική εμπειρία ο διαχωρισμός ΑΤ και ΤΑ έγινε το 1997 κι όσοι φάκελοι δεν ζητήθηκαν ξεχάστηκαν στα αρχεία των ΑΤ και πιθανόν να μην έχει γίνει ακόμα η καταγραφή τους
 
επίσης κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί κι εγώ το έμαθα από προσωπική εμπειρία ο διαχωρισμός ΑΤ και ΤΑ έγινε το 1997 κι όσοι φάκελοι δεν ζητήθηκαν ξεχάστηκαν στα αρχεία των ΑΤ και πιθανόν να μην έχει γίνει ακόμα η καταγραφή τους
Απο το 97 μεχρι τωρα λιγο δυσκολο να μην εχει γινει μεταφορα..εκτος αν ειναι απο ατομα που πανε μια φορα στα 10 χρονια μπορει και παραπανω για αγορα και ετσι μονο θα ξεμεινει
 
Απο το 97 μεχρι τωρα λιγο δυσκολο να μην εχει γινει μεταφορα..εκτος αν ειναι απο ατομα που πανε μια φορα στα 10 χρονια μπορει και παραπανω για αγορα και ετσι μονο θα ξεμεινει
πρόπερσι που πήγα να τακτοποιησω τα όπλα μου και να δώ αν εκκρεμεί κάποια μεταβίβαση όπλου από τις πολλές που είχα κάνει
βρέθηκαν 5 πρίν το 97 και να είναι καλά το παληκάρι στο Τ.Α. που μου είπε έλα αύριο την τάδε ώρα να ψάξουμε στ αρχεία του Α.Τ. μην σε σταματήσουν για έλεγχο και μπλέξεις άδικα
έτσι καθάρισα γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία
 
Φιλε pain δυστυχως δεν γινεται τπτ ωστε να διασφαλιστεί και ο πωλητης και εσυ.....δυστυχως οπλο μεταχειρισμενο εξ αποστάσεως ειναι λαχνος....μπορει να σου κατσει αλλα μπορει και να ΜΗΝ.....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,ευτυχώς μου έκατσε το όπλο που ήθελα στην Αθήνα οπότε όλα καλά
 
Προχθές που πήγα να δηλώσω το τουφέκι,ρώτησα και για ενα παλιό δίκανο που εχω για να το βγαλω οριστικά εκτος λειτουργίας.Μου είπε εκεί η συμπαθεστατη υπάλληλος,οτι πρώτον,δεν υπάρχει στο Πύργο κάποιος πιστοποιημένος οπλουργός για την απενεργοποίση του όπλου,,αυτό το γνώριζα απο παλιότερη κουβέντα με εναν απο τους επαγγελματίες του χώρου, και δεύτερον, πως περιμένουν νέα διαταγή απο το Αρχηγείο για την διαδικασία οριστικής απενεργοποίησης λειτουργίας :)
 
Αυτό έχω στάνταρ κι εγώ αλλά ακούω διαφορα τελευταια
O καθένας θα σου πει το ψιλό και το κοντό του. Πήγαινε σε οποιονδήποτε ψυχίατρο να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αρκεί να δίνει τέτοιες βεβαιώσεις.
 
O καθένας θα σου πει το ψιλό και το κοντό του. Πήγαινε σε οποιονδήποτε ψυχίατρο να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αρκεί να δίνει τέτοιες βεβαιώσεις.
Δεν είναι για μένα ένας φίλος ξαναρχίζει φέτος και το οπλο ήταν με 2ετια του πατέρα. Έτσι του παν είτε 2ετια είτε πλήρης ανανέωση ψυχίατρος δημοσιου
 
Back
Top