Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Τελικα ....η κυρια ....ειχε δικιο !!!!! ...και ειναι και τσεκαρισμενο αυτο ...μιας και ακριβως το ιδιο συνεβει σημερα σε γνωστο μας ... σε καποιο αστυν.τμημα της Χαλκιδικης ...που ζητησε αδεια αγορας για αγορα καποιου μεταχειρισμενου οπλου απο ιδιωτη !!
Για να γινω πιο σαφης ....
" Σε καποια αστυνομικα τμηματα (πιθανον αυτο να ισχυει για ολα ..τελικα...ασχετα απο το αν το τηρουν η οχι...μερικα !!)
το γραφειο που εκδιδει της αδειες αγορας κυνηγ.οπλου ειναι υποχρεωμενο να σου ζητησει να δηλωσεις ...τι οπλο θα παρεις και απο ποιον .. το ΑΦΜ και την ταυτοτητα του πωλητη ...τον αριθμο κανης και βασης του οπλου ...και το ονομα που ειναι στην αδεια κατοχης
για να ελενξουν το κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο !!! ( ΝΑΙ ....ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ !!)
Εφοσον το ελενξουν ..υπηρεσιακα προφανως...τοτε σου εκδιδουν την αδεια αγορας για το συγκεκριμενο οπλο !!

Και βεβαια ....σε αυτο το λινκ που ανεβασε εδω ο φιλος συμφορουμιτης Μακης ...το λεει κατα καποιον τροπο.. καθαρα !!
http://www.dikaiologitika.gr/arxeio/2024/dikaiologitika-gia-agora-kai-katoxi-kynigetikou-oplou

("ως και ότι το προς αγορά όπλο πληροί τις αναφερόμενες στο άρθρο 1 παράγρ. 1 εδάφ.β του Ν. 2168/1993 προϋποθέσεις.")


Τωρα ...για το σχετικο "τρεξιμο-ταλαιπωρια" αγοραστη και πωλητη...που ισως προκυπτει μετα απο αυτο (και ισως και καποια ..ευτραπελα.hair. !!! λεω τωρα εγω !!!) .......αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια !!

ΑΥΤΑ !!!....
(απλως για να ξερουν καποιοι φιλοι τι ενδεχεται να αντιμετωπισουν ...αν θελησουν να πουλησουν ..η..να αγορασουν μεταχειρισμενο ..η..ακομα και καινουριο οπλο..!! )
 
λοιπον επειδη προχθες εδωσα οπλο η διαδικασια ειναι η εξης. ο αγοραστης βγαζει αδεια αγορας απο το α.τ της περιοχης του. επειδη το πουλησα σε ιδιωτη συμπληρωσα δηλωση του ν. 105 αλλιως αν το εδινα σε μαγαζι θα χρειαζομουνα αδεια πωλησης.κανενα δεν ενδιαφερει να δει το οπλο γιατι πολυ απλα οταν πας τα χαρτια μπορουν να το ελεγξουν απ την ακο ουτε μπορουν να σου πουν οτι δεν εκδιδουν αδεια αγορας αν τηρεις τις προυποθεσεις.επειδη ο αγοραστης ηρθε απο ενα χωριο μακρια απο τα χανια ο γραμματεας του τμηματος μας τυπωσε τα παραβολα και τα πληρωσε ο ανθρωπος στα ελτα.επισης επειδη ο υπευθυνος αστυνομικος του τμηματος του αγοραστη ελειπε σε αδεια ο εδω αστυνομικος ειχε την ευγενεια και μας εβγαλε την αδεια εδω και η δηλωση του οπλου εγινε χανια και μας ειπε οτι θα γινει η μεταφορα υπηρεσιακα. ολα αυτα που σας ειπα εγιναν μεσα σε 30 λεπτα. βγηκε η αδεια αγορας πληρωθηκαν τα παραβολα και δηλωσε ο ανθρωπος τ οπλο στ ονομα του και πηρε και την ακο επι τοπου. αρα ειναι στην διαθεση του καθ ενα αν θελει να εξυπηρετησει η οχι. προπερυσι που πηρα τα οπλα του πατερα μου στ ονομα μου εβγαλα στο ιδιο τμημα αδεια αγορας μου εστειλε ο πατερα μου απο αθηνα τις υπευθυνες δηλωσεις οτι μου μεταβιβαζει τα οπλα και την επομενη πηγα στην αθηνα να τα παρω με τις ακο στ ονομα μου. μαλιστα μου ειχε βγαλει τις ακο ο ανθρωπος πριν ερθουν οι δηλωσεις γιατι βρηκε τα νουμερα των οπλων υπηρεσιακα μεσω υπολογιστη απ το ονομα του πατερα μου. και βρηκε και σε ποιο τμημα στην αθηνα ηταν δηλωμενα. δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι? θελω παρεπιπτοντως να ευχαριστησω τον γραμματεα του α. τ της σουδας χανιων για την φοβερη ευγενεια του και την θεληση του να εξυπηρετησει με τον καλυτερο τροπο
 
τελικα ...στην Ελλαδα ...δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα πια !!.....
Φιλε Ευριπιδη ....στο α.τ. της θεσσαλονικης (στο συγκεκριμενο που συνεβησαν τα παραπανω )....που να χτυπιεσαι ....δεν τελειωνεις με την αδεια αγορας .....σε μιση ωρα !!
Τι να πω ....
 
Καλησπερα στην παρεα,
Θελω να αγορασω ενα δευτερο οπλο και πηγα στην ατσυνομια να προμηθευτω την αναλογη αδεια αγορας.
Μου ειπαν οτι το ποινικο μητρωο αργει εως και 10 μερες να εκδοθει.
Ωστοσο μετα απο ψαξιμο βρηκα στο internet οτι :
"Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής."
Ισχυει?
Ειχα αγορασει ενα οπλο πριν 2 μιση χρονια...
 
Επειδη αγόρασα πρόσφατα οπλο η παραπάνω διάταξη ισχυει! Θα πρέπει να ψάξουν στο φάκελο του προηγούμενου όπλου που πήρες να βρουν τα συγκεκριμένα χαρτια! Καλο ειναι να τους παραθέσεις και τη συγκεκριμένη διάταξη! Και μια συμβουλή, με το ελληνικό δημόσιο να εισαι ευγενικός μεχρι βλακείας διότι δυστυχώς κρατούν και το καρπούζι και το μαχαίρι και αν δε πετύχεις εναν νορμαλ ανθρωπο θα ταλαιπωρηθείς
 
στο φάκελο που κρατούν στο ΑΤ και έχει χαρτιά από όλα σου τα όπλα και θα περιλαμβάνει και τη τελευταία βεβαίωση του γιατρού.....
Συνήθως τα χαρτιά για τα όπλα και τις άδειές τους, τα χειρίζονται από το τμήμα Ασφαλείας και έχουν ανάλογη εμπειρία
 
Καλησπερα στην παρεα,
Θελω να αγορασω ενα δευτερο οπλο και πηγα στην ατσυνομια να προμηθευτω την αναλογη αδεια αγορας.
Μου ειπαν οτι το ποινικο μητρωο αργει εως και 10 μερες να εκδοθει.
Ωστοσο μετα απο ψαξιμο βρηκα στο internet οτι :
"Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής."
Ισχυει?
Ειχα αγορασει ενα οπλο πριν 2 μιση χρονια...
Καλοριζικο ισχυει η τριετια οπως επισης και το κωλημα πολλων αστυνομικών.
 
Μου λενε πως ισχυει η τριετια ΜΟΝΟ για το χαρτι του γιατρου και ΟΧΙ για το ποινικο....
Δεν βγαζεις ακρη...
 
Ισχύει αυτό που σου είπαν.
Το ποινικό μητρώο έρχεται υπηρεσιακά και μόνον ..και αφορά τη περίοδο που γίνεται η αίτηση.
 
Μου λενε πως ισχυει η τριετια ΜΟΝΟ για το χαρτι του γιατρου και ΟΧΙ για το ποινικο....
Δεν βγαζεις ακρη...
σωστά σου λένε Κώστα το ποινικό μητρώο ισχύει 6 μήνες και γίνεται δεκτό μόνο υπηρεσιακά αν το βγάλεις από ΚΕΠ δεν γίνεται δεκτό
του γιατρού 3 χρόνια....κάποια ΑΤ το ζητάνε στα 2
 
Χτες πηγα έβγαλα την 4η άδεια αγορας κυν.όπλου, και μου ζητησαν μονο 2φώτο-2παραβολα των 3€ και τις υπεύθυνες δηλωσεις και αιτησεις που καναμε μαζί με τον αξιωματικο.
Του το παραδεχομαι, φιλικοτατος εξυπηρετικοτατος, εψαξε μονος του τον φακελο μου αφου μου ρωτησε αν εχω ξαναβγαλει αδεια και μου ειπε οτι ισχυει ακομα η γνωματευση του γιατρού από την πρώτη μου άδεια (Δεκεμ. του 14) γιατι δεν εχουν περάσει 3 χρονια από την έκδοσή της.!
 
Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Παίρνω τηλέφωνο α ρωτησω αλλά δε το σηκώνουν
 
Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Παίρνω τηλέφωνο α ρωτησω αλλά δε το σηκώνουν
Για 3 χρόνια ισχύει Παναγιώτη. Μου το επιβεβαίωσαν πρόσφατα που πήγα να ανανεώσω 2 άδειες κατοχής (ΑΚΚΟ).
... Καλά που μου το θύμησες, να πάω καμιά μέρα να τις πάρω ... Μου είχαν πει σε ένα μήνα, οπότε τώρα θα είναι έτοιμες !!! ;)
 
Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Παίρνω τηλέφωνο α ρωτησω αλλά δε το σηκώνουν
Παναγιώτη, για 3 χρόνια ισχύει όπως σου είπε πριν κι ο Στέλιος
 
Οπως ειπαν και οι προηγούμενοι !
Για τρία χρόνια ισχύει το πιστοποιητικό του γιατρού και για 6 μήνες το αντίγραφο του ποινικού μητρώου . Βέβαια για το δεύτερο δεν κάνουμε κάτι εμείς το βγάζουν μόνοι τους απλα αν έχει λήξει περιμένεις λίγο παραπάνω . Βέβαια καταλαβαίνω πως το πόσο θα περιμένει κάποιος έχει να κάνει με το ποσο γρήγορα θα ενεργήσει ο αστυνομικός . παλιότερα περίμενα 20 μέρες την άδεια αγοράς και όταν πήγα πριν μερικούς μηνες παρόλο που είχαν λήξει ολα λέω θα πάω να κοιτάξω σε δέκα μέρες αν έχει βγει και σε μία μέρα με πήρε τηλέφωνο το παλικάρι που ηταν εκεί να πάω να την πάρω !!!
 
Back
Top