Αδεια αγορας κυνηγετικου οπλου

Καλησπερα στην παρεα,
Θελω να αγορασω ενα δευτερο οπλο και πηγα στην ατσυνομια να προμηθευτω την αναλογη αδεια αγορας.
Μου ειπαν οτι το ποινικο μητρωο αργει εως και 10 μερες να εκδοθει.
Ωστοσο μετα απο ψαξιμο βρηκα στο internet οτι :
"Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής."
Ισχυει?
Ειχα αγορασει ενα οπλο πριν 2 μιση χρονια...

Manos

Staff member
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Μάνος
Επειδη αγόρασα πρόσφατα οπλο η παραπάνω διάταξη ισχυει! Θα πρέπει να ψάξουν στο φάκελο του προηγούμενου όπλου που πήρες να βρουν τα συγκεκριμένα χαρτια! Καλο ειναι να τους παραθέσεις και τη συγκεκριμένη διάταξη! Και μια συμβουλή, με το ελληνικό δημόσιο να εισαι ευγενικός μεχρι βλακείας διότι δυστυχώς κρατούν και το καρπούζι και το μαχαίρι και αν δε πετύχεις εναν νορμαλ ανθρωπο θα ταλαιπωρηθείς

στο φάκελο που κρατούν στο ΑΤ και έχει χαρτιά από όλα σου τα όπλα και θα περιλαμβάνει και τη τελευταία βεβαίωση του γιατρού.....
Συνήθως τα χαρτιά για τα όπλα και τις άδειές τους, τα χειρίζονται από το τμήμα Ασφαλείας και έχουν ανάλογη εμπειρία

Καλησπερα στην παρεα,
Θελω να αγορασω ενα δευτερο οπλο και πηγα στην ατσυνομια να προμηθευτω την αναλογη αδεια αγορας.
Μου ειπαν οτι το ποινικο μητρωο αργει εως και 10 μερες να εκδοθει.
Ωστοσο μετα απο ψαξιμο βρηκα στο internet οτι :
"Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της άδειας αυτής."
Ισχυει?
Ειχα αγορασει ενα οπλο πριν 2 μιση χρονια...
Καλοριζικο ισχυει η τριετια οπως επισης και το κωλημα πολλων αστυνομικών.

Μου λενε πως ισχυει η τριετια ΜΟΝΟ για το χαρτι του γιατρου και ΟΧΙ για το ποινικο....
Δεν βγαζεις ακρη...

Περιοχή
Αττική
Μου λενε πως ισχυει η τριετια ΜΟΝΟ για το χαρτι του γιατρου και ΟΧΙ για το ποινικο....
Δεν βγαζεις ακρη...
σωστά σου λένε Κώστα το ποινικό μητρώο ισχύει 6 μήνες και γίνεται δεκτό μόνο υπηρεσιακά αν το βγάλεις από ΚΕΠ δεν γίνεται δεκτό
του γιατρού 3 χρόνια....κάποια ΑΤ το ζητάνε στα 2

Χτες πηγα έβγαλα την 4η άδεια αγορας κυν.όπλου, και μου ζητησαν μονο 2φώτο-2παραβολα των 3€ και τις υπεύθυνες δηλωσεις και αιτησεις που καναμε μαζί με τον αξιωματικο.
Του το παραδεχομαι, φιλικοτατος εξυπηρετικοτατος, εψαξε μονος του τον φακελο μου αφου μου ρωτησε αν εχω ξαναβγαλει αδεια και μου ειπε οτι ισχυει ακομα η γνωματευση του γιατρού από την πρώτη μου άδεια (Δεκεμ. του 14) γιατι δεν εχουν περάσει 3 χρονια από την έκδοσή της.!

Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Παίρνω τηλέφωνο α ρωτησω αλλά δε το σηκώνουν

Περιοχή
Χανιά
Καλημέρα στη παρέα γνωρίζει κάποιος από πρόσφατη εμπειρία του αν το χαρτί γιατρού ισχυει για 2 η 3 χρονια; είχα προσκομίσει τον Σεπτέμβρη του 2015 πέρισυ το απριλη η είχα δηλώσει όπλο οπότε λογικά είναι για 3 χρονια;
Για 3 χρόνια ισχύει Παναγιώτη. Μου το επιβεβαίωσαν πρόσφατα που πήγα να ανανεώσω 2 άδειες κατοχής (ΑΚΚΟ).
... Καλά που μου το θύμησες, να πάω καμιά μέρα να τις πάρω ... Μου είχαν πει σε ένα μήνα, οπότε τώρα θα είναι έτοιμες !!! ;)

Περιοχή
Κομοτηνή
Όνομα
Χρήστος
Παναγιώτη, για 3 χρόνια ισχύει όπως σου είπε πριν κι ο Στέλιος

Οπως ειπαν και οι προηγούμενοι !
Για τρία χρόνια ισχύει το πιστοποιητικό του γιατρού και για 6 μήνες το αντίγραφο του ποινικού μητρώου . Βέβαια για το δεύτερο δεν κάνουμε κάτι εμείς το βγάζουν μόνοι τους απλα αν έχει λήξει περιμένεις λίγο παραπάνω . Βέβαια καταλαβαίνω πως το πόσο θα περιμένει κάποιος έχει να κάνει με το ποσο γρήγορα θα ενεργήσει ο αστυνομικός . παλιότερα περίμενα 20 μέρες την άδεια αγοράς και όταν πήγα πριν μερικούς μηνες παρόλο που είχαν λήξει ολα λέω θα πάω να κοιτάξω σε δέκα μέρες αν έχει βγει και σε μία μέρα με πήρε τηλέφωνο το παλικάρι που ηταν εκεί να πάω να την πάρω !!!

Ευχαριστω παιδες 3 μήνεςειναι μίλησα και γω
Εδώ δεν έχουμε τέτοια είναι πολύ εξυπηρετικος εχει τυχει φορα και μου χει βγάλει άδεια αγοράς και αυθημερόν!
3χρονια Παναγιωτη. Σε τι να πούμε καλορίζικο;

Manos

Staff member
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Μάνος
Καλημέρα στην παρέα. Σήμερα πήγα στο ΑΤ Αλίμου για την έκδοση άδειας αγοράς όπλου. Καθότι μετακόμισα στον Άλιμο πριν 2 περίπου χρόνια ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στο συγκεκριμένο ΑΤ, μέχρι πρότεινος πήγαινα στο Π. Φάληρο.
Εντυπωσιάστηκα από την ευγένεια της κυρίας. Με εξυπηρέτησε σε 5 λεπτά, ενώ μου άφησε το τηλ να την καλέσω την Παρασκευή να δούμε αν θα είναι έτοιμη η άδεια αγοράς. Συνήθως μου έλεγαν «πάρε σε 3 εβδομάδες και βλέπουμε» Για να μην σχολιάσω ότι με το ζόρι με εξυπηρετούσαν στο Π. Φάληρο.
Ελπίζω να μην υπάρξουν καθυστερήσεις με το ποινικό μητρώο και να είμαι έτοιμος την επόμενη εβδομάδα.
Το πιο όπλο θα πάρω θα το ανακοινώσω όταν το έχω στα χέρια μου στην κατάλληλη ομάδα.;)

Καλημέρα στην παρέα. Σήμερα πήγα στο ΑΤ Αλίμου για την έκδοση άδειας αγοράς όπλου. Καθότι μετακόμισα στον Άλιμο πριν 2 περίπου χρόνια ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στο συγκεκριμένο ΑΤ, μέχρι πρότεινος πήγαινα στο Π. Φάληρο.
Εντυπωσιάστηκα από την ευγένεια της κυρίας. Με εξυπηρέτησε σε 5 λεπτά, ενώ μου άφησε το τηλ να την καλέσω την Παρασκευή να δούμε αν θα είναι έτοιμη η άδεια αγοράς. Συνήθως μου έλεγαν «πάρε σε 3 εβδομάδες και βλέπουμε» Για να μην σχολιάσω ότι με το ζόρι με εξυπηρετούσαν στο Π. Φάληρο.
Ελπίζω να μην υπάρξουν καθυστερήσεις με το ποινικό μητρώο και να είμαι έτοιμος την επόμενη εβδομάδα.
Το πιο όπλο θα πάρω θα το ανακοινώσω όταν το έχω στα χέρια μου στην κατάλληλη ομάδα.;)
Καλή υπομονή Μάνο.

Με το καλό.....περιμένουμε την εκπληξη, αν και έχω κάτι στο μυαλό μου . :) !!!!

Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Το ποινικό μητρώο το βλέπουν άμεσα πλέον. Τουλάχιστον σε μένα σε 4 μέρες τα είχε όλα έτοιμα το παλικάρι εδώ στα Γιάννενα.
Πολύ στο περίμενε μας έχεις βάλει να ουμ .sarcastic.