Αγριόχοιρος

Ο πετριτης πιάνει αυτήν την ταχύτητα όταν κάνει βουτιά από ψηλά.

Αν τον βάλεις να πετάξει στα ίσια με ένα αγριοπεριστερο για παράδειγμα δεν το προλαβαίνει.

Και είναι λογικό.
Διότι αν το προλαβαίνε δε θα έμενε κανένα.
Και σε ευθεία αν ο Πετριτής θέλει να φάει δεν μπορεί να του ξεφύγει τίποτα , αν δεις Πετρίτη πως χτυπάει τα φτερά και ορμάει θα καταλάβεις ότι δεν γλυτώνει! Μου έχει φάει πάνω από 400 περιστέρια σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι ! Συνήθως είναι ζευγάρι στην περιοχή και η όραση του είναι πραγματικά απίστευτη ! Έχει τύχει να με πάρει φίλος αρκετές φορές τηλέφωνο και να μου λέει ρίξε τα περιστέρια έρχεται σε εσένα αν πετάς ! Μέχρι να κλείσω το τηλέφωνο είχε ήδη πάρει το περιστέρι , εκεί χρειάζεται την ταχύτητα ο Πετριτής και αν το περιστέρι πάρει τον κατήφορο πάλι θα βουτήξει και θα το πιάσει ! Η απόσταση που σου μίλησα είναι σε ευθεία κοντά στα 5 χιλιόμετρα και όμως έφτασε σε δευτερόλεπτα!

Το κακό με αυτούς είναι ότι παίρνουν πολλά περιστέρια γιατί δεν τα τρώνε τους τα παίρνουν οι γερακίνες
 
Καλησπέρα Θεόδωρε, έχεις καταλάβει τι είδος είναι ;
Οχι, ήθελα να ανέβω στην βουνοκορφή και να βάλω μια κάμερα για παρακολούθηση, αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα. Από Απρίλη-Μάη θα το δοκιμάσω.

Παλιά υπήρχε μονοπάτι που έβγαζε στην βουνοκορφή όπου υπηρχει και ένα ξωκλήσι του Προφ. Ηλία - πιο παλιά πρέπει να υπήρχει μικρός αρχαίος ναός. Μαζί με ένα φίλο και συγχωριανό που ζεί στις Βρυξέλλες θέλουμε να ανοίξουμε πάλι το μονοπάτι - έχουμε ανοίξει στα γύρω βουνά δυο-τρία παλιά μονοπάτια που χρησιμοποιούνταν επί αιώνες. Οι χωριανοί μας έχουν ήδη βγάλει τρελλούς που παίρνουν τα βουνά και μας θεωρούν χαζούς που ανοίγουμε τα παλιά μονοπάτια χωρίς (εμφανές) κέρδος.
Το μόνο που σκεφτόμαστε είναι πως αν ανοίξουμε το μονοπάτι, σίγουρα κάποιος/α θα πάει και είτε από χαζομάρα, είτε από κακεντρέχια θα κάνει κακό στα γεράκια. Και γι αυτό ίσως δεν το ανοίξουμε.

Εχω παρατηρήσει επικές μάχες με κουρούνες που ήθελαν να κλέψουν τα αυγά ή τους νεογνούς - είχα κάνει και μιά ερώτηση εδώ στο φόρουμ αν θα ήταν καλό να επεμβω υπέρ των γερακιών, αλλά τελικά δεν το έκανα.

ΥΓ: ένα από τα μονοπάτια που ανοίξαμε χρησιμοποιείται τακτικά σαν "νυχτερινός διάδρομος" από μερικές γουρουνοαγέλες.
topic.
 
Και σε ευθεία αν ο Πετριτής θέλει να φάει δεν μπορεί να του ξεφύγει τίποτα , αν δεις Πετρίτη πως χτυπάει τα φτερά και ορμάει θα καταλάβεις ότι δεν γλυτώνει! Μου έχει φάει πάνω από 400 περιστέρια σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι ! Συνήθως είναι ζευγάρι στην περιοχή και η όραση του είναι πραγματικά απίστευτη ! Έχει τύχει να με πάρει φίλος αρκετές φορές τηλέφωνο και να μου λέει ρίξε τα περιστέρια έρχεται σε εσένα αν πετάς ! Μέχρι να κλείσω το τηλέφωνο είχε ήδη πάρει το περιστέρι , εκεί χρειάζεται την ταχύτητα ο Πετριτής και αν το περιστέρι πάρει τον κατήφορο πάλι θα βουτήξει και θα το πιάσει ! Η απόσταση που σου μίλησα είναι σε ευθεία κοντά στα 5 χιλιόμετρα και όμως έφτασε σε δευτερόλεπτα!

Το κακό με αυτούς είναι ότι παίρνουν πολλά περιστέρια γιατί δεν τα τρώνε τους τα παίρνουν οι γερακίνες
Έχω δει ντοκυμαντερ.

Εκπληκτικό πουλί.

Η κατασκευή του είναι θαύμα της φύσης.

Μην ξεχνάς και το τσιταχ είναι πολύ πιο γρήγορο από τα ζώα που κυνηγάει αλλά κρατά για λίγο τη μέγιστη ταχύτητα του.

Με αποτέλεσμα να πιάνει θήραμα απλώς για να συντηρηθεί...

Η φύση έχει προβλέψει για τον κάθε κυνηγο να αποτυγχάνει τις περισοτερες φορές.

Δεν υπάρχει θηρευτης προσπάθεια και επιτυχία.

Αυτό το βλέπουμε και από εμάς που κυνηγάμε με πυροβόλα όπλα.

400 μέτρα το δευτερολεπτο παίρνει το φυσίγγι και χάνουμε πάνω από τα μισά θηράματα.
 
Και σε ευθεία αν ο Πετριτής θέλει να φάει δεν μπορεί να του ξεφύγει τίποτα , αν δεις Πετρίτη πως χτυπάει τα φτερά και ορμάει θα καταλάβεις ότι δεν γλυτώνει! Μου έχει φάει πάνω από 400 περιστέρια σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι ! Συνήθως είναι ζευγάρι στην περιοχή και η όραση του είναι πραγματικά απίστευτη ! Έχει τύχει να με πάρει φίλος αρκετές φορές τηλέφωνο και να μου λέει ρίξε τα περιστέρια έρχεται σε εσένα αν πετάς ! Μέχρι να κλείσω το τηλέφωνο είχε ήδη πάρει το περιστέρι , εκεί χρειάζεται την ταχύτητα ο Πετριτής και αν το περιστέρι πάρει τον κατήφορο πάλι θα βουτήξει και θα το πιάσει ! Η απόσταση που σου μίλησα είναι σε ευθεία κοντά στα 5 χιλιόμετρα και όμως έφτασε σε δευτερόλεπτα!

Το κακό με αυτούς είναι ότι παίρνουν πολλά περιστέρια γιατί δεν τα τρώνε τους τα παίρνουν οι γερακίνες
Κάτι παρόμοιο είχα δει νομίζω στην Νάξο προ αμνημονεύτων χρόνων. Κούναγε ο εκπαιδευτής το κοντάρι με το πανί και τα περιστέρια έπεφταν σαν βολίδες κατακόρυφα! παρόλα αυτά, το γεράκι έπιανε ένα. Νομίζω ήσαν κάτι σαν ταχυδρομικά περιστέρια.
 
Κάτι παρόμοιο είχα δει νομίζω στην Νάξο προ αμνημονεύτων χρόνων. Κούναγε ο εκπαιδευτής το κοντάρι με το πανί και τα περιστέρια έπεφταν σαν βολίδες κατακόρυφα! παρόλα αυτά, το γεράκι έπιανε ένα. Νομίζω ήσαν κάτι σαν ταχυδρομικά περιστέρια.
βούτες
 
Νομίζω ήσαν κάτι σαν ταχυδρομικά περιστέρια.
Νομίζω ήσαν συγχωρεμενα περιστέρια :p
By the way και anyway μαζί,πριν χρόνια είχε πιάσει πετρίτης στην γειτονιά και πότε έβρισκε ο κόσμος το κεφάλι και πότε το σώμα από τα καναρίνια μέσα στα κλουβιά.
Είχε βγεί και μια χαζοβιολα που έγινε το σκηνικό μπροστά της και έλεγε ότι είναι δεκαοχτουρα ζόμπι,ότι ναναι.
 
Παλικάρια με το γουρούνι δεν ασχολούμαι όμως τόσες μέρες εδω στον κεντρικό Έβρο με τις θερμικες κάθε βράδυ βλέπω κοπάδια ολόκληρα που οργωνουν τα χωράφια.
Κάνα δυο μας λαχτάρησαν που πέσανε πάνω τους.
Είδα και μια παρεα σήμερα που πήραν ένα το απόγευμα σχετικά εύκολα.
Μπράβο τους, ωραίοι.
Με τα γιλέκα τους την επικοινωνία τους και γενικά την οργάνωση τους.
Άξιοι.
Αν είναι κανένας από εδώ ας δωσει σύρμα να πιούμε κανένα καφέ.

Βαράτε γιατι θα μας φάνε.
 
Last edited:
Παλικάρια με το γουρούνι δεν ασχολούμαι όμως τόσες μέρες μέσω στον κεντρικό Έβρο με τις θερμικες κάθε βράδυ βλέπω κοπάδια ολόκληρα που οργωνουν τα χωράφια.
Κάνα δυο μας λαχτάρησαν που πέσανε πάνω τους.
Είδα και μια παρεα σήμερα που πήραν ένα το απόγευμα σχετικά εύκολα.
Μπράβο τους, ωραίοι.
Με τα γιλέκα τους την επικοινωνία τους και γενικά την οργάνωση τους.
Άξιοι.
Αν είναι κανένας από εδώ ας δωσει σύρμα να πιούμε κανένα καφέ.

Βαράτε γιατι θα μας φάνε.
Τι μου θυμησες , 2012 καναμε κατω στον ποταμο την δουλεια μας . Κατα τις 4 το πρωι ακουμε στον ασυρματο οτι στο σημειο που θα πηγαιναμε περνανε μεταναστες . Τοτε κατεβηκαν και οι αστυνομικοι για βοηθεια . Παμε στο σημειο και ακουω θορυβους μεσα στα κλαδια και λεμε μαλλον ειναι ανθρωποι που περασαν τον ποταμο . Παιρνω την θερμικη και στα περιπου 40 μετρα ειναι ενα καπρος μα τι καπρος . Τους λεω μπειτε μεσα γιατι θα μας φαει ζωντανους χαχα
 
:)
Αν είναι καθαρό και συντηρημένο, από τις κάνες και στο ρέμα ...
Χωρίς κανέναν ενδοιασμό !!!

Το έχω ξαναγράψει
Ιστορία με BERETTA ES 100 VITORIA.
3 φίλοι παραπονιούνται για σποραδικές εμπλοκές σε 3 διαφορετικά όπλα αγορασμένα όλα την ίδια ημέρα.
Ώπα ... πρόβλημα με την παρτίδα σκέφτομαι.
Μετά από καιρό τυχαία τους πετυχαίνω να έχουν γυρίσει από κυνήγι.
Φανταστείτε σκηνικό.
Βροχή, 4χ4 με 4 γουρούνια μέσα στην λάσπη στην καρότσα και τα όπλα πεταμένα μέσα στην καρότσα κάτω από τα γουρούνια μέσα στην λάσπη και αυτά χωρίς την θήκη τους, ... χύμα.
Γελάω και τους λέω .. ώχ τώρα ποιός τα κάνει βίδες να τα καθαρίσει και να τα λαδώσει ?
Γελάσανε και αυτοί μαζί μου γιατί τους φάνηκε αστείο αυτό που έλεγα.
Οι αρχηγοί των Ταλιμπάν :)

Πραγματικά απορώ πως αυτά τα όπλα δουλεύανε
Τα γουρουνια τα ριξανε απο πανω να κρατανε τα οπλα ρε συ μη χοροπηδανε και παθουν καμια γρατσουνια
 
Τα γουρουνια τα ριξανε απο πανω να κρατανε τα οπλα ρε συ μη χοροπηδανε και παθουν καμια γρατσουνια
Χύμα στο κύμα.
Ούγκ ...
Τουρμενιστάν.

Με αυτά κυνηγάν ακόμα απ ότι μαθαίνω.
Εμείς τα λαδώνουμε κάθε φορά μην πάθουν καμιά εμπλοκή.
Και χαλάν και από πάνω.

Από την κάνη και στο ρέμα ρεεεεε :)
 
Χύμα στο κύμα.
Ούγκ ...
Τουρμενιστάν.

Με αυτά κυνηγάν ακόμα απ ότι μαθαίνω.
Εμείς τα λαδώνουμε κάθε φορά μην πάθουν καμιά εμπλοκή.
Και χαλάν και από πάνω.

Από την κάνη και στο ρέμα ρεεεεε :)
Προσεχε τι λες τωρα πηρες το μαυρο αρμα ρει ακου χαλανε m2 λεμε αχαχαχαχα
 
Back
Top