Αγριόχοιρος

Και εδώ το ίδιο γίνεται. Μπαίνουν στις βεράντες των σπιτιών. Ένα μεγάλο το μαναρευει ο θείος μου εδώ και καιρό. Του έχει φάει καμία κατοσταρια καρπούζια, φασόλια και άλλα ζαρζαβατικά.
Έρχεται η ώρα του σε λίγο καιρο. Τρώει καλά αυτο! Λουκούμι θα ειναι!!!!
 
Για να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα, θα πρέπει να καθορίσουμε τί σημαίνει καθαρό κρέας! Με ή χωρίς εντόσθια, με ή χωρίς κεφάλι, με ή χωρίς κόκκαλα, με ή χωρίς τα πόδια, κλπ. Μόνο το κεφάλι του αγριόχοιρου ζυγίζει σχεδόν το 20% του συνόλου! Οι εδώ κυνηγετικοί σύλλογοι (Γερμανία) υπολογίζουν το καθαρό κρέας το πολύ σε 50% του συνολικού βάρους. Π.χ. μια εφαρμογή που χρησιμοποιούν αρκετοί κυνηγοί μου βγάζει για 100κιλά γρν τα παρακάτω:
View attachment 30988

Γρήγορη μετάφραση:
Συνολικό βάρος: 100κιλά, μπούτι: 18 κιλά, πλάτη: 15κ, Φιλέτο: 4κ, σβέρκο: 5κ, παϊδάκια: 10κ. Με άλλα λόγια, στα 100 κιλά γρν βγάζεις 52κιλά εδώδιμο / καθαρό κρέας. Αν έχεις 150κιλά καθαρό κρέας, τότε το γρν θα πρέπει να ζυγίζει συνολικά σχεδόν 300κιλά.
60-40 (καθαρο-υπολοιπα) ειναι στο περίπου...οκ εστω 50-50 αν εισαι πολυ λαρτζ...
Παιζει ρολο και η εποχη τωρα βεβαια..αμα ο καπρος εχει ξεσκιστει να πηδαει καποιες φορες ξεχναει να φαει κιολας και γινεται χτικιαρης...παιζουν κ αλλα ρολο..
 
Στο νο 6 αφού δεν σκότωσε αυτόν με το άσπρο μπουφάν, τυχερός ήταν...
Στο 4 πρεπει να μαζεψε και ο σκυλος στην μουσουδα καμια μπιλια....
Το βιντεο ειναι καλο εκπαιδευτικό βιντεο, με θεμα τι ΔΕΝ πρεπει να κανεις o_O
 
Στο 4 πρεπει να μαζεψε και ο σκυλος στην μουσουδα καμια μπιλια....
Το βιντεο ειναι καλο εκπαιδευτικό βιντεο, με θεμα τι ΔΕΝ πρεπει να κανεις o_O
Ναι ρε τον παπαρα, εχει αρπάξει μπίλια ο σκυλος. Ενώ ο αλλος με μια διοπτρα σαν 8ιντσο τηλεσκόπιο μπαίνει και βαράει γουρούνια εξ επαφης. Αν τα βαραγε στα 100 μέτρα τι θα έβαζε πάνω , το humble???
 
Και εδώ το ίδιο γίνεται. Μπαίνουν στις βεράντες των σπιτιών. Ένα μεγάλο το μαναρευει ο θείος μου εδώ και καιρό. Του έχει φάει καμία κατοσταρια καρπούζια, φασόλια και άλλα ζαρζαβατικά.
Μια σκοτεινή βραδιά του Ιούλη .big smile.


 
Εάν γίνει αυτό εδώ βλέπω τους Έλληνες αστυνομικούς να παίρνουν μετάθεση για το ΑΤ Βλαδιβοστόκ και να κάνουν παρέα με αυτούς στο βίντεο
κανονικά θα έπρεπε να κάνουν αίτηση στο Δημαρχείο να τους στείλει την ομάδα εξολόθρευσης των χοίρων...
 
Back
Top