Αγριόχοιρος

Προσκόπευση για αγριόχοιρο.
Η εικόνα αφορά μεν προσκόπευση με ραβδωτό στο Vo=800m/s, αλλά με λίγη αναλογική σκέψη για το κατάλληλο slug μπορεί ο καθένας να υπολογίσει πανω-κάτω την προσκόπευσή του με λειόκαννο (συνήθως 2,5 μέχρι 4 φορές μεγαλύτερη από το ραβδωτό). Τα χρώματα, πράσινο, κίτρινο κτλ. αντιστοιχούν στην ταχύτητα του χοίρου (5km/h, 10km/h, ...) και στόχος είναι η καρδιά του χοίρου - ασπρο κυκλάκι.
Καλό βόλι.
View attachment 21788
Για τα δράμια που έχουν ταχύτητα γύρω στα 400-440 μπορεί να βγει κάποιος παρόμοιος πίνακας να έχουμε μια εικόνα.... γιατί κακά τα ψέματα εκείνη την ώρα δεν μπορείς να υπολογίσεις ούτε ταχύτητα ούτε απόσταση όλα γίνονται ασυναίσθητα....
 
Για τα δράμια που έχουν ταχύτητα γύρω στα 400-440 μπορεί να βγει κάποιος παρόμοιος πίνακας να έχουμε μια εικόνα.... γιατί κακά τα ψέματα εκείνη την ώρα δεν μπορείς να υπολογίσεις ούτε ταχύτητα ούτε απόσταση όλα γίνονται ασυναίσθητα....
Μισή ταχύτητα άρα δυόμισι τρείς φορές περίπου την απόσταση που βλέπεις Τέλη.
 
Μισή ταχύτητα άρα δυόμισι τρείς φορές περίπου την απόσταση που βλέπεις Τέλη.
Οκ κατάλαβα άρα μιλάμε για αρκετά μεγάλη προσκοπευση σε σχέση με γουρούναδες που ξέρω ότι βάζουν εδώ .....μάλλον εδώ τους νοιάζει να πάει η τουφεκιά πάνω στο γουρούνι και όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο του γουρουνιού όπως δείχνει ο πίνακας πιο πάνω
 
Η αποψη μου ειναι οτι Η προσκοπευση δεν εξαρταται μονο απο την ταχυτητα του φυσιγγιου αλλα κυριως απο την μεθοδο σκοπευσης μας
Συνηθως αυτοι οι πινακες και οι χρησιμες λεπτομεριες τους εχουν να κανουν με την maintained lead μεθοδο.
Γιαυτο θα επρεπε κατ εμενα να καθοριζουν την μεθοδο που χρησιμοποιουν
Καποιος που σκουπιζει σαφως και δεν θα εχει την ιδια εικονα προσκοπευσης
 
Η αποψη μου ειναι οτι Η προσκοπευση δεν εξαρταται μονο απο την ταχυτητα του φυσιγγιου αλλα κυριως απο την μεθοδο σκοπευσης μας
Συνηθως αυτοι οι πινακες και οι χρησιμες λεπτομεριες τους εχουν να κανουν με την maintained lead μεθοδο.
Γιαυτο θα επρεπε κατ εμενα να καθοριζουν την μεθοδο που χρησιμοποιουν
Καποιος που σκουπιζει σαφως και δεν θα εχει την ιδια εικονα προσκοπευσης
Νομίζω πως όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, για ένα δεδομένο σεταπ (ταχυτητα θηράματος, όπλο, πυρομαχικό) η απόσταση προσκόπευσης είναι η ίδια. Ασχετα αν ξεκινάς σκόπευση πίσω, πάνω ή μπροστά από το θήραμα, την σκανδάλη την πατάς σε όλες τις περιπτώσεις στην Χ απόσταση μπροστά από το θήραμα.
 
Νομίζω πως όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, για ένα δεδομένο σεταπ (ταχυτητα θηράματος, όπλο, πυρομαχικό) η απόσταση προσκόπευσης είναι η ίδια. Ασχετα αν ξεκινάς σκόπευση πίσω, πάνω ή μπροστά από το θήραμα, την σκανδάλη την πατάς σε όλες τις περιπτώσεις στην Χ απόσταση μπροστά από το θήραμα.
Σαφως
Το πως το αντιλαμβανετε ο σκοπευτης-κυνηγος ομως ειναι διαφορετικο
Στο σκουπισμα εχεις παρει την ταχυτητα του στοχου και με βαση αυτην σκουπιζεις και πατας
Η προσκοπευση θα ειναι η ιδια
Σε καποιον που το κανει ομως ειναι σχεδον αδυνατο να πει εβαλα τοσο μπροστα
Η ταχυτητα του στοχου ειναι ουσιαστηκα η προσκοπευση σου περαν απο το τελικο πατημα
Αν μπορεσουμε να παγωσουμε τις στιγμες και μετρησουμε η προσκοπευση θα ειναι σαφως ιδια εφοσον ολες οι αλλοι παραμετροι ταχυτητας αποστασης και γωνιας βολης με ιδιο οπλο τσοκ συνθηκες υψομετρο και φυσιγγι ειναι ιδιες.
 
Ο πίνακας είναι καλός για θεωρία πρίν ρίξεις στο σκοπευτήριο. Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν έχουν τα σκοπευτήρια κινούμενο στόχο αγριογούρουνου, και δεν είναι στην κουλτούρα του Έλληνα γουρουνοκυνηγου το σκοπευτήριο. Τώρα για το ελληνικό κυνήγι αυτός ο πινακας είναι μέχρι είναι μέχρι 40 μέτρα 20 Χ/Ω τα άλλα είναι σπάνια περίπτωση. Τουλάχιστον για Φωκίδα και Μεσσηνία
 
Παληκάρια φετος για μενα ηταν η πρώτη χρονια εισαγωγης μου στο κυνήγι του Αγριόχοιρου... Μπορω να πω ότι κόλλησα τοσο με την δραση που εχει το κυνήγι αυτο, οσο και με την γενικοτερη διαδικασια και προεργασια, απο το "κοψιμο" μεχρι και το τελος της ημερας που ολοι μαζι ισως και με τα φωτα απο τα αυτοκίνητα κάποιες φορες, καθαρίζαμε και τεμαχιζαμε...
Νομιζω οτι το κυνήγι αυτο ξεχωριζει απο τα υπόλοιπα (στο μυαλο μου τουλαχιστον), γιατι ειναι ουσιαστικα το μόνο θήραμα στον Ελλαδικο χωρο, που μπορει να σου κανει και αυτό ζημια....
 
Παληκάρια φετος για μενα ηταν η πρώτη χρονια εισαγωγης μου στο κυνήγι του Αγριόχοιρου... Μπορω να πω ότι κόλλησα τοσο με την δραση που εχει το κυνήγι αυτο, οσο και με την γενικοτερη διαδικασια και προεργασια, απο το "κοψιμο" μεχρι και το τελος της ημερας που ολοι μαζι ισως και με τα φωτα απο τα αυτοκίνητα κάποιες φορες, καθαρίζαμε και τεμαχιζαμε...
Νομιζω οτι το κυνήγι αυτο ξεχωριζει απο τα υπόλοιπα (στο μυαλο μου τουλαχιστον), γιατι ειναι ουσιαστικα το μόνο θήραμα στον Ελλαδικο χωρο, που μπορει να σου κανει και αυτό ζημια....
Δεν έχεις κυνηγήσει φασσες φίλε να δεις τι ζημιά μπορούν να σου κάνουν στο νευρικό σύστημα .yel. .yel. .
 
Νομίζω πως όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις, για ένα δεδομένο σεταπ (ταχυτητα θηράματος, όπλο, πυρομαχικό) η απόσταση προσκόπευσης είναι η ίδια. Ασχετα αν ξεκινάς σκόπευση πίσω, πάνω ή μπροστά από το θήραμα, την σκανδάλη την πατάς σε όλες τις περιπτώσεις στην Χ απόσταση μπροστά από το θήραμα.
Οπως λες η προσκόπευση δεν αλλάζει. Αλλάζει όμως η εικονα της προσκόπευσης που εχεις όταν πατας.
 
το ΦΕΚ που βγάλανε για το κυνήγι του αγριοχοιρου επιτρέπετε σε όλη την χώρα?
Ναι και βγαλανε η θα βγαλουν και αλλο, για ολο τον χρονο...
Μετα τις 28-2 απλα θα δηλωνει στο δασαρχειο ο αρχηγος μερα που θα πανε, και ποσοι θα ναι στην ομαδα (και ποιοι) ...
 
θα πετάω και το σεττερ μέσα μαζί με τους ιχνηλατες. μπεκατσοαγριογουρονοκυνηγι.... χαχαχαχα
Λαμπρο βαψε το σκυλο μαυρο ρε συ να γινει γκεκας αχαχα εγω εχω τρια αδερφια και ειμαι ο προτος ενωειτε αρχηγος της γουρουνοπαρεας
 
απαν Τόλη... χαχαχαχα Χαχαχαχα
Απλα να χεις μαυρο σκυλο να τον λενε οποσδηποτε μπομπι να εχει gps και να βαλεις στο πισω τζαμι ενα καπρο με τα αυτια λαχανοφυλλα καινπορτοκαλι ζακετα παραλαγη δασους
 
Back
Top