Αγριόχοιρος

Πιστευω οτι το προβλημα δεν εντοπιζεται μονο στο κυνηγι του αγριοχοιρου ειναι γενικο το φαινομενο και οχι μονο Ελληνικο
Εχουμε δει πολλα βιντεο στο εξωτερικο οπως το παραπανω
Αλλα εχουμε δει και ζησει αρκετα περιστατικα και σε αλλα κυνηγια οπως τσιχλας-λαγου κτλ
Απλα οπως ειπε και ο Αρης ποιο πανω ολα οφειλονται στην ελλειψη παιδειας -κανονων και συμπεριφορας στον κυνηγοτοπο ειδικα απο τοπικιστες κυνηγους
Κατι πρεπει να αλλαξει στα χρονια που ακολουθουν εστω στις νεωτερες γενιες ωστε να μην γινονται τα ιδια λαθη καθε φορα
 
Όπως λέει και Άρις τα νέα άτομα στην παρέα είναι η αιτία πολλές φορές στο κυνήγι αυτό. Δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι σήμερα, αλλά ξέρω ότι στην παγάνα εκεί που θα σε βάλουν εκεί θα μείνεις, δεν αλλάζεις θέση για κανένα λόγο...
 
Σιγουρα ο ανθρωπος δεν εχει καμια σχεση με το κυνηγι.Και αν κρινω απο την ολη του συμπεριφορα αλλα και τα ρουχα του μαλλον δεν προκειτε καν για κυνηγι.Περισσοτερο μοιαζει να του ξεφυγε το οικοσιτο απ'το περιφραγμενο που βλεπουμε και το πιασαν τα σκυλια.ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ με ενα σουγια στο χερι μονο ενας χαζος η ασχετος θα πλησιαζε!!!!Το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο..
 
Το κακο με το κυνηγι του αγριογουρουνου ειναι οτι λαθοι ΔΕΝ ΣΥΝΧΩΡΕΙ!!!!Το πρωτο θα ειναι και το τελευταιο!!!!Απο κει και περα με την αναρχια που επικρατει στο συγκεκριμενο κυνηγι τα τελευταια χρονια θα εχουμε ολο και περισσοτερα περιστατικα.Ειναι λυπηρο αλλα δυστυχως ειναι γεγονος!!

Σημερα την πρεμιερα λογο δουλειας την εχασα.Ισως ειμαι πιο τυχερος το ΣΚ..
 
Δεύτερο Σαββατοκύριακο για το κυνήγι του αγριόχοιρου και οι παρέες στην περιοχή που κυνηγώ (Μεσσηνία Τριφυλία) το έχουν ευχαριστηθεί αρκετά.
Το θέμα είναι πως παρατηρώ, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, μια αύξηση της επιπολαιότητας των κυνηγών.
Αντί να μαθαίνουμε κάθε χρόνο και περισσότερα πράγματα και να γινόμαστε πιο ''σοφοί'' από τα διάφορα ατυχέστατα περιστατικά που συμβαίνουν, αντίθετα, βλέπω συμπεριφορές
νηπιαγωγείου.
Το προηγούμενο ΣΚ ο θηροφύλακας σταμάτησε για έλεγχο παρέα έξι ατόμων που κυνηγούσαν αγριόχοιρο (κοντά σε εμάς) και κανείς τους δεν είχε άδεια.
Για τους τρεις είναι βεβαιωμένο πως δεν είχαν άδεια αλλά για τους άλλους τρεις εικάζεται γιατί εξαφανίστηκαν τρέχοντας.
Όλη η παρέα είχε έρθει από Αθήνα για να κυνηγήσουν αγριόχοιρο και κανείς δεν φορούσε πορτοκαλί ούτε υπήρχε κάτι τέτοιο μέσα στα αυτοκίνητα.
Δεν σχολιάζω περισσότερο.
Επίσης σε δεύτερη παρέα πέντε ατόμων που συναντήσαμε στο βουνό και κυνηγούσαν και αυτοί αγριόχοιρο, δεν υπήρχε πουθενά πορτοκαλί ύφασμα.
Απογοήτευση.
 
Την παρεα των 6 ατομων χωρις αδεια τους συγκαταλεγω ως λαθροθηρες
Δεν υπαρχει δικαιολογια οικονομικων δυσκολιων
Δεν μπορει ρε φιλε να ξεκινας απο την Αθηνα διανυοντας γυρω στα 500 χλμ πηγαινε -ελα
να διαθετεις για βενζινες διοδια γυρω στα 100 ευρω και να μην δινεις 150 για να θεωρησεις την αδεια σου
Ειναι ξεφτιλα δεν ειναι μαγκια ουτε αντριλικι
Οσο για τους αλλους χωρις γιλεκα ισως δεν εχουν καταλαβει οτι για 2 ψωρο ευρω που στοιχιζει ενα πανι πορτοκαλι στην λαικη
βαζουν την ζωη τους σε κινδυνο
Τους εχω παρατηρησει και στο λαγοκυνηγι την ιδια συμπεριφορα εχουν
 
κυνηγούσαν αγριόχοιρο (κοντά σε εμάς) και κανείς τους δεν είχε άδεια.

Επίσης σε δεύτερη παρέα πέντε ατόμων που συναντήσαμε στο βουνό και κυνηγούσαν και αυτοί αγριόχοιρο, δεν υπήρχε πουθενά πορτοκαλί ύφασμα.
Απογοήτευση.
Οσο για την αδεια θηρας ουδεν σχολιον.Οτι και να πουμε χαμενα λογια..

Την παρεα των 6 ατομων χωρις αδεια τους συγκαταλεγω ως λαθροθηρες

Οσο για τους αλλους χωρις γιλεκα ισως δεν εχουν καταλαβει οτι για 2 ψωρο ευρω που στοιχιζει ενα πανι πορτοκαλι στην λαικη
βαζουν την ζωη τους σε κινδυνο
Τους εχω παρατηρησει και στο λαγοκυνηγι την ιδια συμπεριφορα εχουν
Προφανως δεν εχει σημασια ποσο κοστιζει ενα κοματι πανι αλλα ποσο κοστολογει ο καθενας την ιδια του την ζωη.Ειμαι βεβαιος ομως οτι ο βασικος λογος που δεν τα φορανε τα φωσφορουχα ειναι για να μην τους δει ο λαγος...στην συγκεκριμενη περιπτωση και ο θηροφυλακας.sarcastic.
 
Έψαχνα να αγοράσω ένα φθηνό φυσίγγι για γουρούνι για να το έχω στο τσεπάκι της φυσιγγιοθήκης για παν ενδεχόμενο. Λοιπόν είπα να εμπιστευτώ μια ελληνική εταιρεία και γι'αυτό αγόρασα τα 9βολα Big Game της Lambro. Το φυσίγγι το αγόρασε ο πάτερας μου χωρίς να το ανοίξει στο κατάστημα. Όταν ήρθε στο σπίτι και πιάσαμε να το δούμε παρατήρησα ότι το ποτηράκι που έχει δεν είναι καν πιεσμένο και η τάπα από πάνω είναι στραβή σε όλη την πεντάδα. Μάλιστα πιέζοντας το ελαφρυά με το χέρι πήγαινε μέσα όλο το φυσίγγι. Επειδή δεν έχω κυνηγήσει ποτέ αγριόχοιρο και δεν γνωρίζω αν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο και επειδή δεν θέλω να βρίζω αύριο τσάμπα τον άνθρωπο που θα πιάσει το τηλέφωνο στην Lambro σας ερωτώ αυτό είναι νορμάλ; Καθότι ιδιογομώνω θεωρώ ότι έχουν κάνει μια πάρα πολύ κακή δουλειά σε σημείο να νιώθω ηλίθιος που τα αγόρασα.
Σας παραθέτω και μια εικόνα, αν προσέξετε φαίνεται ότι το ποτηράκι δεν είναι πατημένο:

IMG_2706.jpg
 
Ταιριάζει φθηνό φυσιγγι κ γουρούνι?Έστω κ μια φορά να τύχει να το συναντήσεις πρέπει να εχεις ότι καλύτερο...eat..eat..eat..eat..eat..eat.

Δεν είναι ότι δεν το σκέφτηκα αυτό, αλλά και πάλι αν ήταν έτσι όσα κοστίζουν κάτω από 6.50 € θα ήταν σαν σα να βαράμε άσφαιρα.
 
Μια χαρά είναι το φυσίγγι, να παρακαλάς να προλάβεις να τα βάλεις όταν θα δεις το γουρούνι και μην κάνεις το λάθος να τραβήξεις το κλείστρο εκείνη την στιγμή να αλλάξεις φυσίγγι, όσο πιο σιγά μπορείς βγάλε τα δύο από την αποθήκη και βάλε δύο τέτοια. Το πρώτο ρίχτο με ότι έχεις μέσα, δεν πειράζει. :)
Πόσο πατημένο δηλαδή θα έπρεπε να είναι το ποτηράκι;
 
Μια χαρά είναι το φυσίγγι, να παρακαλάς να προλάβεις να τα βάλεις όταν θα δεις το γουρούνι και μην κάνεις το λάθος να τραβήξεις το κλείστρο εκείνη την στιγμή να αλλάξεις φυσίγγι, όσο πιο σιγά μπορείς βγάλε τα δύο από την αποθήκη και βάλε δύο τέτοια. Το πρώτο ρίχτο με ότι έχεις μέσα, δεν πειράζει. :)
Πόσο πατημένο δηλαδή θα έπρεπε να είναι το ποτηράκι;

Αυτό δεν είναι καθόλου πατημένο. Καταλαβαίνω ότι άλλο είναι να βάζεις 32 γρ. 450 σκάγια και άλλο 9βολα τα οποία δημιουργούν και κενά και δεν είναι συμπαγή. Αλλά πραγματικά την επόμενη φορά που θα επισκεφθείτε ένα κατάστημα ρίξτε του μια ματιά...
 
Δεν είναι ότι δεν το σκέφτηκα αυτό, αλλά και πάλι αν ήταν έτσι όσα κοστίζουν κάτω από 6.50 € θα ήταν σαν σα να βαράμε άσφαιρα.
Φυσικά κ δεν ειναι άσφαιρα Μάνο..Δεν λέω κατι τετοιο.
Απλα μονο τον όγκο του να κάτσεις να σκεφτείς άλλα κ την επικινδυνότητα του κυνηγιού του,αξίζει να έχει κανείς ότι καλύτερο.
 
Last edited:
Έψαχνα να αγοράσω ένα φθηνό φυσίγγι για γουρούνι για να το έχω στο τσεπάκι της φυσιγγιοθήκης για παν ενδεχόμενο. Λοιπόν είπα να εμπιστευτώ μια ελληνική εταιρεία και γι'αυτό αγόρασα τα 9βολα Big Game της Lambro. Το φυσίγγι το αγόρασε ο πάτερας μου χωρίς να το ανοίξει στο κατάστημα. Όταν ήρθε στο σπίτι και πιάσαμε να το δούμε παρατήρησα ότι το ποτηράκι που έχει δεν είναι καν πιεσμένο και η τάπα από πάνω είναι στραβή σε όλη την πεντάδα. Μάλιστα πιέζοντας το ελαφρυά με το χέρι πήγαινε μέσα όλο το φυσίγγι. Επειδή δεν έχω κυνηγήσει ποτέ αγριόχοιρο και δεν γνωρίζω αν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο και επειδή δεν θέλω να βρίζω αύριο τσάμπα τον άνθρωπο που θα πιάσει το τηλέφωνο στην Lambro σας ερωτώ αυτό είναι νορμάλ; Καθότι ιδιογομώνω θεωρώ ότι έχουν κάνει μια πάρα πολύ κακή δουλειά σε σημείο να νιώθω ηλίθιος που τα αγόρασα.
Σας παραθέτω και μια εικόνα, αν προσέξετε φαίνεται ότι το ποτηράκι δεν είναι πατημένο:

IMG_2706.jpg
Το πατημα δεν μου κανει εντυπωση.Αν το εχει γεμισμενο με καμια S4 δεν εχει λογο να το συμπιέσει πολυ.Απο κει και περα τα συγκεκριμενα δεν τα εχω ριξει ποτε.Εχω αριστες εντυπωσεις αλλα και αρκετες επιτυχιες απο τα μονοβολα της εταιριας.Δραμια ομως ριχνω αποκλειστικα και μονο remington magnum 10βολα.
 
Το πατημα δεν μου κανει εντυπωση.Αν το εχει γεμισμενο με καμια S4 δεν εχει λογο να το συμπιέσει πολυ.Απο κει και περα τα συγκεκριμενα δεν τα εχω ριξει ποτε.Εχω αριστες εντυπωσεις αλλα και αρκετες επιτυχιες απο τα μονοβολα της εταιριας.Δραμια ομως ριχνω αποκλειστικα και μονο remington magnum 10βολα.

Είναι με S4. εντάξει δεν θα τους βρίσω θα περιμένω μέσα στις επόμενες εβδομάδες να μου περάσει κανένα να το τουφεκίσω και να δω στην πράξη (τόσο σίγουρος) .sarcastic.
 
Δραμια ομως ριχνω αποκλειστικα και μονο remington magnum 10βολα.
Τα 10βολα κάνουν δουλειά Δημητρη?
Δεν θυμαμε πόση παραπάνω κινητική ενέργεια έχει ένα μονοβολο σε σχεση με τις μπίλιες..Για αυτό ίσως ειναι το καλύτερο για τον αγριοχοιρο.Αν κ ίσως ειναι μεγάλο θεμα αυτό..
 
Τα 10βολα κάνουν δουλειά Δημητρη?
Δεν θυμαμε πόση παραπάνω κινητική ενέργεια έχει ένα μονοβολο σε σχεση με τις μπίλιες..Για αυτό ίσως ειναι το καλύτερο για τον αγριοχοιρο.Αν κ ίσως ειναι μεγάλο θεμα αυτό..
Το 10βολο κανει εξαιρετικη δουλεια.Τωρα "ποιος" κανει καλυτερη ειναι πραγματικα μεγαλο θεμα..
 
Το 10βολο κανει εξαιρετικη δουλεια.Τωρα "ποιος" κανει καλυτερη ειναι πραγματικα μεγαλο θεμα..
Εχω δεν ξέρω απο αγριοχοιρο άλλα βλέποντας τις μπίλιες πχ του 9βολου δεν μου γεμίζουν το μάτι ότι μπορεί να καταβληθεί άμεσα κάποιο μεγαλο ζώο που ας πούμε θα "αρπάξει"μια -δυο μπίλιες..Το μονοβολο νομίζω ειναι ιδανικό.Αναλογα παντα κ τις αποστάσεις βολης
 
Εχω δεν ξέρω απο αγριοχοιρο άλλα βλέποντας τις μπίλιες πχ του 9βολου δεν μου γεμίζουν το μάτι ότι μπορεί να καταβληθεί άμεσα κάποιο μεγαλο ζώο που ας πούμε θα "αρπάξει"μια -δυο μπίλιες..Το μονοβολο νομίζω ειναι ιδανικό.Αναλογα παντα κ τις αποστάσεις βολης
Γιατι να φαει μονο μια δυο μπιλιες Τασο???Κανε εσυ σωστα αυτο που πρεπει και να δεις τι θα κανει το 10βολο;)
 
Γιατι να φαει μονο μια δυο μπιλιες Τασο???Κανε εσυ σωστα αυτο που πρεπει και να δεις τι θα κανει το 10βολο;)
Σωστοτατος!!:)
Εβαλα και το στραβοσημαδεμα μεσα.sarcastic..sarcastic.
ΥΓ ο Ναυπλιωτης της lambro ήταν κατηγορηματικός στη χρήση του μονοβολου παρόλο που κατασκευάζει και 9βολα.Καπου τον άκουσα στο you tube σε ένα σεμινάριο.
Αυτο δεν σημαινει ότι δεν έχουν χτυπηθεί γουρούνια με 9βολα κ όχι μονο..
 
Back
Top