Αγριόχοιρος

Εγώ χτες έχασα το πρώτο μου γουρούνι. Κατέβηκε ένα χαλιά, το άκουγα από μακριά, βγαίνει στο Ρέμα, το αφήνω ναβγει προς εμένα. Μόλις βγήκε στα 20 μέτρα περίπου του Ρίχνω 1.... 2..3....με χαιρετάει κι φεύγει. Κάπου 50 άρι γουρούνι ήταν. Μένω μ@λ@κ@ς.... :rolleyes: Μετά τα γνωστά. Πάει το δούλεμα όλη μέρα...
 
Εγώ χτες έχασα το πρώτο μου γουρούνι. Κατέβηκε ένα χαλιά, το άκουγα από μακριά, βγαίνει στο Ρέμα, το αφήνω ναβγει προς εμένα. Μόλις βγήκε στα 20 μέτρα περίπου του Ρίχνω 1.... 2..3....με χαιρετάει κι φεύγει. Κάπου 50 άρι γουρούνι ήταν. Μένω μ@λ@κ@ς.... :rolleyes: Μετά τα γνωστά. Πάει το δούλεμα όλη μέρα...

Μπορει να συμβει στον καθε ενας μας......αυτο που μετραει ειναι η ειλικρινεια!!!!! ;) .shake hands.
 
Εγώ χτες έχασα το πρώτο μου γουρούνι. Κατέβηκε ένα χαλιά, το άκουγα από μακριά, βγαίνει στο Ρέμα, το αφήνω ναβγει προς εμένα. Μόλις βγήκε στα 20 μέτρα περίπου του Ρίχνω 1.... 2..3....με χαιρετάει κι φεύγει. Κάπου 50 άρι γουρούνι ήταν. Μένω μ@λ@κ@ς.... :rolleyes: Μετά τα γνωστά. Πάει το δούλεμα όλη μέρα...
Και τα 3 ήταν μονόβολα Νικόλα;
 
Εγώ χτες έχασα το πρώτο μου γουρούνι. Κατέβηκε ένα χαλιά, το άκουγα από μακριά, βγαίνει στο Ρέμα, το αφήνω ναβγει προς εμένα. Μόλις βγήκε στα 20 μέτρα περίπου του Ρίχνω 1.... 2..3....με χαιρετάει κι φεύγει. Κάπου 50 άρι γουρούνι ήταν. Μένω μ@λ@κ@ς.... :rolleyes: Μετά τα γνωστά. Πάει το δούλεμα όλη μέρα...
Θα παρεις το επομενο φιλαρακι και με την πρωτη τουφεκια
 
View attachment 6660Το χθεσινό καπρί έγραφε το όνομά μου. Μία μπάλα ηταν αρκετή για να το απογειώσει
Πω ρε κωστα πως θα το φάτε αυτό το γρουν , αξύριστο , άπλυτο , βρόμικο στόμα νύχια μαύρα , αστα να πανε . .RESPECT. Κωστα άντε και μεγαλύτερο το επόμενο .
 
Να πω και γω την ιστορία μου , όσο αφορά το άγριο αυτό θήραμα . Είναι Σάββατο πρωί και είμαι στο καρτέρι για τα γαλάζια κορίτσια , δεν κουνιέται ούτε το ματόκλαδο , γιατί τα έχω και γυρνοβολάνε ,και θέλουν να κάτσουν . Ξαφνικά ακούω ενα θόρυβο σαν αμάξι απο μακριά , στην πλάτη μου , αστραπηαια σκεφτομαι οτι δεν υπάρχει δρόμος εκεί . Όμως δεν θέλω να κουνηθώ , Τότε καταλαβαίνω οτι ο θόρυβος θα μου έρθει απο δεξιά , και στα επόμενα δευτερόλεπτα βλέπω καμιά 25 αρια γουρούνια να με περνάνε , ούτε καν σκέφτηκα να σηκώσω το όπλο , απο το χαμό που σηκώσανε τα γαλάζια κορίτσια μου έκλεισαν το μάτι και ανανέωσαν το ραντεβού για μετά απο 1 ώρα όπου και ηρθαν μαζί μου 4 τσούπρες . Να αναφέρω οτι στη συνέχεια με ρώτησαν κάτι παιδιά αν είδα γουρούνια να περνάνε , και βέβαια τους ενημέρωσα ακριβώς τη είχε συμβεί νωρίτερα , με οση λεπτομέρεια μπορούσα , την επόμενη μέρα , ξανά πιστός στο ραντεβού μου με τα κοριτσόπουλα τα γαλάζια , και όπως φορτώνομαι τα φυσεκλίκια μου και τον κουβά με τον καφέ . Έρχεται ενα τζιπ σταματάει και , αφού είπαμε τις καλημερες μας , διότι ήταν τα παιδιά που με ρώτησαν για τα γουρούνια , βγάζουν δυο σακούλες με κρέας , και μου είπαν οτι είναι κρέας απο τα γουρούνια που χτύπησαν εχθές. Βέβαια , θα ήθελα για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω το φίλο , και βέβαια το κοκκινιστο και τα πιοτά θα είναι στην υγειά τους . Να είναι καλά .shake hands. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
Καλά ξηγηθηξαν τα παλικάρια!
 
Εγώ χτες έχασα το πρώτο μου γουρούνι. Κατέβηκε ένα χαλιά, το άκουγα από μακριά, βγαίνει στο Ρέμα, το αφήνω ναβγει προς εμένα. Μόλις βγήκε στα 20 μέτρα περίπου του Ρίχνω 1.... 2..3....με χαιρετάει κι φεύγει. Κάπου 50 άρι γουρούνι ήταν. Μένω μ@λ@κ@ς.... :rolleyes: Μετά τα γνωστά. Πάει το δούλεμα όλη μέρα...
Όλοι τα έχουν πάθει αυτά... Βέβαια η ξενερα μετα είναι μεγάλη γιατί μιλάμε για ολόκληρο ζώο...όχι για κανένα πουλάκι.
Τουλάχιστον αυτές οι εμπειρίες όπως και να έχει μένουν για μια ζωή.
 
Η τακτική το να τουφεκίζεται το γουρούνι στην στάμπα, πότε γίνεται;
Όταν το γουρούνι είναι κολλημένο για ώρα και δεν ξεκολλάει ούτε με παγανα τότε μπαίνει ένα άτομο κατόπιν συνεννόησης συνήθως είναι ο ίδιος άνθρωπος που μπαίνει πάντα......
Στην στάμπα πάντα κάποιος πρέπει να πάει κοντά για να κάνει παγάνα ώστε σε πρώτη μοίρα να μην χτυπηθούν τα σκυλιά...αν του δωθεί ευκαιρία χτυπάει και το γουρούνι.
Αν αυτος που κάνει παγάνα είναι μακριά και δεν προλαβαίνει να φτάσει κατόπιν συνεννόησης στον ασύρματο μπαίνει κάποιος που είναι καρτέρι εκεί κοντά...Αν δεν είναι κάποιος εκεί κοντα ο θεός και η ψυχή του μετά.
Συνήθως μπαίνει αυτος που ξέρει το μέρος σαν την παλάμη γιατί η κάθε παρέα έχει το μέρος της έτσι υπάρχει ένας που το ξέρει πολύ καλά και έχει και την ανάλογη εμπειρία να το χτυπήσει....... πολλές φορές από τα δράμια τραυματίζονται και κολονουν μέσα άμα είναι και κάπρι το μυαλό του το έχει μόνο να χτυπήσει τον σκύλο και δεν κουνιέται πέρα από μερικά μέτρα το σημείο που έχει γιατακιασει
Η σταμπα για μενα ισως ειναι και το κρισιμοτερο και πιο εντονο κομματι αυτου του κυνηγιου..συνηθως μενουν στην σταμπα τα βαρια τραυματισμενα ζωα τα οποια κολλωνουν και παλευουν να χτυπησουν τα σκυλια για να τα ξεφορτωθουν ή αρκετες φορες και σε κοπαδια που οι γουρουνες για να προφυλαξουν τα μικρα τα βαζουν στο κεντρο και γυρω γυρω τα προστατευουν..στην σταμπα κανονικα αυτο που ειπε και ο Τελης πρεπει να ειναι προκαθορισμενα 2-3 ατομα που ξερουν το μερος πολυ καλα ειναι σχετικα ευκινητοι γιατι εχουμε να κανουμε με πολυ πυκνα κομματια εκει που θα γινεραι η σταμπα αν τυχει και τους επιτεθει το ζωο να μπορεσουν να μετακινηθουν γρηγορα..και το βασικοτερο για μενα να ειναι εγκρατεις και να βρουν την καταλληλη στιγμη να ριξουν στο ζωο..εχω τυχει ατομα που σκοτωσαν σκυλια πολλων χιλιαδων ευρω επειδη μπηκαν μπροστα απο το ζωο την λαθος στιγμη ή ακομα και εριχναν δραμια και ορισμενα εξοστρακιστηκαν και την πληρωσε ο σκυλος..ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ..στην σταμπα ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ μονοβολο για λογους ασφαλειας δικης μας αλλα και των σκυλιων
 
Και μια συμβουλή για τους νεότερους του είδους. Στη στάμπα όταν δεν βλέπουμε το γουρούνι ποτέ να μη βρισκόμαστε πίσω από τα σκυλιά διότι ο αγριόχοιρος έχει το νου του σ'αυτα και σε περίπτωση επίθεσης μπορεί να μας πάρει κι εμάς η μπάλα. Την έχω πατήσει έτσι πριν 7 χρόνια περίπου στον πρώτο αγριόχοιρο που είχα θηρευσει στη στάμπα. Ήταν πίσω από κάτι βράχια τραυματισμενο το γουρούνι τα σκυλιά δίπλα μου και τελικά ήρθε καταπάνω μου του έριξα 3 τουφεκιες, δε το πήρα και για καλή μου τύχη σταμάτησε στο ένα μέτρο, από τις συνεχόμενες τουφεκιες λογικά. Εστριψε και πρόλαβα να βάλω φυσίγγι με το οποίο το πήρα και έπεσε 30 μέτρα παραπάνω. Μάγκες μέχρι να έρθει ο αρχηγός που ήταν αρκετά μακριά και να σιγουρευτώ ότι είχε πέσει είχα πιάσει έναν κορμό αγκαλιά, είναι αυτό που λέμε χεστηκα πάνω μου. Έκτοτε είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός.
 
Το τραυματισμενο γουρουνι μεσα στην σταμπα σε εχει τσακησει στο δευτερολεπτο....ηδικα αν ειναι πυκνο το μερος δεν μπαινει κανεις μεχρη να ερθουν σκυλια καταληλα για σταμπα.....
Αν τα σκυλια που γαυγηζουν μεσα στο πυκνο καθοντε 5 -10 μετρα μακρια απο το γουρουνι και απλα το γαυγηζουν ειναι σχεδον σηγουρο οτι αν σε παρει χαμπαρη σου την επεσε με 1000.....
Με λιγα λογια μονο το σκυλη που ορμαει στο γουρουνι θα σου δηξει που ειναι.....
Το σκυλι που ορμαει παει για θαψιμο μετα
 
6806Το καπρί της Τετάρτης. Μεγάλος μονιάς που πριν παραδώσει πνεύμα μας γαμησε 2 σκυλιά. Το πρώτο με το που σηκώθηκε απο το γιατάκι και το δεύτερο το περίμενε στην πορεία. Και τα δύο τα χτύπησε σε καθαρό μέρος. Πνευμόνια νεφρά έντερα όλα κομμάτια, μπροστινό πόδι σπασμένο. Το άλλο σκυλί 3 τρυπες σε διαφορετικά σημεία. Αυτή την εποχή ορμάνε για πλάκα χωρίς πολλά πολλά
 
View attachment 6806Το καπρί της Τετάρτης. Μεγάλος μονιάς που πριν παραδώσει πνεύμα μας γαμησε 2 σκυλιά. Το πρώτο με το που σηκώθηκε απο το γιατάκι και το δεύτερο το περίμενε στην πορεία. Και τα δύο τα χτύπησε σε καθαρό μέρος. Πνευμόνια νεφρά έντερα όλα κομμάτια, μπροστινό πόδι σπασμένο. Το άλλο σκυλί 3 τρυπες σε διαφορετικά σημεία. Αυτή την εποχή ορμάνε για πλάκα χωρίς πολλά πολλά
Μπράβο στη παρέα για τον καπρο Κώστα!
Μακάρι να πάνε όλα καλά με τα σκυλιά και να επανέλθουν σύντομα στη δράση.
Έκανε κάποια δράση το δασαρχείο σε εσάς για την πανώλη; Το καλοκαίρι από ότι μου είπαν σκόπευαν να γίνουν ομάδες προκειμένου να συγκεντρωθούν δείγματα αγριογούρουνων για εξέταση.
 
View attachment 6806Το καπρί της Τετάρτης. Μεγάλος μονιάς που πριν παραδώσει πνεύμα μας γαμησε 2 σκυλιά. Το πρώτο με το που σηκώθηκε απο το γιατάκι και το δεύτερο το περίμενε στην πορεία. Και τα δύο τα χτύπησε σε καθαρό μέρος. Πνευμόνια νεφρά έντερα όλα κομμάτια, μπροστινό πόδι σπασμένο. Το άλλο σκυλί 3 τρυπες σε διαφορετικά σημεία. Αυτή την εποχή ορμάνε για πλάκα χωρίς πολλά πολλά
Από έναν τέτοιο χάσαμε το καλύτερο σκύλο πριν κάποια χρόνια. Τον περίμενε στην στροφή. Από τα αρχι..... μέχρι τον λεμω σκίσιμο όλα έξω. Μπράβο σας.
 
Back
Top