Αγριόχοιρος

3 φορές το πατήσαμε αυτό που λέω και μετά κατέβηκα με τον κάβουρα και το τελείωσα ορμαγε κιόλας το ρημαδι αλλά δεν μπορούσε να κουνηθεί κάτι τρύπες στο μέτωπο από τον κάβουρα λες και έφαγε μολύβι
Aυτο Τέλη νομίζω θα το θυμάσαι μια ζωή.
 
Το πρώτο γουρούνι για μένα φέτος! Θα ήθελα να σας διηγηθώ τον τρόπο που θηρευτηκε το συγκεκριμένο ζώο.... Λοιπόν το είχαν στάμπα τα σκυλιά λίγο παρακάτω από το καρτέρι μου μέσα σε ένα πυκνό...κατόπιν συνεννόησης με τον παγανιερη που ήταν αρκετά μακριά μπαίνω μέσα κα πλησιάζω προς το μέρος των σκυλιών. Λίγα μέτρα πριν το αντικρίσω το ακούω να φοβεριζει τα σκυλιά... Λέω εδώ ήμαστε, προσοχή γιατι θα είναι κανα μεγάλο Καπρι.... Τελικά βλέπω τα σκυλιά... αυτά παίρνουν θάρρος και το ένα πιάνει το γουρούνι από πίσω ενώ το άλλο από μπροστα, γίνεται μια μικρή πάλη και ενώ βλέπω το γουρούνι στα πέντε μετρα να προσπαθεί να ξεφύγει από τα σκυλία μου δίνεται η ευκαιρία και το τουφεκαω με μονοβολο. Αν και το μέγεθος του ζώου δεν ήταν το αναμενόμενο και απογοητευτηκα λιγάκι, έζησα μια πολύ όμορφη εμπειρία απεναντι σ'ενα άγριο και μαγευτικό θήραμα όπως ειναι ο αγριόχοιρος!
 
Last edited:
Η τακτική το να τουφεκίζεται το γουρούνι στην στάμπα, πότε γίνεται;
Όταν το γουρούνι είναι κολλημένο για ώρα και δεν ξεκολλάει ούτε με παγανα τότε μπαίνει ένα άτομο κατόπιν συνεννόησης συνήθως είναι ο ίδιος άνθρωπος που μπαίνει πάντα......
 
Όταν το γουρούνι είναι κολλημένο για ώρα και δεν ξεκολλάει ούτε με παγανα τότε μπαίνει ένα άτομο κατόπιν συνεννόησης συνήθως είναι ο ίδιος άνθρωπος που μπαίνει πάντα......
Ετσι το ξέρω και εγώ Τέλη,σε μας συνήθως μπαίνει ο αρχηγός!
 
Η τακτική το να τουφεκίζεται το γουρούνι στην στάμπα, πότε γίνεται;
Στην στάμπα πάντα κάποιος πρέπει να πάει κοντά για να κάνει παγάνα ώστε σε πρώτη μοίρα να μην χτυπηθούν τα σκυλιά...αν του δωθεί ευκαιρία χτυπάει και το γουρούνι.
Αν αυτος που κάνει παγάνα είναι μακριά και δεν προλαβαίνει να φτάσει κατόπιν συνεννόησης στον ασύρματο μπαίνει κάποιος που είναι καρτέρι εκεί κοντά...Αν δεν είναι κάποιος εκεί κοντα ο θεός και η ψυχή του μετά.
 
Ετσι το ξέρω και εγώ Τέλη,σε μας συνήθως μπαίνει ο αρχηγός!
Συνήθως μπαίνει αυτος που ξέρει το μέρος σαν την παλάμη γιατί η κάθε παρέα έχει το μέρος της έτσι υπάρχει ένας που το ξέρει πολύ καλά και έχει και την ανάλογη εμπειρία να το χτυπήσει....... πολλές φορές από τα δράμια τραυματίζονται και κολονουν μέσα άμα είναι και κάπρι το μυαλό του το έχει μόνο να χτυπήσει τον σκύλο και δεν κουνιέται πέρα από μερικά μέτρα το σημείο που έχει γιατακιασει
 
Να πω και γω την ιστορία μου , όσο αφορά το άγριο αυτό θήραμα . Είναι Σάββατο πρωί και είμαι στο καρτέρι για τα γαλάζια κορίτσια , δεν κουνιέται ούτε το ματόκλαδο , γιατί τα έχω και γυρνοβολάνε ,και θέλουν να κάτσουν . Ξαφνικά ακούω ενα θόρυβο σαν αμάξι απο μακριά , στην πλάτη μου , αστραπηαια σκεφτομαι οτι δεν υπάρχει δρόμος εκεί . Όμως δεν θέλω να κουνηθώ , Τότε καταλαβαίνω οτι ο θόρυβος θα μου έρθει απο δεξιά , και στα επόμενα δευτερόλεπτα βλέπω καμιά 25 αρια γουρούνια να με περνάνε , ούτε καν σκέφτηκα να σηκώσω το όπλο , απο το χαμό που σηκώσανε τα γαλάζια κορίτσια μου έκλεισαν το μάτι και ανανέωσαν το ραντεβού για μετά απο 1 ώρα όπου και ηρθαν μαζί μου 4 τσούπρες . Να αναφέρω οτι στη συνέχεια με ρώτησαν κάτι παιδιά αν είδα γουρούνια να περνάνε , και βέβαια τους ενημέρωσα ακριβώς τη είχε συμβεί νωρίτερα , με οση λεπτομέρεια μπορούσα , την επόμενη μέρα , ξανά πιστός στο ραντεβού μου με τα κοριτσόπουλα τα γαλάζια , και όπως φορτώνομαι τα φυσεκλίκια μου και τον κουβά με τον καφέ . Έρχεται ενα τζιπ σταματάει και , αφού είπαμε τις καλημερες μας , διότι ήταν τα παιδιά που με ρώτησαν για τα γουρούνια , βγάζουν δυο σακούλες με κρέας , και μου είπαν οτι είναι κρέας απο τα γουρούνια που χτύπησαν εχθές. Βέβαια , θα ήθελα για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω το φίλο , και βέβαια το κοκκινιστο και τα πιοτά θα είναι στην υγειά τους . Να είναι καλά .shake hands. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
 
Να πω και γω την ιστορία μου , όσο αφορά το άγριο αυτό θήραμα . Είναι Σάββατο πρωί και είμαι στο καρτέρι για τα γαλάζια κορίτσια , δεν κουνιέται ούτε το ματόκλαδο , γιατί τα έχω και γυρνοβολάνε ,και θέλουν να κάτσουν . Ξαφνικά ακούω ενα θόρυβο σαν αμάξι απο μακριά , στην πλάτη μου , αστραπηαια σκεφτομαι οτι δεν υπάρχει δρόμος εκεί . Όμως δεν θέλω να κουνηθώ , Τότε καταλαβαίνω οτι ο θόρυβος θα μου έρθει απο δεξιά , και στα επόμενα δευτερόλεπτα βλέπω καμιά 25 αρια γουρούνια να με περνάνε , ούτε καν σκέφτηκα να σηκώσω το όπλο , απο το χαμό που σηκώσανε τα γαλάζια κορίτσια μου έκλεισαν το μάτι και ανανέωσαν το ραντεβού για μετά απο 1 ώρα όπου και ηρθαν μαζί μου 4 τσούπρες . Να αναφέρω οτι στη συνέχεια με ρώτησαν κάτι παιδιά αν είδα γουρούνια να περνάνε , και βέβαια τους ενημέρωσα ακριβώς τη είχε συμβεί νωρίτερα , με οση λεπτομέρεια μπορούσα , την επόμενη μέρα , ξανά πιστός στο ραντεβού μου με τα κοριτσόπουλα τα γαλάζια , και όπως φορτώνομαι τα φυσεκλίκια μου και τον κουβά με τον καφέ . Έρχεται ενα τζιπ σταματάει και , αφού είπαμε τις καλημερες μας , διότι ήταν τα παιδιά που με ρώτησαν για τα γουρούνια , βγάζουν δυο σακούλες με κρέας , και μου είπαν οτι είναι κρέας απο τα γουρούνια που χτύπησαν εχθές. Βέβαια , θα ήθελα για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω το φίλο , και βέβαια το κοκκινιστο και τα πιοτά θα είναι στην υγειά τους . Να είναι καλά .shake hands. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
Άμα μου έκαναν τέτοια χαλάστρα στις φάσσες θα τα είχα αποδεκατίσει μετά .sarcastic. .
Μπράβο στα παλικάρια για τη πράξη τους.
 
Το τραυματισμενο γουρουνι μεσα στην σταμπα σε εχει τσακησει στο δευτερολεπτο....ηδικα αν ειναι πυκνο το μερος δεν μπαινει κανεις μεχρη να ερθουν σκυλια καταληλα για σταμπα.....
Αν τα σκυλια που γαυγηζουν μεσα στο πυκνο καθοντε 5 -10 μετρα μακρια απο το γουρουνι και απλα το γαυγηζουν ειναι σχεδον σηγουρο οτι αν σε παρει χαμπαρη σου την επεσε με 1000.....
Με λιγα λογια μονο το σκυλη που ορμαει στο γουρουνι θα σου δηξει που ειναι.....
 
Το τραυματισμενο γουρουνι μεσα στην σταμπα σε εχει τσακησει στο δευτερολεπτο....ηδικα αν ειναι πυκνο το μερος δεν μπαινει κανεις μεχρη να ερθουν σκυλια καταληλα για σταμπα.....
Αν τα σκυλια που γαυγηζουν μεσα στο πυκνο καθοντε 5 -10 μετρα μακρια απο το γουρουνι και απλα το γαυγηζουν ειναι σχεδον σηγουρο οτι αν σε παρει χαμπαρη σου την επεσε με 1000.....
Με λιγα λογια μονο το σκυλη που ορμαει στο γουρουνι θα σου δηξει που ειναι.....
Άμα πηγαίνει και ντουγρου το σκυλί όμως πάνω στο γουρούνι δεν την βγάζει καθαρή...Ας του έχεις και πανοπλία.
 
Back
Top