Αγριόχοιρος

Μια "ωραία" αστοχία σε ένα καπρί το προηγούμενο Σάββατο.
Το καρτέρι που με βάλανε και το περίμενα ήταν ακριβώς εκεί που καθόμουν στο τέλος του ρέματος, δυστυχώς όμως βγήκε 60 μέτρα πρίν το καρτέρι στο ανοιχτό και έκοψε προς το ποτάμι.
Ακουσα την τουφεκιά απ το καρτέρι που ηταν 400 μετρα πριν απο εμένα και περίμενα να μου βγει, δυστυχώς με τον αέρα βαράει γκάζια απ το ρεμα προς εμενα δεν ακουγα τίποτα περα απο τα φύλλα στα δεντρα.
Ξαφνικά βλέπω το γουρούνι να τρέχει στα αριστερά μου και του ρίχνω μια οριακά πριν κρυφτεί πισω απ το "ανάχωμα", δεν καταλαβα αν το πήρα ή οχι και ετρεξα να δω τι εγινε, το είδα μετα στα 100+ να τρέχει χαμηλά προς τοποτάμι, του εριξα και ενα δεύτερο μήπως και σταθώ τυχερός αλλα μάταιος κόπος...


Βέβαια περνάγαν σκέψεις οτι εαν ειχα δράμια ισως το "στράβωνε" κανενα και θα μπορουσα να του ριξω και 2η, αλλα και παλι η αποσταση ηταν αρκετα μεγάλη και δεν πιστευω να μπορούσε να του κάνει τιποτα...
Το μονο που θα αλλαξω ειναι να παω σε ενα μονόβολο λίγο πιο βαρυ μιας και το σκοπευτικό που ειχα ως τωρα αγοράστηκε αρχικα για προπόνηση και έτυχε να παρω και ενα γουρούνι σταματημενο (32 μετρα με κορδελα) το οποίο έσβησε επιτόπου, μετα απο αυτο το περιστατικό ενθουσιαστικά και ειπα οτι ισως ειναι κομπλε και για κυνηγι...
Τελικα με αρκετα ατομα που μίλησα μου επιβεβαιωσαν οτι για μεγάλο ζώο θες κατι σε λιγο πιο βαρυ βλημα γιατι το 28ρι υστερεί λιγο σε δύναμη...
Μου προτείνανε καποια συγκερκιμένα για δοκιμή καποιοι φίλοι,b&p thrill schok (και μάλλον τα black shock αν τα βρω) τα lambro palla τα οποία ειχα ριξει και με το δίκαννο αλλα μονο σε στόχους και το Remington accutip το οποίο τρώει άκυρο επειδη ειναι μόνο για ραβδωτές κάννες...)

ΥΓ: τα καρτέρια ηταν όλα πριν απο εμένα με το κοντινότερο στα 400+ και είχαμε ξεκαθαρίσει και τις κατευθύνσεις που τουφεκάμε αλλά και το ελεύθερο της μετακίνησης του καθενός σε μικρή περίμετρο απ τα καρτέρια μας...


Και οι αποτυχιες παρασημα εμπειριας ειναι!!
 
Μηπως ομως τα παει λιγο ψιλα η ss τα μονοβολα
Τολη σε δοκιμές σε στόχο οσα εριξα πηγαν αλφάδι(ή 35 ή 45 μετρα)
στο σταματημένο καπρί σημάδευα πίσω απ το αυτί του και πήγε ακριβώς εκει.(32 μετρα με κορδέλα)
Απλα δεν ετυχε να δοκιμάσω ακόμη άλλα στην SS πέραν του lampro palla practical (28gr).
με 4*
Αν δεν ειχα αμφιβολίες λόγο δύναμης των λίγων γραμμαρίων δεν παιζει να το απέριπτα το συγκεκριμένο φυσιγγι, σε σταθερο στόχο ειχα χτίσει ηθικό βαρβάτο!
 
Ρειχνει ψηλά και αριστερά τώρα να σου πω το γιατί δεν το ξέρω μάλλον για να ζήσει Κανένα γουρούνι εγώ άλλη δικαιολογιΑ δεν βρίσκω ! Είμαι και γω παθών
Οι SBE2 το χουν αυτο και αμερικη ειδεικα που την ψαχνουν πολυ το αναφερουν συνεχεια με αφτερ μαρκετ τσοκ δωκιμασες μπας και κεντραρει???
 
Τολη σε δοκιμές σε στόχο οσα εριξα πηγαν αλφάδι(ή 35 ή 45 μετρα)
στο σταματημένο καπρί σημάδευα πίσω απ το αυτί του και πήγε ακριβώς εκει.(32 μετρα με κορδέλα)
Απλα δεν ετυχε να δοκιμάσω ακόμη άλλα στην SS πέραν του lampro palla practical (28gr).
με 4*
Αν δεν ειχα αμφιβολίες λόγο δύναμης των λίγων γραμμαρίων δεν παιζει να το απέριπτα το συγκεκριμένο φυσιγγι, σε σταθερο στόχο ειχα χτίσει ηθικό βαρβάτο!
Πολυ ευθυβολο και λιγη ανακρουση το λαμπρο αλλα θες κατι πιο καλο οπως lambro palla η B&P thril shock οπιο σου ταιριαζει καλυτερα
 
Ποιος θα σε πίστευε εαν ελεγες οτι σου φύγαν τα γουρούνια επειδή μπήκαν απ το ενα παράθυρο της αποθήκης και βγήκαν απ το αλλο?!?!?!
Αυτό λες η ότι εάν μείνουν μέσα στο καλύβι θα χαθούν από προσώπου γης και τα σκυλιά θα έρχονται γύρω γύρω χωρίς λόγο .very funny..very funny..very funny.
 
Last edited:
Αυτό λες η ότι εάν μείνουν μέσα στο καλύβι θα χαθούν από προσώπου γης και τα γης θα έρχονται γύρω γύρω χωρίς λόγο .very funny..very funny..very funny.
Μωρε αν μεινουν στο καλύβι δεν γλυτώνει κανενα....καρτέρι στην πόρτα κ οποιο βγαίνει πέρνει κόκκινη κάρτα!!
 
Μια "ωραία" αστοχία σε ένα καπρί το προηγούμενο Σάββατο.
Το καρτέρι που με βάλανε και το περίμενα ήταν ακριβώς εκεί που καθόμουν στο τέλος του ρέματος, δυστυχώς όμως βγήκε 60 μέτρα πρίν το καρτέρι στο ανοιχτό και έκοψε προς το ποτάμι.
Ακουσα την τουφεκιά απ το καρτέρι που ηταν 400 μετρα πριν απο εμένα και περίμενα να μου βγει, δυστυχώς με τον αέρα βαράει γκάζια απ το ρεμα προς εμενα δεν ακουγα τίποτα περα απο τα φύλλα στα δεντρα.
Ξαφνικά βλέπω το γουρούνι να τρέχει στα αριστερά μου και του ρίχνω μια οριακά πριν κρυφτεί πισω απ το "ανάχωμα", δεν καταλαβα αν το πήρα ή οχι και ετρεξα να δω τι εγινε, το είδα μετα στα 100+ να τρέχει χαμηλά προς τοποτάμι, του εριξα και ενα δεύτερο μήπως και σταθώ τυχερός αλλα μάταιος κόπος...


Βέβαια περνάγαν σκέψεις οτι εαν ειχα δράμια ισως το "στράβωνε" κανενα και θα μπορουσα να του ριξω και 2η, αλλα και παλι η αποσταση ηταν αρκετα μεγάλη και δεν πιστευω να μπορούσε να του κάνει τιποτα...
Το μονο που θα αλλαξω ειναι να παω σε ενα μονόβολο λίγο πιο βαρυ μιας και το σκοπευτικό που ειχα ως τωρα αγοράστηκε αρχικα για προπόνηση και έτυχε να παρω και ενα γουρούνι σταματημενο (32 μετρα με κορδελα) το οποίο έσβησε επιτόπου, μετα απο αυτο το περιστατικό ενθουσιαστικά και ειπα οτι ισως ειναι κομπλε και για κυνηγι...
Τελικα με αρκετα ατομα που μίλησα μου επιβεβαιωσαν οτι για μεγάλο ζώο θες κατι σε λιγο πιο βαρυ βλημα γιατι το 28ρι υστερεί λιγο σε δύναμη...
Μου προτείνανε καποια συγκερκιμένα για δοκιμή καποιοι φίλοι,b&p thrill schok (και μάλλον τα black shock αν τα βρω) τα lambro palla τα οποία ειχα ριξει και με το δίκαννο αλλα μονο σε στόχους και το Remington accutip το οποίο τρώει άκυρο επειδη ειναι μόνο για ραβδωτές κάννες...)

ΥΓ: τα καρτέρια ηταν όλα πριν απο εμένα με το κοντινότερο στα 400+ και είχαμε ξεκαθαρίσει και τις κατευθύνσεις που τουφεκάμε αλλά και το ελεύθερο της μετακίνησης του καθενός σε μικρή περίμετρο απ τα καρτέρια μας...


Ηλία νομιζω οτι εμεινες οριακα πίσω στην τουφεκια σου, την στιγμη που πατας εισαι στην κοιλια του ζωου αν το παρατηρησα σωστα γιατι ειναι και δυσκολη η λήψη!
 
Αν θυμαμαι καλα
Καλησπέρα για τους παλιότερους της παρέας έχω να κανω μια ερώτηση.. Έχει δοκιμάσει κανείς τα παρακάτω δραμια, είναι αρκετά παλιά αλλά άκουσα ότι ήταν κορυφή.. Ισχύει η είναι ίδια με τα σημερινά express.. ;;;;; View attachment 3954
Αν θυμαμαι καλα αυτα ηταν με επινικελομενα δραμια!!
 
Με την τελευταία τουφεκιά παράλληλα στο έδαφος με κατεύθυνση το δάσος...ανατρίχιασα!
Δεν ειναι παράληλα στο δάσος, το γουρούνι ετρεχε σε χαμηλότερο υψόμετρο απο εμενα(χαμηλά στο ποτάμι).
πέρα απ τα δέντρα που βλέπεις ακριβώς μπροστά μου, μετα τα 30 μετρα είναι ολο καθαρό. αν το δεις απο pc με full screen ίσως φαινετε καλυτερα...Στο βίντεο φαινετε όντως σαν να ειναι τουφεκια στο υπερπέραν του δάσους...αλλα καμία σχέση...


εγω ημουν στο χωράφι, και το γουρούνι ετρεχε στο ανοιχτό προς το ποταμι, ειναι τα μπροστινά δέντρα φουντωτά και δεν φαινετε η διαφορά ύψους.
71264802_789711781462235_5020519501452541952_n.png
 
Last edited:
Περσι μου την επεσε και εμενα ενα μεγαλο θυληκο σε εκπαιδευτικο εβαλα τις φωνες και για καλη μου τυχη εστριψε μολις εφυγαν τα μικρα του Γεμισε ο τοπος γουρουνια και στις μπεκατσες υπαρχει προβλημα βαρανε τα σκυλια ,Τα γουρουνοφυσιγγα στην τσεπη
 
Back
Top