Αγριόχοιρος

Άλεξ διαφωνώ στο κατακριτέο. Δέχομαι το ότι δεν σου αρέσει, άλλωστε μπορεί και εγώ να σκέφτομαι κατά τον ίδιο τρόπο. Με το ίδιο σκεπτικό κακώς τρώμε αρνάκι γάλακτος, μαριδάκι κλπ κλπ. Καθένας μπορεί να διαφωνήσει με την εικόνα αλλά κατακριτέο θα το θεωρούσα αν ήταν παράνομο, διαφορετικά το θεωρώ ότι δεν είναι του γούστου μου.
 
Alex, όταν έχουν γίνει τόσα όσα είναι τώρα σε αριθμό, δε λογαριάζεις μικρά και μεγάλα. Έχουν γίνει περισσότερα από τα ποντίκια.
Επίσης αυτό το καλοκαίρι και ο πιο ανίδεος που δεν έχει πιάσει ποτέ όπλο στα χέρια του κυριολεκτικά, έφαγε αγριογούρουνο, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε και χωρίς καμία μείωση του πληθυσμού. Το αντίθετο μάλιστα.

Α, και τα μικρά είναι πιο νόστιμα. :p
 
Και για να προλάβω κάποιους που θα μιλήσουν για μικρά με ρίγες και τι επιτρέπεται,αν τα ριγωτα είναι προνήπια αυτά είναι πρώτης δημοτικού παραμένουν μωρά και η δημόσια θέα μωρών παραμένει κατακριτεα
Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης εφ’οσον δεν εχω κανει κατι παράνομο κρατά την άποψη σου για τον εαυτο σου συνεχίζουμε στο θέμα μας
 
Καλή δουλειά βέβαια αλλά γιατι να βγάζετε δημόσια φωτό με τα μωρά παρέα απαράδεκτο κατ εμε!!!!
Φίλε Άλεξ ρώτα τους ανθρώπους στην επαρχία για το τι καταστροφές βιώνουν από δαυτα,λόγω λάθος διαχείρισης...το συγκεκριμένο θήραμα ίσως σε λίγο να ανήκει στα επιβλαβή!
 
Ο Αλεξ έιπε καλή δουλειά,δηλαδή συμφωνεί στο κυνήγι τους,αλλά δεν του αρέσει να ανεβαίνουν φωτό,που να έχει μικρά γουρουνάκια.
Με λίγα λόγια βαράτε δηλαδή τα πάντα,εφόσον είναι νόμιμα και δεν είναι ριγωτά(το ξέρουν αυτό οι κυνηγοί του είδους),απλά να ανεβάζετε μόνο τα μεγάλα. Αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενά του.
 
Και για να προλάβω κάποιους που θα μιλήσουν για μικρά με ρίγες και τι επιτρέπεται,αν τα ριγωτα είναι προνήπια αυτά είναι πρώτης δημοτικού παραμένουν μωρά και η δημόσια θέα μωρών παραμένει κατακριτεα
Μην ταυτιζεστε με τα ζωα ρε παιδια!!Αλλο πραγμα ο ανθρωπος και αλλο τα ζωα!!!!!Δεν προκειτε ουτε για παιδια δημοτικου ουτε για νηπιαγωγειου!!!Για κανονικα γουρουνια προκειτε!!ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!!!Και αν μας ενδιαφερει η σωστη διαχειριση αυτα ειναι που πρεπει να θηρευονται!!!Αυτα αποτελουν τον "τοκο" της χρονιας και αφηνεις το "κεφαλαιο" με τις λιγοτερες απωλειες.Την μεγαλη γουρουνα αρχηγο του κοπαδιου πρεπει μονο να αφηνεις να περνα και τα πολυ μικρα με τις ριγες διοτι ακομα δεν ειναι ικανα να προστατευτουν.Αυτα που βλεπω στις φωτο μια χαρα γουρουνια ειναι.Σκετοι "διαολοι" που μπορει να εχουν και μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας απ τα μεγαλα.
 
Προφανώς και δεν μίλησε για θέμα νομιμότητας ο Αλεξ αφού άλλωστε δεν υφίσταται ,κάτι που το ξεκαθάρισε άλλωστε ο ίδιος .
Μίλησε απλά για θεμα αισθητικής στις φωτογραφίες ,κατι που εγώ το καταλαβαίνω ,γιατι καπως ετσι αισθανομαι κι εγώ μερικές φορές. Κατι βέβαια που γίνεται πιο έντονο οταν υπάρχει και το μέτρο σύγκρισης με τα μεγάλα γουρούνια που μπορει να υπάρχουν στη φωτογραφία. Αισθητική βεβαια που μπορεί να εχει και προεκτάσεις απο κάποιους "δήθεν"οικολόγους και προστάτες του οικοσυστήματος
Τελος παντων κουβέντα γίνεται.....
 
Προφανώς και δεν μίλησε για θέμα νομιμότητας ο Αλεξ αφού άλλωστε δεν υφίσταται ,κάτι που το ξεκαθάρισε άλλωστε ο ίδιος .
Μίλησε απλά για θεμα αισθητικής στις φωτογραφίες ,κατι που εγώ το καταλαβαίνω ,γιατι καπως ετσι αισθανομαι κι εγώ μερικές φορές. Κατι βέβαια που γίνεται πιο έντονο οταν υπάρχει και το μέτρο σύγκρισης με τα μεγάλα γουρούνια που μπορει να υπάρχουν στη φωτογραφία. Αισθητική βεβαια που μπορεί να εχει και προεκτάσεις απο κάποιους "δήθεν"οικολόγους και προστάτες του οικοσυστήματος
Τελος παντων κουβέντα γίνεται.....
Δεν υπαρχει θεμα αισθητικης Δημητρη.Θεμα συνηθειας υπαρχει.Αν βαλω μια φωτο με τσιχλες και κοτσυφια θα ειναι ολα μια χαρα διοτι ειναι εικονα "γνωστη".Η εικονα του γουρουνιου ομως δεν ειναι στους περισσοτερους εδω μεσα και "ξενιζει".Αμα εχει και λιγο αιμα παραπανω μεχρι που "τρομαζει".Και αν αρχισουμε εγω να λεω γιατι βαζεις φωτο μ'αυτα τα καημένα τοσοδουλικα πουλακια τις τσιχλιτσες και συ γιατι εγω βαζω με τα γουρουνακια θα το κανουμε το μαγαζι εδω καλοκαιρινο...sarcastic.
 
Δεν υπαρχει θεμα αισθητικης Δημητρη.Θεμα συνηθειας υπαρχει.Αν βαλω μια φωτο με τσιχλες και κοτσυφια θα ειναι ολα μια χαρα διοτι ειναι εικονα "γνωστη".Η εικονα του γουρουνιου ομως δεν ειναι στους περισσοτερους εδω μεσα και "ξενιζει".Αμα εχει και λιγο αιμα παραπανω μεχρι που "τρομαζει".Και αν αρχισουμε εγω να λεω γιατι βαζεις φωτο μ'αυτα τα καημένα τοσοδουλικα πουλακια τις τσιχλιτσες και συ γιατι εγω βαζω με τα γουρουνακια θα το κανουμε το μαγαζι εδω καλοκαιρινο...sarcastic.
Μόνο καλοκαιρινό δεν θέλω να το κάνουμε. Κατι σε χειμερινό το γουστάρω πιο πολύ.
Και που σαι ,με πολλά μποφόρ .
.sarcastic.
 
Παιδιά ηρεμήστε εγώ μίλησα για την δημόσια θέα μικρών γουρουνιών ότι είναι κατακριτέα,δλδ αν ανεβάσω φωτό με μικρά ορτυκακια θα σας αρέσει παρακαλω ήμουν σαφεστατως στο τι είναι κατακριτέο.οσο για το αίμα φίλε dimar είναι το τελευταίο πράγμα που με ξενίζει σε μια φωτό λόγω επαγγέλματος πίστεψε με!!!!
 
Ούτε εγώ μπαίνω σε αντιπαράθεση με κανέναν απλώς κάποια θέματα αισθητικής αναφέρω στο μείον της φωτό εξάλλου πίστεψε με αν έλειπαν τα μπιμια από την φωτό θα ήταν πολύ καλύτερη και δεν θα έλεγε κανείς τίποτε και όλοι θα θαύμαζαν τις γουρουμες
 
Μεγάλο καπρι σήμερα! Τα σκυλιά έδωσαν ρέστα για άλλη μια φορά με πολύωρο κυνήγι κάτω απο αντίξοες συνθήκες. Το τέλος το έδωσε ο παλιός γουρουνοκυνηγος Λευτέρης με το χτύπημα του γουρουνιού στη στάμπα, το μόνο παράδοξο η δίχρωμη μούρη του γουρουνιού. .sarcastic.
Αυτή η διχρωμία στη μούρη του γουρουνιού σημαίνει κάτι; Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια διασταύρωση;
 
Παιδιά ηρεμήστε εγώ μίλησα για την δημόσια θέα μικρών γουρουνιών ότι είναι κατακριτέα,δλδ αν ανεβάσω φωτό με μικρά ορτυκακια θα σας αρέσει παρακαλω ήμουν σαφεστατως στο τι είναι κατακριτέο.οσο για το αίμα φίλε dimar είναι το τελευταίο πράγμα που με ξενίζει σε μια φωτό λόγω επαγγέλματος πίστεψε με!!!!
Φιλε Αλεξανδρε η παραθεση στο ποστ σου ηταν απλα η αφορμη να παρω μερος στην συζητηση.Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε σενα.Μιλαω γενικα και απλα τοποθετουμε επι του ζητηματος.:)Αλλωστε το επιπεδο ειναι κοσμιο και το ευχαριστιεμαι:)
 
Καλησπερα μορτες,
Η αλήθεια είναι πως με ένα γουρούνι είναι πιο δύσκολο να στησεις μια αισθητικά καλή φωτογραφία. Ζυγίζει και ενα 50αρι κιλά ένα καλό ζώο και δεν μετακινείται εύκολα όπως μια άρμαθια τσιχλες. Την πουλιαστρα μπορείς να τη βάλεις σε έναν κορμό, σε μια κλαδαρια κάτι που με τον χοίρο δε γίνεται.
 
Προσωπικά σε ένα κυνηγετικό φόρουμ μια τέτοια εικόνα δεν θα με ενοχλούσε καθόλου!Τώρα για κάτι κυνηγούς του φβ,που θα δώσουν βήμα στην κάθε μία ξευτοοικολογα πρώτη φορά αριστερά...να ευχηθεί κατάρες και καρκίνους,ναι καλό είναι εκεί να μην γίνονται αναρτήσεις!
 
Back
Top