Αγριοκούνελο

... μεταφορά και συντήρηση – αποθήκευση, όπως το συνηθίζω προσωπικά!...my way που λένε…!... :) ...

View attachment 81869

View attachment 81870

View attachment 81871

Υ.Γ… στο σπιτάκι που έχουμε κοντά στην θάλασσα τα καθαρίζω και τα τεμαχίζω αυθημερόν, το συντομότερο δυνατόν μετά την κάρπωση, κατόπιν πάνε σπίτι, μαρκάρονται και μπαίνουν στο ψυγείο του ισογείου, πάνω τα Αγριοκούνελα κάτω τα Πτερωτά… έτσι η σύζυγος όταν αποφασίζει να μαγειρέψει κυνήγια, παίρνει αποβραδίς, πάντα από τα πιο παλιά , τα «σιτεμένα»…;)...
δεν εχη τυχη να δωκιμασω ποτεεε φιλεμου αγριοκουνελο,,εχη καμια σχεση στην νοστιμια με τον λαγο .think.
 
Καλλό μεσημέρι σ' όλους τους φίλους!... :) ...

Βυζαντινός του 11ου Αιώνα ο Αγ.Γεώργιος…(ο «κομβικός» 11ος Αιών για την Αυτοκρατορία)…

… στον τόπο του έκαμα σήμερα το πρωινό μου κινητό για Αγριοκούνελα, εκείνο το προβλεπόμενο μισάωρο πριν την ανατολή…

Λέρος 11.11.2023-Αγ.Γεώργιος - Δέμα - 1 -.jpg
 
… μου στείλε δυο ο Άγιος , και εγώ νωρίς - νωρίς με την ανατολή , επέστρεψα, του άναψα το καντηλάκι και τον θύμιασα…

Λέρος 11.11.2023-Αγ.Γεώργιος - Δέμα - 2 - Πρωινό κινητό καρτέρι του Αγριοκούνελου....jpg

Λέρος 11.11.2023-Αγ.Γεώργιος - Δέμα - 3 - Πρωινό κινητό καρτέρι του Αγριοκούνελου....jpg

Υ.Γ… σκάρτα σαράντα λεπτά περπάτησα, τρεις τουφεκιές έριξα (δευτέρωσα το δεύτερο μόνον , να το βαστήξω..).Νοτιάς καθαρός 4-5 μποφόρ, 90% υγρασία, όλα ιδιογόμωση G3000, 26,5 γρ., δυο εξάρια σε 67αρι κάλυκα ,αστέρι με συγκεντρωτήρα , και ένα 7αράκι σε 65αρι κάλυκα ,με FSF ρέλι… μια χαρά πήγαν…
 
… μου στείλε δυο ο Άγιος , και εγώ νωρίς - νωρίς με την ανατολή , επέστρεψα, του άναψα το καντηλάκι και τον θύμιασα…

View attachment 82166

View attachment 82167

Υ.Γ… σκάρτα σαράντα λεπτά περπάτησα, τρεις τουφεκιές έριξα (δευτέρωσα το δεύτερο μόνον , να το βαστήξω..).Νοτιάς καθαρός 4-5 μποφόρ, 90% υγρασία, όλα ιδιογόμωση G3000, 26,5 γρ., δυο εξάρια σε 67αρι κάλυκα ,αστέρι με συγκεντρωτήρα , και ένα 7αράκι σε 65αρι κάλυκα ,με FSF ρέλι… μια χαρά πήγαν…
Ωραία Καπτάνιε!!!!
Να σας φυλάει ο Άγιος.
 
Back
Top