Αγορα Beretta Α400 lite

Έχε το νου σου ότι το κικοφ ζυγίζει 150γρ οπότε ναι μεν βοηθάει στο κλοτσημα αλλά αλλαζει πολύ και το ζύγισμα
Σωστός ο Νίκος.kick off και 71 εκ κάνη ζυγίζουν καλά το όπλο.Το δικο μου που ετσι είναι και είναι κομπλέ σε αισθηση
 
Δύο είναι οι παράγοντες για μειωμένη ανάκρουση:
α. Βαρύ όπλο
β. Κοντάκι στα μέτρα σου.
Τα υπόλοιπα ημίμετρα
Ισχύει πάντα ο κανόνας αλλά επειδή είχα όπλο στα μέτρα μου benelli centro βάρος 2950 και τώρα έχω την be diamond με βαρος 2970 δηλαδη ίδιο σχεδόν , δεν έχει καμμία σχέση η ανάκρουση της μιας με την άλλη. Το comfortech και το πέλμα της νεας κανουν το όπλο άλλο όπλο στο θέμα της ανάκρουσης. Αρα δεν τα λες και ημίμετρα. Υπολογίζοντας οτι η beretta ειναι αεριων και ίσως το kick off απορροφάει ακόμα καλύτερα απο το comfortech τότε σίγουρα έχουν δίκιο που λένε οτι είναι αεροβόλο. Θέλω να πω εν τέλει οτι αυτά τα συστήματα έχουν σκοπό να μην κουβαλας ενα μολύβι 4 κιλά για μειωμένη ανάκρουση και το κάνουν πολύ καλά!
 
Last edited:
Ισχύει πάντα ο κανόνας αλλά επειδή είχα όπλο στα μέτρα μου benelli centro βάρος 2950 και τώρα έχω την be diamond με βαρος 2970 δηλαδη ίδιο σχεδόν , δεν έχει καμμία σχέση η ανάκρουση της μιας με την άλλη. Το comfortech και το πέλμα της νεας κανουν το όπλο άλλο όπλο στο θέμα της ανάκρουσης. Αρα δεν τα λες και ημίμετρα. Υπολογίζοντας οτι η beretta ειναι αεριων και ίσως το kick off απορροφάει ακόμα καλύτερα απο το comfortech τότε σίγουρα έχουν δίκιο που λένε οτι είναι αεροβόλο. Θέλω να πω εν τέλει οτι αυτά τα συστήματα έχουν σκοπό να μην κουβαλας ενα μολύβι 4 κιλά για μειωμένη ανάκρουση και το κάνουν πολύ καλά!
Εννοείται ότι βοηθάνε όλα τα συστήματα. Ανάκρουση υπάρχει, είναι νόμος της φύσης. Πώς την αισθανόμαστε είναι το κλειδί.
 
Ισχύει πάντα ο κανόνας αλλά επειδή είχα όπλο στα μέτρα μου benelli centro βάρος 2950 και τώρα έχω την be diamond με βαρος 2970 δηλαδη ίδιο σχεδόν , δεν έχει καμμία σχέση η ανάκρουση της μιας με την άλλη. Το comfortech και το πέλμα της νεας κανουν το όπλο άλλο όπλο στο θέμα της ανάκρουσης. Αρα δεν τα λες και ημίμετρα. Υπολογίζοντας οτι η beretta ειναι αεριων και ίσως το kick off απορροφάει ακόμα καλύτερα απο το comfortech τότε σίγουρα έχουν δίκιο που λένε οτι είναι αεροβόλο. Θέλω να πω εν τέλει οτι αυτά τα συστήματα έχουν σκοπό να μην κουβαλας ενα μολύβι 4 κιλά για μειωμένη ανάκρουση και το κάνουν πολύ καλά!
Η διαφορά από τα ξύλινα στα συνθετικά μέρη πως σου φαινετε;
Εννοώ στο πιάσιμο στα μετρα κτλ
 
Καλη κι αυτή αλλά άλλη φάση. Εγώ δεν ήθελα αδρανείας λόγω του κλωτσήματος,αφού benelli ειχα 2 πιο παλιά, όμως λόγω του comfort 2 κοντακιού κι επειδή μου άρεσε πολυ η ποιοτητα της diamond συν το power bore συν την βαφή που δε σκουριάζει πείστηκα. Διαφορετικά η την lite θα επαιρνα ή την upland ξύλινη. Πάντα όμως με kick off καθώς όπως λένε κάτοχοι είναι αεροβολο στην ανάκρουση κι έχει πολύ ωραίες τουφεκιές.
Η black eagle παντός που έχω δεν καταλαβαίνω κλώτσημα με το comfort 3 δεν την συγκρίνω με τα αέρια αλλά με άλλες Benelli που είχα
 
Η black eagle παντός που έχω δεν καταλαβαίνω κλώτσημα με το comfort 3 δεν την συγκρίνω με τα αέρια αλλά με άλλες Benelli που είχα
Ναι κι εμένα το 3 εχει μπερδεύτηκα και ναι καμμία σχέση με τις παλιές.
Η διαφορά από τα ξύλινα στα συνθετικά μέρη πως σου φαινετε;
Εννοώ στο πιάσιμο στα μετρα κτλ
Στο πιάσιμο εξαιρετική η πλαστική αλλά εχει πολυ καλης ποιότητας πλαστικά, τώρα τα μέτρα την κατέβασα με τις φλάτζες τις και μου ερχεται πολύ ωραια, το μήκος δε το πείραξα. Ειναι εξαιρετικό τουφέκι.
 
Ε
Ναι κι εμένα το 3 εχει μπερδεύτηκα και ναι καμμία σχέση με τις παλιές.

Στο πιάσιμο εξαιρετική η πλαστική αλλά εχει πολυ καλης ποιότητας πλαστικά, τώρα τα μέτρα την κατέβασα με τις φλάτζες τις και μου ερχεται πολύ ωραια, το μήκος δε το πείραξα. Ειναι εξαιρετικό τουφέκι.
γραψες 2 και παραξενεύτηκα γιατί νομίζα ότι είχε το 3 αλλά λέω θα ξέρεις καλύτερα μιας και το έχεις και κάνω λάθος εγώ.
 
Back
Top