Αγορά super pose

Εξαιρετικο για κυνηγι φερμας και για πολυωρα περπατητα.
Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ελαφρη, κανεις πολυ ωραιες τουφεκιες με λιγα γραμμαρια γομωση.
Δεν κανει για κυνηγια που θες φορτωμενη γομωση.

View attachment 34288View attachment 34290
Παναγιώτη είναι δικό σου? Το ζαχαρώνω πολύ τώρα που το έχει ο Παπαδάκης 800 ευρώ. Πήγα και το είδα, βιαστικά όμως γιατί είχα διπλοπαρκαρει απ΄έξω.
 

Αντιγράφω από την Οπλογνωσία:


FAUSTI ALBION



Κ. Νικήτα καλημέρα σας. Θα ήθελα εαν είναι δυνατόν να μου δώσετε την γνώμη σας σχετικά με το σουπερ ποζέ της Fausti το μοντέλο Albion. Που κατατάσσεται συγκριτικά με τα υπόλοιπα δίκανα αυτής της χρηματικής αξίας? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ευθυμίου Γίαννης


ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το Fausti Albion είναι χαρακτηριστικο δείγμα της σύγχρονης κατασκευής σουπερποζέ του Gardone. Σε αυτή την κατηγορία οι προδιαγραφές είναι όμοιες σε όλα σχεδόν τα σουπερποζέ που παράγονται σε αυτή την πόλη: θαλάμες 76 χιλιοστών (λόγω Αμερικής γαρ), αυτόματοι εξολκείς, μονοσκάνδαλο με επιλογέα, διακεκομμένοι πίροι, συρταρωτό κλειδί, κοντάκι με τζαβέτα.

Αν δούμε τον πυροδοτικό μηχανισμό θα δούμε περίπου το ίδιο σύστημα σε όλα τα όπλα αυτής της κατηγορίας. Σφύρες που ενεργοποιούνται από ελατήρια σπιράλ, κρεμαστές σχαστηρίες κλπ.

Σε μια κατηγορία περίπου όμοιων όπλων τα κριτήρια που τα ξεχωρίζουν είναι κυρίως οικονομικά, δηλαδή ποιο έχει την πιο συμφέρουσα τιμή και ποιο δίνει τα περισσότερα για αυτή την τιμή από την άποψη ποιότητας ξύλου και φινιρίσματος. Στην κατηγορία του Albion "παίζουν" και τα αντίστοιχα μοντέλα της FAIR, B.Rizzini, Fabarm και C.Guerini. Ολα είναι στα ίδια περίπου επίπεδα ποιότητας και έχουν όμοια τεχνικά χαρακτηριστικά. Η προτροπή είναι να ρίξετε μια ματιά σε όλα και να δείτε την αίσθηση που έχουν στα χέρια και πως σας βολεύουν.



Πάντως αυτή την τιμή εγώ δεν τη βρίσκω... Και όσο για το χειροποίητο, δεν το σχολιάζω καν
Η τιμή του πάντως στο site του Διαμαντόπουλου (diamanco) είναι 999
 
Παναγιώτη είναι δικό σου? Το ζαχαρώνω πολύ τώρα που το έχει ο Παπαδάκης 800 ευρώ. Πήγα και το είδα, βιαστικά όμως γιατί είχα διπλοπαρκαρει απ΄έξω.
Ναι.
Ειχα παει και του ειχα ζητησει να μου βρει ενα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.
Αγγλε κοντακι, διπλη σκανδαλη , σταθερα τσοκ 4* 2* κι τις κλισεις στο κοντακι.
Μετα απο καποιο διαστημα με πηρε τηλ να παω να το δω.
Μου αρεσε και το πηρα.
 
Last edited:
Ναι.
Ειχα παει και του ειχα ζητησει να μου βρει ενα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.
Αγγλε κοντακι, διπλη σκανδαλη , σταθερα τσοκ 4* 2* κι τις κλισεις στο κοντακι.
Μετα απο καποιο διαστημα με πηρε τηλ να παω να το δω.
Μου αρεσε και το πηρα.
Μάλλον θα το πάρω κι εγώ. Με τα ίδια χαρακτηριστικά απλές θαλάμες πλήν του αγκλέ και το εργοστασιακό κοντάκι. Μέχρι 34 γρ. είναι οκ? Ρίχνει ατσάλινα με την πάνω κάννη?
 
Ναι...ξεχασα τις 70αρες θαλαμες.
Του ειχα παει χαρτι με το τι ηθελα.
Για τα 34 γρ , αν ειναι μαλακα φυσιγγια τα ριχνεις ανετα.
Εγω με αυτο ριχνω ιδιογομωση 24 , 26 και 28γρ.
Να θυμασαι οτι το οπλο ειναι κυριως για φερμα και πολυωρα περπατητα.
Αλλα και στο καρτερι για τσιχλοκοτσυφα βγαζει τουφεκιες ανωτερες απο πολλα αλλα οπλα.
 
Ναι...ξεχασα τις 70αρες θαλαμες.
Του ειχα παει χαρτι με το τι ηθελα.
Για τα 34 γρ , αν ειναι μαλακα φυσιγγια τα ριχνεις ανετα.
Εγω με αυτο ριχνω ιδιογομωση 24 , 26 και 28γρ.
Να θυμασαι οτι το οπλο ειναι κυριως για φερμα και πολυωρα περπατητα.
Αλλα και στο καρτερι για τσιχλοκοτσυφα βγαζει τουφεκιες ανωτερες απο πολλα αλλα οπλα.
Δεν έχω σκύλο Παναγιώτη. Κυνηγώ κυρίως τσιχλοκότσυφα περπατητό και καρτέρι και φάσσα καρτέρι, αλλά στη φάσσα με την καραμπίνα μέχρι 34 χρησιμοποιώ lambro μπλέ και Α1 speciale. Πιστεύω θα είμαι οκ
 
Δεν έχω σκύλο Παναγιώτη. Κυνηγώ κυρίως τσιχλοκότσυφα περπατητό και καρτέρι και φάσσα καρτέρι, αλλά στη φάσσα με την καραμπίνα μέχρι 34 χρησιμοποιώ lambro μπλέ και Α1 speciale. Πιστεύω θα είμαι οκ
Επειδή στην τσίχλα ρίχνεις πολλά φυσίγγια δεν πιστεύω να σου κάνει, για κάνα απογευματινό καλό είναι. Αυτό το όπλο είναι φοβερό για μπεκατσα πέρδικα, πολύ ποιοτικό και φοβερές κάννες , είναι πάρα πολύ ελαφρύ.
 
Επειδή στην τσίχλα ρίχνεις πολλά φυσίγγια δεν πιστεύω να σου κάνει, για κάνα απογευματινό καλό είναι. Αυτό το όπλο είναι φοβερό για μπεκατσα πέρδικα, πολύ ποιοτικό και φοβερές κάννες , είναι πάρα πολύ ελαφρύ.
Το γουστάρω πολύ. Το πήρα ήδη συνάδελφε.
 
Ναι...ξεχασα τις 70αρες θαλαμες.
Του ειχα παει χαρτι με το τι ηθελα.
Για τα 34 γρ , αν ειναι μαλακα φυσιγγια τα ριχνεις ανετα.
Εγω με αυτο ριχνω ιδιογομωση 24 , 26 και 28γρ.
Να θυμασαι οτι το οπλο ειναι κυριως για φερμα και πολυωρα περπατητα.
Αλλα και στο καρτερι για τσιχλοκοτσυφα βγαζει τουφεκιες ανωτερες απο πολλα αλλα οπλα.
Παναγιώτη το πήρα. Θυμάσαι μήπως με τι κλειδί ξεβίδωσες τη τζαβέτα?
 
Εντυπώσεις μέχρι τώρα:
Πανάλαφρο
Κοντάκι καλό με αρκετό cast off
Η πάπια δεν κουμπώνει με ζωηρό κλάκ. Δεν δινει καλή αίσθηση
Γενικά δίνει εντύπωση λεπτεπίλεπτου.
Ξύλα απλά ok.
Η κάτω βίδα του πέλματος είναι πιό μέσα. Έβγαλα το πέλμα και είδα οτι είχε ράγισμα και κόλλα απο πάνω.
Απαράδεκτο και δεν το είδα στο μαγαζί.
 
Back
Top