Αγορά super pose

Νίκο σε ένα όπλο σωστό στα μέτρα σπάνια έχεις θέμα και με ξυλινο πέλμα!
Το πελμα σε ενα οπλο δεν εχει διακοσμητικο χαραχτηρα.....μονο αν ειναι ξυλινο διακοσμει ενα οπλο........
Επισεις το τελευταιο που κανει το πελμα ειναι να ''διορθωσει'' καπως το μηκος........
Το κυριοτερο ειναι η αποσβεση του κραδασμου κατα κυριο λογο και επειτα η προφυλαξη απο μια τυχαια πτωση του οπλου....η ζημια που θα γινει στο κοντακι θα ειναι πολυ ακριβωτερη και απο το καλιτερο πελμα.......
Γι'αυτο μην επαναπαυεστε στα ξυλινα και κοκαλινα πελματα....δεν εχουν καμια πρακτικη στο ποιο σημαντικο πραγμα που ζηταμε απο ενα λαστιχενιο πελμα....την αποσβεση και την προστασια..........
Το ποιο φτηνο ελαστικο ειναι πολυ ποιο ασφαλες απο το ποιο ακριβο και χειροποιητο ξυλινο!!!
 
Λετε να μην μπορουσα να βαλω σε αυτο το οπλο των 6.500 ευρω ενα χειροποιητο ξυλινο πελμα απο ενα φανταστικο κοματι ξυλου???Να το κανει τι????οταν το οπλο κυνηγα και δεν ειναι για βιτρινα τα ξυλινα πελματα δεν εχουν χρηστικοτητα.

1590342517155.jpeg
1590342593053.jpeg
 
Last edited:
Το πελμα σε ενα οπλο δεν εχει διακοσμητικο χαραχτηρα.....μονο αν ειναι ξυλινο διακοσμει ενα οπλο........
Επισεις το τελευταιο που κανει το πελμα ειναι να ''διορθωσει'' καπως το μηκος........
Το κυριοτερο ειναι η αποσβεση του κραδασμου κατα κυριο λογο και επειτα η προφυλαξη απο μια τυχαια πτωση του οπλου....η ζημια που θα γινει στο κοντακι θα ειναι πολυ ακριβωτερη και απο το καλιτερο πελμα.......
Γι'αυτο μην επαναπαυεστε στα ξυλινα και κοκαλινα πελματα....δεν εχουν καμια πρακτικη στο ποιο σημαντικο πραγμα που ζηταμε απο ενα λαστιχενιο πελμα....την αποσβεση και την προστασια..........
Το ποιο φτηνο ελαστικο ειναι πολυ ποιο ασφαλες απο το ποιο ακριβο και χειροποιητο ξυλινο!!!
Αναφέρθηκα κάπου περι μήκους κοντακιου;προσωπικα είτε ρίξω με λαστιχένιο πέλμα είτε χωρίς την ίδια ανάκρουση νιώθω αν το μήκος μου είναι σωστα, για το θέμα προστασια δεν έχω ίδια αποψη επομένως για να το λετε έτσι θα είναι!
 
Έτσι είναι όπως τα λέει ο κ. Ηρακλής. Το ξύλινο πελμα δεν έχει καμία χρησιμότητα πέρα από την εμφάνιση άντε ίσως και το ωραίο γλιστρημα που κάνει όταν ανεβάζεις το όπλο. Με ένα καλό πελμα δεν υπάρχει καμία σχέση στην ανακρουση και προστασία. Είχα στην benelli ξύλινο και το άλλαξα με ένα gel tek benelli πολύ καλό τότε.
 
Το... "μπιμπελό" επιτέλους έφτασε στα χέρια μου!!! Ορίστε και οι φωτό του...
Σας ευχαριστώ όλους θερμά παιδιά, για το ενδιαφέρον σας, τις ευχές σας και τα καλά σας λόγια...!!!
Να είστε όλοι καλά!!! Και στα δικά σας!!!

View attachment 13332View attachment 13333View attachment 13334View attachment 13338View attachment 13340
Καλορίζικο και καλοτούφεκο Νικόλαε !!! Πολύ όμορφο δίκαννο. Σου εύχομαι να το χαίρεσαι με υγεία, να σου χαρίσει άπειρες απολαυστικές κυνηγετικές ώρες !!
 
Το... "μπιμπελό" επιτέλους έφτασε στα χέρια μου!!! Ορίστε και οι φωτό του...
Σας ευχαριστώ όλους θερμά παιδιά, για το ενδιαφέρον σας, τις ευχές σας και τα καλά σας λόγια...!!!
Να είστε όλοι καλά!!! Και στα δικά σας!!!

View attachment 13332View attachment 13333View attachment 13334View attachment 13338View attachment 13340
Νικόλα καλοντουφεκο, να'σαι γερός να το χαρείς.
 
Σκέφτομαι για αγορά superpose 2 με 2,5 ταβάνι προσανατολιζομαι ανάμεσα σε berreta και browning είχα στο παρελθόν gts ,citori και 686 e sporting .gts δωθηκε γιατί ηταν 71 citori πουλήθηκε γιατί ποτέ δεν ήρθε στα μέτρα μου και 686 e sporting πουλήθηκε αφού επί 15 χρόνια έλιωσε καθώς ήταν το κύριο όπλο μου αφού το έφερα ακριβώς ,του έβαλα ριθμιζομενη σκανδάλη και εγινε προέκταση του χεριού μου. Επειδη πεδευτικα να βρω μεταχειρισμένο αλλα το 90% έπρεπε να ξοδέψω αλλα τοσα να το φερω στα μετρα μου απο τους προκατόχους ,προσανατολιζομαι για καινούργιο ακουω γνώμες για 725,686 και 690 δεν θα με χαλούσε και με ρυθμιζόμενο κοντακι
 
Σκέφτομαι για αγορά superpose 2 με 2,5 ταβάνι προσανατολιζομαι ανάμεσα σε berreta και browning είχα στο παρελθόν gts ,citori και 686 e sporting .gts δωθηκε γιατί ηταν 71 citori πουλήθηκε γιατί ποτέ δεν ήρθε στα μέτρα μου και 686 e sporting πουλήθηκε αφού επί 15 χρόνια έλιωσε καθώς ήταν το κύριο όπλο μου αφού το έφερα ακριβώς ,του έβαλα ριθμιζομενη σκανδάλη και εγινε προέκταση του χεριού μου. Επειδη πεδευτικα να βρω μεταχειρισμένο αλλα το 90% έπρεπε να ξοδέψω αλλα τοσα να το φερω στα μετρα μου απο τους προκατόχους ,προσανατολιζομαι για καινούργιο ακουω γνώμες για 725,686 και 690 δεν θα με χαλούσε και με ρυθμιζόμενο κοντακι
Για μενα σ αυτα τα λεφτα browning 725 και με κοντακι κουστουμι θα ειναι ο χαρος ο ιδιος
 
Σκέφτομαι για αγορά superpose 2 με 2,5 ταβάνι προσανατολιζομαι ανάμεσα σε berreta και browning είχα στο παρελθόν gts ,citori και 686 e sporting .gts δωθηκε γιατί ηταν 71 citori πουλήθηκε γιατί ποτέ δεν ήρθε στα μέτρα μου και 686 e sporting πουλήθηκε αφού επί 15 χρόνια έλιωσε καθώς ήταν το κύριο όπλο μου αφού το έφερα ακριβώς ,του έβαλα ριθμιζομενη σκανδάλη και εγινε προέκταση του χεριού μου. Επειδη πεδευτικα να βρω μεταχειρισμένο αλλα το 90% έπρεπε να ξοδέψω αλλα τοσα να το φερω στα μετρα μου απο τους προκατόχους ,προσανατολιζομαι για καινούργιο ακουω γνώμες για 725,686 και 690 δεν θα με χαλούσε και με ρυθμιζόμενο κοντακι
725
 
686 e sporting πουλήθηκε αφού επί 15 χρόνια έλιωσε καθώς ήταν το κύριο όπλο μου αφού το έφερα ακριβώς ,του έβαλα ριθμιζομενη σκανδάλη και εγινε προέκταση του χεριού μου.
εγώ δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς , αφού την απάντηση την δίνεις μόνος σου.........
 
Μετα απο τρεια χρονια και καποιες χιλιαδες τουφεκιές στο σκοπευτηριο αλλα και στο κυνηγι το summit sporting που κατεχω εχει αποδειξει την αξιπιστια του σε ολους τους τομεις!!πολλοι ηταν επιφυλακτικοι απεναντι στην συγκεκριμενη μαρκα οπως και εγώ!!το οπλο μετα απο τρεια χρονια συνεχιζει και με εκπλήσσει με την συμπεριφορα του και την αξιοπιστια του!!!
Το μονο αρνητικό της εταιρείας η μαλλον του τουρη ειναι η έλλειψη ανταλακτικων οπως και η μη ύπαρξη εξειδικευμενων οπλουργων σε περιπτωση επισκευής!!
Καλοριζικο λοιπον !!ειναι κουκλα!!να το χαρεις!
 
Σκέφτομαι για αγορά superpose 2 με 2,5 ταβάνι προσανατολιζομαι ανάμεσα σε berreta και browning είχα στο παρελθόν gts ,citori και 686 e sporting .gts δωθηκε γιατί ηταν 71 citori πουλήθηκε γιατί ποτέ δεν ήρθε στα μέτρα μου και 686 e sporting πουλήθηκε αφού επί 15 χρόνια έλιωσε καθώς ήταν το κύριο όπλο μου αφού το έφερα ακριβώς ,του έβαλα ριθμιζομενη σκανδάλη και εγινε προέκταση του χεριού μου. Επειδη πεδευτικα να βρω μεταχειρισμένο αλλα το 90% έπρεπε να ξοδέψω αλλα τοσα να το φερω στα μετρα μου απο τους προκατόχους ,προσανατολιζομαι για καινούργιο ακουω γνώμες για 725,686 και 690 δεν θα με χαλούσε και με ρυθμιζόμενο κοντακι
Το 725 ειναι χαμηλοτερου προφίλ από τα browning που είχες. Εχει επιπλέον μηχανική σκανδάλη και ωραίο κοντάκι με palm swell. Θεωρώ ότι είναι ένα σκαλί πάνω από το 686 του οποίου ο αντίπαλος είναι το 525. Για το 690 δεν γνωρίζω λεπτομέρειες αν κάποιος εδώ το έχει ας μας πεί. Καλο θα ήταν είτε να πάς από κανένα κατάστημα να επωμίσεις κανένα να δείς πώς σου έρχεται είτε σε σκοπευτήριο να δείς κανένα όπλο πριν πάρεις.
 
Το 725 δεν το ξέρω καθόλου και δεν εχω γνώμη σε καινούργιο πήγαινα φουλ για το Σπόρτινγκ 686 αλλά με αυτά που διαβάζω αμφιταλαντευομαι αν η αξία ενός 725 είναι τόσο οφθαλμοφανές ανώτερη του 686 .Θα περάσω αύριο από Καλκατζακο να επωμισω 725 .Βλητικα δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά τώρα το πως θα μου κάτσει θα φανεί αύριο .Όσο για το 690 μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά διαβάζω διάφορα και κολλάω.
 
Το 725 δεν το ξέρω καθόλου και δεν εχω γνώμη σε καινούργιο πήγαινα φουλ για το Σπόρτινγκ 686 αλλά με αυτά που διαβάζω αμφιταλαντευομαι αν η αξία ενός 725 είναι τόσο οφθαλμοφανές ανώτερη του 686 .Θα περάσω αύριο από Καλκατζακο να επωμισω 725 .Βλητικα δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά τώρα το πως θα μου κάτσει θα φανεί αύριο .Όσο για το 690 μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά διαβάζω διάφορα και κολλάω.
Είτε 725 sporter είτε 686 sporting είναι εξαιρετικά όπλα, στα γουστα μου πιο πολυ το 725,απλα στο browning ίσως χρειαστείς ένα/δυο τσοκακια
 
Το 725 δεν το ξέρω καθόλου και δεν εχω γνώμη σε καινούργιο πήγαινα φουλ για το Σπόρτινγκ 686 αλλά με αυτά που διαβάζω αμφιταλαντευομαι αν η αξία ενός 725 είναι τόσο οφθαλμοφανές ανώτερη του 686 .Θα περάσω αύριο από Καλκατζακο να επωμισω 725 .Βλητικα δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά τώρα το πως θα μου κάτσει θα φανεί αύριο .Όσο για το 690 μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά διαβάζω διάφορα και κολλάω.
Λοιπόν είχα παραγγείλει το 725 hunter πριν 4 χρόνια, το είχα πιάσει στα χέρια μου άρεσε πολύ. Όπλα δεν υπήρχαν και περίμενα μήνες ολόκληρους και το όπλο δεν είχε έρθει, ώσπου μια μέρα καλοκαίρι που είχα πάει για μπάνιο τρωω μια φλασιά και λεω ε δεν παίζει να περιμένω άλλο καλά όπλα υπάρχουν κι άλλα. Περνώ τηλ τον Καλκαντζακο του λέω έχεις το 690 field 3? Μου λέει όχι αλλά μπορώ να το φέρω απ τη beretta το απόγευμα. Του λέω φέρτο πήγα το είδα, αρρώστησα το πήρα επιτόπου κι έφυγα. Έκτοτε πέρασαν 4 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως θέμα, το όπλο έχει κορυφαίο ζυγισμα το νιώθεις ελαφρύ στα χέρια ενώ δεν είναι η ποιότητα του είναι άψογη και οι τουφεκιές του πολύ καλές, τα τσοκ τα μαμά θαυμάσια, το 4 αρι κάνει παπάδες στις τσίχλες κι εμφανισιακά ξύλα κλπ για μένα είναι πιο ωραίο απ το 725 το hunter. Είναι πιο ακριβό αλλά δε το μετάνιωσα ποτέ και τώρα πια λέω κάθε εμπόδιο τελικά σε καλό! Τώρα αν τελικά μιλάς για τις εκδόσεις sporting δεν έχω άποψη καθως δε τα είδα καθόλου λόγω βάρους...
 
Back
Top