Αγορά Maxus2 από το εξωτερικό

Σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε για τη νέα maxus2
Όπου θα έρθουν συγκεκριμένα μοντέλα κυρίως σε 3.5' αλλά και με καθυστέρηση σε σχέση με άλλες χώρες.
Πχ το μοντέλο sporting carbon fibre δεν θα έρθει.
Μπορεί κάποιος να πάρει όπλο από το εξωτερικό ενώ υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ?Η και να το φέρει ο ίδιος?
Εύλογη απορία εφόσον ο αντιπρόσωπος εδώ δεν φέρνει ένα μοντέλο που επιθυμεί πελάτης η και με καθυστέρηση?
 
Σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε για τη νέα maxus2
Όπου θα έρθουν συγκεκριμένα μοντέλα κυρίως σε 3.5' αλλά και με καθυστέρηση σε σχέση με άλλες χώρες.
Πχ το μοντέλο sporting carbon fibre δεν θα έρθει.
Μπορεί κάποιος να πάρει όπλο από το εξωτερικό ενώ υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ?Η και να το φέρει ο ίδιος?
Εύλογη απορία εφόσον ο αντιπρόσωπος εδώ δεν φέρνει ένα μοντέλο που επιθυμεί πελάτης η και με καθυστέρηση?
Άλλο θα είναι το πρόβλημα, όχι η αντιπροσωπεία...
Μπορείς να αγοράσεις όπλο από κατάστημα του εξωτερικού, εφ'όσον έχεις την απαιτούμενη άδεια εισαγωγής. Αυτό είναι το δύσκολο...
 
Η άδεια εισαγωγής εκδίδεται με διοικητική πράξη του Υπουργού Δημόσιας Τάξης, όπως αντιλαμβάνομαι από τον ν. περι όπλων.
Έχει επιχειρήσει κανείς την διαδικασία, να μας πει δυο λόγια;
 
Η άδεια εισαγωγής εκδίδεται με διοικητική πράξη του Υπουργού Δημόσιας Τάξης, όπως αντιλαμβάνομαι από τον ν. περι όπλων.
Έχει επιχειρήσει κανείς την διαδικασία, να μας πει δυο λόγια;
Παλαιότερα είχε γραφτεί κάτι σχετικό, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι με πολύ τρέξιμο θέλει τουλάχιστον έξι μήνες και ο έμπορος στην αλλοδαπή πρέπει να είναι διατεθειμένος να κρατήσει το συγκεκριμένο όπλο όσο το ελληνικό κράτος χρειάζεται να εκδώσει την περιβόητη άδεια...
Άλλωστε αυτό είναι και η τροχοπέδη όλων όσων θέλουν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες στα μεταχειρισμένα που υπάρχουν έξω
 
δεν ξερω αν ειναι σχετικο. Το 2013 θελησα να παρω μαζι μου στις ΗΠΑ ενα οπλο μου. Εβγαλα ευκολα απο καποια υπηρεσια του υπ.οικονομικων, αδεια εξαγωγης 50 ευρω , και μου ειπαν και την εστειλα με φαξ στην ασφαλεια, για να το διαγραψει.
το μετανιωσα και το οπλο δεν εφυγε ποτε, και οταν το 2018 πηγα για ανανεωση 10ετιας, ειδα οτι δεν ειχε διαγραφει, αλλα ειχε υποσημειωση εξαγωγης. μου ζητησαν να δουν το οπλο, για να γινει η ανανεωση
 
Παιδιά αν είναι τόσο δύσκολο πως φέρνουν σκοπευτικά perazzi κτλ από Ιταλία? Προφανώς υπάρχει κάποια διαδικασία λογική . Τι να πω αν είναι να γίνουμε James Bond με license to kill να φέρουμε ένα όπλο.
 
αν είναι τόσο δύσκολο πως φέρνουν σκοπευτικά perazzi κτλ από Ιταλία?
Mε δυσκολία ..και το δικό μου perazzi επειδή είναι εισαγωγής(ασημί) είχε παιδευτεί ο ανθρωπος να το φέρει.
Το 2ο που έφερε (ένα hitegh),πήγε ιταλία, το διάλεξε και το έστειλαν στον τουρή για να αποφύγει την ταλαιπωρία.
Γενικά είναι χρονοβόρο αλλά γίνεται.
 
Back
Top