Αγορά Choke από Αμερική .

Καλησπέρα , βρίσκεται συγγενικό πρόσωπο Αμερική & μου αγόρασε ένα Choke (Δώρο) .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως πρέπει να το φέρει για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο (Αναχώρηση) ?

Να το δηλώσει ?
Να το βάλει με την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει χωρίς την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει στο τσαντάκι της με τα πράγματα της ?
Να το στείλει με καράβι μαζί με κάποια άλλα πράγματα που θα στείλει ?

Όποιος φίλος γνωρίζει - αν έχει φέρει με αεροπλάνο ακόμη καλύτερα , ας μου εξηγήσει !

Ευχαριστώ...
 
Καλησπέρα , βρίσκεται συγγενικό πρόσωπο Αμερική & μου αγόρασε ένα Choke (Δώρο) .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως πρέπει να το φέρει για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο (Αναχώρηση) ?

Να το δηλώσει ?
Να το βάλει με την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει χωρίς την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει στο τσαντάκι της με τα πράγματα της ?
Να το στείλει με καράβι μαζί με κάποια άλλα πράγματα που θα στείλει ?

Όποιος φίλος γνωρίζει - αν έχει φέρει με αεροπλάνο ακόμη καλύτερα , ας μου εξηγήσει !

Ευχαριστώ...
Απλά να το έχει μέσα στην βαλίτσα του και όχι στην χειραποσκευή και δεν θα τον ενοχλήσει κανείς
 
Καλησπέρα , βρίσκεται συγγενικό πρόσωπο Αμερική & μου αγόρασε ένα Choke (Δώρο) .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως πρέπει να το φέρει για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο (Αναχώρηση) ?

Να το δηλώσει ?
Να το βάλει με την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει χωρίς την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει στο τσαντάκι της με τα πράγματα της ?
Να το στείλει με καράβι μαζί με κάποια άλλα πράγματα που θα στείλει ?

Όποιος φίλος γνωρίζει - αν έχει φέρει με αεροπλάνο ακόμη καλύτερα , ας μου εξηγήσει !

Ευχαριστώ...
Αν πετάει με ενδιάμεση πτήση από άλλη ευρωπαϊκή χωρά δεν έχει έλεγχο καθόλου στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα .
 
Αν πετάει με ενδιάμεση πτήση από άλλη ευρωπαϊκή χωρά δεν έχει έλεγχο καθόλου στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα .
Γιατι εν έρθει απευθείας απο Αμερική υπάρχει περίπτωση να το περάσουν απο σκαναρισμα;
 
Καλησπέρα , βρίσκεται συγγενικό πρόσωπο Αμερική & μου αγόρασε ένα Choke (Δώρο) .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως πρέπει να το φέρει για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο (Αναχώρηση) ?

Να το δηλώσει ?
Να το βάλει με την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει χωρίς την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει στο τσαντάκι της με τα πράγματα της ?
Να το στείλει με καράβι μαζί με κάποια άλλα πράγματα που θα στείλει ?

Όποιος φίλος γνωρίζει - αν έχει φέρει με αεροπλάνο ακόμη καλύτερα , ας μου εξηγήσει !

Ευχαριστώ...
Εμένα μου έφεραν 2 κικς στις βαλίτσες κανένα πρόβλημα ούτε έλεγχοΣ. Το βλέπουν όταν περνάνε από ακτίνες χ
 
Γιατι εν έρθει απευθείας απο Αμερική υπάρχει περίπτωση να το περάσουν απο σκαναρισμα;
Οι πτήσεις από χώρες εκτός Σενγκεν υποκινείτε σε τελωνειακούς έλεγχους , ενω οι εντός Σενγκεν δεν υποκινείτε σε κανέναν ελεγχο τελωνειακού τύπου.
 
Εμένα μου έφεραν 2 κικς στις βαλίτσες κανένα πρόβλημα ούτε έλεγχοΣ. Το βλέπουν όταν περνάνε από ακτίνες χ
Κατά την αναχώρηση απο την αλλοδαπη χώρα πάντα οι βαλίτσες περνάνε απο ελεγχο με ακτίνες , μου έτυχε πολλά χρονια πριν να εχω ξεχάσει ενα ζιπελαιο σε βαλίτσα και με φωνάζανε απο τα μεγάφωνα του αεροδρομίου με ονοματεπωνυμο , και όταν πήγα και ρώτησα τι εχει γίνει , είχανε την βαλίτσα και σημειωμένο με κιμωλία το τσεπάκι που ήτανε το μπουκαλάκι και μου είπαν οτι έχω κάτι εκεί που μοιάζει με βενζίνη και πρέπει να το παραδώσω .
 
Καλησπέρα , βρίσκεται συγγενικό πρόσωπο Αμερική & μου αγόρασε ένα Choke (Δώρο) .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως πρέπει να το φέρει για να μην έχει κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο (Αναχώρηση) ?

Να το δηλώσει ?
Να το βάλει με την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει χωρίς την συσκευασία στην βαλίτσα ?
Να το βάλει στο τσαντάκι της με τα πράγματα της ?
Να το στείλει με καράβι μαζί με κάποια άλλα πράγματα που θα στείλει ?

Όποιος φίλος γνωρίζει - αν έχει φέρει με αεροπλάνο ακόμη καλύτερα , ας μου εξηγήσει !

Ευχαριστώ...
Κάθε χωρά εχει νομοθεσία περι εξαγωγής προϊόντων απο την χωρά , δηλαδή για παράδειγμα δεν μπορώ να αγοράσω ενα οπλο νόμιμα εδω και να το πάρω εκτός χωράς χωρίς την άδεια απο την χωρά . Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο θέμα για ενα τσοκακι γιατί δεν είναι κάτι που χρειάζεται άδεια για να το αγοράσεις .
 
Το βάζουμε με την συσκευασία του ή σκέτο ???
Δεν έχει σημασία . Αφού πληρώθηκε εκεί κι πήραν το ΦΠΑ από εκεί δεν έχει θέμα κανένα . Στην βαλίτσα να το βάλει . Αν έρθει με ενδιάμεση πτήση μέσω Ευρώπης δεν θα περάσει τελωνείο .
 
Το ιδιο ισχύει και για αγορά μεσω ταχυδρομείου με τα δεματα;
Σε καποια site υπάρχει κυρίως σε ηλεκτρονικά είδη η τριγωνική μέθοδος, δηλ έρχονται σε χωρα της Ε.Ε αρχικά και ετσι δεν υπάρχουν δασμοί κλπ. Το θεμα ειναι εκτός απο δασμούς αν μπορούν ετσι νομιμα να έρθουν και τσοκ απο τα ιδια τα μαγαζιά ή απο ebαy κλπ.
Ξέρει κάποιος;
 
Το ιδιο ισχύει και για αγορά μεσω ταχυδρομείου με τα δεματα;
Σε καποια site υπάρχει κυρίως σε ηλεκτρονικά είδη η τριγωνική μέθοδος, δηλ έρχονται σε χωρα της Ε.Ε αρχικά και ετσι δεν υπάρχουν δασμοί κλπ. Το θεμα ειναι εκτός απο δασμούς αν μπορούν ετσι νομιμα να έρθουν και τσοκ απο τα ιδια τα μαγαζιά ή απο ebαy κλπ.
Ξέρει κάποιος;
Όσο αφορά τις ηλεκτρονικες αγορεσ Κάποτε θυμάμαι που μου είχε πει ένας τελωνειακός πως αν το δέμα έχει αξία κάτω από 100€ ευρώ σπάνια ασχολούνται. Αν και μπορείς να μιλάς με τα μαγαζιά απευθείας και να δηλώνουν το δέμα κάτω από 50€ και δεν ασχολείται κανείς μαζί του
 
Όσο αφορά τις ηλεκτρονικες αγορεσ Κάποτε θυμάμαι που μου είχε πει ένας τελωνειακός πως αν το δέμα έχει αξία κάτω από 100€ ευρώ σπάνια ασχολούνται. Αν και μπορείς να μιλάς με τα μαγαζιά απευθείας και να δηλώνουν το δέμα κάτω από 50€ και δεν ασχολείται κανείς μαζί του
Αλλαξε η πολιτική. Απο 22€ και κατω δεν υπάρχουν δασμοί. Μάλιστα εχουν γίνει πιο εντατικοι οι έλεγχοι.
Την ειχα πατησει τελευταία για δεμα αξιας 37€. Μου ζήτησαν την ηλεκτρική συναλλαγή για να αποδεσμευτεί απο τελωνείο και έφαγα το 24% της αξίας του ποσού συν 15€ έξοδα εκτελωνισμου. Εχω κανει πολλες αγορές χωρις πρόβλημα αλλα τελευταία ιδίως απο Κίνα ειναι πιο δύσκολα. Γι' αυτό ανεφερα την τριγωνική συναλλαγη μεσω ευρωπαϊκή χώρας. . Εκει γλυτώνεις τους δασμούς.
 
Last edited:
Back
Top