Αγορά όπλου από το εξωτερικό

Η άδεια αγοράς αφορά σε συγκεκριμένο όπλο; Ή είναι όπως για αγορά από την Ελλάδα που είναι αόριστη;
(αν νομίζει κάποιος διαχειριστής οτι είμαστε offtopic και πρέπει, ας μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα)
 
Το θέμα είναι εδώ Νικολή.μπλεκεις με τη γαδα και καλά ξετελα
Δεν μπλέκεις καθόλου με την ΓΑΔΑ! Όλα τα βγάζεις από το αστυνομικό σου τμήμα εκεί όπου βγάζεις και όλες τις άλλες άδειες των όπλων σου.
 
Η άδεια αγοράς αφορά σε συγκεκριμένο όπλο; Ή είναι όπως για αγορά από την Ελλάδα που είναι αόριστη;
(αν νομίζει κάποιος διαχειριστής οτι είμαστε offtopic και πρέπει, ας μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα)
Η άδεια εισαγωγής γίνεται μόνο για συγκεκριμένο όπλο αναγραφόμενα όλα του τα στοιχεία όπως του αγοραστή και του πωλητή.
 
Η διαδικασία διαρκεί περίπου 2 μήνες και τα παράβολα στοιχίζουν λιγότερο από 50 ευρώ. Το ποιο δύσκολο είναι να συναινοηθείς με ιδιώτη! Με οπλοπωλεία δεν υπάρχει θέμα γιατί κάνουν την διαδικασία συνέχεια.
Θέλει υπομονή και εμπιστοσύνη στον πωλητή.
 
υπαρχει συγκεκριμένη περίπτωση ιδιώτη που έφερε οπλο απο εξωτερικό ??

Και αν ναι ποια συγκεκριμένη διαδικασία ακολούθησε ??

Για να μιλάμε με γεγονότα και όχι με υποθέσεις , γιατι αν μπλέξεις με το Ελληνικό Δημόσιο δεν υπάρχει λογική ...
 
υπαρχει συγκεκριμένη περίπτωση ιδιώτη που έφερε οπλο απο εξωτερικό ??

Και αν ναι ποια συγκεκριμένη διαδικασία ακολούθησε ??

Για να μιλάμε με γεγονότα και όχι με υποθέσεις , γιατι αν μπλέξεις με το Ελληνικό Δημόσιο δεν υπάρχει λογική ...
Εγώ και την έχω κάνει 3 φορές.
Την διαδηκασία την έχω γράψει στην πρώτη σελίδα.
Το τελευταίο το έφερα τον περασμένο Οκτώβρη. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι με τον καινούριο νόμο περί όπλων, δεν μπορείς να το μεταφέρεις ο ίδιος αλλά θα πρέπει να αποσταλεί. Και αυτό διότι δεν επιτρέπεται να μεταφέρει κάποιος όπλο το οποίο δεν είναι στο όνομά του! Διότι το όπλο μπένει στο όνομά μας μετά την δήλωσή του και μεταφορά του για έλεγχο στο ΑΤ μας.
 
Κατά καιρούς έχω δει να φεύγουν όπλα από αυτό το site δημοπρασιών σε τιμές πολύ λογικές. Από τις φωτογραφίες για εμένα μερικά ήταν διαμάντια. Θέλει όμως προσοχή με τους όρους. Αν κάποιος ξέρει και άλλα site ας τα γράψει.
 
Κατά καιρούς έχω δει να φεύγουν όπλα από αυτό το site δημοπρασιών σε τιμές πολύ λογικές. Από τις φωτογραφίες για εμένα μερικά ήταν διαμάντια. Θέλει όμως προσοχή με τους όρους. Αν κάποιος ξέρει και άλλα site ας τα γράψει.
Με βάση την αναλυτική διαδικασία που περιέγραψε ο φίλος @PPV (.RESPECT.) θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει αγορά όπλου από site δημοπρασιών γιατί πρέπει να γίνει πρώτα συνενόηση με τον πωλητή, που εγώ στη θέση του θα προτιμούσα να το δώσω στην αμέσως προηγούμενη προσφορά, παρά να μπω στη διαδικασία εξαγωγής και αναμονής για κανα δίμηνο των χαρτιών από Ελλάδα...
Κατά τα άλλα Ευρωπαίοι...
 
Δεν μπλέκεις καθόλου με την ΓΑΔΑ! Όλα τα βγάζεις από το αστυνομικό σου τμήμα εκεί όπου βγάζεις και όλες τις άλλες άδειες των όπλων σου.

Φιλε Νικηφορε, Χρονια πολλα...να σε ρωτησω...οταν λες δεν μπλεκεις με την ΓΑΔΑ, εννοεις οτι το αστυνιμικο τμημα της περιοχης σου αναλαμβα νει και στελνει την αιτηση σου εκει? Και κανει να ξανα ερθει πισω σε κανα 2μηνο? Επισης, οπως αναφερθηκε η αιτηση ειναι 3 σελιδη, με κοστος 50 η 100 ευρω?
Λεω αγοτερα να παω να ρωτησω στο τμημα της περιοχης μου...να δουμε τι θα μου πουνε.....ελπιζω να μην μου πουνε ενα ξερό δεν γινεται....
 
Η διαδικασία θέλει πιστοποιημένη μετάφραση της άδειας αγοράς στην ιταλική γλώσσα, αυτά δεν ειναι δύσκολα απο εδώ. Το ίδιο πρέπει να κάνει και ο Ιταλός για σένα, χρειάζεται λίγο χρόνος να φτιαχτούν τα έγγραφα. Οι μόνοι που δεν θα σε καθυστερήσουν είναι οι ευρωπαϊκές αστυνομίες, επικοινωνούν ταχύτητα.

Καλησπερα Νικο, και εσυ εκτος τον Νικηφορο πηρες οπλο απο εξω?
Πως σε αντιμετωπισαν στο ατυνομικο τμημα της περιοχης σου? σε ειδαν σαν...εξωγήινο .sarcastic. τι τους ειπες?
Πες μας την εμπειρια σου εαν θελεις...:)
 
Από εδώ πήρα και τα δυο τουφεκια μου, απεναντίας το τμήμα όπλων της περιοχής μου είναι άψογο και γρήγορο στο μισάωρο όλα έτοιμα. Ο αξιωματικός υπηρεσίας μου εξήγησε πως γίνεται η αγορά όπλου απο την Ευρώπη με τα ανάλογα παράβολα, μεταφράσεις και το κόστος τους. Οι χρόνοι της χαρτούρας δεν έχουν σχέση με την αστυνομία οταν είναι έτοιμα περνάνε το όπλο αμέσως και φεύγεις με την ΑΚΟ.
 
Eυχαριστω για τα,,,φωτα σου...το αστυν. τμημα στελνει υπηρεσιακα στην ΓΑΔΑ την αιτηση? Και κανει κανα 2μηνο?
Ρωεαω τι να πω στο τμημα της περιοχης μου....οχι για αγορα αμεσα, αλλα να ξερω εαν θα μου πουνε οτιι γινεται, η οτι δεν γνωριζουμε, αλλα θα ρωτησουμε...η απλα θα μου πουνε ενα ξερο οχι δεν γινεται....
 
Eυχαριστω για τα,,,φωτα σου...το αστυν. τμημα στελνει υπηρεσιακα στην ΓΑΔΑ την αιτηση? Και κανει κανα 2μηνο?
Ρωεαω τι να πω στο τμημα της περιοχης μου....οχι για αγορα αμεσα, αλλα να ξερω εαν θα μου πουνε οτιι γινεται, η οτι δεν γνωριζουμε, αλλα θα ρωτησουμε...η απλα θα μου πουνε ενα ξερο οχι δεν γινεται....
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Κανονικά όλα γίνονται μέσο του ΑΤ όπου βρίσκεται ο φάκελος σου με τα υπόλοιπα όπλα σου. Δυστυχώς ο κάθε υπάλληλος έχει και διαφορετικό φιλότιμο. Αυτή είναι η νόμιμη διαδικασία και έτσι πρέπει να γίνεται.
 
Σημερα πηγα στο αστυν. τμημα της περιοχης μου, για μια ανανεωση κυν. αδειας ενος οπλου μου, και ρωτησα σε εναν πολυ ευγενικο κυριο, που εγραφε τα στοιχεια για την εκδωση νεας αδειας, εαν μπορω να βγαλω αδεια αγορας απο Ε.Ε, και μου ειπε οτι δεν εχει ξανακανει ο ιδιος αλλα εχει ακοθυσει για ενα παλαιοτερο περιστατικό ενος κυνηγου, και μου ειπε οτι εχει αρκετη διαδικασια, αλλα θα ρωτησει...γινεται μου ειπε... :)
Αντε να δουμε .......
 
Προσεχε ομως την επομενη φορα που θα πας μηπως δεν ειναι αυτος ο ευγενικος κυριος και ειναι αυτος με το κουλουρι μπουκομενος στο στομα και πετοντας σουσαμια σου πει απαγωρευετεεεεεεεεε
 
Back
Top