Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Καλησπέρα,
Αφού πηγαίνεις για το πρώτο σου τουφέκι, καλό είναι να κοιτάξεις την αξιοπιστία του αρχικά . Να μην σου βγάζει θεματα δηλαδή γιατί δεν έχεις εφεδρικό όπλο.
Το ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πιο αξιόπιστο από αυτά που αναφέρεις είναι η μπενελλι.
Βέβαια βλητικα δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα χρειαστείς μερικά έξτρα τσοκ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ και να βρεις ποια φυσιγγια ταιριάζουν στο τουφέκι σου.

Να θυμάσαι πως πρέπει να φέρεις σωστά τα μέτρα του κοντακιου πάνω σου.

Καλή αρχή!
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι καλά...
 
Φίλε πήγαινε να πιάσεις από κοντά όλα τα όπλα που έχεις αποφασίσει να εξετάσεις επωμισε τα και οποίο σου κάτσει καλύτερα πάρτο ώστε να χρειαστείς μικρότερες διορθώσεις εφόσον επωμιζεις σταθερά.Τα υπόλοιπα περί αξιοπιστίας είναι δευτερα όλα τα νέα όπλα είναι πλέον αξιόπιστα και ούτε υπάρχει καμία ταιραστια διαφορά στην ανάκρουση μεταξύ αερίων και αδράνειας όταν έχεις σωστο κοντάκι.Το θέμα βλητικής υπεροχής είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται από το πόσο είσαι διατεθειμένος να πειραματιστεις με φυσίγγια και να ψάξεις.Για όλα τα όπλα υπάρχει φυσίγγι σωστό αυτό που προέχει είναι να είσαι πρώτα σωστός σκοπευτικά εσύ γι'αυτό πάρε οποίο σου κάθεται καλύτερα μην σε νικάει ουτε η μόστρα ούτε το όνομα ούτε το σύστημα λειτουργείας .
Κατάλαβα τι εννοείς Γιάννη σ ευχαριστώ πολύ....
 
Με + 200 € δες και την maxus .Πήγαινε σε ένα μεγάλο μαγαζί και επωμισε τα όπλα που θες ,όποιο σου κάθεται πιο καλά αυτό να πάρεις .
Είπα να μην ξεφύγω πολύ πάνω από 1000€ ....όντως έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια...να είσαι καλά Λευτερη
 
Είπα να μην ξεφύγω πολύ πάνω από 1000€ ....όντως έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια...να είσαι καλά Λευτερη
Νομίζω ότι αξίζει την διαφορά Άγγελε .Όχι πως με τα τουφέκια που σκέφτεσαι θα έχεις κάποιο πρόβλημα ,απλά θεωρώ ότι στα 3 όπλα που σκέφτεσαι πληρώνεις ακριβώς αυτό που αγοράζεις ,ενώ στην maxus αγοράζεις κάτι λίγο καλύτερο από αυτά που πληρώνεις .
 
Ελπίζω να διάβασες και για την πάπια.

m2 ή l4s ή όποια σου κάθεται καλύτερα ...
Εννοείς για την πάπια που δεν έχει βίδα και δεν είναι απόλυτα σταθερή??ναι το έχω διαβάσει Βασίλη...προχθές που πήγα και δοκίμασα δεν την ζήτησα την maxus διότι ξέφευγε στην τιμή...
 
Νομίζω ότι αξίζει την διαφορά Άγγελε .Όχι πως με τα τουφέκια που σκέφτεσαι θα έχεις κάποιο πρόβλημα ,απλά θεωρώ ότι στα 3 όπλα που σκέφτεσαι πληρώνεις ακριβώς αυτό που αγοράζεις ,ενώ στην maxus αγοράζεις κάτι λίγο καλύτερο από αυτά που πληρώνεις .
Κατάλαβα τι θέλεις να πεις Λευτέρη.....με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις.....στα 1250 μετά μπαίνει στο τραπέζι και η fabarm xlr και μεγαλώνει η εξίσωση και άντε μετά να πάρω απόφαση....:) να είσαι καλά πάντως σ ευχαριστώ
 
Κατάλαβα τι θέλεις να πεις Λευτέρη.....με βάζεις σε δεύτερες σκέψεις.....στα 1250 μετά μπαίνει στο τραπέζι και η fabarm xlr και μεγαλώνει η εξίσωση και άντε μετά να πάρω απόφαση....:) να είσαι καλά πάντως σ ευχαριστώ
Επειδή είχα την xlr και τώρα έχω την l4s sporting διαφορές στην ποιότητα ντουφεκιας δεν υπάρχουν,μόνο από άποψη γούστου εάν θες να διαθέσεις παραπάνω. Οποια και να διαλέξεις από αυτές που ανέφερες είσαι σε καλό δρόμο όσο για τιμές εάν θες κάποια βοήθεια στείλε πμ και θα πέσουν και άλλο οι τιμές.Οσο για τα υπόλοιπα τα σύγχρονα οπλα δεν βγάζουν ζημιές όλα αυτά που είπες είναι τέρατα αξιοπιστίας μόνο τα μπενελι έχουν ένα λόγο αξιοπιστιας παραπάνω λόγω μηχανισμού,υστερούν όμως βλητικα έναντι της fabarm
 
Καλησπέρα Κώστα...αυτό για το δίκαννο δεν το ήξερα έχω διαβάσει ότι είναι πιο ποιοτικά όπλα από τα αυτογεμη....τα έχω επωμισει και τα 3 ....νομίζω ότι η Astro μου κάθησε λίγο καλύτερα αλλά και η fabarm ηρθα και αυτή καλά....αυτό που με προβληματίζει είναι η διαφορά στο λάκτισμα μεταξύ αερίων και αδράνειας....αν είναι τόσο έντονη η διαφορά....
Ένα πλαγιοκαννο Baikal έχω την εντύπωση ότι δεν κοστίζει περισσότερο από 400 ευρώ καινούργιο. Τα πλεονεκτήματα του δίκαννου είναι ότι ανά πάσα στιγμή σπας το όπλο και ελέγχεις τις κάννες για τυχόν ξένο σώμα ή για να περάσεις ένα φράκτη με ασφάλεια, είναι πολύ εύκολο στη χρήση και τον καθαρισμό ( ούτε ελατήρια υπάρχουν κρυμμένα στο κοντάκι ούτε κλείστρο να λύσεις ούτε πιστόνι. Δύο σκανδαλες που σημαίνει ότι,ότι και να γίνει μια τουφεκιά την έχεις σίγουρη ότι θα τη ρίξεις και σου δίνει περιθώριο λόγο χαμηλής τιμής να του φτιάξεις και ένα κοντάκι στα μέτρα σου σε δεύτερο χρόνο. Το μοναδικό πλεονέκτημα της καραμπίνας είναι το τρίτο φυσίγγι. Όμως το όπλο πέρα από τη χρήση του είναι και θέμα γούστου οπότε να πάρεις αυτό που γουστάρεις να το βλέπεις και να το χαίρεσαι. Καλή επιλογή και καλή αρχή!
 
Το να σου βάλουμε έξτρα δεδομένα στην εξίσωση μόνο πρόβλημα θα είναι για σένα Άγγελε από τη στιγμή που οι επιλογές σου έχουν σωστή λογική. Επειδή ήμουν κάτοχος l4s και πλέον έχω benelli, άλλο μοντέλο αλλά έχω κυνηγήσει και με μ2, σαν πρώτο όπλο θα σου πρότεινα τη μ2. Η l4s είναι με διαφορά πιο βρώμικο όπλο και θα σε ενοχλήσει ειδικά τώρα στην αρχή. Τα όπλα αδράνειας κλωτσουν περισσότερο αλλα δεν θα ρίχνεις και 5 κουτιά 35αρια σε κάθε σου εξόρμηση οπότε τι να λέμε. Για την Βreda δεν έχω καθόλου άποψη. Τέλος όσον αφορά τη βλητικη απόδοση, στα κυνήγια μου δεν είδα μεγάλη διαφορά αλλα και αυτή είναι στις οριακές τουφέκιες. Το πλήθος των τουφεκιων σου θα είναι στα 20-35 μέτρα που εκεί σκοτώνουν όλα τα όπλα. Γνώμη μου είναι να πας να τα πιάσεις και να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα. Όταν σκοτώνεις με το όπλο σου τότε το λατρεύεις κιόλας.
 
Καλημέρα σε όλους! Ως κάτοχος Benelli ψηφίζω Benelli. Αλλά πραγματικά για μένα τα σημαντικότερα είναι 1ον να σου έρχεται το όπλο (οι φλάντζες στην benelli βοηθούν σε μικροδιορθώσεις) και 2ον όταν το βγάζεις από τη θήκη να κάθεσαι κ να το χαζεύεις 5-6 δευτερόλεπτα, κοινώς να το γουστάρεις! Εγώ μετά από 23χρόνια ακόμα την χαζεύω κ ξεκινάω με καλή ψυχολογία το κυνήγι μου.
 
Καλημέρα σε όλους! Ως κάτοχος Benelli ψηφίζω Benelli. Αλλά πραγματικά για μένα τα σημαντικότερα είναι 1ον να σου έρχεται το όπλο (οι φλάντζες στην benelli βοηθούν σε μικροδιορθώσεις) και 2ον όταν το βγάζεις από τη θήκη να κάθεσαι κ να το χαζεύεις 5-6 δευτερόλεπτα, κοινώς να το γουστάρεις! Εγώ μετά από 23χρόνια ακόμα την χαζεύω κ ξεκινάω με καλή ψυχολογία το κυνήγι μου.
Εγω αυτο το παθαινω με καθε οπλο!!!
 
Το να σου βάλουμε έξτρα δεδομένα στην εξίσωση μόνο πρόβλημα θα είναι για σένα Άγγελε από τη στιγμή που οι επιλογές σου έχουν σωστή λογική. Επειδή ήμουν κάτοχος l4s και πλέον έχω benelli, άλλο μοντέλο αλλά έχω κυνηγήσει και με μ2, σαν πρώτο όπλο θα σου πρότεινα τη μ2. Η l4s είναι με διαφορά πιο βρώμικο όπλο και θα σε ενοχλήσει ειδικά τώρα στην αρχή. Τα όπλα αδράνειας κλωτσουν περισσότερο αλλα δεν θα ρίχνεις και 5 κουτιά 35αρια σε κάθε σου εξόρμηση οπότε τι να λέμε. Για την Βreda δεν έχω καθόλου άποψη. Τέλος όσον αφορά τη βλητικη απόδοση, στα κυνήγια μου δεν είδα μεγάλη διαφορά αλλα και αυτή είναι στις οριακές τουφέκιες. Το πλήθος των τουφεκιων σου θα είναι στα 20-35 μέτρα που εκεί σκοτώνουν όλα τα όπλα. Γνώμη μου είναι να πας να τα πιάσεις και να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα. Όταν σκοτώνεις με το όπλο σου τότε το λατρεύεις κιόλας.
Φίλε Μανό όπως έχω αναφέρει είμαι εντελώς άπειρος με τα όπλα και σε αυτά που έχω καταλήξει είναι απο όσα έχω διαβάσει από το φόρουμ...επίσης έχω διαβάσει και για σπασμένα ζυγωματικά από λάθος επωμιση με όπλα αδράνειας για αυτό και ρωτάω επίμονα για το λάκτισμα...ίσως να τα διαβάζεις και να γελάς γιατί είναι υπερβολικά όλα αυτά....:) έχω επωμισει και τα 3 όπλα και ήρθαν καλά και τα 3 αλλά καλύτερα από όλα έκατσε η Breda Astro ...
 
Φίλε Μανό όπως έχω αναφέρει είμαι εντελώς άπειρος με τα όπλα και σε αυτά που έχω καταλήξει είναι απο όσα έχω διαβάσει από το φόρουμ...επίσης έχω διαβάσει και για σπασμένα ζυγωματικά από λάθος επωμιση με όπλα αδράνειας για αυτό και ρωτάω επίμονα για το λάκτισμα...ίσως να τα διαβάζεις και να γελάς γιατί είναι υπερβολικά όλα αυτά....:) έχω επωμισει και τα 3 όπλα και ήρθαν καλά και τα 3 αλλά καλύτερα από όλα έκατσε η Breda Astro ...
Ε ναι υπερβολες ,όμως η αλήθεια είναι πως αρκετούς η αδράνεια τους ενοχλεί ,ένας από αυτούς και εγώ .
 
Ε ναι υπερβολες ,όμως η αλήθεια είναι πως αρκετούς η αδράνεια τους ενοχλεί ,ένας από αυτούς και εγώ .
Και εγώ όσες φορές δοκίμασα μου φαινόταν πολύ 'ξένη' και άσχημη η αντίδραση του όπλου στην αδράνεια... Αεριων και ας τρίβω μέχρι να παγώσει ο ήλιος....
 
Και εγώ όσες φορές δοκίμασα μου φαινόταν πολύ 'ξένη' και άσχημη η αντίδραση του όπλου στην αδράνεια... Αεριων και ας τρίβω μέχρι να παγώσει ο ήλιος....
Πλέον πια και το καθάρισμα σε πολλά όπλα αερίων δεν είναι κάτι φοβερό .
 
Back
Top