ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

κυριοι καλησπερα. η πρωην δασκαλα της κορης μου περιπου 35 χρονων με 2 παιδακια πασχει απο λευχαιμια κι εχει αναγκη απο αιμα. οποιος ειναι αιμοδοτης και μπορει παρακαλω παρα πολυ ας δωσει αιμα. η γυναικα βρισκεται στο λαικο νοσοκομειο αθηνων και τα στοιχεια ειναι κωνσταντουδακη μαρια που νοσηλευεται στο λαικο νοσοκομειο αθηνων. παρακαλω παρα πολυ μαλλον κανω εκκληση αν μπορειτε βοηθηστε. τα παιδακια της ειναι περιπου 4 και 7 χρονων
 
Last edited:
Εχω δώσει πρόσφατα και δεν μπορώ να ξαναδώσω δυστυχώς...

Παρακαλώ όλα τα μέλη που μπορούν να δώσουν να πάνε σε ενα κοντινό νοσοκομείο και να δώσουν αίμα....

Κύριοι τσάμπα είναι και κάνετε πολύ καλό.....
 
επανερχομαι για να σας πληροφορησω οτι αν παει καποιος για αιμα να λεει και το ονομα του πατερα της κοπελας. τα στοιχεια ειναι κωνσταντουδακη μαρια του προκοπιου που νοσηλευεται στο λαικο νοσοκομειο αθηνων. κυριοι υπαρχει μεγαλη αναγκη. καλο θα κανετε
 
Για να ζωντανέψουμε λίγο το θέμα........
Με ευκαιρία που σήμερα έδωσα αίμα εθελοντικά ,οπως κάνω 3 φορές τον χρόνο ,εδώ και πολλά χρόνια ,ήθελα να επαναφέρω το θέμα για όσους χρειαστούν αίμα κάποια στιγμή.Τόσο για τους ίδιους, αλλά και για όποιο δήποτε δικό τους άτομο αφού
είαστε αρκετοί που δίνουμε αίμα εθελοντικά ,οπότε ας το εχουν υπόψιν .
 
Δεν μου βγαίνουν οι μήνες για όσους διοργανώνουν αιμοδοσιες και εχω δηλώσει εθελοντής! Δίνω σταθερά 2 με 3 φορές το χρόνο. Έδωσα πριν 10 μέρες. Ακόμα και στο ατύχημα και με τα χειρουργεία που χρειάστηκα βρήκα άτομα και με το παραπάνω να δώσουν ώστε να μην πάρω από το έτοιμο.
Οι ανάγκες για αίμα είναι μεγάλες. Ιδίως όσοι έχουν σπάνιες ομάδες αίματος είναι επιτακτική ανάγκη να δίνουν.
Ας δείχνουμε την ανθρωπιά μας με πράξεις και όχι με λόγια.
 
Υπάρχει μεγάλη ανάγκη για αιμοπετάλια.
Ο νεαρός ασθενής, θα χειρουργηθει αύριο το πρωί ( 13/12/2018) στο Ερρίκος Ντυναν και το όνομα του είναι Χαρόβας Αλέξανδρος.
 
Κρίμα που τώρα δεν μπορώ .
Στις τελευταίες εξετάσεις που προηγούνται της λήψης , είχα χαμηλό αριθμό αιμοπεταλίων και δεν μπορώ να δώσω.
 
Φίλοι και εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης με προσωπική καρτέλα,οποίος φίλος χρειαστεί κάτι πολύ ευχαριστως!
ΕΥΓΕ Ηλια.
Ειμαι και εγω αιμοδότης με "καρτέλα"
Πέρυσι με ενημέρωσαν και η καρτέλα αναβαθμίστηκε σε κάρτα ηλεκτρονική με την συνεργασία Κρατικού νοσοκομείου και Vodafone.
ΠΩΣ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ" η ΚΑΡΤΑ:
Πας όποτε ΜΠΟΡΕΙΣ σε νοσοκομείο, δίνεις αίμα και περνιέται αυτόματα στην κάρτα σου. Ετσι μαζεύεις φιάλες στον λογαριασμό σου και το έχεις ειτε για σένα ειτε για όποιον θέλεις ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ. (Εγω έδωσα απο τον λογαριασμο μου τον Μαρτη στην μητέρα μου που χειρουργήθηκε και έκανα έλεγχο της καρτέλας μου την περασμένη Πεμπτη που ξαναέδωσα.
"Δουλεύει" σαν λογαριασμός και το συστήνω ανεπιφύλακτα για όλους, ειδικα τους νέους. Και τα αποθέματα στα Νοσοκομεία θα αυξηθούν και ο αιμοδότης έχει το απόθεμα του για κάθε έκτακτη του ανάγκη, αν δεν θέλει να προσφέρει το αίμα υπερ κάποιου ασθενή.
Ειναι κρίμα με τόσο εύκολη την αιμοδοσία όταν μπορούμε, να αδιαφορούμε και να τρέχουμε και να ψάχνουμε αίμα όταν το έχουμε αναγκη (μαζι με τα άλλα προβλήματα), για τους δικούς μας ανθρώπους.
Αυτά, γιατι έχω ακούσει απο ανθρώπους πως "...δεν δίνω τωρα γιατι δεν θα μπορω ΑΝ μου χρειαστεί τους επόμενους μήνες".

ΤΕΛΟΣ : Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και την αναζωογόνηση του θέματος.
 
ΕΥΓΕ Ηλια.
Ειμαι και εγω αιμοδότης με "καρτέλα"
Πέρυσι με ενημέρωσαν και η καρτέλα αναβαθμίστηκε σε κάρτα ηλεκτρονική με την συνεργασία Κρατικού νοσοκομείου και Vodafone.
ΠΩΣ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ" η ΚΑΡΤΑ:
Πας όποτε ΜΠΟΡΕΙΣ σε νοσοκομείο, δίνεις αίμα και περνιέται αυτόματα στην κάρτα σου. Ετσι μαζεύεις φιάλες στον λογαριασμό σου και το έχεις ειτε για σένα ειτε για όποιον θέλεις ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ. (Εγω έδωσα απο τον λογαριασμο μου τον Μαρτη στην μητέρα μου που χειρουργήθηκε και έκανα έλεγχο της καρτέλας μου την περασμένη Πεμπτη που ξαναέδωσα.
"Δουλεύει" σαν λογαριασμός και το συστήνω ανεπιφύλακτα για όλους, ειδικα τους νέους. Και τα αποθέματα στα Νοσοκομεία θα αυξηθούν και ο αιμοδότης έχει το απόθεμα του για κάθε έκτακτη του ανάγκη, αν δεν θέλει να προσφέρει το αίμα υπερ κάποιου ασθενή.
Ειναι κρίμα με τόσο εύκολη την αιμοδοσία όταν μπορούμε, να αδιαφορούμε και να τρέχουμε και να ψάχνουμε αίμα όταν το έχουμε αναγκη (μαζι με τα άλλα προβλήματα), για τους δικούς μας ανθρώπους.
Αυτά, γιατι έχω ακούσει απο ανθρώπους πως "...δεν δίνω τωρα γιατι δεν θα μπορω ΑΝ μου χρειαστεί τους επόμενους μήνες".

ΤΕΛΟΣ : Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και την αναζωογόνηση του θέματος.
Έχετε απολυτο δικαιο κύριε Σπύρο!
 
Back
Top