Όταν το θήραμα πέφτει ζωντανό

Όχι αληθεια
Και εγώ μην νομίζεις το είχα δει πριν χρόνια που το έκανε ένας Αμερικανός στο YouTube με μια ψαλίδα και λέω λες να πιάνει το προσπάθησα με 2-3 παπιά και το βρήκα πρέπει να ακούσεις το χαρακτηριστικό "κράτς" για να πετύχει όμως .big smile.

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Και εγώ μην νομίζεις το είχα δει πριν χρόνια που το έκανε ένας Αμερικανός στο YouTube με μια ψαλίδα και λέω λες να πιάνει το προσπάθησα με 2-3 παπιά και το βρήκα πρέπει να ακούσεις το χαρακτηριστικό "κράτς" για να πετύχει όμως .big smile.
.sarcastic. Γίνεσαι μακάβριος ρε Νίκο....
Θα δαγκώνω το παπί λες και είμαι δόκανο;
Να σε φανταστώ να δαγκώνεις το παπί εν ώρα πάγου με -3oC......
Θα πηγαίνει η μασελιά σου σα ραπτομηχανή.....σουρωτήρι θα βγαίνει το κεφάλι της πάπιας απ'το στόμα σου.....sarcastic.

topic. Πιστεύω πως το παπί με ένα χτύπημα στο κοντάκι όλα τελειώνουν.....Όπως κάνουν ή θα έκαναν κ οι περισσότεροι.

Δεν είναι ανάγκη να βάζεις στο στόμα ρε φίλε ομως

Περιοχή
Ξάνθη
Όνομα
Κώστας
Λεβέντες καλησπερα...σε μεγάλα θηράματα(παπια,χήνα,φάσσα) υπάρχει και η λύση του finisher...Αν και δεν το έχω βρει στο εμπόριο αυτοσχεδιασα Γιατί το χω σε κακό να ταλαιπωρησω θηραμα...
Τι είναι το finisher;

Όνομα
Δημητρης
Τι είναι το finisher;
Ακριβώς αυτό που δείχνει ο φίλος παρακάτω...Επειδή δεν το βρήκα στο εμπόριο αυτοσχεδιασα λίγο παιρνωντας ένα παλιό κρίκο μπρελόκ με χοντρές σπυρες άνοιξα κατά μισή περίπου στροφή την τελευταία σπείρα την ζεστανα και την χτύπησα ώστε να γίνει πλακέ και τέλος τη τροχισα ...χαραμισα ένα κρίκο από την πουλιαστρα και πλέον είναι μόνιμα εκεί οταν το χρειάζομαι...

Eγώ πάλι, το τραυματισμένο, αλλά ζωντανό θήραμα (σε πτηνά αναφέρομαι), αφού καταφέρω και το αρπάξω προτού μου διαφύγει για πάντα, το κοπανάω με δύναμη σε μια κάπως σκληρή επιφάνεια του εδάφους...! Κατόπιν τούτου, "κόκκαλο" το πτηνό...!!!

Αυτόν τον τρόπο, σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα! Ένας ακαριαίος, αναίμακτος και εντελώς αβασάνιστος τρόπος για να αποτελειώσουμε ένα τραυματισμένο πουλί...!

Σε ποιο μεγάλα πουλιά (φάσσες, μεγάλα παπιά, πέρδικες κτλ.) αρκεί να χτυπήσουμε σε μια σκληρή επιφάνεια μόνο το κρανίο τους, με πολλή δύναμη βέβαια, ώστε να το "ξεράνουμε" με την πρώτη και να μην το ταλαιπωρούμε...!

Last edited:
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Eγώ πάλι, το τραυματισμένο, αλλά ζωντανό θήραμα (σε πτηνά αναφέρομαι), αφού καταφέρω και το αρπάξω προτού μου διαφύγει για πάντα, το κοπανάω με δύναμη σε μια κάπως σκληρή επιφάνεια του εδάφους...! Κατόπιν τούτου, "κόκκαλο" το πτηνό...!!!

Αυτόν τον τρόπο, σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα! Ένας ακαριαίος, αναίμακτος και εντελώς αβασάνιστος τρόπος για να αποτελειώσουμε ένα τραυματισμένο πουλί...!

Σε ποιο μεγάλα πουλιά (φάσσες, μεγάλα παπιά, πέρδικες κτλ.) αρκεί να χτυπήσουμε σε μια σκληρή επιφάνεια μόνο το κρανίο τους, με αρκετή δύναμη βέβαια, ώστε να το "ξεράνουμε" με την πρώτη και να μην το ταλαιπωρούμε...!
Στα μεγάλα πουλιά,κυρίως στα παπιά δν μπαίνω καν σε κόπο να τα σκοτώσω με τα χέρια...+1 τουφεκιά ακόμη...

Στα μικρότερα πτηνά τα πιάνω κάτω από τις φτερούγες (στα πνευμόνια) και τους προκαλώ ασφηξία).....διαδικασία 10sec.....