Όταν το θήραμα πέφτει ζωντανό

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Κατω τα χτυπαω και γω. Χωρις να αμφισβητω τα λεγομενα σας, την τεχνικη μου την ειχε δειξει ο πατερας μου, και δεν ειχαμε διαπιστωσει ποτε οτι καποιο θηραμα ειχε προβλημα αν ειχε καταψυχθει.

Ευκαιρια να δοκιμασω αλλες μεθοδους, αλλα ξερετε πως ειναι η συνηθεια

Κι εγώ κάτω τα χτυπαω, υπολογιζοντας να σκασουν με το κεφαλι. Ακαριαιος θανατος χωρις να γεμιζεις αιματα.
Τα υδρόβια στον Εβρο τα εδινα σε εναν φιλο που τους δαγκωνε το κεφαλι, κρακ και τα μυαλα στο μπλεντερ :p

Περιοχή
Χανιά
Εγώ συνήθως του σφίγγω το λαιμό κρατώντας του συγχρόνως το σώμα με κλειστές φτερούγες για να μη χτυπιέται. Η αλήθεια είναι ότι έτσι αργεί να ξεψυχήσει. Καμιά φορά εφαρμόζω το κτύπημα στο κεφάλι ή το σπάσιμο του λαιμού. Τον τρόπο που αναφέρει ο Γιώργος και ο Άρις δεν τον ήξερα, θα τον έχω υπόψιν στο μέλλον. ;)
Πάντως - όπως είπε κι ο Μάκης - όπως και να το κάνω ... δεν μου αρέσει καθόλου, νιώθω κάπως ... άσχημα! Γενικά, οποιοσδήποτε τρόπος θανάτωσης ζώου, με εξαίρεση τα πυροβόλα όπλα (σφαίρες / σκάγια), με κάνει να νιώθω άσχημα ... ακόμα και τα κοτόπουλα και τα κατσίκια που σφάζω, το κάνω εξ ανάγκης και ... με βαριά καρδιά! :(

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Αρη και Γιώργο, μήπως μπορείτε να δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες για την τεχνική αυτή του σφιξίματος. Αν και μέχρι στιγμής, το χτύπημα στο κεφάλι μου ακούγετε ως πιο ακαριαία μέθοδος.

Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Όνομα
ΑΡΙΣ
Αρη και Γιώργο, μήπως μπορείτε να δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες για την τεχνική αυτή του σφιξίματος. Αν και μέχρι στιγμής, το χτύπημα στο κεφάλι μου ακούγετε ως πιο ακαριαία μέθοδος.
Με την πρωτη ευκαιρια θα σου βαλω φωτογραφια αλλα για να στο περιγραψω, πιεζεις με τα δυο σου δαχτυλα τα πλευρα του πουλιου κατω απο το στηθος κ αναμεσσα στη ραχοκοκκαλια μεχρι να ακουμπησουν τα δαχτυλα μεταξυ τους... Να πιεσεις δηλαδη τα πλευρα του τελειως...

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Η θανατωση ειναι μερος της διαδικασιας. Κατα καποιο τροπο σε κανει πιο υπευθυνο ωστε να ξερεις οτι δεν ειναι αναστρεψιμο αυτο που κανεις, και κατ'επεκταση να μην το κανεις για πλακα. Καλως ή κακως, ολοι θα θελαμε ενα θανατο σχεδον αμεσο κατα την τουφεκια, αλλα οταν αυτο δεν συμβαινει, πρεπει να ειμαστε εμεις εκεινοι που θα τον επιφερουμε. Και αυτο οσο το δυνατον πιο γρηγορα και ανωδυνα για το θηραμα

D

dionisis

Πράγματι είναι κάπως περίεργο το συναίσθημα όταν είναι τραυματισμένα και πρέπει να τα θανατώσω.
Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να γίνει άμεσα.
Συνήθως τα χτυπάω κάτω με δύναμη.

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Και γω συνήθως τους χτυπάω το κεφάλι σε καμία πέτρα, όλοι αισθανομαστε άσχημα αλλά πάρα να τυρανιεται. Εδώ επειδή είναι γκατζετακιδες έχω δει αυτό αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς, μάλλον σφίγγει το λαιμό.

http://www.lcsupply.com/mobile/Bird-Necker/productinfo/BN/

jnp

Περιοχή
ΓΛΥΦΑΔΑ
μάλλον σφίγγει το λαιμό.
Μάλλον λειτουργεί σαν πνιχτης. Ίσως κόβει και το λαιμό.
Εχώ την εντύπωση ότι λειτουργεί σαν κεφαλοθραυστης..
Οι κεφαλοθραυστες είναι ροπαλα και κάνουν αυτο πού λένε. Χρησιμοποιούνται και στο ψαρεμα όπου είναι κρίμα να αφήνουμε τα ψάρια να βασανιζονται από ασφυξια. Εγώ τα σκοτωνω καρφωνοντας ανάμεσα και πίσω από τα μάτια.

Περιοχή
Πόρτο ράφτη
Όνομα
Γεράσιμος
Και γω συνήθως τους χτυπάω το κεφάλι σε καμία πέτρα, όλοι αισθανομαστε άσχημα αλλά πάρα να τυρανιεται. Εδώ επειδή είναι γκατζετακιδες έχω δει αυτό αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς, μάλλον σφίγγει το λαιμό.

Εχώ την εντύπωση ότι λειτουργεί σαν κεφαλοθραυστης..
Έχω ακούσει ότι παρόμοια εργαλεία χρησιμοποιούν κ οι Άγγλοι..
Κάτι τέτοιο παίζει Τασο.
Μάλλον λειτουργεί σαν πνιχτης. Ίσως κόβει και το λαιμό.

Οι κεφαλοθραυστες είναι ροπαλα και κάνουν αυτο πού λένε. Χρησιμοποιούνται και στο ψαρεμα όπου είναι κρίμα να αφήνουμε τα ψάρια να βασανιζονται από ασφυξια. Εγώ τα σκοτωνω καρφωνοντας ανάμεσα και πίσω από τα μάτια.
Ρε αυτό είναι που ξεγυμνώνουμε τα καλώδια ρε.. .sarcastic.

Περιοχή
Αττική

Κωνσταντίνε όπως πάει το κυνήγι και το μάρκετινγκ γι αυτό σε λίγα χρόνια θα θέλουμε πάνω από ώρα να στήσουμε και να ξεστήσουμε αξεσουάρ .sarcastic.

D

DrV

Λίγο πολύ με όλους τους αναφερθέντες τρόπους αν και στο 90% με έχει μάθει να χρησιμοποιώ ο πατέρας μου από μικρό την τεχνική που είπε ο Άρις και ο κύριος Γιώργος, πιστεύω είναι η καλύτερη...

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Μετράω 35-40 βήματα και το ψηλο-τουφεκάω ώστε να το πάρουν λίγα ακόμα σκάγια..
Αν είμαι με παρέα, αναθέτω στη παρέα τη "βρωμοδουλειά" χωρίς να ρωτάω τους τρόπους τους...
Και ένα ευχαριστώ δεν βλάπτει.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.