Όταν το θήραμα πέφτει ζωντανό

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε χθες που έτυχε να συλλέξω το πρώτο μου ζωντανό θήραμα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος θανάτωσης του για να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Δοκίμασα την μέθοδο του "καρυδώματος" αλλά δεν μου φάνηκε να καλυτερεύει η κατάσταση, ίσως το έκανα λάθος βέβαια.
Εσείς τι κάνετε σε παρόμοιες περιπτώσεις, υπάρχουν κάποιες τεχνικές και λόγος να ασχοληθώ η απλά να τα αφήνω στην ησυχία τους να ψοφήσουν όποτε;

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε χθες που έτυχε να συλλέξω το πρώτο μου ζωντανό θήραμα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος θανάτωσης του για να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Δοκίμασα την μέθοδο του "καρυδώματος" αλλά δεν μου φάνηκε να καλυτερεύει η κατάσταση, ίσως το έκανα λάθος βέβαια.
Εσείς τι κάνετε σε παρόμοιες περιπτώσεις, υπάρχουν κάποιες τεχνικές και λόγος να ασχοληθώ η απλά να τα αφήνω στην ησυχία τους να ψοφήσουν όποτε;
Ωραιο θεμα ανοιξες φιλε...λοιπον εγω στις τσιχλες τους πιεζω τον λαιμο..ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια θανατωσης...αλλη λυση ειναι αν δεν μπορεις να την πνιξεις..την πιανεις την χτυπας κατω στο χωμα...εγω αυτα τα 2 κανω

Μακάβριο το θέμα αυτό.Αλλα καλό ειναι να γίνεται το αποτελείωμα του θηραματος το συντομότερο δυνατόν.Ειναι απαράδεχτο και χαζό να περνάνε καπιοι την τσιχλα ζωντανή από την πουλιαστρα περιμένοντας να ψοφήσει από μόνη της και αυτή να χτυπιέται συνέχεια..Δεν τα βγάζω από μέσα μου..Το έχω δει.

Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Θεόφραστος
Και εγώ στο πνίξιμο αναφερόμουν στην αρχή αλλά και πάλι το ζωντανό χτυπιέται αρκετή ώρα μέχρι να ξεψυχήσει. Βέβαια δεν έχω εμπειρία για το τι θα γινόταν αν το άφηνα στην μοίρα του, αλλά για ένα λεπτό από το σφίξιμο του λαιμού πάλι χτυπιόταν. (μιλάω για ψαρόνι). Πρέπει να δοκιμάσω το χτύπημα στο κοντάκι ή το τακούνι.
Το πιάσιμο από το κεφάλι και το τίναγμα δεν θα δούλευε στα μικρά;
Ελπίζω να μην μου χρειαστούν αυτές οι τεχνικές αλλά καλό είναι να έχω μια εικόνα....

Περιοχή
Αχαρνές
Όνομα
Στέφανος
Χτύπημα κάτω η χτύπημα το κεφάλι σε πέτρα ή χτύπημα με το δάχτυλο στο κεφαλι (όπως χτυπουσαμε τα αυτιά των άλλων μικροι.yel.) που είναι ακαριαιο. Στο πνίξιμο ένιωθα ότι τα βασανιζα. Αν τρέχει τρωει πετρα...

Περιοχή
Ωρωπός
Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε μου. Όλες οι παραπάνω τεχνικές είναι αξιόπιστες, εγώ προτιμώ μια άλλη. Θέλει λίγη εξοικείωση και εξάσκηση αλλά είναι και ακαριαίος ο θάνατος του θηράματος. Τοποθετώ το κεφάλι του πουλιού ανάμεσα στα δάχτυλα (δείκτη και μέσο) και τινάζω το πουλί ώστε να σπάσει ο λαιμός του. Ο θάνατος είναι ακαριαίος και το θήραμα δεν υποφέρει αργοπεθαίνοντας από αιμοραγία. Θέλει προσοχή η δύναμη του τινάγματος όμως γιατί υπάρχει περίπτωση να αποκοπεί το κεφάλι.

Περιοχή
Πόρτο ράφτη
Όνομα
Γεράσιμος
Μετράω 35-40 βήματα και το ψηλο-τουφεκάω ώστε να το πάρουν λίγα ακόμα σκάγια..
E? Δεν το κατάλαβα..Δλδ το παρατάς ζωντανο το πουλί κάτω και πας 40 βήματα πίσω? Αν έχει ενα σκάγι στο φτερό θα χει φτάσει στην Καβάλα το πουλί..

Εγω παίδες ή χτύπημα κάτω ή όπως μου χε πει ο Γιωρίκας έχει ενα σημείο στο στέρνο οπου το πιέζεις και του σπας τα πνευμόνια και τελειώνει μπαμ μπαμ

jnp

Περιοχή
ΓΛΥΦΑΔΑ
εγω στις τσιχλες τους πιεζω τον λαιμο
Καθυστερεί ο θάνατος.
αλλη λύση ειναι ένα αποτομο χτύπημα του κεφαλιού στην κάννη του όπλου..
Το αίμα που θα πιτσιλησει την καννη θα σου την οξειδωσει άμεσα.
Εγώ τα πετάω με δύναμη κάτω..
Χαλάει το κρέας του θηραματος και τα εσωτερικα όργανα αν μπουν κατάψυξη.
χτύπημα το κεφάλι σε πέτρα
Πιστεύω το καλυτερο.

Το αίμα που θα πιτσιλησει την καννη θα σου την οξειδωσει άμεσα.
Το ξέρω Γιάννη για αυτο και το σκουπίζω αμέσως.
Περισσότερο με χτύπημα στο έδαφος τα σκοτώνω.Αλλα δεν το ήξερα ότι χαλάει το κρεας αν καταψυχθουν...

Last edited:
Περιοχή
Γέρακας
όταν πέφτει ζωντανό αλλάζουμε φυσίγγια ή αγοράζουμε Breda .sarcastic.

πέρα από την πλάκα ή τα πνίγω ή κοπανάω το κεφάλι στο άρβυλο - στα υδρόβια ότι είπε ο Χρήστος πιο πάνω

jnp

Περιοχή
ΓΛΥΦΑΔΑ
Το ξέρω Γιάννη για αυτο και το σκουπίζω αμέσως.
Περισσότερο με χτύπημα στο έδαφος τα σκοτώνω.Αλλα δεν το ήξερα ότι χαλάει το κρεας αν καταψυχθουν...
Με το κτυπημα σπάνε οι ιστοι και το χειρότερο τα εντερα.

Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δυνατο χτυπημα στο κεφαλι.Ειναι ομονος ανωδυνος και γρηγορος θανατος.Αν εχει πετρες κορμους κτλ εκει.Στον βαλτο που δεν υπαρχει πετρα και γω στην κανη τα βαραω.

A

AltairLusso

Δοκιμάστε κάτι που μου έχει δείξει ο Άρις και ειδικά στα μικρά φτερωτά είναι η καλύτερη μέθοδος. Πιάστε το πουλί λίγο πίσω από τις "μασχάλες" (έναν- δύο πόντους πίσω από τις ρίζες των φτερούγων) και σφίξτε το με τον δείχτη από την μια και τον αντίχειρα από την άλλη, ώστε να του κλείσετε τα πνευμόνια. Σε 5 δεύτερα είναι σέκος. Ούτε χτυπήματα, ούτε τουφεκιές, ούτε στραγγαλίσματα. Με τα σαρσέλια δουλεύει άψογα, με τα μεγαλύτερα παπιά καθυστερεί πολύ το αποτέλεσμα αφού κρατάνε την αναπνοή τους για πολύ ώρα.

Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Όνομα
ΑΡΙΣ
Εγω σε ολα τα θηραματα κανω αυτο που ειχα πει κ στο Γιωργο... Το θεωρω πολυ καλυτερο απο ολα τα χτυπηματα... ΣΤο μονο που δουλευει με δυκολια ειναι τα μεγαλα παπια που λογο αγκου ειναι σχετικα δυσκολο να σφιξεις εντελως τις δυο πλευρες τους...Αν το κανεις ομως σε λιγα δευετρολπετα ειναι ξερα... Απλα, καθαρα κ ωραια....