Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Το δέχομαι ,όπως και δική μου πεποίθηση είναι,δεν επέμβενεις στο σημείο του όπλου που δέχεται τις υψηλότερες πιέσεις ,ούτε αφαιρεις την αντιοξειδωτική προστασία.Αντε μεγαλώνεις τον κώνο σε κάποια Γαλλικά με το γνωστό σκαλοπάτι πρόβλημα .Οι οπλουργοι συνιστούν ελαφριά φυσίγγια μέχρι 32 γρμ.Εδω πρόκειται να ρίχνονται δυναμίτες.
Και γω της ίδιας λογικής είμαι...... Απλά τώρα που ξέρω δεν αγοράζω..... Πάω σε άλλη εταιρεία που έχει εργοστασιακό κώνο,άλλο αυλό ,γενικά άλλη γεωμετρία κάνης και που προσφέρει καλύτερη βλητική απόδοση και το πρόβλημα πάει.......
 
Το θέμα της οξείδωσης που συχνά αναφέρεται για να συμβεί δεν πρέπει να καθαρίζεις ποτέ το όπλο και να το βουτάς και στο νερό .Δεν χαλάνε έτσι εύκολα οι κανες εσωτερικά έχω δει όπλα παππούδων στο χωριό 70χρονων που ρίχναμε ότι έβρισκαν και καθάρισμα δεν ξέρανε τι είναι και οι φθορές που βλέπεις είναι ανεπαίσθητες η καθόλου.Βεβαια όλο αυτό το έργο ξεκίνησε από όταν άρχισε η εσωτερική χρωμιωση των κανών από τότε άρχισαν να χαλάνε και οι κανες αλλά τι να κάνουμε άλλο η λείανση και άλλο το Μπλουμ στο καζάνι .
 
H Breda τελειωσε με 0 ψηφους?
Ρε ουτε ενας δεν την εχει?
Το δέχομαι ,όπως και δική μου πεποίθηση είναι,δεν επέμβενεις στο σημείο του όπλου που δέχεται τις υψηλότερες πιέσεις ,ούτε αφαιρεις την αντιοξειδωτική προστασία.Αντε μεγαλώνεις τον κώνο σε κάποια Γαλλικά με το γνωστό σκαλοπάτι πρόβλημα .Οι οπλουργοι συνιστούν ελαφριά φυσίγγια μέχρι 32 γρμ.Εδω πρόκειται να ρίχνονται δυναμίτες.
Σεβαστή, αλλά έχεις καταλάβει ότι μόνο 5-6 άτομα εδώ μέσα έχετε αυτή την τόσο ισχυρή πεποίθηση;
Εγώ θα ψαχνόμουν περισσότερο Βαγγέλη.
Και στο λέω φιλικά.

Δεν μπορεί ο Νίκος να βαράει 80-90+% και εσύ να μην μπορείς να βρείς ούτε φυσίγγι ιδιογόμωσης.
Κάτι παίζει ...

Δεν ξέρω για τα άλλα όπλα, το δικό μου βγάζει νορμάλ τουφεκιές κατά μέσο όρο.
Ούτε υπερόπλο είναι, ούτε χρέπι.

Και αν ξεκίνησα τις δοκιμές και τα συγκριτικά με την Rem τις ξεκίνησα για να δω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα γιατί άκουγα τρελά πράγματα.

Ευτυχώς, δεν είμαι παιδάκι, ούτε κανένας χθεσινός να με δουλεύουν εύκολα, ούτε "έμπειροι" βαλτοκυνηγοί, ούτε φίλοι, ούτε ντεμέκ "ιδιογομωτάδες" με τα φουρνέλα τους (δεν μιλαω για εσένα).

ps
Αύριο έχει γουρούνια ...
Καλη αρχη ευχομαι Βασιλη.
 
Σεβαστή, αλλά έχεις καταλάβει ότι μόνο 5-6 άτομα εδώ μέσα έχετε αυτή την τόσο ισχυρή πεποίθηση;
Εγώ θα ψαχνόμουν περισσότερο Βαγγέλη.
Και στο λέω φιλικά.

Δεν μπορεί ο Νίκος να βαράει 80-90+% και εσύ να μην μπορείς να βρείς ούτε φυσίγγι ιδιογόμωσης.
Κάτι παίζει ...

Δεν ξέρω για τα άλλα όπλα, το δικό μου βγάζει νορμάλ τουφεκιές κατά μέσο όρο.
Ούτε υπερόπλο είναι, ούτε χρέπι.

Και αν ξεκίνησα τις δοκιμές και τα συγκριτικά με την Rem τις ξεκίνησα για να δω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα γιατί άκουγα τρελά πράγματα.

Ευτυχώς, δεν είμαι παιδάκι, ούτε κανένας χθεσινός να με δουλεύουν εύκολα, ούτε "έμπειροι" βαλτοκυνηγοί, ούτε φίλοι, ούτε ντεμέκ "ιδιογομωτάδες" με τα φουρνέλα τους (δεν μιλαω για εσένα).

ps
Αύριο έχει γουρούνια ...
Κάπου κάνεις λάθος...........
Ο Νίκος γεμίζει επί το πλείστον με ΑΛΕΎΡΙ...... Εάν πάρεις ένα οποιοδήποτε εμπορικό,το αδειάσεις και το ξαναγεμίσει σε καινούριο κάλυκα αφαιρώντας από 0,5 εως1 γραμμάρια σκάγια προσθέτοντας από 1,20 έως 1,60 γραμμάρια αλεύρι ανάλογα την γόμωση του φυσιγγίου θα πάρεις αυτή τη συγκέντρωση...... Τόσο απλά.....
Γενικά αποφεύγω το αλεύρι για λόγους δικούς μου που δε χρειάζεται να αναλύσω τώρα.......
Οι κανες δείχνουν τον πραγματικό τους εαυτό ΧΩΡΊΣ ΑΛΕΎΡΙ η ΜΠΑΦΕΡ . Εκεί βλέπει κανείς τι σκάγια βγάζει η κάθε κάνη αν και κατά πόσο τα παραμορφώνει ανάλογα με την γεωμετρία που έχει.......
Όταν συγκρίνω δύο κανες την ίδια ώρα στην ίδια απόσταση με τα ίδια τσοκ και φυσίγγια και συνεχώς υπερτερεί η μία και η άλλη συνεχώς πατώνει αυτό κάτι σημαίνει......
Αφού ανέφερες τον Νίκο να σου θυμίσω λίγο όταν μας ζήτησε ο Λάμπης να αναπαράγουμε τον κλώνο του γερμανικού rotwaill 12/70 Τ4 688 mb36 1,80x36 z2m18 57,80mm τι έγινε???
Ο Νίκος το έφτιαξε και το έριξε με Μπενελι και πήρε 57% και εγώ και ο Άρης πήγαμε στο 85%....... Τότε χάλασαν και οι μεταξύ μας "διπλωματικες σχέσεις"........
Όσο για τους ανθρώπους που έχουν την "πεποίθηση" που έχω εγώ και εδώ μέσα αλλά και στον ευρύτερο κυνηγετικό χώρο είναι πολύ περισσότεροι από όσο φαντάζεσε χωρίς βέβαια αυτό να έχει καμία σημασία,εγώ απλώς το αναφέρω.........
Εσύ πείσε τον εαυτό σου πρώτα για τη βλητική απόδοση της μπενελι και άσε με μένα......... Έχω τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει........


..
 
Ο Νίκος γεμίζει επί το πλείστον με ΑΛΕΎΡΙ......
Σου έδειξε και χωρίς.
Εσύ πείσε τον εαυτό σου πρώτα για τη βλητική απόδοση της μπενελι και άσε με μένα......... Έχω τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει........
Έχω τεστάρει την Μ2 με καλύτερο όπλο από το δικό σου Βαγγέλη και μια από τα ίδια ήταν.
Κάνε δοκιμές να αποδείξεις ότι έχεις το πιο σφιχτό όπλο του κόσμου, εγώ σκοτώνω και με ανοιχτό.
Καλό βράδυ.
 
Σου έδειξε και χωρίς.

Έχω τεστάρει την Μ2 με καλύτερο όπλο από το δικό σου Βαγγέλη και μια από τα ίδια ήταν.
Κάνε δοκιμές να αποδείξεις ότι έχεις το πιο σφιχτό όπλο του κόσμου, εγώ σκοτώνω και με ανοιχτό.
Καλό βράδυ.
Να σαι καλά ρε Βασίλη .......με έκανες και γέλασα..........
 
Αλλά ότι κάποιες εταιρίες βγάζουν καλύτερες και σταθερότερες βλητικα κανες δεν έχει ξεπεραστεί πάντα κάποια θα βγάζει καλύτερη τώρα λέγεται Ρεμίνγκτον για μένα αύριο μπορεί να λέγεται μπενελι,Φράνκι,Μπρέντα,Μπράουνινγκ,
κτλ.
Όταν το καλό φυσίγγι έχει 10-15% αστάθεια, το φθηνό 15 φεύγα και τα κλ@νει στον πάγο, η ασταθής κάνη μας μάρανε για το κλαμπάνι.
Δεν μπορούμε να πιστεύουμε ότι όλα είναι ένας φυσίγγι και ο σκοπευτής ,και ότι ότι όπλο και να έχεις εννοείται στα μέτρα σου θα έχεις πάντα και παντού τις ίδιες επιτυχίες.
Γι αυτό Γιάννη έχεις αγοράσει 15 όπλα και εγώ 2 και το δεύτερο γιατί διαλύθηκε το πρώτο.
Τα πιστεύω φίλε ... πληρώνονται.
Το θέμα είναι να μην πληρώνουν τα πιστεύω τα δικά μας και άλλοι ...

Τα περισσότερα κυνήγια τα χτυπά αυτός που έχει καλά σκυλιά και αυτός που τρέχει να βρει τα θηράματα και όχι αυτός που έχει καλύτερη κάνη.
Ας φεύγει και τίποτα βρε Γιάννη, όλα πια να τα χτυπήσουμε ?
Αύριο έχει εγερτήριο ... με συγχύσατε και σήμερα.

😂😂😂
 
Να σαι καλά ρε Βασίλη .......με έκανες και γέλασα..........
Χαίρομαι.
Δεν σου στελνω τα συγκριτικά γιατί μπορεί να σου βγει ξινό το γέλιο.
Όσοι τα έχουν δει να δεις τι γέλιο ρίχνουν τώρα για τους κώνους, τους αυλούς και τις φλογέρες.
😂
 
Χαίρομαι.
Δεν σου στελνω τα συγκριτικά γιατί μπορεί να σου βγει ξινό το γέλιο.
Όσοι τα έχουν δει να δεις τι γέλιο ρίχνουν τώρα για τους κώνους, τους αυλούς και τις φλογέρες.
😂
Γιατί να βγούνε ξυνα???????? Θα χάσουν την αξία τους οι μετοχές που εχω στη Μπερέτα???????
Αχαχα
 
Το θέμα της οξείδωσης που συχνά αναφέρεται για να συμβεί δεν πρέπει να καθαρίζεις ποτέ το όπλο και να το βουτάς και στο νερό .Δεν χαλάνε έτσι εύκολα οι κανες εσωτερικά έχω δει όπλα παππούδων στο χωριό 70χρονων που ρίχναμε ότι έβρισκαν και καθάρισμα δεν ξέρανε τι είναι και οι φθορές που βλέπεις είναι ανεπαίσθητες η καθόλου.Βεβαια όλο αυτό το έργο ξεκίνησε από όταν άρχισε η εσωτερική χρωμιωση των κανών από τότε άρχισαν να χαλάνε και οι κανες αλλά τι να κάνουμε άλλο η λείανση και άλλο το Μπλουμ στο καζάνι .
Το ότι θα λειανει τέλεια τον κώνο αυτός που θα κάνει τη διεύρυνση έχω επιφυλάξεις .Οι διβασικες πυριτιδες είναι οξυδωτικες στις αχρωμιωτες κάννες,και θα πρέπει να αντιμετωπίζεις το όπλο ως αχρωμιωτο.
 
Αυτή η απόσταση είναι μεγάλη για παπί‼️ ιδίως όταν παίζεις στα μείον‼️θες καλό φυσιγγι,σωστή σκόπευση κ αντοχή στο κρύο‼️
πόσοι εχουν πάρει πάπιες στα 40+ μετρα και ποσες φορες το επανέλαβαν αλλά και ποσα παπια απο αυτα βρήκαν στον βαλτο;
 
Το ότι θα λειανει τέλεια τον κώνο αυτός που θα κάνει τη διεύρυνση έχω επιφυλάξεις .Οι διβασικες πυριτιδες είναι οξυδωτικες στις αχρωμιωτες κάννες,και θα πρέπει να αντιμετωπίζεις το όπλο ως αχρωμιωτο.
Η τεκνα παει και οι αλλες ειναι για λιγους
 
πόσοι εχουν πάρει πάπιες στα 40+ μετρα και ποσες φορες το επανέλαβαν αλλά και ποσα παπια απο αυτα βρήκαν στον βαλτο;
Μα για αυτο λενε αν δε τα βρουν ηταν πανω απο πενιντα και αμα πας με το σκυλο ολα διπλα τους ειναι αχαχαχαχαχαχ
 
Η τεκνα παει και οι αλλες ειναι για λιγους
Όπως και να έχει καποιοι κυνηγοί του βάλτου, έχουν παραπονεθεί για σκουριές που πετάει συνέχεια εξωτερικά η κάννη και πάνε για κεραμική βαφή , εσωτερικά τι κάνεις;
 
Back
Top