Όπλο "πασπαρτού" - Σκοπευτήριο & Κυνήγι

Ένα ποζέ 3500 με 76 κάννες θα τρελένεσαι να το κρατάς και όταν το επωμίζεις θα λες δεν μου γλυτώνει τίποτα.
Καλή αναζήτηση στην εύρεση του!

Φίλε μαζί σου κ σ ευχαριστώ...εξάλλου απ το πρώτο κιόλας ποστ, σκοπευτικό γύρω στα 3,5 κιλά έβαλα ως στόχο για όπλο διπλής χρήσης σκοπευτήριο/γενικό κυνήγι... απλά πίστευα πως είναι δύσκολο να βρω sporting σ αυτό το βάρος (πραγματικό) και μάλιστα με 76άρα κάννη.....είχα την εντύπωση πως τα περισσότερα σκοπευτικά με 76cm θα φεύγουν πάνω απο 3.700-3.800gr που παραπάει νομίζω......

Όπως και να χει, με ψήσατε για 76cm και με πολύ σωστά επιχειρήματα, οπότε θα αρχίσω να κοιτάζω προς τα κει... τα υπόλοιπα όταν αρχίσω να δοκιμάζω όπλα στην πράξη μιας κ πίσω απ την οθόνη δουλειά δε γίνεται!

Thanks everyone :)
 
2 χρόνια τώρα κάτοχος 725 sporter, σκοπευτήριο και κυνήγι, καρτέρι και ολοήμερο περπάτημα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε όλα. Ένα σωστά ζυγισμένο όπλο δεν το αισθάνεσαι να σε βαραίνει κι ας περπατάς όλη μέρα. Μόνη απουσία η δεύτερη σκανδάλη, απαραίτητη στο περπάτημα αλλά μη λειτουργική στο σκοπευτήριο. Νομίζω ότι με ένα όπλο με τα χαρακτηριστικά του 725 θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 
2 χρόνια τώρα κάτοχος 725 sporter, σκοπευτήριο και κυνήγι, καρτέρι και ολοήμερο περπάτημα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε όλα. Ένα σωστά ζυγισμένο όπλο δεν το αισθάνεσαι να σε βαραίνει κι ας περπατάς όλη μέρα. Μόνη απουσία η δεύτερη σκανδάλη, απαραίτητη στο περπάτημα αλλά μη λειτουργική στο σκοπευτήριο. Νομίζω ότι με ένα όπλο με τα χαρακτηριστικά του 725 θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Λεωνίδα αυτή ήταν η πρώτη μου επιλογή το οποίο όταν το κράτησα ξετρελάθηκα και κάπως έτσι μπήκε το μικρόβιο.....έρωτας απλά το συγκεκριμένο....μετά απ αυτό η baikala μου (155) μου φαινόταν άχαρη εντελώς...!

Πήρα ήδη αρκετές συμβουλές απ όλα τα παιδιά εδώ για να χω μια σωστή κατεύθυνση και να δω κατά πόσο είναι εφικτό το "ένα όπλο για όλα", αλλά μιας κ θα ξεκινήσω μαθήματα με δάσκαλο όταν θα χει μαζευτεί όλο το budget, λέω να αφήσω για λίγο τον ενθουσιασμό στην άκρη και να κάνω υπομονή ώστε να χω τη δική του βοήθεια στην επιλογή όπλου...βασικά θα τον αγκαρέψω να διαλέξουμε μαζί τι μου ταιριάζει...δεν υπάρχει πιο safe λυση! Αλλιώς με βλέπω να κάνω καμια πατάτα απ τον ενθουσιασμό μου, και να πάω μετά στο δάσκαλο και να μου ρίξει κανα "Αργύρη πήρες λάθος όπλο" και να φάω τρελή σφαλιάρα κ ξενέρα!
Κ ευτυχώς δηλαδή που άνοιξα το συγκεκριμένο τοπικ και με προσγείωσαν τα παιδιά εδώ γιατί είναι πολλά τα ευρώ και δε χωράει ρίσκο!!
 
Είχα δανειστεί πριν 3-4 χρόνια ένα Finn Classic 512 από φίλο στο Βερολίνο και όλοι με ρωτούσαν που βρήκα το Krieghoff K-32. Ψάχνοντας τώρα είδα ότι δεν βγαίνει πλέον από την Τικκα, αλλά υπάρχει σε απόθεμα σε μαγαζιά ως Marocchi προϊόν. Στην Γερμανία το λένε και το Krieghoff του φτωχού. Ισως είναι μία ευκαιρία και εναλλακτική λύση για όσους ψάχνουν προσιτά, ελαφριά αλλά στιβαρά όπλα ακριβείας για άθλημα και κυνήγι. Εγώ το σκέφτομαι να πάρω ένα με 71cm κάννες εδώ στην Ελλάδα, και για απόθεμα, τα "ανταλλακτικά" σετ καννών στη Γερμανία.
Βγαίνει λίγο ακριβό εδώ
https://www.tacticalstore.gr/?product=finn-classic-512sd-prestige-μαυρο :eek:
μάλλον εχει μείνει στις δραχμές αυτός...
 
Αν θες να ασχοληθεις με το σκοπευτηριο λιγο πιο σοβαρα απο τις 2 πουλες μια στις τοσες, το 76αρι ειναι μονοδρομος. Δεν υστερει σε τιποτα το 71 που λες, απλα με το 76αρι θα το κανεις πιο ευκολα. Μαρκα δε σου λεω, να παρεις αυτο που σου κολλησε στο μυαλο, αρκει να ψαχτεις λιγο σε θεματα aftersales καθως αργα η γρηγορα ισως να χρειαστεις κατι. Οποτε οπλα εξεζητημενα ισως καλο θα ηταν να αποφευχθουν, εκτος αν ειναι οντως καλη ευκαιρια και σε ποιοτητα και σε χρηματα.
 
Αν θες να ασχοληθεις με το σκοπευτηριο λιγο πιο σοβαρα απο τις 2 πουλες μια στις τοσες, το 76αρι ειναι μονοδρομος. Δεν υστερει σε τιποτα το 71 που λες, απλα με το 76αρι θα το κανεις πιο ευκολα. Μαρκα δε σου λεω, να παρεις αυτο που σου κολλησε στο μυαλο, αρκει να ψαχτεις λιγο σε θεματα aftersales καθως αργα η γρηγορα ισως να χρειαστεις κατι. Οποτε οπλα εξεζητημενα ισως καλο θα ηταν να αποφευχθουν, εκτος αν ειναι οντως καλη ευκαιρια και σε ποιοτητα και σε χρηματα.

Φίλε σ ευχαριστώ.

Έχεις δίκιο. Διάβασα και ξαναδιάβασα όλα τα επιχειρήματα κ των υπόλοιπων παιδιών εδώ υπέρ των 76cm, τα βαλα ξανά κάτω με βάση τις ανάγκες μου (συνυπολογίζοντας και το ότι μπορεί οι ανάγκες αυτές να αλλάξουν), και έχω ήδη καταλήξει πως η αρχική μου σκέψη για 71 ήταν λανθασμένη για πολλούς λόγους ...πολύ πιο "all around" και "ασφαλής" η επιλογή των 76cm για μένα, οπότε εκεί είμαι.

Μένει μόνο αυτό που λες....προς το παρόν και για τα χρήματα που χω ταβάνι, το 725 έχει κερδίσει κατά κράτος.... Όταν βρω χρόνο και βγω να δω και άλλες εναλλακτικές ίσως με τραβήξει κάτι άλλο πιο πολύ...αλλά δύσκολο πολύ.

Ότι κ να ναι, sporting 76 θα ναι πάντως.
 
Πολλές φορές συγκρίνουμε τα αυτογεμή με τα δίκαννα για το μήκος των καννών τους για το θέμα του μπροστόβαρων τάσεων που έχουν τα αυτογεμή, είναι λάθος! Τα περισσότερα σκοπευτικά όπλα ζυγίζουν τέλεια με 76 κάννες ενώ τα αυτογεμή μόνιμα θα είναι έντονα μπροστόβαρα ακόμα και με κοντές κάννες και μόνιμα θα κουράζουν το αριστερό χέρι για αυτούς που το κουβαλάνε με αυτό.
Ένα ποζέ 3500 με 76 κάννες θα τρελένεσαι να το κρατάς και όταν το επωμίζεις θα λες δεν μου γλυτώνει τίποτα.
Καλή αναζήτηση στην εύρεση του!
Έτσι ακριβώς, όσα αυτογεμή έχω πιάσει, πάντα το αριστερό χέρι στην επωμιση το νιώθεις αρκετά, καμιά σχέση με το δικαννο. Μόνο ένα όπλο από αυτά που είχα αυτογεμή ήταν ελαφρύ μπροστά, η benelli centro με 66 εκ κάννη, με ριγα από ανθρακονημα, αλλά γενικά ήταν ούτως ή άλλως ελαφρύ όπλο και πάλι όμως τη ζωντάνια που έχει η επωμιση από ένα αξιοπρεπές δικαννο δε την φτάνει η καραμπίνα .
 
Φίλε σ ευχαριστώ.

Έχεις δίκιο. Διάβασα και ξαναδιάβασα όλα τα επιχειρήματα κ των υπόλοιπων παιδιών εδώ υπέρ των 76cm, τα βαλα ξανά κάτω με βάση τις ανάγκες μου (συνυπολογίζοντας και το ότι μπορεί οι ανάγκες αυτές να αλλάξουν), και έχω ήδη καταλήξει πως η αρχική μου σκέψη για 71 ήταν λανθασμένη για πολλούς λόγους ...πολύ πιο "all around" και "ασφαλής" η επιλογή των 76cm για μένα, οπότε εκεί είμαι.

Μένει μόνο αυτό που λες....προς το παρόν και για τα χρήματα που χω ταβάνι, το 725 έχει κερδίσει κατά κράτος.... Όταν βρω χρόνο και βγω να δω και άλλες εναλλακτικές ίσως με τραβήξει κάτι άλλο πιο πολύ...αλλά δύσκολο πολύ.

Ότι κ να ναι, sporting 76 θα ναι πάντως.
Καλησπέρα Σκίρον! Φίλος πουλάει ένα Browning Ultra XS Prestige σπορτινγκ. Το είχα αγοράσει εγώ καινούργιο 4χιλ και κάτι ψηλά, το οποίο ουδέποτε τουφέκισα ούτε και ο φίλος όπου το έχει. Παραμένει ατουφέκιστο στην βαλίτσα του με όλα του τα κομφόρ! Είναι 71εκ με τσοκακια μίδας, 3 διαφορετικές σκανδάλες και ρυθμιζόμενο κοντάκι. Στα χρήματα που θέλεις να χαλάσεις περίπου. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σας φέρω σε επαφή.
 
Back
Top