Όπλα για αριστερόχειρες

Μόνο μια φορά πέρυσι πήγε ένα κομμάτι πυριτιδα στο μάτι μου... Πότε άλλοτε δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι. Ούτε το φυσίγγι που πετάγετε με ενόχλησε ποτέ, για την ακρίβεια δεν το καταλαβαίνεις. Μόνο με το όπλισμα δυσκολευομουν και με το κουμπάκι τις benelli... Αυτό το γαμημενο το έχω μισησει :D
Τα αέρια πως να έρθουν στα μάτια??

Η καπνα Κωστα απο το φυσιγγι που βγαινει ερχεται ολη στο προσωπο.Εχω κυνηγησει με ξεδιες καραμπινες αλλα μετα τα 50 φυσιγγια ειναι δραμα.
 
Η καπνα Κωστα απο το φυσιγγι που βγαινει ερχεται ολη στο προσωπο.Εχω κυνηγησει με ξεδιες καραμπινες αλλα μετα τα 50 φυσιγγια ειναι δραμα.
Oυτε εμενα με ενοχλεί..Αν φυσάει κόντρα υπάρχει κάνα θεματακι..
Αλλα κ πάλι εξαρτάτε κ απο το αν ενα φυσιγγι έχει καθαρή καύση η όχι..
 
Κι εγώ στο κλαμπ των "αριστερών"! Αριστερή επώμιση, αριστερό κυρίαρχο μάτι, μπάλα με το αριστερό, αλλά δεξιόχειρας :confused:
Στα υπόψιν κάποια στιγμή για custom κοντάκι στο αλληλεπίθετο.
Πάντως για ποσοστό 10-12% του πληθυσμού, οι κατασκευαστές κυνηγετικών όπλων μας έχουν γραμμένους...
Πάλι καλά που υπάρχουν 5-6 αριστερές καραμπίνες.
 
Κι εγώ στο κλαμπ των "αριστερών"! Αριστερή επώμιση, αριστερό κυρίαρχο μάτι, μπάλα με το αριστερό, αλλά δεξιόχειρας :confused:
Στα υπόψιν κάποια στιγμή για custom κοντάκι στο αλληλεπίθετο.
Πάντως για ποσοστό 10-12% του πληθυσμού, οι κατασκευαστές κυνηγετικών όπλων μας έχουν γραμμένους...
Πάλι καλά που υπάρχουν 5-6 αριστερές καραμπίνες.

Χαμος γινεται με εμας,ολο και κατι με την δεξια πλευρα θα κανουμε.Εγω αριστεροχειρας στο γραψιμο,στο φαγητο,στην δουλεια,παντου!Αριστερο ματι,
αλλα στο ποδοσφαιρο με το δεξι.big smile.Εχω την καραμπινα ισια τελειως.Λεω μετα απο αρκετες δοκιμες να βαλω την φλατζα να την φερω λιγο αριστερα.
Ο λογος ειναι να μην κουμπωνω τοσο πολυ στο κοντακι.Αλλα πολυ φοβαμαι οτι αυτο θα με χαλασει στα ποζε που εχω.Οταν ο στοχος ειναι κοντα σαν
παιδι και εγω σηκωνω το κεφαλι,εκει την θελω την φλατζα.Το οπλο κοιταει αλλου και αλλου εγω.sarcastic.Υπομονη,τα πρωτα εκατο χρονια ειναι δυσκολα,
μετα στρωνουν ολα!
 
Αριστεροχειρας και εγώ και ευτυχώς με αριστερό κυρίαρχο μάτι.
Περιορισμένες οι επιλογές μας,αλλά εγω έχω βολευτει με την αριστερή m2 που μου κάνει όλα τα κέφια .
Καλή επιλογή πιστεύω θα είναι και η fabarm l4s που βγαίνει σε αριστερή .
 
Δειτε στο βιντεο μεταξυ 11-20 πρωτα δευτερολεπτα ποσα αερια τρωει στη μουρη ο αριστεροχειρας με δεξια καραμπινα.
Καλα ειναι...μυριζεις μπαρουτιλα και νιωθεις μαχιμος....yel. κι αδερφος μου μετα απο 20 χρονια με δεξιες καραμπινες περυσι πηρε μια μπενελα αριστερη και βρηκε τη χαρα του! Δεξιοχειρας ειναι αλλα επωμιζει αριστερα, τι αναποδια ειναι αυτη δεν ξερω!!
 
Καλα ειναι...μυριζεις μπαρουτιλα και νιωθεις μαχιμος....yel. κι αδερφος μου μετα απο 20 χρονια με δεξιες καραμπινες περυσι πηρε μια μπενελα αριστερη και βρηκε τη χαρα του! Δεξιοχειρας ειναι αλλα επωμιζει αριστερα, τι αναποδια ειναι αυτη δεν ξερω!!

Μαχιμος-μουτζουρης και αναποδος ολα τα κακα μαζι.Αμα ριχνεις κουτια φυσιγγια ετσι πρεπει να πλυθεις με διαλυτικο στο τελος
να βγαλεις την μακα απο την μουρη σου η την κρατας και το παιζεις μαυρισμενος μεσα στον χειμωνα.
 
Κι εγώ μάγκες αριστερόχειρ και κυνηγάω 18 χρόνια περίπου με δεξια καραμπίνα (Franchi 500 αερίων)... Όλα αυτά τα χρόνια ελάχιστες φορές έχω ενοχληθεί από αέρια και πυρίτιδες... Το βασικό μου πρόβλημα είναι η (ανάποδη) κλίση του κοντακίου και η θέση της ασφάλειας την οποια μερικές φορές πατάω μετά την πρώτη ντουφεκιά.. Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να αγοράσω όπλο άλλα δεν είμαι σίγουρος για το αν θα πρεπει να περιοριστώ στα λίγα "αριστερα" οπλα ή να παρω ενα οπλο της επιλογής μου και να του αλλαξω την κλιση του κοντακιου και την φορά της ασφάλειας...

Παρτε και μια ντουφεκια με την Franchi....
 
Last edited:
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να αγοράσω όπλο άλλα δεν είμαι σίγουρος για το αν θα πρεπει να περιοριστώ στα λίγα "αριστερα" οπλα ή να παρω ενα οπλο της επιλογής μου και να του αλλαξω την κλιση του κοντακιου και την φορά της ασφάλειας...

Βαγγέλη αν έχεις σκοπό να πάρεις καραμπίνα πάρε αριστερή..
Ολοένα κ μεγαλώνουν οι επιλογές μας όσο αφορά τις καραμπίνες ,καμιά σχέση με τα προηγούμενα χρόνια..μάλλον κατάλαβαν ότι δεν είμαστε κ λίγοι..
Μαχιμος-μουτζουρης και αναποδος ολα τα κακα μαζι.Αμα ριχνεις κουτια φυσιγγια ετσι πρεπει να πλυθεις με διαλυτικο στο τελος
να βγαλεις την μακα απο την μουρη σου η την κρατας και το παιζεις μαυρισμενος μεσα στον χειμωνα.
Το 1821 μπαρουτοκαπνισμενοι δεν πολεμούσαν ωρε Αλεξη?τι έπαθαν?.yelling.

Και οι κυνηγοί με το μπαμ να πάρει ο διάολος κ αν έβλεπαν αν έπεσε το πουλί η όχι,έπρεπε να ξεθολωσει το τοπιο πρώτα...sarcastic..sarcastic.

Πέρα απο την πλάκα εγώ δεν έχω καταλάβει τιποτα..Άλλη φορά θα κοιταχτώ στον καθρέπτη...sarcastic.
 
Εχει βγαλει κανεις ακρη με τις φλατζες της Αffinity?Ακομα και αυτες που δινει ειναι μεχρι να φερουν
το οπλο ισιο.Υπαρχει καμια φλατζα στο εμποριο που να στελνει το κοντακι αριστερα?
 
Εχει βγαλει κανεις ακρη με τις φλατζες της Αffinity?Ακομα και αυτες που δινει ειναι μεχρι να φερουν
το οπλο ισιο.Υπαρχει καμια φλατζα στο εμποριο που να στελνει το κοντακι αριστερα?
Οι φλάντζες της affinity έχουν δύο όψεις, όπως τα νομίσματα. Αυτή που σού δίνει castoff την γυρίζεις από την άλλη πλευρά και σου δίνει το αντίστοιχο cast on.
 
Οι φλάντζες της affinity έχουν δύο όψεις, όπως τα νομίσματα. Αυτή που σού δίνει castoff την γυρίζεις από την άλλη πλευρά και σου δίνει το αντίστοιχο cast on.
Το ξερω αλλα δεν υπαρχει μια φλατζα που να το γυρναει για καθαρο αριστεροχειρα.
 
Με έχεις μπερδέψει τώρα alex. Τι ακριβώς εννοείς, γράψε αναλυτικά τι θέλεις να κάνεις και τι όπλο έχεις.
Εχω την αριστερη Franchi Affinity,Ολες οι φλατζες που εχει σετ,οπως και να τις γυρισεις δεν μπορουν
να δωσουν κλιση στο κοντακι για αριστεροχειρα.
 
Εχω την αριστερη Franchi Affinity,Ολες οι φλατζες που εχει σετ,οπως και να τις γυρισεις δεν μπορουν
να δωσουν κλιση στο κοντακι για αριστεροχειρα.
Δεν δίνουν μεγάλη κλίση alex, θα πρέπει να φτιάξεις εσύ μία. Θέλει όμως προσοχή γιατί δεν ξέρω πόση κλίση μπορεί να πάρει η τζαβετα της βάσης που μπαίνει μέσα στο κοντάκι. Στο εμπόριο δεν νομίζω να βρεις.
 
Back
Top