Όπλα για αριστερόχειρες

Ανοίγω αυτό το θέμα για εμάς τους αδικημενους με τις ελάχιστες επιλογές..

Αν και δεν ειμαι μπερετακιας θα επερνα την Α400 explor action σε αριστερη τωρα,εχει πεσει ενα χιλιαρικο κατω.

Την χάζευα κ εγώ πέρσι άλλα πολλά τα χρήματα..τωρα η τιμή είναι πιο λογική..
Δεν ξέρω όπως γιατί τοσο κατω ...........
 
Ανοίγω αυτό το θέμα για εμάς τους αδικημενους με τις ελάχιστες επιλογές..



Την χάζευα κ εγώ πέρσι άλλα πολλά τα χρήματα..τωρα η τιμή είναι πιο λογική..
Δεν ξέρω όπως γιατί τοσο κατω ...........

Γιατι τα κοιταγαν καιρο στους οπλοβαστους τους Τασο.Που να πλησιασεις ενα οπλο στα 2400?
Παντως το θεμα ειναι μεγαλο για εμας,καλα στις ''καραμπινες'' που εχουν φλατζες,στα δικανα που
τα πραγματα ειναι χειροτερα?Ηθελα να αγορασω το browing citori 725.Με τιποτα!Οσα ειδα ηταν
τραγικα επανω μου.Τελικα πηρα ενα zabala classic century που ειχε ουδετερες κλησεις.Δεν ειναι το
θεμα τι μας αρεσει πια,τι μας ερχεται ειναι.
 
Να αλλάξουμε "ώμο" το προτείνουν κ μερικοί δασκαλοι..:cool:
Τελικα πηρα ενα zabala classic century που ειχε ουδετερες κλησεις.
Το berri πλάγιο κ το ποζε XL 90 διατίθενται κ με αριστερά κοντακια...
Η πεταλούδα στα δίκαννα σε βολεύει?εμένα ναι..ίσως κ να είναι πιο βολικό έτσι..
Ο κυπριδημος ειχε γράψει ότι η πρώτη σκανδάλη στα δίκαννα πρέπει να είναι η "κλειστή "καννη,κ η δεύτερη η" ανοιχτη",το αντίστροφο δηλαδή..
Το γιατί δεν το κατάλαβα..think
 
Να αλλάξουμε "ώμο" το προτείνουν κ μερικοί δασκαλοι..:cool:

Το berri πλάγιο κ το ποζε XL 90 διατίθενται κ με αριστερά κοντακια...
Η πεταλούδα στα δίκαννα σε βολεύει?εμένα ναι..ίσως κ να είναι πιο βολικό έτσι..
Ο κυπριδημος ειχε γράψει ότι η πρώτη σκανδάλη στα δίκαννα πρέπει να είναι η "κλειστή "καννη,κ η δεύτερη η" ανοιχτη",το αντίστροφο δηλαδή..
Το γιατί δεν το κατάλαβα..think

Ναι με βολευει και εμενα η πεταλουδα.Οσο για τις σκανδαλες ειναι σωστο Τασο.Μονο τα δικανα με στανταρ καννες ειναι αναποδα.3-1-πρωτη-δευτερη π.χ
Στα δικανα μονοσκανδαλα που εχω με τσοκ,βαζω κλειστο τσοκ στην πανω και ανοιχτο κατω με τον επιλογεα για πρωτη πανω.Η λογικη ειναι απλη,οταν
καθεσαι καρτερι και τα πουλια καβαλανε,θα βγεις στα 30 μετρα πρωτα και οταν σε καβαλησει με την ανοιχτη στα 10.Γινεται το αναποδο αλλα με οχι
καλα αποτελεσματα.
 
Ναι με βολευει και εμενα η πεταλουδα.Οσο για τις σκανδαλες ειναι σωστο Τασο.Μονο τα δικανα με στανταρ καννες ειναι αναποδα.3-1-πρωτη-δευτερη π.χ
Στα δικανα μονοσκανδαλα που εχω με τσοκ,βαζω κλειστο τσοκ στην πανω και ανοιχτο κατω με τον επιλογεα για πρωτη πανω.Η λογικη ειναι απλη,οταν
καθεσαι καρτερι και τα πουλια καβαλανε,θα βγεις στα 30 μετρα πρωτα και οταν σε καβαλησει με την ανοιχτη στα 10.Γινεται το αναποδο αλλα με οχι
καλα αποτελεσματα.
Το ξερω Αλέξη,αλλα πουθενά δεν αναφερόταν σε κυνήγι καρτεριου αλλα γενικά..δεν βρήκα αυτη την στιγμη το άρθρο του Κυπριδημου..βρήκα ομως του χατζιωτη που λέει το ίδιο κ ούτε κ αυτός λέει για καρτερι..
Δες παράγραφο "το ιδανικό αριστερό όπλο"
https://www.go-outdoor.gr/κυνήγι/άρθρα-για-τον-εξοπλισμό/όπλο/προτεινόμενες-λύσεις-για-αριστερόχε/
 
Το ξερω Αλέξη,αλλα πουθενά δεν αναφερόταν σε κυνήγι καρτεριου αλλα γενικά..δεν βρήκα αυτη την στιγμη το άρθρο του Κυπριδημου..βρήκα ομως του χατζιωτη που λέει το ίδιο κ ούτε κ αυτός λέει για καρτερι..
Δες παράγραφο "το ιδανικό αριστερό όπλο"
https://www.go-outdoor.gr/κυνήγι/άρθρα-για-τον-εξοπλισμό/όπλο/προτεινόμενες-λύσεις-για-αριστερόχε/

Οκ καλα τα λεει,αν και παλιο το αρθρο περι δεξιας εξοδου καλυκα στις καραμπινες.Τωρα πια υπαρχουν καποιες αριστερες.Η franchi affinity
που εχω ειναι ιβρυδιο,μιση αριστερη και μιση δεξια.Το λεω γιατι ναι μεν το κλειστρο ειναι αριστερο αλλα ο διακοπτης cut-off ειναι δεξια.Το συνηθησα
και δεν με ενοχλει πια.Οσο για τις σκανδαλες,δεν το καταλαβα ουτε εγω.Σου ειπα πως δουλευω στο καρτερι αλλα σε κυνηγια φερμας ειναι το αντιθετο.
Πρωτη ανοιχτη-δευτερη κλειστη.
 
Εγω που ειμαι αρηστεροχηρας με κυριαρχοματι δεξι.ολλα τα κακα μαζι:(

Μην απελπιζεσαι αδελφε.Στην δικη σου περιπτωση καλυτερα πιστευω ειναι να κλεινεις ματι.Να εκπεδαιυσεις το αριστερο.
Η αλλη λυση ειναι τα κουφα κοντακια που ναι μεν στον αριστερο ωμο αλλα καρφι δεξι.
 
Μας φοβούνται βρε για αυτό δεν μας βγάζουν όπλα για τα χέρια μας:D

Πέρα από την πλάκα προσωπικά αρκετό θεματακι είχα με τις καραμπινες μέχρι που πήρα μπόλικο μπόι και το χέρι μου έπιανε μακριά από το κλείστρο. Μέχρι τότε μόνο δίκανο. Όσο για το κλείστρο από δεξιά δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί... Το έχω συνηθίσει, πιο πολύ το γέμισμα με δυσκολεύει που πρέπει να αλλάξεις χέρι. Τώρα με τη Maxus μάλλον το έλυσα και αυτό. Το χειρότερο όμως με τη μπενελι που χρησιμοποίησα ήταν το κουμπάκι για να φέρεις φυσίγγι από την αποθήκη έτοιμο για οπλησμα....ηταν σε τέτοια θέση που πατιοταν συνεχεια:mad:
 
"Καλώς τα παιδιά....3-0" έτσι μας αντιμετωπίζει η αγορά στην χώρα , αν έχεις το "κουσούρι" πρέπει να αλλάξεις τουλάχιστον 2-3 όπλα μέχρι να συνειδητοποιήσεις οτι πρέπει να φτιάξεις εξ αρχής κοντακι ή να αγοράσεις κάποια απο τις αριστερές καραμπίνες της αγοράς . Για άσους αριστερόχειρες πάντως χρησιμοποιούν κλασικές δεξιές καραμπίνες θα πρότεινα ως αναπόσπαστο αξεσουάρ τα προστατευτικά γυαλιά . Κοιτάω αυτές τις μέρες στο εξωτερικό πόσες επιλογές υπάρχουν κυρίως στα δίκαννα , άδικο το λιγότερο.
 
Μας φοβούνται βρε για αυτό δεν μας βγάζουν όπλα για τα χέρια μας:D

Πέρα από την πλάκα προσωπικά αρκετό θεματακι είχα με τις καραμπινες μέχρι που πήρα μπόλικο μπόι και το χέρι μου έπιανε μακριά από το κλείστρο. Μέχρι τότε μόνο δίκανο. Όσο για το κλείστρο από δεξιά δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί... Το έχω συνηθίσει, πιο πολύ το γέμισμα με δυσκολεύει που πρέπει να αλλάξεις χέρι. Τώρα με τη Maxus μάλλον το έλυσα και αυτό. Το χειρότερο όμως με τη μπενελι που χρησιμοποίησα ήταν το κουμπάκι για να φέρεις φυσίγγι από την αποθήκη έτοιμο για οπλησμα....ηταν σε τέτοια θέση που πατιοταν συνεχεια:mad:
Και εγω με την μαξους ελυσα το προβλημα ..να ειναι καλα που την εβγαλαν με τοσες φλαντΖες
 
Μας φοβούνται βρε για αυτό δεν μας βγάζουν όπλα για τα χέρια μας:D

Πέρα από την πλάκα προσωπικά αρκετό θεματακι είχα με τις καραμπινες μέχρι που πήρα μπόλικο μπόι και το χέρι μου έπιανε μακριά από το κλείστρο. Μέχρι τότε μόνο δίκανο. Όσο για το κλείστρο από δεξιά δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί... Το έχω συνηθίσει, πιο πολύ το γέμισμα με δυσκολεύει που πρέπει να αλλάξεις χέρι. Τώρα με τη Maxus μάλλον το έλυσα και αυτό. Το χειρότερο όμως με τη μπενελι που χρησιμοποίησα ήταν το κουμπάκι για να φέρεις φυσίγγι από την αποθήκη έτοιμο για οπλησμα....ηταν σε τέτοια θέση που πατιοταν συνεχεια:mad:

Κωστα η maxus ειναι καθαρο αριστερο οπλο?Η τιμη της?
 
Όχι Alex για δεξιόχειρες είναι αλλά με το speed loading βοηθάει καλύτερα στο γέμισμα η στην αλλαγή φυσίγγιου και δεν έχει και το μοχλο που έχουν οι benelli για να φέρεις άλλο φυσίγγια από την αποθήκη το οποίο σκαλωνει συνέχεια στα ρούχα σε μας τους αριστεροχειρες και πατιεται συνέχεια.
 
Όχι Alex για δεξιόχειρες είναι αλλά με το speed loading βοηθάει καλύτερα στο γέμισμα η στην αλλαγή φυσίγγιου και δεν έχει και το μοχλο που έχουν οι benelli για να φέρεις άλλο φυσίγγια από την αποθήκη το οποίο σκαλωνει συνέχεια στα ρούχα σε μας τους αριστεροχειρες και πατιεται συνέχεια.

Δεν σε ενοχλουν τα αερια και ολα τα υπολοιπα που πεφτουν στα ματια σου??
 
Μόνο μια φορά πέρυσι πήγε ένα κομμάτι πυριτιδα στο μάτι μου... Πότε άλλοτε δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι. Ούτε το φυσίγγι που πετάγετε με ενόχλησε ποτέ, για την ακρίβεια δεν το καταλαβαίνεις. Μόνο με το όπλισμα δυσκολευομουν και με το κουμπάκι τις benelli... Αυτό το γαμημενο το έχω μισησει :D
Τα αέρια πως να έρθουν στα μάτια??
 
Back
Top