Όλα παίρνονται κι όλα χάνονται

D

DrV

Βλέποντας την ανταπόκριση της αναφοράς μου για χαμένα "σίγουρα" πουλιά, προτείνω στην Διεύθυνση του Forum ανοίξει νέο θέμα με τίτλο
"Σίγουρα" Θηράματα και όμως αστοχήσαμε ή κάτι τέτοιο.
Νομίζω θα βοηθήσει και να απαλαγούμε από το βάρος της αποτυχίας που κάποιους ...στοιχειώνει (έχω φίλο που βλέπει στον ύπνο του τον λάγαρο που βγήκε από το θάμνο που καθόταν για μισή ώρα, μόλις σηκώθηκε να ουρήσει - Τον βλέπει να ανεβαίνει στην πλαγιά στρωτά :)και καταριέται που λόγω δίκανου δεν είχε 3η βολή).
Κάτι σαν εξομολόγηση για εμάς τα ...θήματα με τα παθήματα αλλα που θα βοηθήσει όλους τους νέους κυνηγούς που διαβάζοντας θα καταλάβουν ότι σε όλους έχει συμβεί αυτό (ακόμη και στους πλέον έμπειρους κυνηγούς, άριστους θεωρητικούς, εξαιρετικούς σκοπευτες κτλ) και να μην απογοητεύονται.
Μετά την προτροπή του κύριου Σπύρου ανοίγω το εν λόγω thread, νομίζω ο τίτλος φανερώνει το περιεχόμενο... ;)
 
Φοβερο θεμα..θα αναφερω και γω το σκηνικο που με στοιχειωνει εδω και 6 χρονια..σε κυνηγι αγριογουρουνου μετα απο ωρες εντονου κυνηγιου βγαινουν στο καρτερι μου 8 ζωα..απο αυτα περνω τα 4 αλλα ενα καπρι του ριχνω γυρω στα 30 μετρα και βλεπω το μονοβολο να σκαει κατω στο χωμα ακριβως 1 παλαμη κατω απο το κεφαλι του..ε λοιπον αυτη την εικονα με την μουσουδα και το χωμα να ανασηκωνεται δεν με αφηνει ησυχο αυτα τα χρονια και ας εχω παρει αλλα και αλλα ζωα..απο μπεκατσοκυνηγια εχω χασει κατι σιγουρες που εψαχνα γκρεμο να παω να πεσω..στα 5 μετρα σηκωνοταν σαν ελικοπτερο τις εριχνα και τις 2 καννες διασπορας και εβλεπα να φευγει
 
Το κυνήγι με τα περισσοτερα αχαστα που έχω χάσει είναι με τις καριολες!καθιστή έχω χάσει....στα 20 μέτρα έχω χάσει...γενικά με όλους τους τρόπους...σε σημείο που με κοιτάει ο τζιο και σκέφτεται από μέσα του άμα χάσεις άλλη μια τέτοια εγώ δεν ξαναπάω να σου φέρω πουλί...θα αλλάξουμε ρόλους και θα μου δώσεις εμένα το όπλο....:eek::eek:.pray to God. ουφ τα πα και ξαλαφρωσα με τις καριολες!
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την έναρξη του 2013. Η πρώτη μου έναρξη κανονικά με όπλο. Το κλάμπανο πήγε σύννεφο, είχε και πουλιά εκείνη τη χρονιά για τραγική ειρωνεία! Τουφέκισα 7 ή 8 αν θυμάμαι καλά, δεν πήρα κανένα. Ο κατήφορος ξεκίνησε από το πρώτο πουλί, που ήρθε να με φάει στην κυριολεξία. Τα έχασα... Πήγαινε να πιάσει στην αμυγδαλιά πάνω από το κεφάλι μου. Από το ταράκουλο του έβαλα προσκόπευση 10 πόντους, απόσταση ούτε 10 μέτρα...... Θα μ πεις αν του έριχνα πάνω θα έπαιρνα πούπουλα... Η ψυχολογία μου όμως στο ναδίρ... Τρέμουλο πόση ώρα. Τι να σου κάνει και το δόλιο το μονόκαννο μετά και φουλ τσοκ, περνάγανε ωραία, εγώ έριχνα σαν κούτσουρο ξερά μπροστά τους... Σε μια φάση έπιασε ένα ζευγάρι καθιστά δίπλα μου. Σήκωσα το όπλο. Είχα τόσα νεύρα με τον εαυτό μου που δεν τους έριξα, λέω δεν το καταδέχομαι σήμερα με τόσα πουλιά. Στο τέλος πέρασε ένα κοτσύφι και το πήρα... Αυτοκαντηλιάστηκα .sarcastic.
Οι αποτυχίες συνεχίστηκαν και τις επόμενες μέρες θυμάμαι, είχα εκνευριστεί μου έφταιγαν τα πάντα... Πέρασε το καλοκαίρι και ησύχασα κι εγώ κι αυτά:D
Φέτος πρώτη μέρα. Στο πόστο μου από νωρίς μη μας το φάει και κανείς άλλος .big smile. Η ώρα περνούσε, 6:20, 6:27, 6:33, 6:45, 6:57... καπου εκει κάνα λεπτό μετά βλέπω από μακριά να έρχεται "σβάρνα" το τρυγόνι που ήταν σταμπαρισμένο από καιρό. Άργησες γ@...νο λέω από μέσα μου, 6:33-6:36 το είχα σταμπάρει.... Επωμίζω... Σημαδεύω... έχω βάλει φυσιολογικά το δάχτυλο στην πρώτη σκανδάλη... Και κάπου εκεί μπαίνει ο διάολος μέσα μου... Το τρυγόνι εν τω μεταξύ έχει μπει εντός βολής στρωτό απόσταση καμιά 20αρια μέτρα. Πέναλτι η φάση... Λέω θα βγάλω το δάχτυλο από την πρώτη κάννη, μη μου κάνει καμια αφλογιστία και έχουμε δράματα, έχω και 7αρι στην άλλη θα το κόψω σίγουρα:confused:... Αλλάζω αυτόματα μεν σκανδάλη, αλλά η σκέψη αυτή αστραπιαία με καθυστέρησε κάποια δέκατα και η τουφεκιά έμεινε πίσω... Βατερλώ, έπαθα κοκομπλόκο, το τρυγόνι κάνει ένα τσάκισμα, η δεύτερη με σηκωμένο το κεφάλι... στο γάμο του "μαυρομάτη"... το τρυγόνι πιάνει λαβωμένο σε μια παραδιπλανή συκιά. Το βλέπω που έχει καθίσει και δεν του ρίχνω από εκεί στα καθιστά να το σιγουρέψω ο χαζός, καθότι καλή απόσταση. Λέω θα το ζυγωσω μωρε χτυπημένο είναι που θα πάει... Αμ δε... μου την έκανε ίσα ίσα πετώντας πίσω απ τη συκιά και χάθηκε στο πυκνό... ήθελα να ανοίξει η Γη να με καταπιεί... σηκώθηκα έφυγα και δεν ήθελα να καναπάω φετος για κυνήγι πραγματικά. Δεν μπήκαν και καθόλου πουλιά εκείνη τη μέρα... Μου στέλνει το απόγευμα το φιλαράκι μου, χαμός ρε πολλα πουλια εχω τουφεκισει 5 εχω παρει τα 2 που εισαι... Ρε π&*%^στη μου λεω βαλτός είσαι.sarcastic..sarcastic. Εντάξει την άλλη μέρα ξαναπήγα και στρώσαν όλα .terror.
Αυτά τα δύο τρυγόνια δεν θα τα ξεχάσω ποτέ. Και τσίχλες έχω χάσει εύκολες και κυρίως κοτσύφια! Αλλά το βρήκα με το δίκαννο το φάρμακό τους, τα αφήνω να στρώνουν. Και μια έυκολη σιταρηθρα έχασα πέρσι και την κατέβασε εν τέλει το φιλαράκι μου, ακόμα αναρωτιέμαι που διάολο πήγαν τα σκάγια. Όταν το θεωρείς όχι απλά εύκολο το πουλί αλλά σκέφτεσαι ότι το έχεις ήδη στο χέρι αντί να είσαι συγκεντρωμένος επάνω του, το πιο πιθανό είναι να αστοχήσεις. Αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει. Όταν τουφεκάω με άδειο μυαλό απορροφημένος απόλυτα στη σιλουέτα του πουλιού, αυτό είναι στην τσάντα.
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
Αυτό που κάνεις είναι λάθος, άμα πας καρτέρι πάρε ένα καρεκλάκι με σωστό ύψος την ώρα που μπαίνει το πουλί στο πεδίο σου σηκώνεσαι ακολουθείς πατάς, όταν τουφεκας καθιστός δεν μπορείς να κινηθείς σωστά, θα πάρεις και πουλιά, (Όπως ο Χάρης) αλλά τα περισσότερα κλαμπανι.
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
Δεν ξέρω εάν υπάρχει τεχνική για καθιστός, αλλά και να υπάρχει βασική προϋπόθεση θα είναι να κάθεσαι όσο το δυνατόν πιό άνετα και σωστά,αλλιώς θα φάς τούμπα σε καμιά τραβέρσα ή καπάκι σε ρουαγιαλ,οι πέτρες δεν βοηθάνε
Εγώ και καρεκλάκι να έχω από σπόντα θα ρίξω καθιστός
Εάν δω κάτι σηκώνομαι, το ένα γόνατο στο χώμα και το άλλο λυγισμένο
Θέλω να μπορώ να σηκωθώ εύκολα όρθιος εαν χρειαστεί
 
Πάρε ένα ψηλό καρεκλακι ώστε να είσαι σχεδόν όρθιος και να χρειάζεται απλά να σηκωθείς ελάχιστα. Περισσότερο θεωρώ σημαντικό να τοποθετηθούν τα πόδια προς την κατεύθυνση που μπαίνουν τα πουλιά....ενταξει εννοώ το μεγαλύτερο ποσοστό.....ώστε να μπορείς να έχεις σωστή ισορροπία και ευχέρεια να κινηθείς
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
Ιδια ερωτηση ιδια κατασταση και εγω
 
Αυτό που κάνεις είναι λάθος, άμα πας καρτέρι πάρε ένα καρεκλάκι με σωστό ύψος την ώρα που μπαίνει το πουλί στο πεδίο σου σηκώνεσαι ακολουθείς πατάς, όταν τουφεκας καθιστός δεν μπορείς να κινηθείς σωστά, θα πάρεις και πουλιά, (Όπως ο Χάρης) αλλά τα περισσότερα κλαμπανι.
Στα γόνατα φίλε δοκίμασε το
 
Ιδια ερωτηση ιδια κατασταση και εγω
Καλησπέρα Χρύσανθε, εγώ και καρεκλάκι να έχω θα σηκώνομαι να περπατάω !!! (πάνε τα πόδια μόνα τους χα χα )
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ρώτησα γιατί θέλω να κάνω καρτέρι σε απολύτως ακάλυπτο τόπο (λόφος με θυμάρια ...) και καθιστός σε καρεκλάκι θα εξέχω και θα φαίνομαι !!!
 
Καλησπέρα Χρύσανθε, εγώ και καρεκλάκι να έχω θα σηκώνομαι να περπατάω !!! (πάνε τα πόδια μόνα τους χα χα )
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ρώτησα γιατί θέλω να κάνω καρτέρι σε απολύτως ακάλυπτο τόπο (λόφος με θυμάρια ...) και καθιστός σε καρεκλάκι θα εξέχω και θα φαίνομαι !!!
Μαζί πρέπει να πάμε για κυνήγι εμείς θα χάσουμε τα καρεκλάκια
Εγώ που το περνω άλλος κάθετε
Α και να ξέρετε στα τρυγόνια που πάνε σαν σαΐτες ένα μετρο πάνω απο την καλαμια
Εάν κάθεσαι σε κανένα λοφίσκο με τα γόνατα να δεις τι ωραία τφεκας και άσε τη λέει ο outlander
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
Οι παπιατζήδες στον Έβρο, που ντουφεκάνε τα παπιά οκλαδόν μέσα από τη βάρκα θα ξέρουν καλύτερα...

Γενικότερα όταν είσαι καθιστός, λόγω ακαμψίας γονάτων, δεν μπορείς να δουλέψεις τη μέση σε μεγάλες γωνίες με αποτέλεσμα όταν "τελειώνει" η μέση να γυρνάς ώμους και εκεί να χάνεις τη σωστή θέση του κοντακιου στην επαφή ώμου-ζυγωματικού-σκοπευτικής γραμμής...

Χρειάζεται να είσαι προσανατολισμενος, ως προς την πορεία των πουλιών, έτσι ώστε να βγαίνουν οι βολές με τη λιγότερη δυνατή γωνία προς τα πλάγια...

Δυσχεραίνει ακόμα περισσότερο, αν κάθεσαι με γωνία γονάτων μικρότερη από 90 μοίρες...

Και γω σε καμιά πέτρα ή κορμό κάθομαι και προσπαθώ όσο μπορώ να παίρνω την κίνηση από τη μέση και όχι από τους ώμους..
 
Δεν βρήκα κάτι περισσότερο σχετικό με το θέμα που θέλω να ρωτήσω, θα ρωτήσω λοιπόν από εδώ.

Στα κυνήγια που γίνονται με καρτέρι συνήθως στέκομαι καλυμμένος, αλλά όρθιος.
Καρεκλάκι δεν είχα ποτέ! ούτε μπορώ να περιμένω στην ίδια θέση ώρες :).
Όταν πρέπει να είμαι καθιστός βρίσκω πέτρες κ.λ.π.
Όμως όσες φορές είμαι αναγκασμένος να τουφεκίσω από καθιστή θέση, αν δεν γίνεται να σηκωθώ, η αστοχία είναι σχεδόν δεδομένη !
Η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει τεχνική για σωστή σκόπευση ενώ καθόμαστε;
Ελπίζω να μη ρωτάω κάτι που έχει αναλυθεί και δεν το έχω διαβάσει ...
Ολλα θεμα συνηθειας ειναι !!!
 
το καρεκλακι παιδες ,απο εμπειρια το λεω δικη μου αλλαζει την επωμιση,κλεινει ο ωμος λογω μη στηριξης της πλατης,κοινως ασυναισθητα καμπουριαζουμε ,αρα μειωνεις το ευρος του στερνου,και εγω δεν περνω αρκουδα στα 10 μετρα καθιστος,οποτε σηκωνομαι παντα,για δοκιμαστε να επωμισετε καθιστοι και θα το καταλαβετε..
 
το καρεκλακι παιδες ,απο εμπειρια το λεω δικη μου αλλαζει την επωμιση,κλεινει ο ωμος λογω μη στηριξης της πλατης,κοινως ασυναισθητα καμπουριαζουμε ,αρα μειωνεις το ευρος του στερνου,και εγω δεν περνω αρκουδα στα 10 μετρα καθιστος,οποτε σηκωνομαι παντα,για δοκιμαστε να επωμισετε καθιστοι και θα το καταλαβετε..
Τόσο ανάποδος είμαι εγώ τη να πω
Αφού και εγώ δε μπορώ να πιστέψω τον εαυτό μου .yel.
 
Back
Top