Όλα για τον ΥΠΝΟΣΑΚΟ

Συντήρηση υπνοσακου για να είναι έτοιμος για κάποιες εξορμήσεις που σχεδιάζω. Πλύσιμο, καλό στέγνωμα και... Μια σταγόνα λάδι στα κουμπιά και το φερμουάρ, έτσι έμαθα από τη θητεία μου και έτσι το κάνω κάθε φορά που τον πλένω IMG_20221029_112016.jpgIMG_20221029_111727.jpgIMG_20221029_112413.jpg
 
Εσείς χρησιμοποιείτε υπνοσακο; Και αν ναι, τι τύπου και από τι υλικό είναι το γέμισμα; Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από υπνοσακους, έχω δουλέψει μόνο με συνθετικό γέμισμα και αυτός είναι ίδιος με τους υπνοσακους που χορηγούνται στις ειδικές Δυνάμεις του ΕΣ. Βασικά εκεί το δούλεψα,μου άρεσε και όταν απολύθηκα, αγόρασα έναν καινούριο ίδιο. Έχω κοιμηθεί άνετα χειμώνα σε βουνό με αυτόν, σε σκηνή. Για χρήση σε σπίτι ούτε λόγος, θα γίνεις μούσκεμα.
 
Ότι ισχύει για θερμόμονωτικα ρούχα το ίδιο ισχύει και για υπνοσακους. Διαπνέον υλικό, μόνωση που δεν επηρεάζεται πολύ από την απορρόφηση υγρασίας, μικρό βάρος, συμπιεσιμοτητα με καλή μνήμη, και σχετική αντοχή στην τριβή. Κάποια συνθετικά υλικά όπως primaloft, vaetrex κλπ,θεωρούνται ο καλύτερος συμβιβασμός , με τα πούπουλα χήνας που έχουν υποστεί ειδική υγροφοβικη επεξεργασία να είναι το μέτρο σύγκρισης για όλα τα υπόλοιπα.
 
Ότι ισχύει για θερμόμονωτικα ρούχα το ίδιο ισχύει και για υπνοσακους. Διαπνέον υλικό, μόνωση που δεν επηρεάζεται πολύ από την απορρόφηση υγρασίας, μικρό βάρος, συμπιεσιμοτητα με καλή μνήμη, και σχετική αντοχή στην τριβή. Κάποια συνθετικά υλικά όπως primaloft, vaetrex κλπ,θεωρούνται ο καλύτερος συμβιβασμός , με τα πούπουλα χήνας που έχουν υποστεί ειδική υγροφοβικη επεξεργασία να είναι το μέτρο σύγκρισης για όλα τα υπόλοιπα.
Αν έχεις υπόψη σου υπνοσακο με πούπουλα χήνας και επεξεργασία όπως την περιγράφεις με ενδιαφέρει. Για εσωτερικούς χώρους και ειδικά αν υπάρχει σόμπα - τζάκι κάνουν μόνο αυτοί οι λεπτοί υπνοσακοι, που είναι και μικροί και με μικρό βάρος ή η μάλλινη κουβέρτα η λεπτή που είχαμε στον στρατό. Έχω δει να διαφημίζουν κάποια καταστήματα ελβετικές μάλλινες κουβέρτες, δεν ξέρω αν είναι καλύτερες από του ΕΣ.
 
Τα πούπουλα έχουν ποιότητες, πωλούνται συχνά φτερά χήνας για πούπουλα. 100% πούπουλα χήνας είναι δυσεύρετα και πολύ ακριβά. Την επεξεργασία την κάνεις και εσύ με τα επίσης δυσεύρετα υδροαπωθητικα. Από περιέργεια αλλά και επειδή ποτέ δεν κοιμήθηκα κυνηγετική περίοδο στα βουνά χωρίς να υποφέρω από το κρύο, ψαχτηκα πολύ, το αποτέλεσμα : αυτά που στ'αληθεια σε κρατάνε ζεστό και έχουν τα επιθυμητά χαρακτηριστικά, αν κατορθωσεις να τα βρεις είναι απλησίαστα, και τα προσιτά είναι σχεδόν άχρηστα. Αν υπάρχει σόμπα μία κουβέρτα μαλλινη ( και εδώ καθαρό μαλλί μόνο της γριάς θα βρεις) αρκεί. Αν έχεις την δυνατότητα να φορτώσεις όσα θες και το αυτοκίνητο σε πάει μέχρι το σημείο που θα διανυκτερευσεις, φόρτωσε στρώμα κουβέρτες ( πολλές) και ξέχνα τον υπνοσακο. Άλλωστε η ελευθερία κινήσεων είναι και αυτή σημαντική.
 
Τα πούπουλα έχουν ποιότητες, πωλούνται συχνά φτερά χήνας για πούπουλα. 100% πούπουλα χήνας είναι δυσεύρετα και πολύ ακριβά. Την επεξεργασία την κάνεις και εσύ με τα επίσης δυσεύρετα υδροαπωθητικα. Από περιέργεια αλλά και επειδή ποτέ δεν κοιμήθηκα κυνηγετική περίοδο στα βουνά χωρίς να υποφέρω από το κρύο, ψαχτηκα πολύ, το αποτέλεσμα : αυτά που στ'αληθεια σε κρατάνε ζεστό και έχουν τα επιθυμητά χαρακτηριστικά, αν κατορθωσεις να τα βρεις είναι απλησίαστα, και τα προσιτά είναι σχεδόν άχρηστα. Αν υπάρχει σόμπα μία κουβέρτα μαλλινη ( και εδώ καθαρό μαλλί μόνο της γριάς θα βρεις) αρκεί. Αν έχεις την δυνατότητα να φορτώσεις όσα θες και το αυτοκίνητο σε πάει μέχρι το σημείο που θα διανυκτερευσεις, φόρτωσε στρώμα κουβέρτες ( πολλές) και ξέχνα τον υπνοσακο. Άλλωστε η ελευθερία κινήσεων είναι και αυτή σημαντική.
Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω κοιμηθεί πάρα πολύ σε αυτόν τον υπνοσακο που έχω, χειμώνα - βουνό και έχω κοιμηθεί καλά, κανένα παράπονο. Αλλά είναι βαρύς και ογκώδης. Οπότε αν έβρισκα κάτι πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες θα το προτιμούσα.
 
[/url
[url=https://postimages.org/]
μια φορα την πατησα και ηταν καλοκαιρι και πριν 5 χρονια πηρα αυτον..τον εχω στο σακιδιο μονιμα ..δεν ειναι για παιχνιδια τα βουνα και ακομα και αν εχω κανονιση καταλλυμα , παλι σε αυτον κοιμαμε!!!
 
Last edited:
Να πω οτι στο βουνό όταν χρησιμοποιώ τον υπνοσακο κοιμάμαι με τα ρούχα για δύο λόγους. Όντως η χρήση γίνεται με πολύ κρύο και δεύτερον θεωρώ ότι σε τέτοιες συνθήκες πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να βγεις έξω ανά πάσα στιγμή. Έτσι κι αλλιώς ο υπνοσακος έχει εσωτερικό " σεντόνι" που βγαίνει και μπορείς να πλύνεις μόνο αυτό όσο συχνά χρειάζεται.
 
Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω κοιμηθεί πάρα πολύ σε αυτόν τον υπνοσακο που έχω, χειμώνα - βουνό και έχω κοιμηθεί καλά, κανένα παράπονο. Αλλά είναι βαρύς και ογκώδης. Οπότε αν έβρισκα κάτι πιο ελαφρύ και λιγότερο ογκώδες θα το προτιμούσα.
Ειχα αγορασει εναν απο κρητη και ειχα μεινει εξω με χιονια αρκετες φορες χωρις να νιωσω πραμα
Καπου τον δανεισα και εξαφανιστηκε!
Ακολουθως πηρα αρκετους που βγηκαν μουφα κανουν μονο για μεσα στο σπιτι
Πριν καποια χρονια πηρα εναν μουμια που βγηκε μεγαλη επιτυχια
Αυτον εχω τωρα αλλα δεν θυμαμαι μαρκες κλπ
Ειναι βαρυς και και αρκετα ογκωδης!
 
Back
Top