Έσω έξω παράσιτα σκύλου

Το παρακάτω φάρμακο ενδείκνυται για την πρόληψη και θεραπεία για έσω και έξω παράσιτα όπως επίσης και την διφιλαριωση των ζώων... πολλοί συνάδελφοι το δίνουν εδώ στην Αλεξανδρούπολη όπως έμαθα από φύλο και στα σκυλιά με μεγάλη επιτυχία για χρόνια τώρα....
Το γνωρίζει κάποιος συνάδελφος από δω μέσα...???

 
Επειδή είμαι χρόνια στα ζώα από μωρό παιδί , περιστέρια , καναρίνια , κότες , σκυλιά κτλπ χωρίς να σημαίνει πως έχω ιατρικές γνώσεις όμως αυτό . Για πρόληψη είναι λίγα τα φάρμακα που πρέπει να παίρνει ένα ζώο .

Είναι σαν να μου λες εγώ παίρνω αντιβίωση το καλοκαίρι για να μην αρρωστήσω το χειμώνα . Η παίρνω αυτό το φάρμακο τώρα για να μην με πιάσει σε ένα μήνα η αρρώστια .

Αυτο που καταφέρνουν οι περισσότεροι είναι να δημιουργούν «αδύνατους» απογόνους όπως και ευπαθείς οργανισμοί στους ιούς .


Θα καταλήξω όχι για το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά παρόμοιο που ήταν για πρόβατα και αλλά κτηνοτροφικά ζώα που τα δίνανε στα σκυλιά για ψιλους κ.α δημιουργήσανε εγκαύματα και πρόβλημα στα δέρματα των σκυλιών , αλλά σε κάποιους δούλευε στα σκυλιά τους . Αυτο οφείλεται πως άλλο ιστό δέρματος έχει το πρόβατο και για το οποίο είναι το φάρμακο και άλλο ο σκύλος.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά μόνο ένα υπεύθυνος κτηνίατρος και που εμπιστεύεσαι θα σου λύσει όλες τις απορίες .

Καλό απόγευμα .
 
Το παρακάτω φάρμακο ενδείκνυται για την πρόληψη και θεραπεία για έσω και έξω παράσιτα όπως επίσης και την διφιλαριωση των ζώων... πολλοί συνάδελφοι το δίνουν εδώ στην Αλεξανδρούπολη όπως έμαθα από φύλο και στα σκυλιά με μεγάλη επιτυχία για χρόνια τώρα....
Το γνωρίζει κάποιος συνάδελφος από δω μέσα...???

Στέφανε ο κτηνίατρος σου τι σου πρότεινε για πρόληψη; Για την διροφυλαρια εγώ δίνω σιρόπι το οποίο το φτιάχνει ο κτηνίατρος μου και δίνω κάθε μήνα από Απρίλιο μέχρι Νοέμβριο.... φέτος έδωσα και το Δεκέμβρη λόγω ζέστης..... Ανάλογα με τα κιλά του ζώου.....η αναλογία είναι 1ml /20 κιλά βάρους.... Τώρα η άλλη λύση είναι το χάπι που δίνεται και αυτό κάθε μήνα.... αλλά όταν έχεις 2-3 σκυλιά δεν συμφέρει λόγω κόστους.... Τέλος υπάρχει και το ετήσιο εμβόλιο που γίνεται κατά της διροφιλαριωσης...... αυτό συνήθως το κάνεις όταν δεν θέλεις να έχεις κάθε μήνα στο μυαλό σου να δίνεις χάπι ή σιρόπι..... ενδείκνυται σε περίπτωση που θέλουμε να ζευγαρωσουμε ένα θηλυκό ζώο και δε μπορούμε να δώσουμε χάπι κατά την κύηση.... εγώ ένα σκύλο που δεν τον έχω στο σπίτι αλλά είναι της μητέρας μου του κάνω κάθε χρόνο εμβόλιο..... ελπίζω να σε βοήθησα. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες με πμ
 
Παρόμοιο με το vetermec που έβαλε ο φίλος ποιο πάνω είναι και το valaneq. Από κτηνίατρο που πραγματικά εμπιστεύομαι μου είχε προτείνει να τους κάνω προληπτικά μια φορά το εξάμηνο. Η αναλογία ήταν θυμάμαι 0.80 ml για 20 κιλά σκύλο. Γνωρίζω επίσης περίπτωση που άλλος κτηνίατρος πρότεινε διπλή δόση σε ένα γνωστό μου για θεραπεία. Το αποτέλεσμα ήταν να τυφλωθεί το σκυλι. Τώρα πόσο ήταν η διπλή δόση που του είχε κάνει δεν θυμάμαι.
 
Το bravecto δεν είναι επικίνδυνο ?
Βαγγέλη το bravecto το δίνω μετά από προτροπή του κτηνίατρου και για όσο διάστημα το δίνω δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο στο σκύλο ούτε κάποια επιπλοκή.
Βέβαια γράφονται διάφορα τόσο για το μπραβεκτο αλλά και για άλλα χάπια που δίνουμε στα σκυλιά όπως και να έχει είμαι λίγο προβληματισμένος.
Πάντως η αποτελεσματικότητά του είναι δεδομένη .Μία φορά καθυστέρησα να του δώσω περα απο το τρίμηνο και ήμουν στην Αλεξανδρούπολη. Βρίσκω πάνω στο σκύλο 3 τσιμπούρια και την επόμενη μέρα του έδωσα το χάπι. Μέσα σε λίγες ώρες τα τσιμπούρια είχαν εξαφανιστεί.
 
Βαγγέλη το bravecto το δίνω μετά από προτροπή του κτηνίατρου και για όσο διάστημα το δίνω δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο στο σκύλο ούτε κάποια επιπλοκή.
Βέβαια γράφονται διάφορα τόσο για το μπραβεκτο αλλά και για άλλα χάπια που δίνουμε στα σκυλιά όπως και να έχει είμαι λίγο προβληματισμένος.
Πάντως η αποτελεσματικότητά του είναι δεδομένη .Μία φορά καθυστέρησα να του δώσω περα απο το τρίμηνο και ήμουν στην Αλεξανδρούπολη. Βρίσκω πάνω στο σκύλο 3 τσιμπούρια και την επόμενη μέρα του έδωσα το χάπι. Μέσα σε λίγες ώρες τα τσιμπούρια είχαν εξαφανιστεί.
Το θέμα είναι ότι αν χορηγηθεί μετά είναι μέσα στο αίμα του σκύλου και αν ξεκινήσουν παρενέργειες δεν μπορείς να το σταματήσεις. Επίσης και τους κτηνίατρούς δεν τους εμπιστεύομαι με αυτά που έχω δει.
 
Το θέμα είναι ότι αν χορηγηθεί μετά είναι μέσα στο αίμα του σκύλου και αν ξεκινήσουν παρενέργειες δεν μπορείς να το σταματήσεις. Επίσης και τους κτηνίατρούς δεν τους εμπιστεύομαι με αυτά που έχω δει.
Γιατι με τα αντιπαρασιτικα κολάρα παλι δεν ακουγονται διάφορα ;
Οσο για τους κτηνίατρους αστα να πανε . Τι εμπιστοσύνη να χεις . Οι κομπογιαννίτες ηταν καλύτεροι
 
Back
Top