Ένδυση

Εκτός από ένα Aigle πανάκριβο (180€)που πήρα στην αρχή ,κατοπιν βολευτηκα με μπεκατσοπαντελονα ελαφριά του Τοξοτη (55 €) για όλα τα κυνηγια μετά τον Οκτώβρη.
Πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά τους .
 
Εκτός από ένα Aigle πανάκριβο (180€)που πήρα στην αρχή ,κατοπιν βολευτηκα με μπεκατσοπαντελονα ελαφριά του Τοξοτη (55 €) για όλα τα κυνηγια μετά τον Οκτώβρη.
Πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά τους .
Για αυτά τα μπεκατσομπαντέλονα του τοξότη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από πέρυσι. Δυστυχώς αν και έψαξα δεν βρήκα κάποιο που να μου αρέσει κυρίως επειδή όπου πήγα δεν είχαν απόθεμα. Ξέρεις Γιάννη ή και κάποιο άλλο παιδί να μου πεις που μπορώ να βρω να δοκιμάσω?
 
Για αυτά τα μπεκατσομπαντέλονα του τοξότη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από πέρυσι. Δυστυχώς αν και έψαξα δεν βρήκα κάποιο που να μου αρέσει κυρίως επειδή όπου πήγα δεν είχαν απόθεμα. Ξέρεις Γιάννη ή και κάποιο άλλο παιδί να μου πεις που μπορώ να βρω να δοκιμάσω?
Βασίλη άσε να το ψάξω και θα σου πω.
 
Αν ειναι τοσο ελαφρια κ τοσο αποδοτικα οσο λεγεται τα Sitka θα την εκανα την αμαρτια αλλα ειναι μεγαλο ρισκο να δωσω τοσα λεφτα χωρις καν να το δοκιμασω... Μου αρεσουν πολυ κ εμφανισιακα...
 
Είναι πολύ τσιμπιμενες οι τιμές τους αλλά υφάσματα μεμβρανες ότι καλύτερο, τα έχει ένας φίλος μου και μου έχει πει τα καλύτερα λογια.
 
Είχα δει κάποτε ένας γιλέκο που φορούσε ένας συνάδελφος
Παλιός κυνηγός κ εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα..Δυστυχώς όμως έχουν σταματήσει να παραγονται..Από ότι μου είπε ήταν χειροποίητα.Μιλαω για τα παλιά γιλέκα zarkadi..Ίσως η πιο παλιοί να τα γνωριζετε..
 
Για αυτά τα μπεκατσομπαντέλονα του τοξότη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από πέρυσι. Δυστυχώς αν και έψαξα δεν βρήκα κάποιο που να μου αρέσει κυρίως επειδή όπου πήγα δεν είχαν απόθεμα. Ξέρεις Γιάννη ή και κάποιο άλλο παιδί να μου πεις που μπορώ να βρω να δοκιμάσω?
Βασίλη το βρήκα :
www.survival.gr >>>ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ TOXOTIS ACTION #220200
Έχει ένα μαγαζί στο Μοναστηράκι. Πάρε τηλέφωνο αν έχουν το νούμερο σου αλλοιως το φέρνουν από την αποθηκη τους. Πολύ καλή τιμή. 47 €.
 
Είπα να ψάξω κανένα γιλέκο για τον βάλτο. Δεν με ενδιαφέρει να είναι ζεστό αφού σκέφτομαι να το φοράω πάνω από το μπουφάν αλλά θα ήθελα οπωσδήποτε να είναι αδιάβροχο για να έχω μέσα τα φυσίγγια. Σε μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα κάτι που φάνηκε καλό. Περιμένω αν υπάρχουν προτάσεις - κριτικές...

https://www.hobbi.gr/gileko-zark-hellas-00106-p-1733.html
 
Κωστα ευχαριστω για τις προτασεις σου αλλα δεν θα το ηθελα σε neoprene...

Χρηστο απο προσωπικη εμπειρια και αναλογα πως κυνηγας στο βαλτο θα προτιμουσα το γιλεκο εκτος απο αδιαβροχο να ειναι και κοντο. Να μην φτανει σε καμμια περιπτωση τη μεση. Θα προτιμουσα ενα με τιραντες που να μπορεισ να ρυθμισεις το μηκος του αναλογα του κυνηγιου που κανεις. Εχω κανει απειρες φορες μπανιο τα φυσιγγια μου στο Δ και προσεχω πλεον πολυ σε πιο υψος πανω απο το νερο τα εχω. Προσωπικα εχω βολευτει με αμερικανικο προιον
http://www.drakewaterfowl.com/product/strap-vest
Δεν ξερω αν κυκλοφορει κατι αναλογο στην Ελλαδα
 
Το κακο με τα γιλεκα ειναι ότι έχουν "λαστιχενιες"φυσιγγιοθηκες..
Κάποια στιγμή ξεχειλωνουν και..σπερνουμε φυσίγγια.
Μόνο ένα γιλέκο έχω δει με δερματινες φυσιγγιοθηκες ήταν το παλιό zarkadi..(πιθανόν να υπάρχουν και αλλά).Σκεφτομε σε ένα zark hellas 40 θέσεων που εχω, να ξηλώσω την λαστιχενια κ να ραψω πάνω του μια παλιά δερμάτινη φυσιγγιοθηκη,αφού την κόψω σε κομμάτια..
 
Last edited:
Χρηστο απο προσωπικη εμπειρια και αναλογα πως κυνηγας στο βαλτο θα προτιμουσα το γιλεκο εκτος απο αδιαβροχο να ειναι και κοντο. Να μην φτανει σε καμμια περιπτωση τη μεση. Θα προτιμουσα ενα με τιραντες που να μπορεισ να ρυθμισεις το μηκος του αναλογα του κυνηγιου που κανεις. Εχω κανει απειρες φορες μπανιο τα φυσιγγια μου στο Δ και προσεχω πλεον πολυ σε πιο υψος πανω απο το νερο τα εχω. Προσωπικα εχω βολευτει με αμερικανικο προιον
http://www.drakewaterfowl.com/product/strap-vest
Δεν ξερω αν κυκλοφορει κατι αναλογο στην Ελλαδα

Παυλε πολυ καλη η σκεψη σου και η προταση σου. Δεν ξερω αν υπαρχει και κατι αναλογο εδω.


Το κακο με τα γιλεκα ειναι ότι έχουν "λαστιχενιες"φυσιγγιοθηκες..
Κάποια στιγμή ξεχειλωνουν και..σπερνουμε φυσίγγια.
Μόνο ένα γιλέκο έχω δει με δερματινες φυσιγγιοθηκες ήταν το παλιό zarkadi..(πιθανόν να υπάρχουν και αλλά).Σκεφτομε σε ένα zark hellas 40 θέσεων που εχω, να ξηλώσω την λαστιχενια κ να ραψω πάνω του μια παλιά δερμάτινη φυσιγγιοθηκη,αφού την κόψω σε κομμάτια..

Τασο το βραδυ δεν θα γυαλιζουν τα φυσιγγια αν δεν σκεπαζονται; Με τη βροχη τι θα κανεις;
 
Τασο το βραδυ δεν θα γυαλιζουν τα φυσιγγια αν δεν σκεπαζονται; Με τη βροχη τι θα κανεις;
Χρήστο το γιλέκο που σου λέω έχει προστατευτικά υφασματινα "σκεπάσματα"όπως όλα τα γιλεκα εξάλλου.Ως προς την βροχη θα πάθω ότι θα πάθαινα κ με την κανονική φυσιγγιοθηκη...Να τονίσω ότι δεν μιλάω για συνθήκες βάλτου..εκεί ίσως τα φυσιγγια να θέλουν περισσότερη προστασία.Τι εννοείς το βραδυ δεν θα γυαλιζουν?
 
Τι εννοείς το βραδυ δεν θα γυαλιζουν?

Όταν κυνηγάμε στο σούρουπο τα παπιά προσέχουμε να μην έχουμε επάνω μας τίποτα που να γυαλίζει (αντανακλά) γιατί ιδίως τα πράσινα βλέπουν μέχρι και τη βέρα όπως λένε μερικοί... :)
Δεν σκέφτηκα ότι θα προσαρμόσεις τη φυσιγγιοθήκη με σκέπασμα...;)
 
Όταν κυνηγάμε στο σούρουπο τα παπιά προσέχουμε να μην έχουμε επάνω μας τίποτα που να γυαλίζει (αντανακλά) γιατί ιδίως τα πράσινα βλέπουν μέχρι και τη βέρα όπως λένε μερικοί... :)
Να που έμαθα κ κάτι ακομα:)
Δεν ήξερα ότι κ τα παπια έχουν θέμα..
Το μόνο θήραμα που γνώριζα μέχρι χτες ότι ενοχλείται 100%σε συνθήκες ηλιοφάνειας ήταν η φασσα όταν χτυπά ο ήλιος τα φυσίγγια κ γυαλίζουν..Το ίδιο κ το τουφέκι μας..:)
 
Back
Top