Ένα για όλα

Κώστα εγώ δεν θα σταθω στα 36γρ στην τσίχλα σαν πρωτη τουφέκια γιατί ο καθένας ρίχνει ότι νομίζει καλυτερο..
Η απορία μου είναι γιατί στην δευτερη τουφέκια επιλέγεις 32γρ?
Με τα 4* που χρησιμοποιεις αν βάλεις παλι πρωτο διασποράς αλλά 32γρ ν9 θα έχεις τις ίδιες επιτυχίες...
Με αυτό το τσοκ μπορείς να κυνηγήσεις κ με συγκρεντρωτηρα χωρίς να κάνεις συνδιασμους....
Με ένα 4* στο περπατητο δεν χρειάζεται κ πολυ εξειδικευση.....

Βέβαια ο καθενας έχει το δικό του σκεπτικό....
 
View attachment 23838χτυπήθηκε σε κυνήγι τσίχλας στα 10 μέτρα. Με νο 8 διασπορας 36 γραμ. Κανενα σκάγι δεν πέρασε στα όργανα και δειτε πόσα λίγα πέρασαν το δέρμα. Στα 30 μετρα ακόμα θα γεννούσε.
Φετινός τυχερός στα ελατα προ Χαρδαλια. Στα 20 μέτρα την έφαγε με 28άρια νο8 Ρουμελιώτη και τσοκ brain tm. Δεν τον φωτογραφησα χωρίς το δέρμα αλλά μόλις δέχτηκε την τουφεκια ούτε καν κλωτσησε. Όλα τα πλήγματα ηταν στο μπροστινό του 1/3.
20201024_094403.jpg
 
Για μένα απο τσίχλα μέχρι λαγό φάσα και πάπια. Όχι πάνω απο 24γρ.
1. Με το τι υπάρχει στην αγορά οικονομικό και "φαρμάκι" .
Lambro Trap Δέν είναι 7,5, είναι #7 καθαρό . Το διεθνές 7,5 είναι ελληνικό 7 (Το ίδιο με τα Skeet είναι μαλλον τα ελληνικά 9άρια.)
2. Το ίδιο φυσίγγι με #6 (αν υπήρχε στο εμπόριο, αλλιώς παραγγελία)

Έχω και άλλες τουφεκιές σε μεγαλύτερες αποστάσεις με στενά τσόκ. Θα τα δείξω εφόσον ζητηθεί.
 

Attachments

  • TRAP 20m 5 BLUE JACK.jpg
    TRAP 20m 5 BLUE JACK.jpg
    94,6 KB · Προβολές: 64
  • trap 20m 5.jpg
    trap 20m 5.jpg
    81,4 KB · Προβολές: 64
Xρηστο αφου εχεις καταληξει στα 24γρ κ είσαι κ υπέρ των ελαφρών όπλων παρε cal.20....
Τάσο, εγώ τώρα που γερνάω και δέν αντέχω όπλα 3500γρ και φυσίγγια 42γρ για να βαράω τσίχλες και ότι προκύψει..
Θα σου πώ: Δέν κατέληξα ακριβώς στα 24γρ. Ευχαρίστως θα έβαζα 28γρ , αλλά σε φυσίγγι εμπορίου έχει μέχρι #8.
Το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι πολύ καλό και πολύ προσιτό. https://www.hobbi.gr/images/cached/700x700-lambro-trap--pr--11032.jpg
Δέν θα πάρω cal 20! To12άρι ρίχνει καλύτερα τα χαμηλά γραμάρια.
Αν τώρα επιλέγω 24γρ για 12cal στο 20άρι θα έβαζα 17-18 αντίστοιχα.
Η αγαπημένη μου Beretta είναι κάτω απο 2830γρ.
Στην Αγγλία έχουν φυσίγγια 17γρ για 12άρι στην εκπαίδευση με δίσκους. Δηλαδή βάζω και ένα σκεπτικό επι πλέον
"αν είχαμε 17-18γρ σκάγια, σε ποιό διαμέτρημα θα προτιμούσαμε να τα γεμίσουμε για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα;
 
Τάσο, εγώ τώρα που γερνάω και δέν αντέχω όπλα 3500γρ και φυσίγγια 42γρ για να βαράω τσίχλες και ότι προκύψει..
Κανεις δεν βάζει 42γρ στην τσίχλα......
Δέν θα πάρω cal 20! To12άρι ρίχνει καλύτερα τα χαμηλά γραμάρια.
Κάποιοι έτσι λένε..Δεν έχω ιδεα στο τι μπορει να φανεί σε έναν πινακα.. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως υπάρχουν αρκετοί "20αρηδες" που κυνηγάνε χωρίς κανένα προβλημα.. Τι γίνεται στην πραξη με ενδιαφέρει εμένα..
"αν είχαμε 17-18γρ σκάγια, σε ποιό διαμέτρημα θα προτιμούσαμε να τα γεμίσουμε για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα;
Ίσως ένα cal.28...αλλα με το 36αρι που έχω ρίξει πολλα Magnum δεν είχα δει κάτι περιεργο.. Δέχομαι ότι μπορεί να μην είναι κ το ιδανικό αλλά όχι πως δεν αποδίδει!!

Αν επιτρέπεται έχετε καμια σχεση με τον Δουβρη στην Σπάρτη?
Γιατι νομίζω έχω δει κάποιες φωτο απο τις δοκιμές σας στο σάιτ του....
 
Ο δουβρης εχει και φωτογραφίες απο τουφεκιες εχω ριξει φυσιγγια του τον εχω γνωρίσει κιολας από κοντα .Αλαξε τελευταια καποια φυσιγγια αντικατεστησε τις μπαρουτες με ισπανικες συγκεκριμενα ενα φυσίγγια με g3000 που συμπαθω ιδιαιτέρως του εβαλε ισπανικη .Βγαζει ομως καλα φυσιγγια σε γενικες γραμμες και ποικιλία.
 
Κανεις δεν βάζει 42γρ στην τσίχλα......

Κάποιοι έτσι λένε..Δεν έχω ιδεα στο τι μπορει να φανεί σε έναν πινακα.. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως υπάρχουν αρκετοί "20αρηδες" που κυνηγάνε χωρίς κανένα προβλημα.. Τι γίνεται στην πραξη με ενδιαφέρει εμένα..

Ίσως ένα cal.28...αλλα με το 36αρι που έχω ρίξει πολλα Magnum δεν είχα δει κάτι περιεργο.. Δέχομαι ότι μπορεί να μην είναι κ το ιδανικό αλλά όχι πως δεν αποδίδει!!

Αν επιτρέπεται έχετε καμια σχεση με τον Δουβρη στην Σπάρτη?
Γιατι νομίζω έχω δει κάποιες φωτο απο τις δοκιμές σας στο σάιτ του....
Ναί! οι 20άρηδες δεν πρέπει να έχουν λογικά κάποιο πρόβλημα , με20-22γρ είναι τέλιοι.
Οι τουφεκιές μου είναι αναγνωρίσιμες τελικά...:)
Συνεργάζομαι με τον κύριο Γ.Δούβρη ίσως 10 χρόνια τώρα. Καλύπτω τις ανάγκες του σε ηλεκτρονική υποστήριξη, σάιτ ,εφαρμογές καθαρά επαγγελματικού ενδιαφέροντος, αλλά και σε δοκιμές προϊόντων στον πίνακα.
Με την ευκαιρία, βάζω δοκιμή του Sporting Douvris, ένα προϊόν που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε 1,5 χρόνια πρίν , αλλά κόλλησε στις καραντίνες και τα lockdowns στη συστηματική παραγωγή. Ώς σχεδιαστής του κουτιού και Δοκιμαστής, το παρουσιάζω ως μελλοντικό, Ας πούμε "πνευματικό μου παιδί" επι σχεδίου για το μέλλον.
 

Attachments

  • SPORTING 40m DOUVRIS 1star.jpg
    SPORTING 40m DOUVRIS 1star.jpg
    90 KB · Προβολές: 89
  • sporting box.jpg
    sporting box.jpg
    268,7 KB · Προβολές: 87
Last edited:
Back
Top