Ένα για όλα

Οταν βλεπω οτι κατεβαζω τα πουλια με 24-25γρ τσιχλα ορτυκι μια χαρα ποιος ο λογος να ριχνω παραπανω;

δεν κυνηγω μπασιματα ομως

φετος στο μοναδικο απογευματινο που περασαν πουλια εριξα σε 5 και κραρησα τις 4
Η πρωτη ηταν ενα πουλι που δεν θα ξεχασω ποτε
Περασε-στοχευσα πατω-τιποτα
Ειμους ασφαλισμενος
Μεχρι να ξαναεπωμισω και να ριξω η βολη εγινε γυρω στα 40 μετρα
Προσωπικα νομιζω ισως και 45 αλλα οταν δεν ειμαι σιγουρος προτιμω να μειωνω τα ποσοστα
Εριξα και επεσε ξερο
Ο διπλα μου φωναξε........ μωρε γιατι δεν την αφησες να παει κιαλλο!!!-περιπαικτικα που αργησα τοσο να της ριξω

ειχα μεσα 24γρ νουμερο 9

καιι εγω απορησα η αληθεια

δεν λεω οτι πρεπει να ριχνεται αυτα τα γραμαρια!!!
Ο καθε ενας να ριχνει οτι γουσταρει!
Λεω καθαρα τι κανω εγω και με ικανοποιηει

δεν γουσταρω φυσιγγια να χουν ανακρουση ουτε να ταλαιπωρω το οπλο μου και βλεπω οτι για μενα δουλευει το πραμα

επομενως το συνεχιζω
Αν σταματησει σαφως και θα αλλαξω συνταγη :)
 
Το ειπα για θεμα βαρους και για αλλους 100 λογους που το 20αρι υπερτερει
σε αυτα τα γραμμαρια,δηλαδη κατω της μιας ουγγιας.Αυτος που δεν εχει
κεντρα,δεν σωζεται ουτε με 56γρ που λεει ο λογος.topic.
 
tecna & 36 gr δεν ειναι ποτε λαθος επιλογη :););):):);)
Φίλε μου εγώ δεν κοιτάζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Κοιτάζω τι κανει στο κυνήγι.

Και δεν είναι λίγες οι φορές που με νούμερο 8 με έχει βγάλει ασπροπροσωπο στην πέρδικα σε νούμερο 8 και όχι μόνο σε κοντινές τουφεκιές.

Και δεν το λέω για να κάνω τον ιστορία.
Το λέω διότι κάποιον συνάδελφο ίσως βοηθήσω.

Αλλά αυτό που χαίρομαι περισσότερο είναι ότι είναι ελληνικό.
Όταν υπάρχει κάτι ελληνικό που κάνει δουλειά γιατί να μην το τιμήσω
 
Εξαιρετικο το κοτουρνις το παλιο!!!

Μου εδωσε και λαγο και περδικες
Το νεο κανει μονο να το δωσεις του εχθρου σου ωστε αν σου ριξει ναντην βγαλεις με κοκκινιλες μονο .big smile.
Προσωπικη αποψη παντα. Αν καποιος του αρεσει το νεο καλα κανει.
για το παλιο μιλαμε παντα. Το 2013 εγκατελειψα την περδικα και εχω δυο κουτια ανανοιχτα και ενα που λειπουν καποια , αγορασμενα τοτε , το 2013 και αριστα φυλαγμενα . Και σκεφτομαι να τα ανταλλαξω με άλλα που βαζω τωρα , μονο με καποιον περδικα εδω μεσα . Απο Σεπ καλα ναμαστε.
 
Φίλε μου εγώ δεν κοιτάζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Κοιτάζω τι κανει στο κυνήγι.

Και δεν είναι λίγες οι φορές που με νούμερο 8 με έχει βγάλει ασπροπροσωπο στην πέρδικα σε νούμερο 8 και όχι μόνο σε κοντινές τουφεκιές.

Και δεν το λέω για να κάνω τον ιστορία.
Το λέω διότι κάποιον συνάδελφο ίσως βοηθήσω.

Αλλά αυτό που χαίρομαι περισσότερο είναι ότι είναι ελληνικό.
Όταν υπάρχει κάτι ελληνικό που κάνει δουλειά γιατί να μην το τιμήσω
ειναι πολυ καλο. ειχα συγκυνηγο που εριχνε το Φλεβαρη στις τσιχλες, ενα δυο κουτια που του μενανε απο τη μπεκατσα , για να παιρνει φρεσκα το φθινοπωρο ( :cool: ΠΑΣΟΚ εποχες χαχα). Δεν το πιστευα που τις κατεβαζε επαναλαμβανομενα απο 30-35 μ με τσοκ 3
 
για το παλιο μιλαμε παντα. Το 2013 εγκατελειψα την περδικα και εχω δυο κουτια ανανοιχτα και ενα που λειπουν καποια , αγορασμενα τοτε , το 2013 και αριστα φυλαγμενα . Και σκεφτομαι να τα ανταλλαξω με άλλα που βαζω τωρα , μονο με καποιον περδικα εδω μεσα . Απο Σεπ καλα ναμαστε.
Κράτα τα γιατί δεν θα ξαναυπαρξουν....
Η nsi ότι θυμάται χαίρεται...

ειναι πολυ καλο. ειχα συγκυνηγο που εριχνε το Φλεβαρη στις τσιχλες, ενα δυο κουτια που του μενανε απο τη μπεκατσα , για να παιρνει φρεσκα το φθινοπωρο ( :cool: ΠΑΣΟΚ εποχες χαχα). Δεν το πιστευα που τις κατεβαζε επαναλαμβανομενα απο 30-35 μ με τσοκ 3
Εποχές πασοκ = εποχές Λάμπρου..
Τότε η γομωση του ηταν 33γρ, και πυριτιδα η s4 σε όλα τα νουμερα..

Τώρα είναι η tecna στα ψιλά σκάγια (36γρ) και η s4 στα χοντρά(34γρ)
Σε όλες τις περιπτωσεις το βυσμα παρεμεινε το ίδιο, διασπορεας gualandi που δίνει κάποια παραπανω μέτρα κ ιδιαίτερα με το τσοκ που λες, όποτε λογικοτατες κ οι επιτυχίες!

Όπως κ να έχει κ παρα τις τροποποιήσεις στο περασμα του χρόνου τα αποτελέσματα του μας δείχνουν ότι είναι ένα πολυ σταθερό φυσίγγι.......
 
DSC_0074.JPGΑυτό το παπί όπως και τα μπεκατσινια χτυπήθηκαν με 40 γραμ. διασπορας κουτουμανου νο 8.
Το παπί οταν καθαρίστηκε δεν ειχε κανενα εμφανές τραύμα. Σαν να πέθανε απο φυσικα αιτια. Το μόνο που ειχε σπασμένα ήταν και τα 2 φτερά, το πήρε καλα ολη η ντουφεκια. Ντουφεκιστηκε σε κάτω από 15 μέτρα. Κατέληξε στα χέρια μου.
Αν τουφεκιζοταν στα 30 μέτρα ακομα θα γέλαγε.
Δειτε ποσο μεγαλο τραύμα εχει το δεξιό μπεκατσινι στο κεφάλι.
Χρησιμοποιώ μόνιμα 6 νούμερο πλέον. Διασπορας και συγκεντρωτικό.
 
Αν τουφεκιζοταν στα 30 μέτρα ακομα θα γέλαγε.
Δεν ξέρω από υδρόβια, νομίζω όμως πως στην απόσταση που λες θα το θερίζε.........
Και ειδικά ένα τετοιο φυσίγγι θα το στολιζε με μπόλικα σκάγια......
Χρησιμοποιώ μόνιμα 6 νούμερο πλέον.
Κ στα μπεκατσινια??
 
Δε γίνεται να λέμε ένα φυσιγγι για όλα και να συζητάμε για πάνω από νούμερο 6... Και λιγότερα από 34γρ.
Εκτός αν περιμένουμε τα θηράματα να τα τουφεκαμε μόνο μέχρι τα 25 μέτρα...
Τα περισσότερα θηράματα τα τουφεκαμε από τα 30 μέτρα κ πάνω.
 
Αν και ιδιογ
View attachment 23835Αυτό το παπί όπως και τα μπεκατσινια χτυπήθηκαν με 40 γραμ. διασπορας κουτουμανου νο 8.
Το παπί οταν καθαρίστηκε δεν ειχε κανενα εμφανές τραύμα. Σαν να πέθανε απο φυσικα αιτια. Το μόνο που ειχε σπασμένα ήταν και τα 2 φτερά, το πήρε καλα ολη η ντουφεκια. Ντουφεκιστηκε σε κάτω από 15 μέτρα. Κατέληξε στα χέρια μου.
Αν τουφεκιζοταν στα 30 μέτρα ακομα θα γέλαγε.
Δειτε ποσο μεγαλο τραύμα εχει το δεξιό μπεκατσινι στο κεφάλι.
Χρησιμοποιώ μόνιμα 6 νούμερο πλέον. Διασπορας και συγκεντρωτικό.
Αν και ιδιογομωτης, το φυσίγγι αυτό δεν το βγάζω από μπροστά στα παπιά το πρωί, και ναι νούμερο 8
 
View attachment 23835Αυτό το παπί όπως και τα μπεκατσινια χτυπήθηκαν με 40 γραμ. διασπορας κουτουμανου νο 8.
Το παπί οταν καθαρίστηκε δεν ειχε κανενα εμφανές τραύμα. Σαν να πέθανε απο φυσικα αιτια. Το μόνο που ειχε σπασμένα ήταν και τα 2 φτερά, το πήρε καλα ολη η ντουφεκια. Ντουφεκιστηκε σε κάτω από 15 μέτρα. Κατέληξε στα χέρια μου.
Αν τουφεκιζοταν στα 30 μέτρα ακομα θα γέλαγε.
Δειτε ποσο μεγαλο τραύμα εχει το δεξιό μπεκατσινι στο κεφάλι.
Χρησιμοποιώ μόνιμα 6 νούμερο πλέον. Διασπορας και συγκεντρωτικό.
Το παπί έχει πληγή στο κεφάλι,αυτό βλέπω εγώ.
1 σκάγι εκεί φτάνει κ περισεύει.
 
Το 385 κ 390 είναι μια χαρά ταχύτητες για την τσίχλα...
Δν χρειάζεται κ παραπάνω.....
Εμενα μου λες
Ο μεγαλυτερος υποστηρικτης τους ειμαι:)
Και οχι μονο για την τσιχλα
Κατα την δικη μου αποψη
Ο καθε ενας ομως δικαιουται να εχει τις αποψεις του απο τις δικες του παρατηρησεις στον τοπο και στο περιβαλλον που κυνηγαει :)
 
Εμενα μου λες
Ο μεγαλυτερος υποστηρικτης τους ειμαι:)
Και οχι μονο για την τσιχλα
Κατα την δικη μου αποψη
Ο καθε ενας ομως δικαιουται να εχει τις αποψεις του απο τις δικες του παρατηρησεις στον τοπο και στο περιβαλλον που κυνηγαει :)
Σωστά τα λες κ καλά κάνεις κ τα υποστηρίζεις Χρύσανθε....ακόμη κ ένα Τρυγόνι του σεπτέμβρη με πολύ υγρασία,καταρρίπτεται με συνοπτικές διαδικασίες με ταχύτητες ως 400m/s... ;)

Υ.Γ Τις παραπάνω ταχύτητες,τις ζητάμε όταν κρυώσει ο καιρός κ σε θήραμα με πυκνό πτέρωμα κ συνάμα μεγάλες αποστάσεις βολής...
 
με 40 γραμ
κάτω από 15 μέτρα.
Αν το επαιρνε η ντουφεκια καλα,μονο τα φτερα θα εμεναν για ενθυμιο.

κυνήγι τσίχλας στα 10 μέτρα. Με νο 8 διασπορας 36 γραμ.
Με τετοιο φυσιγγι κυνηγουσες τσιχλες η προλαβες και πεταξες ενα μεσα?
 
Back
Top