Έλληνες κυνηγοί που ζουν στο εξωτερικό.

Η καλητερη περιοχη για υδροβια ειναι η φλοριντα τεραστιες εκτασεις πολυ λιγος κοσμος αλλα πολυ ταλεπορια για να φτασεις και αν κατι παει στραβα δυσκολα εχεις προσβαση αμεση γιαυτο το αποφευγουν
Και το Maryland Θοδωρή είναι δυνατό, είναι και ποιο κοντά σε σένα, είναι βέβαια να πέσεις στην συγκυρία καιρός, μετανάστευση.
 
Νέα Υόρκη μια $50 small game και τρία ελάφια συνήθως, για τρυγόνια μόνο Πενσυλβανια 3 ώρες δρόμος να πας 3 να γυρίσεις καλως έχοντος την κίνηση στο δρόμο, και όταν φτάσεις βασιζεσαι στην όρεξη του κάθε αγρότη αν σε αφήσει να κυνηγήσεις στο κτήμα τού. Ειδικά σε δημόσιες περιοχές για υδρόβια θέλει πολύ ψάξιμο και συνήθως γίνεται το αδιαχώρητο.
Κωνσταντίνε εμείς πάμε τρεις ώρες βόρειο δυτικά και άλλο τόσο να γυρίσουμε .. και να μην σου βγαίνει ελάφι με τίποτα πολλές φόρες , από τις δυο το βράδυ στο πόδι για να προλάβουμε πριν το πρώτο φως να πάρουμε θέση για καρτέρι και στο τέλος απόγευμα να φεύγεις άπραγος ....συν τα χαρτζιλίκια στον μπάρμπα εκεί που πάμε ....Αν προλάβω φέτος θα πάω όταν ανοίξει το τουφέκι και θα πάρω το πρεσιζιον να καλοπεράσουν .sarcastic.
 
Νέα Υόρκη μια $50 small game και τρία ελάφια συνήθως, για τρυγόνια μόνο Πενσυλβανια 3 ώρες δρόμος να πας 3 να γυρίσεις καλως έχοντος την κίνηση στο δρόμο, και όταν φτάσεις βασιζεσαι στην όρεξη του κάθε αγρότη αν σε αφήσει να κυνηγήσεις στο κτήμα τού. Ειδικά σε δημόσιες περιοχές για υδρόβια θέλει πολύ ψάξιμο και συνήθως γίνεται το αδιαχώρητο.
Πως ελεγχουν οτι θα σκοτωσεις μονο 3 ελαφια?
 
Πως ελεγχουν οτι θα σκοτωσεις μονο 3 ελαφια?
Δεν ξέρω ακριβώς το πως λειτουργεί η θυροφυλακη στις ηνωμένες πολιτείες άλλα αν είναι όπως εδώ τότε δεν παίζεις με αυτούς , έρχονται με πλήρως εξοπλισμένα οχήματα με θερμικές , οπλοφορούν , μπορούν ακόμα και να μπουν στο σπίτι σου μετά από καταγγελία και να ανοίγουν τα ψυγεία να δουν τι έχεις μέσα , άσε που αν κάνεις κάτι παράνομο και σε πιάσουν στα πήραν όλα , όπλα, αυτοκίνητο , δεν αγοράζεις ξανά όπλο ποτέ , δικαστήρια και τρελά πρόστιμα . Κωνσταντίνε ισχύει κάτι παρόμοιο για τις ΗΠΑ ?
 
Πως ελεγχουν οτι θα σκοτωσεις μονο 3 ελαφια?
Η άδεια έχει πάνω αυτόκολητα για δύο θύληκα και ένα αρσενικό, κάθε θηρευμενο πρέπει να συμπληρώσεις το ανάλογο, θα ανεβάσω φώτο αργότερα. Ακόμα και σε ταρυχευτη να πας πρέπει να έχεις το αυτόκολητο πάνω αλλιώς δεν το δέχεται.
Δεν ξέρω ακριβώς το πως λειτουργεί η θυροφυλακη στις ηνωμένες πολιτείες άλλα αν είναι όπως εδώ τότε δεν παίζεις με αυτούς , έρχονται με πλήρως εξοπλισμένα οχήματα με θερμικές , οπλοφορούν , μπορούν ακόμα και να μπουν στο σπίτι σου μετά από καταγγελία και να ανοίγουν τα ψυγεία να δουν τι έχεις μέσα , άσε που αν κάνεις κάτι παράνομο και σε πιάσουν στα πήραν όλα , όπλα, αυτοκίνητο , δεν αγοράζεις ξανά όπλο ποτέ , δικαστήρια και τρελά πρόστιμα . Κωνσταντίνε ισχύει κάτι παρόμοιο για τις ΗΠΑ ?
Τα ίδια Γιώργο και έλεγχο στον κυνηγοτοπο,έλεγχος θηραμάτων, οπλου,άδειας και όπως λες τσουχτερά πρόστιμα και φακέλωμα κάθε παρανομίας οπότε πας για αγορά όπλου η οτιδήποτε ψάξουν τα στοιχεία σου αμέσως βγαίνουν όλα αυτά.
 
Κωνσταντίνε εδώ επιτρέπετε ένα ελάφι το χρόνο , μια αρκούδα , ένα ελκ και αν θες να πας για μους γίνετε μόνο με παρέα κυνηγών άνω τον 6 ατόμων αν θυμάμαι καλά , άλλα σε αυτη τη περίπτωση τα ονόματα που θα δηλωθούν στην άδεια θα πρέπει και να πάνε αλλιώς διαγράφεται η άδεια ( ο λόγος είναι ότι ένα μους θα βγάλει κρέας περίπου 200 με 250 κιλά όποτε θεωρεί το υπουργείο ότι είναι υπερβολικό για ένα άτομο - Στην περίπτωση που κάποιος θέλει να πάει για μους στο οντάριο και μένει στο Τορόντο / περίχωρα της πόλης , σημαίνει δέκα τρεις με δεκαπέντε ώρες οδήγησης βόρεια ).
 
Η άδεια έχει πάνω αυτόκολητα για δύο θύληκα και ένα αρσενικό, κάθε θηρευμενο πρέπει να συμπληρώσεις το ανάλογο, θα ανεβάσω φώτο αργότερα. Ακόμα και σε ταρυχευτη να πας πρέπει να έχεις το αυτόκολητο πάνω αλλιώς δεν το δέχεται.

Τα ίδια Γιώργο και έλεγχο στον κυνηγοτοπο,έλεγχος θηραμάτων, οπλου,άδειας και όπως λες τσουχτερά πρόστιμα και φακέλωμα κάθε παρανομίας οπότε πας για αγορά όπλου η οτιδήποτε ψάξουν τα στοιχεία σου αμέσως βγαίνουν όλα αυτά.
Ακόμα και σε χασάπη να το πας για να στο κόψει σε μερίδες πρέπει να έχεις επάνω στο θήραμα την σήμανση (αυτό που εδώ το λένε tag)
Πήγε πέρσι ένας φίλος το ελάφι και ο χασάπης έκανε τρομερή δουλειά , για κατσαρόλα με κόκκαλο και χωρίς , παϊδάκια , ακόμα και μπιφτέκια με λίγη πρόσμιξη από χοίρινο κρέας για να δώσει λίπος του έφτιαξε και όλα σε μερίδες σε σακουλάκια αεροστεγή , όλα μαζί εκατό πενήντα δολάρια .
 
ένα τέτοιο κυνήγι θα ήθελα να το κάνω...
Είναι το κυνήγι αυτό που περιμένεις αυτή την μια βολή . Μπορεί να πας πέντε φόρες και να μην έχει εμφανιστεί τίποτα μπροστά σου και από εκεί που δεν το περιμένεις να το δεις να έρχεται .
 
Κάπου εκεί ίσως να κολλάει και το τοπικ για τα λειοκαννα στην Ελλάδα και ραβδωτά εκτός Ελλάδας. Έτυχε πριν χρόνια να βγει ελάφι ( αρσενικό μεγάλο ) στα 300 μέτρα από φίλο ελληνα κυνηγό ο οποίος ήτανε με ένα λειοκαννο εκείνη την ήμερα και άπλα το παρατηρούσε να φεύγει χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα . Αν είχε ένα ραβδωτό τουφέκι τώρα το ελάφι θα κοσμούσε τον τοίχο του σαλονιού του .
 


Έχει φάει μερικά νερα και ξεθωριασε είναι και του 16 , από οργάνωση δεν παίζονται και το άλλο καλό είναι ότι τα στοιχεία σου δεν χάνονται ποτέ ακόμα και αν κάνεις να την ανανεώσεις χρόνια.
Επίσης με αυτόν τον τρόπο γνωρίζουν πόσα και τι φύλο ελάφια θηρευτηκαν.
 


Έχει φάει μερικά νερα και ξεθωριασε είναι και του 16 , από οργάνωση δεν παίζονται και το άλλο καλό είναι ότι τα στοιχεία σου δεν χάνονται ποτέ ακόμα και αν κάνεις να την ανανεώσεις χρόνια.
Επίσης με αυτόν τον τρόπο γνωρίζουν πόσα και τι φύλο ελάφια θηρευτηκαν.
Είναι υποχρεωτικό να δίνεις πληροφορίες / feedback μετά το πέρας της περιόδου για κάθε άδεια που έβγαλες ? εδώ από φέτος είναι υποχρεωτικό για κάθε θήραμα ( ακόμα και αν δεν χτύπησες κάποιο ζώο ) που έχεις βγάλει άδεια αλλιώς δεν σου δίνουν ξανά (το βλέπουν στο σύστημα) Επίσης σταματήσανε τα καρτελάκια και τα εκτυπώνεις πλέον από το σπίτι ή τα έχεις στο κινητό σου .
 
Είναι υποχρεωτικό να δίνεις πληροφορίες / feedback μετά το πέρας της περιόδου για κάθε άδεια που έβγαλες ? εδώ από φέτος είναι υποχρεωτικό για κάθε θήραμα που έχεις βγάλει άδεια αλλιώς δεν σου δίνουν ξανά (το βλέπουν στο σύστημα) Επίσης σταματήσανε τα καρτελάκια και τα εκτυπώνεις πλέον από το σπίτι ή τα έχεις στο κινητό σου .
Όχι δεν είναι υποχρεωτικό,δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
 
Όχι δεν είναι υποχρεωτικό,δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
Εδω Κωνσταντίνε έγινε από φέτος υποχρεωτικό αλλά το κάλο είναι ότι το κανείς αν θες από το σπίτι μεσώ του υπολογιστή , οπότε δεν είναι κάτι που να σε ταλαιπωρεί ( χρόνος , μετακινήσεις κτλ ). Σκέφτομαι μερικές φόρες πόσο δύσκολο είναι να γίνουν όλα αυτά στην Ελλάδα? Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο αλλά μήπως δεν έχουμε την θέληση να το κάνουμε ? Με όλες αυτές τις πληροφορίες η υπηρεσία του κράτους μαζεύει δεδομένα και χτίζει το προφίλ της κάθε περιοχής ώστε να έχουν γνώση των θηραμάτων σε όλη την επικράτεια .
 
Εγω τα κυνηγια στην αμερηκη δεν τα μπορω πλεον δεν συγγρηνονται με της ελλαδας και σπεσιαλ στη περιοχη μου στα υδροβια που κυνηγαω ,παω μονο απο αγγαρια με κατι συνεργατες απο τη δουλεια για να μη λενε οτι τους γραφω
Πρωτημω να παω σκοπευτηριο που ειναι και κοντα στο σπιτι μου και να ριξω με κανα 308 η 30 06 που τα γουσταρω
Επησεις κατι αλο που με εχει ξενερωσει ειναι που οκαθε μαλακας με τα 22ρια βγενει και ξεσπα στα χωραφια στα σκιουρακια που δεν κανουν και τιποτα εδω τα εχουν στα επηβλαβη και καθονται και γελαν ποιος εκανε ποιο μακρηνη βολη
 
Εγω τα κυνηγια στην αμερηκη δεν τα μπορω πλεον δεν συγγρηνονται με της ελλαδας και σπεσιαλ στη περιοχη μου στα υδροβια που κυνηγαω ,παω μονο απο αγγαρια με κατι συνεργατες απο τη δουλεια για να μη λενε οτι τους γραφω
Πρωτημω να παω σκοπευτηριο που ειναι και κοντα στο σπιτι μου και να ριξω με κανα 308 η 30 06 που τα γουσταρω
Επησεις κατι αλο που με εχει ξενερωσει ειναι που οκαθε μαλακας με τα 22ρια βγενει και ξεσπα στα χωραφια στα σκιουρακια που δεν κανουν και τιποτα εδω τα εχουν στα επηβλαβη και καθονται και γελαν ποιος εκανε ποιο μακρηνη βολη
Γενικά Θοδωρή οι Αμερικανοί έχουν μια λοξά, γέλια, στριγλιες, yes bro, και τέτοια που δεν τα μπορώ καθόλου. Και γω έτσι είμαι ίσως να ναι στον χαρακτήρα μας ,το μόνο κυνήγι που με ενθουσιάζει είναι το τρυγονι.
 
Εδω Κωνσταντίνε έγινε από φέτος υποχρεωτικό αλλά το κάλο είναι ότι το κανείς αν θες από το σπίτι μεσώ του υπολογιστή , οπότε δεν είναι κάτι που να σε ταλαιπωρεί ( χρόνος , μετακινήσεις κτλ ). Σκέφτομαι μερικές φόρες πόσο δύσκολο είναι να γίνουν όλα αυτά στην Ελλάδα? Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο αλλά μήπως δεν έχουμε την θέληση να το κάνουμε ? Με όλες αυτές τις πληροφορίες η υπηρεσία του κράτους μαζεύει δεδομένα και χτίζει το προφίλ της κάθε περιοχής ώστε να έχουν γνώση των θηραμάτων σε όλη την επικράτεια .
Γενικά στην Ελλάδα έπρεπε να αλλάξει όλη αυτή η γραφειοκρατία που υπάρχει ακόμα με τους φακέλους από την εποχή του παπυρου, όπως και τα όπλα να δηλώνονται σε μια άδεια, και γενικά όλη αυτή η ταλαιπωρία, ανανέωσης αδειών κτλ. Υπήρχε το Άρτεμις υπάρχει ακόμα νομίζω στο νησί δεν το δα ποτέ.
 
Εγω τα κυνηγια στην αμερηκη δεν τα μπορω πλεον δεν συγγρηνονται με της ελλαδας και σπεσιαλ στη περιοχη μου στα υδροβια που κυνηγαω ,παω μονο απο αγγαρια με κατι συνεργατες απο τη δουλεια για να μη λενε οτι τους γραφω
Πρωτημω να παω σκοπευτηριο που ειναι και κοντα στο σπιτι μου και να ριξω με κανα 308 η 30 06 που τα γουσταρω
Επησεις κατι αλο που με εχει ξενερωσει ειναι που οκαθε μαλακας με τα 22ρια βγενει και ξεσπα στα χωραφια στα σκιουρακια που δεν κανουν και τιποτα εδω τα εχουν στα επηβλαβη και καθονται και γελαν ποιος εκανε ποιο μακρηνη βολη
Ωραίο και το σκοπευτήριο ΤΕΟ , πηγαίνω και εγώ όταν έχω χρόνο ( αν και μακριά 260 χλμ πηγαινε-ελα ) άλλα εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα , ειδικά στο πεδίο που είναι ανοιχτό και για επισκέπτες εκεί να δεις πόσοι ανίδεοι κρατάνε όπλα ...
 
Γενικά στην Ελλάδα έπρεπε να αλλάξει όλη αυτή η γραφειοκρατία που υπάρχει ακόμα με τους φακέλους από την εποχή του παπυρου, όπως και τα όπλα να δηλώνονται σε μια άδεια, και γενικά όλη αυτή η ταλαιπωρία, ανανέωσης αδειών κτλ. Υπήρχε το Άρτεμις υπάρχει ακόμα νομίζω στο νησί δεν το δα ποτέ.
Εποχή του πάπυρου ...... τι είπες ρε φίλε !!! .very funny. .very funny.
 
Back
Top