Έλεγχος για ατσάλινα σκάγια

Ακόμη και στο γιλέκο ή στην ζώνη να τα έχει κάποιος αν έχει και ατσάλινα μαζί του και κατά τον έλεγχο το όπλο είναι γεμάτο με ατσάλινα πως μπορούν να τον κατηγορήσουν;;;
Ε εντάξει, εδώ που τα λέμε αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, είναι σαν να λέμε ότι απαγορεύεται η χρήση κάνναβης, να σε ψάξουν και να την έχεις επάνω σου και να ισχυρίζεσαι ότι είσαι νόμιμος επειδή δεν σε είδαν να την καπνίζεις.
Έστω ότι πάω για παπιά το χάραμα σε μία λίμνη και μετά έχω σκοπό να πάω εκτός των ορίων που είναι υποχρεωτικά τα ατσάλινα για την υπόλοιπη μέρα είμαι υποχρεωμένος να πάω στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι μου να πάρω μολύβδινα ;;;
Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δεν νομίζω, εδώ που τα λέμε, οι έλεγχοι να γίνονται στο μεταίχμιο της χαρακτηρισμένης περιοχής. Φαντάζομαι ότι γίνονται στην καρδιά των περιοχών αυτών.
Δηλαδή ένα χωράφι που τον χειμώνα γεμίζει νερό 1-2 μήνες και τον υπόλοιπο καιρό είναι ξερό τι είναι ;;;
Τίποτα.
 
Κύριοι να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα...
Ο νόμος είναι νόμος και πρέπει να τον σεβαστούμε.
Εδώ στην Αμερική τα ατσάλινα επιβάλλονται στους υγροβιότοπους εδώ και χρόνια.
Θα μου πείτε εκεί επιτρέπονται και οι φίντες και οι σφυρίχτρες,μαζί σας και εγώ.
Όταν είσαι στο καρτέρι πρέπει να έχεις επάνω σου μόνο ατσάλινα.
Αλλά στο αυτοκίνητο μπορώ να έχω ότι θέλω.Μην τρελαθούμε τελείως!
Απλά και οι θηροφύλακες δεν είναι χαζοί ούτε κατέβηκαν από τον πλανήτη Άρη!
Μερικοί ρίχνουν μολύβια και απλά έχουν μαζί τους και 10-15 ατσάλινα για ξεκάρφωμα.
Εντάξη,ο άλλος δεν θα σε αφήσει θα σε γράψει δεν είναι χαζός.
 
Ε εντάξει, εδώ που τα λέμε αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, είναι σαν να λέμε ότι απαγορεύεται η χρήση κάνναβης, να σε ψάξουν και να την έχεις επάνω σου και να ισχυρίζεσαι ότι είσαι νόμιμος επειδή δεν σε είδαν να την καπνίζεις.

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δεν νομίζω, εδώ που τα λέμε, οι έλεγχοι να γίνονται στο μεταίχμιο της χαρακτηρισμένης περιοχής. Φαντάζομαι ότι γίνονται στην καρδιά των περιοχών αυτών.

Τίποτα.
Και για την κανναβη υπαρχει λυση Γιωργο, ειναι για φαρμακευτικους σκοπους...αυτο παντως με τα ατσαλινα ειναι οντως μπερδεμα. Το οπλακι μου παντως δεν θα το εδινα με τιποτα
 
εγώ προσωπικά δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου τις λίγες φορές που έχω κυνηγήσει υδρόβια εδώ στο νησί έχω κυνηγήσει με μολύβδινα γιατί το μοναδικό όπλο που είχα στην κατοχή μου δεν μπορούσε να ρίξει ατσάλινα λόγο τσοκαρίσματος . Τώρα που απόκτησα και την καραμπίνα δεν πρόκειται να το ρισκάρω . Το θέμα είναι βέβαια πως δεν ξέρω σε πιο μέρος είναι υποχρεωτικά και σε πιο όχι !!!
 
Χα
Ε εντάξει, εδώ που τα λέμε αυτό είναι λίγο τραβηγμένο, είναι σαν να λέμε ότι απαγορεύεται η χρήση κάνναβης, να σε ψάξουν και να την έχεις επάνω σου και να ισχυρίζεσαι ότι είσαι νόμιμος επειδή δεν σε είδαν να την καπνίζεις.

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δεν νομίζω, εδώ που τα λέμε, οι έλεγχοι να γίνονται στο μεταίχμιο της χαρακτηρισμένης περιοχής. Φαντάζομαι ότι γίνονται στην καρδιά των περιοχών αυτών.

Τίποτα.
...κι όμως φίλε ...το χωράφι που θα πλημμυρισει εποχιακά θεωρείται υδροβιοτοπος
 
Κύριοι να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα...
Ο νόμος είναι νόμος και πρέπει να τον σεβαστούμε.
Εδώ στην Αμερική τα ατσάλινα επιβάλλονται στους υγροβιότοπους εδώ και χρόνια.
Θα μου πείτε εκεί επιτρέπονται και οι φίντες και οι σφυρίχτρες,μαζί σας και εγώ.
Όταν είσαι στο καρτέρι πρέπει να έχεις επάνω σου μόνο ατσάλινα.
Αλλά στο αυτοκίνητο μπορώ να έχω ότι θέλω.Μην τρελαθούμε τελείως!
Απλά και οι θηροφύλακες δεν είναι χαζοί ούτε κατέβηκαν από τον πλανήτη Άρη!
Μερικοί ρίχνουν μολύβια και απλά έχουν μαζί τους και 10-15 ατσάλινα για ξεκάρφωμα.
Εντάξη,ο άλλος δεν θα σε αφήσει θα σε γράψει δεν είναι χαζός.
Ακριβώς ετσι...για αυτό κ ο έλεγχος αλλά στο αυτοκίνητο δεν νομίζω να υφίσταται κατηγορία....βασικα ...θα έπρεπε να απαγορεύσει κ τα μολύβια απ τα δίχτυα των ψαραδων
 
Τη
εγώ προσωπικά δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου τις λίγες φορές που έχω κυνηγήσει υδρόβια εδώ στο νησί έχω κυνηγήσει με μολύβδινα γιατί το μοναδικό όπλο που είχα στην κατοχή μου δεν μπορούσε να ρίξει ατσάλινα λόγο τσοκαρίσματος . Τώρα που απόκτησα και την καραμπίνα δεν πρόκειται να το ρισκάρω . Το θέμα είναι βέβαια πως δεν ξέρω σε πιο μέρος είναι υποχρεωτικά και σε πιο όχι !!!
τηλ στον τοπικό θηροφυλακα
 
Και για την κανναβη υπαρχει λυση Γιωργο, ειναι για φαρμακευτικους σκοπους...αυτο παντως με τα ατσαλινα ειναι οντως μπερδεμα. Το οπλακι μου παντως δεν θα το εδινα με τιποτα
Ούτε ακόμη κ αν έχεις καρκίνο...μονο στο αμερικα ισχυει
 
...Πριν από μέρες στον Εβρο στο κυνήγι υδρόβιων, έγινε έλεγχος από θυροφύλακες για την χρήση ατσαλένιων σκαγιών...
Σίγουρα ήταν θηροφύλακες αυτοί που έκαναν έλεγχο; Μήπως ήταν του δασαρχείου που υποχρεώνονται για ελέγχους συνοδευόμενοι από τους φλούφληδες των φορέων διαχείρισης. Επίσης έχουν αναφερθεί περιστατικά σε διάφορες περιοχές που κάποιοι από αυτούς τους φλούφληδες προέβησαν παρανόμως σε ελέγχους κυνηγών παριστάνοντας τους θηροφύλακες...
Αν ήταν σίγουρα θηροφύλακες, μάλλον θα πρέπει να μας περιγράψεις με λεπτομέρεια το περιστατικό για να έχουμε πλήρη εικόνα...
 
Χα
...κι όμως φίλε ...το χωράφι που θα πλημμυρισει εποχιακά θεωρείται υδροβιοτοπος

Έχω την εντύπωση πως το χωράφι δεν μπορεί να είναι υδροβιότοπος εαν δεν είναι μέσα στα όρια που ορίζονται απο τη συνθήκη ραμσαρ (link)
 
Σίγουρα ήταν θηροφύλακες αυτοί που έκαναν έλεγχο; Μήπως ήταν του δασαρχείου που υποχρεώνονται για ελέγχους συνοδευόμενοι από τους φλούφληδες των φορέων διαχείρισης. Επίσης έχουν αναφερθεί περιστατικά σε διάφορες περιοχές που κάποιοι από αυτούς τους φλούφληδες προέβησαν παρανόμως σε ελέγχους κυνηγών παριστάνοντας τους θηροφύλακες...
Αν ήταν σίγουρα θηροφύλακες, μάλλον θα πρέπει να μας περιγράψεις με λεπτομέρεια το περιστατικό για να έχουμε πλήρη εικόνα...

Ναι ήταν θησαυροφύλακες με ταυτότητα πιστοποιήθηκε, και όταν άνοιξε ο άλλος το αυτοκίνητο και βρήκαν μολύβδινα του είπαν ότι απαγορεύονται αυτά στου βάλτους και του το κατάσχεσαν. Ο κυνηγός ήταν νέος δεύτερη χρονιά και το δέχτηκε και τώρα περιμένει δικαστήριο, φαντάζομαι θα περιμένει χρόνια μέχρι να γίνει το δικαστήριο. Αλλά ελπίζω να δικαιωθεί.
 
όταν άνοιξε ο άλλος το αυτοκίνητο και βρήκαν μολύβδινα του είπαν ότι απαγορεύονται αυτά στου βάλτους και του το κατάσχεσαν
Φίλε δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις και δεν έχω διάθεση καμιά να σε αμφισβητήσω, αλλά μου φαίνεται εξοργιστικά εξωφρενικό. Είναι πραγματικά απίστευτο. Αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, κατευθείαν ο θηροφυλακας θα μάζευε την σχετική μήνυση για υπέρβαση καθήκοντος, παραποίηση του νόμου, ψυχική οδύνη, κοινωνική και ηθική απαξία και έχει ο Θεός.....mornin cof
Αν φυσικά βρεθούν μολύβδινα πάνω μου ή στο όπλο.....έπαιξα και έχασα.
 
Φίλε δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις και δεν έχω διάθεση καμιά να σε αμφισβητήσω, αλλά μου φαίνεται εξοργιστικά εξωφρενικό. Είναι πραγματικά απίστευτο. Αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, κατευθείαν ο θηροφυλακας θα μάζευε την σχετική μήνυση για υπέρβαση καθήκοντος, παραποίηση του νόμου, ψυχική οδύνη, κοινωνική και ηθική απαξία και έχει ο Θεός.....mornin cof
Αν φυσικά βρεθούν μολύβδινα πάνω μου ή στο όπλο.....έπαιξα και έχασα.

Δυστυχώς έτσι έγινε.
Φυσικά την επομένη το παιδί πήγε σε δικηγόρους τα ίδια του είπανε, όπως τα λές δλδ, αλλά τώρα θα περιμένει μέχρι να περάσει το δικαστήριο. Ένας θεός ξέρει πότε,δλδ?
Το θέμα είναι ότι έχει χάσει το κυνήγι και περιμένει.
 
Ναι ήταν θησαυροφύλακες με ταυτότητα πιστοποιήθηκε, και όταν άνοιξε ο άλλος το αυτοκίνητο και βρήκαν μολύβδινα του είπαν ότι απαγορεύονται αυτά στου βάλτους και του το κατάσχεσαν. Ο κυνηγός ήταν νέος δεύτερη χρονιά και το δέχτηκε και τώρα περιμένει δικαστήριο, φαντάζομαι θα περιμένει χρόνια μέχρι να γίνει το δικαστήριο. Αλλά ελπίζω να δικαιωθεί.

Αν έχουν γίνει έτσι τα πράγματα ο θηροφυλακας ήθελε σφαλιαρες όχι μηνύσεις ... Υπάρχει κάποιος νόμος να λέει οτι απαγορεύεται η φύλαξη φυσιγγίων στα αυτοκίνητα ;;;
 
Καλά. ..για το αμάξι δεν το συζητώ. Αλλά αν στο σακίδιο μου έχω 2κουτακια μολυβδινα και μια φησηγγιοθηκη ατσαλινα και κατά τον ελεγχο βγάζω από το όπλο μου μέσα ατσαλινα κάτι το οποίο θα πρέπει να γραφτεί ότι έβγαλα ατσαλινα μέσα από το όπλο μου ας πάνε να βρούνε την άκρη.
 
Όχι Γιάννη δεν είναι έτσι.Αφορά μόνο τους χαρακτηρισμένους υδροβιότοπους.
Ναι το γνωρίζω...απλα ανέφερα τον ορισμό του υγροβιότοπου....αν δεν κάνω λάθος ειναι 11 με την συνθήκη ραμσαρ σιν άλλοι 20
 
Back
Top