Έλεγχος για ατσάλινα σκάγια

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και θα παρακαλούσα να με κατευθύνετε.
Πριν από μέρες στον Εβρο στο κυνήγι υδρόβιων, έγινε έλεγχος από θυροφύλακες για την χρήση ατσαλένιων σκαγιών. Και αυτό που μου έκανε την εντύπωση πως οι θυροφύλακες έκαναν και σωματικό έλεγχο και στα αυτοκίνητα.
Επίσης κατασχέθηκαν μερικά όπλα, διότι βρήκαν μολύβδινα φυσίγγια, στις τσάντες των κυνηγών και μέσα στο αυτοκίνητο. Πόσο σωστό είναι αυτό και τι κάνουμε στην περίπτωση ελέγχου για ατσαλένια σκάγια?

Έψαξα τους νόμους και γίνεται ο χαμός, υπάρχουν διάφοροι νόμοι και περιπλέκονται αρκετά τα πράγματα.
Κυριώς ρωτάω:
1 - έχει δικαίωμα σωματικού ελέγχου ο θυροφύλακες χωρίς άδεια από αστυνομία για να ψάξει τα ρούχα μου για μολύβδινα φυσίγγια;
2- ένα βρει μολύβδινα φυσίγγια στο αυτοκίνητο μου μπορεί να κατάσχει το όπλο μου;

Που μπορώ να τα βρω αυτά τα πράγματα (από επίσημα έγγραφα) για να ξέρω καθαρά τα δικαιώματα μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Οι θηροφύλακες ειναι εξωμιωμενη με τους δημόσιους δασικούς υπαλλήλους και ειναι χαρακτηρισμένη β ανακριτική υπάλληλοι αυτό θα πει ότι μπορούν να κάνουν ελέγχους πάντως είδους ,συλλήψεις ,κατασχεσεις , ανακρίσεις ,και να υποβάλουν μήνυσης. Δεν ειναι κανένας χαζός να τα κανει αυτα αν δεν ειναι νομικά κατοχειρομενος, αν δεν ήταν ξέρεις τι θα μπορούσες να του κανείς!!!!! Μπορείς να βρεις το νομικό πλαίσιο της Θυροφυλακης στο διαδυκτιο
 
Andros Hunter, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Αλλά μια ακόμη διευκρίνιση, είναι λογικό να σου κατάσχει το όπλο, διότι βρήκε μολυβδαίνια φυσίγγια στο αυτοκίνητο ή στο σακίδιο ?
Τι λές για αυτό είναι σωστό και νόμιμο ?
 
Andros Hunter, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Αλλά μια ακόμη διευκρίνιση, είναι λογικό να σου κατάσχει το όπλο, διότι βρήκε μολυβδαίνια φυσίγγια στο αυτοκίνητο ή στο σακίδιο ?
Τι λές για αυτό είναι σωστό και νόμιμο ?

Στο αυτοκίνητο ή στο σακίδιο;
 
Ναι.
Άρα είναι παράνομο το να έχεις μολύβδινα φυσίγγια στην τσάντα σου, ενώ πάνω σου και μέσα στο όπλο έχεις ατσαλένια????
Λογικά ναι γιατί και την τσάντα επάνω σου την έχεις...
 
Επειδή έχω ψάξει αρκετά μπορεί να μου πει κάποιος που ακριβως είναι υποχρεωτικά τα ατσάλινα σκάγια ; Αν είναι υποχρεωτικά οπου υπαρχουν νερά , νομιζω οτι δεν ισχύει αυτό, σε τι απόσταση απο το νερό ;;;;
 
Επειδή έχω ψάξει αρκετά μπορεί να μου πει κάποιος που ακριβως είναι υποχρεωτικά τα ατσάλινα σκάγια ; Αν είναι υποχρεωτικά οπου υπαρχουν νερά , νομιζω οτι δεν ισχύει αυτό, σε τι απόσταση απο το νερό ;;;;
Στα υγροτοπικά οικοσυστήματα... ψάξε βρες με λίγα λόγια....
 
Στα υγροτοπικά οικοσυστήματα... ψάξε βρες με λίγα λόγια....
Είναι κάπως δύσκολο να προσδιορίσεις ποια είναι τα υγροτοπικά οικοσυστήματα, διότι μάλλον δεν υπάρχει ξεκάθαρη τέτοια χαρτογράφηση.
 
Υπάρχουν τουλάχιστον 11 μεταξύ κ το δέλτα του Έβρου... βλέπε συνθήκη ραμσαρ ... Το θέμα ειναι... απαγόρευση χρήσης λέει όχι απαγόρευση ύπαρξης μολύβδινων πάνω μας...δλδ πιθανή χρήση αυτών...το λέει η απαγόρευση αυτο???
 
Δηλαδη αυτοι που κυνηγανε γουρουνι στο Δ και ειναι αρκετοι ειναι παρανομοι?
Αυτοι που κυνηγουν φασσα εκει μεσα? Οταν χιονισει στο Δ κανει μπασιμο απο φασσες και εκει ατσαλι πρεπει να ριχνουμε?
 
Δηλαδη αυτοι που κυνηγανε γουρουνι στο Δ και ειναι αρκετοι ειναι παρανομοι?
Αυτοι που κυνηγουν φασσα εκει μεσα? Οταν χιονισει στο Δ κανει μπασιμο απο φασσες και εκει ατσαλι πρεπει να ριχνουμε?
Η απάντηση σε αυτό Παύλο είναι εύκολη, ναι.
Αυτό που περιπλέκει τα πράγματα, είναι ο έλεγχος στο αυτοκίνητο και δεν νομίζω να μπορεί να ευσταθεί κατηγορία με τίποτα. Δεν είναι λίγες οι φορές που είμαστε στο Δ για παπιά και ενώ δεν κουνιέται τίποτα, αποφασίζουμε να βγούμε έξω, να πάμε από τα αυτοκίνητα να πάρουμε μολύβδινα φυσίγγια και να πάμε στο βουνό για αναζήτηση της τύχης μας. Αυτό με κάνει παράνομο;
Ποιος νόμος απαγορεύει να έχω στο αυτοκίνητο μολύβδινα, να περάσω μια ώρα στο χάραμα να κυνηγήσω παπιά στον βάλτο και μετά να φύγω για να συνεχίσω στο βουνό;
Μην τρελαθούμε τώρα.
 
Ακόμη και στο γιλέκο ή στην ζώνη να τα έχει κάποιος αν έχει και ατσάλινα μαζί του και κατά τον έλεγχο το όπλο είναι γεμάτο με ατσάλινα πως μπορούν να τον κατηγορήσουν;;;
Έστω ότι πάω για παπιά το χάραμα σε μία λίμνη και μετά έχω σκοπό να πάω εκτός των ορίων που είναι υποχρεωτικά τα ατσάλινα για την υπόλοιπη μέρα είμαι υποχρεωμένος να πάω στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι μου να πάρω μολύβδινα ;;; Θα τρελαθούμε τελείως με αυτούς που έχουμε μπλέξει !!! Και δεν λέω ότι η πλειοψηφία δεν ρίχνει με μολύβδινα αλλά όχι να την πληρώσει ο ένας που στην τελική μπορεί να είναι και νόμιμος .
Όσον αφορά τα υγροτοπικά οικοσυστήματα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ... Δηλαδή ένα χωράφι που τον χειμώνα γεμίζει νερό 1-2 μήνες και τον υπόλοιπο καιρό είναι ξερό τι είναι ;;;
 
Back
Top