Άρβυλα ( Αγορά )

Δεν ειναι αδιαβροχα?
Αδιάβροχα τα διαφημίζουν λόγω της μεμβράνης που έχουν αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Πχ. φέτος με νοτιαδούρα και φουλ υγρασία μετά από 2ωρο περπάτημα σε κοντά τριφύλλια και σε χωράφια με αρκετή πρασινάδα, τα είχα και στέγνωναν στον ήλιο για μια μέρα.
 
Αδιάβροχα τα διαφημίζουν λόγω της μεμβράνης που έχουν αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Πχ. φέτος με νοτιαδούρα και φουλ υγρασία μετά από 2ωρο περπάτημα σε κοντά τριφύλλια και σε χωράφια με αρκετή πρασινάδα, τα είχα και στέγνωναν στον ήλιο για μια μέρα.
Οποτε.....καταλαβα...πρεπει να κοιταμε να γραφει στεγανο?
 
Λοιπόν θα το πω άλλη μια φορά, Αsolo.
Επώνυμο και ποιοτικό..... ορειβατική καθαρά εταιρεία όπως η la Scarpa, ή η la sportiva..... αλλά όταν ψάχνουμε παπούτσια για βουνό με περιμετρική προστασία με λάστιχο και αδιάβροχα παίζουν στις ίδιες τιμές με meindl,aku, Crispi κτλ....αν και πολλά μοντέλα ειδικά της la Scarpa και της la sportiva είναι ανώτερα από της Crispi ή της Aku.....
 
Μπορει καποιος να προετεινει αρβυλο μεχρι 150€ χωρις περιφερειακο πλαστικο...που να ειναι αδιαβροχο?
Αυτό https://www.kalkantzakos.com/Product/4596/landisto,-arvula-aigle
ή https://www.kalkantzakos.com/Product/7607/sarenne-gtx,-arvula-aigle
ο συμβιβασμός στην τιμή που κανείς είναι ότι δεν έχεις σόλα vibram.
Αν θες και vibram
https://www.kalkantzakos.com/Product/6586/altavio-gtx-ltr,-adiavroha-arvula-aigle
https://www.kalkantzakos.com/Product/4047/altavio-mid-gtx,-adiavroha-arvula-aigle
 
Αδιάβροχα τα διαφημίζουν λόγω της μεμβράνης που έχουν αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Πχ. φέτος με νοτιαδούρα και φουλ υγρασία μετά από 2ωρο περπάτημα σε κοντά τριφύλλια και σε χωράφια με αρκετή πρασινάδα, τα είχα και στέγνωναν στον ήλιο για μια μέρα.
ΟΧΙ στον ήλιο η οποιαδήποτε πηγή θερμότητας τεχνικά υποδήματα... θα τα πάρεις στο χέρι οπως έπαθα εγώ με ένα ζευγάρι danner acadia 200 g insulated αμερικάνικα χειροποίητα αξίας 320 Ευρώ τότε που ακόμα τα κλαίω...
 
Προσωπικα εχω ξαναπει οτι εχω βολευτει με τα ιταλικα ΟΡΙΖΟ

Υπαρχουν αρκετα μοντελα εγω διαλεγω τα στυλ gtx

Δεν ειναι μειντλ φυσικα!!!

Αλλα ειναι στην μεση κατηγορια τιμης και για τα 150-160 που δινω θεωρω ΕΓΩ πτι περνω την μεγιστη δυνατη ποιοτητα σε σχεση κοστους

Καλο κρατημα
Καλη αδιαβροχόποιηση
Κρατανε καλα τους κραδασμους
Ξεκουραστα

Ομως τα προσεχω δηλαδη θα τα συντηρησω συχνα και θα στεγνωσουν στην σκαλα που εχει αερισμο και δεν πιανει ηλιος

Εχουν ενα ευαισθητο σημειο κατ εμενα στην κατασκευη τους και ειναι η μπροστινη πλευρα του περιφερειακοθ λαστιχου

Ωστοσο μεχρι τωρα δεν μου χει ξεκολησει παρα μονο στο τριτο προς τεταρτο χρονο που η σολα πλεον εχει φαγωθει, δεν μου δινει ασφαλεια και τα αφηνω για τις αγροτικες δουλειες

Βαζω αυτα που πηρα περσυ ως παραδειγμα

Προτιμουσα τα πιο κοντα σε υψος αλλα δεν υπηρχαν διαθεσιμα

Για καποιον που δεν θελει να δωσει πανω απο 150-160 τα συστηνω προσωπικα αρκει να εχουν και μια α συντήρηση

Νερο δεν μου εχουν παρει ποτε οσα ειχα τα τελευταια 6-7 χρονια αλλα οκ εμεις εδω δεν εχουμε τοσο προβλημα με τις λασπες το περισσοτερο καιρο παρα με την κοφτερη πετρα

Ωστοσο οταν παλιωσουν και τα βαζω στις δουλειες και στο πλυσιμο των κουμασιων νερο δεν εχουν παρει παρα μονο οταν πλεον σκιστουν

Στην βρεγμενη πετρα γλυστρανε αρκετα ως καινουργια και πολυ σαν φαγωμενα!

Οταν εχουμε λασπες μολις επιστρεψω σπιτι θα τα πλυνω με νερο για να μην μεινουν επανω οι λασπες να στεγνωσουν
 

Attachments

  • 73CBA6D6-7731-4785-8089-0C7D8EA27710.jpeg
    73CBA6D6-7731-4785-8089-0C7D8EA27710.jpeg
    174,6 KB · Προβολές: 61
  • E03C4F3E-A67A-476C-9F07-224F2CF6D1F9.jpeg
    E03C4F3E-A67A-476C-9F07-224F2CF6D1F9.jpeg
    171,2 KB · Προβολές: 62
Προσωπικα εχω ξαναπει οτι εχω βολευτει με τα ιταλικα ΟΡΙΖΟ

Υπαρχουν αρκετα μοντελα εγω διαλεγω τα στυλ gtx

Δεν ειναι μειντλ φυσικα!!!

Αλλα ειναι στην μεση κατηγορια τιμης και για τα 150-160 που δινω θεωρω ΕΓΩ πτι περνω την μεγιστη δυνατη ποιοτητα σε σχεση κοστους

Καλο κρατημα
Καλη αδιαβροχόποιηση
Κρατανε καλα τους κραδασμους
Ξεκουραστα

Ομως τα προσεχω δηλαδη θα τα συντηρησω συχνα και θα στεγνωσουν στην σκαλα που εχει αερισμο και δεν πιανει ηλιος

Εχουν ενα ευαισθητο σημειο κατ εμενα στην κατασκευη τους και ειναι η μπροστινη πλευρα του περιφερειακοθ λαστιχου

Ωστοσο μεχρι τωρα δεν μου χει ξεκολησει παρα μονο στο τριτο προς τεταρτο χρονο που η σολα πλεον εχει φαγωθει, δεν μου δινει ασφαλεια και τα αφηνω για τις αγροτικες δουλειες

Βαζω αυτα που πηρα περσυ ως παραδειγμα

Προτιμουσα τα πιο κοντα σε υψος αλλα δεν υπηρχαν διαθεσιμα

Για καποιον που δεν θελει να δωσει πανω απο 150-160 τα συστηνω προσωπικα αρκει να εχουν και μια α συντήρηση

Νερο δεν μου εχουν παρει ποτε οσα ειχα τα τελευταια 6-7 χρονια αλλα οκ εμεις εδω δεν εχουμε τοσο προβλημα με τις λασπες το περισσοτερο καιρο παρα με την κοφτερη πετρα

Ωστοσο οταν παλιωσουν και τα βαζω στις δουλειες και στο πλυσιμο των κουμασιων νερο δεν εχουν παρει παρα μονο οταν πλεον σκιστουν

Στην βρεγμενη πετρα γλυστρανε αρκετα ως καινουργια και πολυ σαν φαγωμενα!

Οταν εχουμε λασπες μολις επιστρεψω σπιτι θα τα πλυνω με νερο για να μην μεινουν επανω οι λασπες να στεγνωσουν
Σκληρό δείχνει.
 
Back
Top