Άρβυλα ( Αγορά )

Αυτό έλειπε... παπούτσια των 200-250 ευρώ τουλάχιστον να μην είναι ποιοτικά....γι αυτό επαναλαμβάνω ότι τα Aku zenith είναι από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς...με 170-180 ευρώ παίρνεις ένα παπούτσι που θα σε καλύψει σχεδόν για όλα τα κυνήγια για τρία τέσσερα χρόνια μπορεί και παραπάνω ανάλογα τη χρήση. Εάν ανέβει κάποιος σε χρήματα υπάρχουν πολλά ποιοτικά παπούτσια αλλά μιλάμε για εύρος τιμής 250-300 ευρώ....
Εγω παντως αρβυλο που ν με.παει 3 4 χρόνια ακόμα δεν έχω βρει στη καλύτερη θα βγάλει 2 χρονια από τ 2002 π αγόρασα τ πρώτο μου meindl έχω βάλει πολλά ολα meindl burma,vakuum,colorado με ενδιαμεσο 2 ζεθγαρια raichle απο το κομινη τα οποια ηταν ανωτερα απο τα meindl αλλα δε τα ξαναβρήκα Απο πρόπερσι πήρα τα crispi laponia όπως έγραψα και πιο πάνω και πςρισυ το nevada
 
Το Nevada το είχα 9 χρόνια μπεκάτσα κύριος με πολλές εξόδους και πέρδικα όταν ο καιρός κρυονε
το Nevada στην κατηγορία του δεν έχει αντιπαλο
θα συμφωνήσω για το Laponia ότι δεν είναι για βράχο και Φρύγανα, θα σε βγάλει μια χαρά αλλά θα το φας στα γρήγορα.
πρωτη μέρα τα φόρεσα τα Laponia και κατέβηκα την σαμάρια χωρίς κανένα θέμα.
 
Last edited:
Εγω παντως αρβυλο που ν με.παει 3 4 χρόνια ακόμα δεν έχω βρει στη καλύτερη θα βγάλει 2 χρονια από τ 2002 π αγόρασα τ πρώτο μου meindl έχω βάλει πολλά ολα meindl burma,vakuum,colorado με ενδιαμεσο 2 ζεθγαρια raichle απο το κομινη τα οποια ηταν ανωτερα απο τα meindl αλλα δε τα ξαναβρήκα Απο πρόπερσι πήρα τα crispi laponia όπως έγραψα και πιο πάνω και πςρισυ το nevada
Φιλε η αποψη μου ειναι οτι για μας που παμε περδικα στα νησια το αρβυλο που θα παει 4 χρονια δεν υπαρχει
Ο λογος ειναι οτι εκτος των μεγαλων κλισεων ειναι ο συνδιασμος καυτης πετρας με αγκαθι
Σε εμας μετραει η σολα και η προστασια αστραγαλλου πανω απο ολα και η σολα σε αυτα τα εδαφη υποφερει
Τελειωνει στα δυο χρονια το πολυ και βγαζει αλλο ενα χρονο στα εκπαιδετικα με το ζορι που ειμαστε πιο χαλαροι
Το πανω μερος εξαλολουθει να ειναι οκ στο αρβυλο αλλα η σολα γινεται φλατ
Εχει μεγαλη διαφορα να πατα μια σολα σε κοφτερη και χογλαστη πετρα αναμεσα σε αγκαθι με κλιση απο μια πετρα στα ψηλα ορεινα που ειναι παγωμενη και χωρια βλαστηση
Μπορει να μην εχουμε συχνα το βρεγμενο αλλα η πετρα σκαει και το πεσιμο συμηθως σημαινει ασχημα κοψιματα με
Ραφες κατι που ομολογουν τα χερια μας

Προσωπικα γιαυτους τους λογους προσπαθω να μην δινω πολλα λεφτα σε αρβυλα
Παω σε μεσες λυσεις οχι φτηνιαρικες αλλα που δεν θα λυπαμε
Μια τετοια ειναι η ιταλικη οριζο στα μοντελα gtx
Εχω ενα ζευγαρι που μου χαρησαν λογο λαθος μεγεθους
Ηταν ενα χρονο φορεμενο
Το εβαλα αλλα δυο μετο ζορι
Εχει τιμη 120-150
Με σολα βαιμπαμ βουνου και φουλ γκρειν δερμα
Ουτε νερο οπου χρειαστηκε ουτε προβλημα
Τα βρηκα αριστα
Ελατωμα εχουν το αυξημενο βαρος
Αλλα νομιζω στα βουνα μας δεν μπορεις να εχεις και ελαφρυ και στιβαρο ταυτοχρονα
Χωρις ραφες και με περιφερειακη προστασια το εχω βρει απιθανο για τα λεφτα τουτην ετερεια αυτη την ειχα ξανα πριν καμια 12 αρια χρονια
Εχει εξελιχθει πολυ καμια σχεση τοτε με τωρα
Αυτο διαπιστωσα
 

Attachments

  • E2D53AFA-80F4-46CE-9ECF-A8C6F9A1FB52.jpeg
    E2D53AFA-80F4-46CE-9ECF-A8C6F9A1FB52.jpeg
    305,4 KB · Προβολές: 30
  • E4779539-EE4D-419D-81D8-4BB825622CD9.jpeg
    E4779539-EE4D-419D-81D8-4BB825622CD9.jpeg
    282,9 KB · Προβολές: 30
Εγώ βρε παιδιά πάνω από 2 χρόνια σε αρβύλα δεν μπορώ να περάσω δεν ξέρω τι διαόλο φταίει..Πέρυσι πήρα τα Fitwell τα πλήρωσα 200 ευρώ μου ειχε πει να τα πάρω ένα παιδί μου λέει εγγύηση για χρονια και το μόνο που είδα είναι ότι τώρα μπάζουν νερό από παντού και η σόλα έγινε φλατ σε ένα χρόνο και φέτος είμαι για καινούρια...Αν έβρισκα παπούτσι για 3και 4 χρόνια ναι θα το πλήρωνα αλλά να με βγάλουν στην πέρδικα τόσα χρόνια που το βλέπω χλωμο
 
Γι αυτό είπα ανάλογα τη χρήση...αν κάποιος κυνηγά μόνο πέρδικα σε μέρη με βράχια και σαρες είναι δεδομένο ότι δεν θα βγάλουν οι σόλες 3-4 χρόνια. Αν κάποιος κυνηγάει μέρη με πουρνάρια και χαμηλή βλάστηση, κέδρα πέτρες κτλ που φθείρουν το δέρμα θα πάει λιγότερο και υπάρχει και η κατηγορια αυτών που θέλουν ένα ζευγάρι τη σεζόν.
 
Εγώ βρε παιδιά πάνω από 2 χρόνια σε αρβύλα δεν μπορώ να περάσω δεν ξέρω τι διαόλο φταίει..Πέρυσι πήρα τα Fitwell τα πλήρωσα 200 ευρώ μου ειχε πει να τα πάρω ένα παιδί μου λέει εγγύηση για χρονια και το μόνο που είδα είναι ότι τώρα μπάζουν νερό από παντού και η σόλα έγινε φλατ σε ένα χρόνο και φέτος είμαι για καινούρια...Αν έβρισκα παπούτσι για 3και 4 χρόνια ναι θα το πλήρωνα αλλά να με βγάλουν στην πέρδικα τόσα χρόνια που το βλέπω χλωμο
Ορειβατικά μποτάκια,asolo.
 
Ένα καλό κ οικονομικό άρβυλο,το οποίο του άλλαξα τα φώτα 4 χρόνια σε όλα τα κυνήγια ήταν το Grisport HiPoint...όχι πλήρως αδιάβροχο αλλά πολύ στηβαρό στν αστράγαλο.....ως τώρα κυρίως σε μπεκάτσα,ανηφόρα-κατηφόρα απότομα εδάφη ΔΕΝ ΓΛΊΣΤΡΗΣΕ ΠΟΤΕ.....πλέον σκίστικαν στα πλάγια στο μικρό δάχτυλο του ποδιού, αλλά η σόλα του ακόμη είναι ατόφια....
 
Εγώ βρε παιδιά πάνω από 2 χρόνια σε αρβύλα δεν μπορώ να περάσω δεν ξέρω τι διαόλο φταίει..Πέρυσι πήρα τα Fitwell τα πλήρωσα 200 ευρώ μου ειχε πει να τα πάρω ένα παιδί μου λέει εγγύηση για χρονια και το μόνο που είδα είναι ότι τώρα μπάζουν νερό από παντού και η σόλα έγινε φλατ σε ένα χρόνο και φέτος είμαι για καινούρια...Αν έβρισκα παπούτσι για 3και 4 χρόνια ναι θα το πλήρωνα αλλά να με βγάλουν στην πέρδικα τόσα χρόνια που το βλέπω χλωμο
δες αυτά
https://www.specialforces.gr/arvyla-adiavroxa-kunigetika-haix-nature-one-gtx.html
 
Ένα καλό κ οικονομικό άρβυλο,το οποίο του άλλαξα τα φώτα 4 χρόνια σε όλα τα κυνήγια ήταν το Grisport HiPoint...όχι πλήρως αδιάβροχο αλλά πολύ στηβαρό στν αστράγαλο.....ως τώρα κυρίως σε μπεκάτσα,ανηφόρα-κατηφόρα απότομα εδάφη ΔΕΝ ΓΛΊΣΤΡΗΣΕ ΠΟΤΕ.....πλέον σκίστικαν στα πλάγια στο μικρό δάχτυλο του ποδιού, αλλά η σόλα του ακόμη είναι ατόφια....
Κώστα δεν ξέρω τι μέρη έχετε στην περιοχή σου πάντως εδώ στο νομό Θεσσαλονίκης από τον Οκτώβριο και μετά η υγρασία το πρωί είναι δεδομένη..... μποτάκι όχι πλήρως αδιάβροχο είναι εγγυημένη ταλαιπωρία...... εδώ μιλάμε για μποτάκια με gore tex και πάλι υπάρχουν παράπονα....
 
Η Haix είναι πολύ καλή εταιρεία..... αλλά μιλάμε για ακριβά παπούτσια.... εγγύηση βέβαια.... έχω ένα ζευγάρι εδώ και 6 χρόνια το οποίο φοράω στη δουλειά παράλληλα με δύο ζευγάρια adidas terrex επίσης με gore tex.... απίστευτο παπούτσι...σαν αθλητικό...
 
Back
Top