Άρβυλα ( Αγορά )

με κλειστά μάτια αδερφέ. Θα στείλω φωτό τα πρώτα που έχω να δεις. Που ούτε και τώρα περνούν νερό. Όχι τα καινούργια.
Συμφωνώ απόλυτα με το Λάμπρο... δύο ζευγάρια ο κουμπάρος μου, ένα εγώ , ένα το ζευγάρι μου και ένα ο ξάδερφος.... πάρτα και θα μας θυμηθείς....
 
View attachment 26351View attachment 26352 Αυτά είναι τα δικά μου zenith 2 φέτος ήταν η τέταρτη σεζόν στην κατοχή μου.... τα θεωρώ από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς για κυνήγι μπεκατσας και γενικό κυνήγι. Για την πέρδικα θα ήθελα λίγη παραπάνω ακαμψία και σταθερότητα....την οποία έχουν άλλα αρβύλα της ίδιας εταιρείας. Είμαι σε δίλημμα να πάρω καινούργια ή να σολιασω αυτά....
Ευχαριστώ.. πιο πολύ σε αυτά έκλεινα και εγώ λόγω του ότι είχα το 1ο μοντέλο και ήμουν ευχαριστημένος.
 
Τα ζενίθ έχω πάρει το δεύτερο ζευγάρι φέτος. Το πρώτο κράτησε και το έχω 6 χρόνια. Στο λέω αυτό από πείρα σε δοκιμασία 4 κυνήγια ολοήμερα την εβδομάδα όλη την σεζόν για 6 χρονιές.

Τι καλό μποτάκι είναι αυτό που είναι όλο δέρμα και χωρίς ραφές.

Άλλο αδιάβροχο άλλο στεγανώ. Το αδιάβροχο μετά από λίγη ώρα θα σε πάρει νερό. Το στεγανό μετά από 10 ώρες βουνό ούτε σταγόνα.

Παρέα το ζενίθ Κώστα και στο πληρώνω άμα σου πάρει σταγόνα μέσα.
Νάσαι καλά Λάμπρο μάλλον για αυτό θα πάω..
 
Αυτό το μποτάκι αν το φορέσω 4-5 κυνήγια.... όντως θα γυρίσω ξυπόλυτος στο αυτοκίνητο.....σε ποια περιοχή είσαι φίλε μου και τι κυνηγάς; Τα έχεις φορέσει στο βουνό;
Δεν εχει αναγκη τιποτα φιλε το εχω φορεσει πολες μερες περσι και δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στις μπεκατσες ουτε στο γουρουνι που το εβαλα εγω ειμαι απο χαλκιδικη αλλα κυνηγαω και Σερρες
 
Δεν εχει αναγκη τιποτα φιλε το εχω φορεσει πολες μερες περσι και δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στις μπεκατσες ουτε στο γουρουνι που το εβαλα εγω ειμαι απο χαλκιδικη αλλα κυνηγαω και Σερρες
Μου φάνηκε ότι είναι όλο cordura....τι να πω.... μακάρι να είναι έτσι όπως το περιγράφεις... Καλού κακού έχε στο αυτοκίνητο και ένα δεύτερο ζευγάρι.....
 
Γιατι οχι !! Αφου το αναφερει ορειβατικο χειμερινο μποτακι ,εχει ειδικη εσωτερικη επενδυση για πολυ κρυο εξου και το thermo αδιαβροχο ειναι ! Ποιος ο λογος να μην κανει ετσι κι 'αλιως εξηδικευμενα μποτακια για κυνηγι ειναι πολυ λιγα τα πιο πολλα ειναι ορειβατικα
Πολλά κομμάτια και ραφές ,τα μονοκόμματα δέρματα είναι καλύτερα στα μποτάκια.
 
Τι από τα 3 θα διαλέγατε για περπατητά κυνήγια (όχι βράχια) με κριτήριο και την άνεση;
οι τιμές τους είναι κοντινές - λίγο πιο βαρύ το μεσαίο
1619431367315.png1619431427617.png1619431476541.png

ZENITH II GTX​

UPPER: oiled nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: bycast rand
LINING: description gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® plume hiking eva
MIDSOLE: double density eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon + die cut eva (medium stiff)
FOOTBED: custom fit ims
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 660

SLOPE MAX GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® insulated comfort
OUTSOLE: vibram® winkler
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: felt
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 730

CONERO NBK GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® fourà
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: custom fit
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 655
 
Τι από τα 3 θα διαλέγατε για περπατητά κυνήγια (όχι βράχια) με κριτήριο και την άνεση;
οι τιμές τους είναι κοντινές - λίγο πιο βαρύ το μεσαίο
View attachment 26375View attachment 26376View attachment 26377

ZENITH II GTX​

UPPER: oiled nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: bycast rand
LINING: description gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® plume hiking eva
MIDSOLE: double density eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon + die cut eva (medium stiff)
FOOTBED: custom fit ims
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 660

SLOPE MAX GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® insulated comfort
OUTSOLE: vibram® winkler
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: felt
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 730

CONERO NBK GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® fourà
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: custom fit
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 655
Χωρίς να έχω κανένα θα διάλεγα το κάτω , λόγω περιφερειακής κάλυψης.
 
Τι από τα 3 θα διαλέγατε για περπατητά κυνήγια (όχι βράχια) με κριτήριο και την άνεση;
οι τιμές τους είναι κοντινές - λίγο πιο βαρύ το μεσαίο
View attachment 26375View attachment 26376View attachment 26377

ZENITH II GTX​

UPPER: oiled nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: bycast rand
LINING: description gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® plume hiking eva
MIDSOLE: double density eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon + die cut eva (medium stiff)
FOOTBED: custom fit ims
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 660

SLOPE MAX GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® insulated comfort
OUTSOLE: vibram® winkler
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: felt
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 730

CONERO NBK GTX​

UPPER: nubuck 1.8 mm
UPPER PROTECTION: rubber rand
LINING DESCRIPTION: gore-tex® performance comfort
OUTSOLE: vibram® fourà
MIDSOLE: double density die cut eva
LASTING BOARD (STIFFNESS): 6-4 mm nylon (medium stiff)
FOOTBED: custom fit
WEIGHT (GR. ½ PAIR): 655
Έχω κ τα zenith , έχω κ τα slope... Τα δεύτερα τα πήρα γιατί μετά από 4 χρόνια στη Μάνη αρχίσαν να κόβονται τα zenith κ ήθελα κάτι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ γιατί έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με τη μέση... Καλά κ τα slope, αλλά zenith δεν είναι στην άνεση κ στο πάτημα...
Το μόνο κακό με τα zenith είναι ότι δεν κάνουν για πέτρα κ αγκάθι γιατί τρίβονται οι σόλες...
Γενικά ψηφίζω zenith...
 
Επίσης να προσθέσω ότι τα zenith μαζί με το meindl vacuum είναι τα μόνα που μπορεί κάποιος να τα φορέσει απευθείας στο βουνό χωρίς στρώσιμο.....
Η δικιά μου πρώτη εμπειρία με το vacuum σε 3 χιλιόμετρα μεσα στη πόλη ήταν, μια φουσκάλα στην επάνω μερια του μεγάλου δακτύλου του αριστερού ποδιού στη βάση.Απο τότε προληπτικά βάζω ένα τσιροτο και κανένα πρόβλημα.Νεα μποτάκια πάντα πρέπει να τα περπατήσεις πριν τα βάλεις στο βουνό.(γνώμη μου)
 
Last edited:
Μου φάνηκε ότι είναι όλο cordura....τι να πω.... μακάρι να είναι έτσι όπως το περιγράφεις... Καλού κακού έχε στο αυτοκίνητο και ένα δεύτερο ζευγάρι.....
ολο αυτο το μαυρο που βλεπεις ειναι συνθετικο καστορ δερμα
 
Last edited:
crispi. Εκτός από το Nevada όλα τα αλλά είναι σκευών σα παντόφλες.
Πολύ ποιοτικά, σε σχέσει με αλλά αντίστοιχα τους
Αυτό έλειπε... παπούτσια των 200-250 ευρώ τουλάχιστον να μην είναι ποιοτικά....γι αυτό επαναλαμβάνω ότι τα Aku zenith είναι από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς...με 170-180 ευρώ παίρνεις ένα παπούτσι που θα σε καλύψει σχεδόν για όλα τα κυνήγια για τρία τέσσερα χρόνια μπορεί και παραπάνω ανάλογα τη χρήση. Εάν ανέβει κάποιος σε χρήματα υπάρχουν πολλά ποιοτικά παπούτσια αλλά μιλάμε για εύρος τιμής 250-300 ευρώ....
 
Τα laponia κατα τη γνωμη μου για πέτρα και κοφτερο βραχο δε κάνουν τα χω και γω θεωρω οτι ειναι ενα πολυ καλο αρβυλο και ελαφρυ για μπεκατσα σε μαλακα τερεν ,κορυφαίο της crispi νομίζω το nevada παρολο τ βαρος ειναι στιβαρο αρβυλο καιι νομιζεις φορας σπορτεξ τα βαλα περισυ σε ολες τις εξοδους περδικα θα δουμε ποσο θ μ.πανε θα σας γράψω εντυπώσεις
 
Back
Top