Άρβυλα ( Αγορά )

Καλησπέρα. Έχει κάποιος συνάδελφος γνώμη για τα diotto becaccia?
https://www.skroutz.gr/s/16270779/Diotto-Beccaccia.html
Έχω κάνει δώρο σε έναν θείο μου ένα παρόμοιο μοντέλο το woodcock.
Αλλά αυτός δεν τα φοράει διότι είναι λέει ακριβά.

Χαχαχα

Όταν όμως πήγα να το πάρω το φόρεσα κι εγω για να δω πως είναι και ήταν σούπερ.
 
Έχω αλλάξει σόλες μια φορά meindl burma που έχω. Τα έχω συνολικά πάνω από 15 χρόνια τα 5 χρόνια με τις αλλαγμενες σόλες. Στένεψαν μισό νούμερο. Βλέπω ότι αρχίζει και ξεκολλάει ξανά η σόλα. Το ερώτημα μου είναι να τα ξαναφτιαξω ή θα στενεύουν κι άλλο και θα βάζουν και νερά; Μέχρι τώρα είναι στεγανά πάντως. Το δέρμα είναι σε άριστη κατάσταση. Μήπως αν ξεκολλήσουν να πάρω αλλά; Π.χ aku zenith ή τα πιο ακριβά paradiso meindl mfs?
 
Έχω αλλάξει σόλες μια φορά meindl burma που έχω. Τα έχω συνολικά πάνω από 15 χρόνια τα 5 χρόνια με τις αλλαγμενες σόλες. Στένεψαν μισό νούμερο. Βλέπω ότι αρχίζει και ξεκολλάει ξανά η σόλα. Το ερώτημα μου είναι να τα ξαναφτιαξω ή θα στενεύουν κι άλλο και θα βάζουν και νερά; Μέχρι τώρα είναι στεγανά πάντως. Το δέρμα είναι σε άριστη κατάσταση. Μήπως αν ξεκολλήσουν να πάρω αλλά; Π.χ aku zenith ή τα πιο ακριβά paradiso meindl mfs?
Μετα απο αγορά ολων των επώνυμων αρβυλων meindl lowa και αλλα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καθε αρβυλο ειναι για διαφορετικη δουλεια.
Ασχετα απο το ποσο ποιοτικα ειναι μπορει να μην ανταποκρινονται στις αναγκες του καθενα,
Π.χ ενα αρβυλο ποιοτικο οπως το lowa ειναι πολυ ποιοτικο κατασκευαστικα αλλα πιστευω οτι δεν κανει για εναν κυνηγο περπατιτου, θα τον κουρασει το ακαμπτο και βαρυ σχεδιο. Αντιθετως θα βολευε σε ενα καρτερι.
Τα μποτακια αυτα φτιαχτηκαν για πεζοπορια με μεγαλο φορτιο για να μην γυρναει το ποδι και να το ασφαλιζει.
Τα τελευταια χρονια εχω καταληξει σε ενα ελληνικο αρβυλο το aeropelma και συγκεκριμενα το 450 on steam.
Εχει το βαρος ενος αθλητικου παπουτσιου, βαλβιδα στη σολα ειναι στεγανο με μεβρανη, αληθινο δερμα και σολα με εγγυηση που δεν ξεκολαει με τιποτα.
Το εχω 6 χρονια πολυ δουλεμενο και δεν θα το αλλαζα με κανενα.
Ειναι απιστευτη η ποιοτητα του και πισυευω το value for money ταιριαζει απολυτα.
 

Attachments

  • 20210228_142439.jpg
    20210228_142439.jpg
    286,7 KB · Προβολές: 55
Μετα απο αγορά ολων των επώνυμων αρβυλων meindl lowa και αλλα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καθε αρβυλο ειναι για διαφορετικη δουλεια.
Ασχετα απο το ποσο ποιοτικα ειναι μπορει να μην ανταποκρινονται στις αναγκες του καθενα,
Π.χ ενα αρβυλο ποιοτικο οπως το lowa ειναι πολυ ποιοτικο κατασκευαστικα αλλα πιστευω οτι δεν κανει για εναν κυνηγο περπατιτου, θα τον κουρασει το ακαμπτο και βαρυ σχεδιο. Αντιθετως θα βολευε σε ενα καρτερι.
Τα μποτακια αυτα φτιαχτηκαν για πεζοπορια με μεγαλο φορτιο για να μην γυρναει το ποδι και να το ασφαλιζει.
Τα τελευταια χρονια εχω καταληξει σε ενα ελληνικο αρβυλο το aeropelma και συγκεκριμενα το 450 on steam.
Εχει το βαρος ενος αθλητικου παπουτσιου, βαλβιδα στη σολα ειναι στεγανο με μεβρανη, αληθινο δερμα και σολα με εγγυηση που δεν ξεκολαει με τιποτα.
Το εχω 6 χρονια πολυ δουλεμενο και δεν θα το αλλαζα με κανενα.
Ειναι απιστευτη η ποιοτητα του και πισυευω το value for money ταιριαζει απολυτα.
Για περδικα το προτείνεις φίλε μου και στο πάτημα και στην στεγανότητα??
 
Για περδικα το προτείνεις φίλε μου και στο πάτημα και στην στεγανότητα??
Εγω κυνηγω αποκλειστικα μπεκατσα ειναι παναλαφρο θα εκπλαγεις ποσο,
απιστευτο πατημα, και οσον αφορα την στεγανοτητα εχει μεμβρανη αλλα εγω του βαζω λιπος φωκιας και γινεται απολυτως στεγανο.
Μετα απο 6 χρονια μπορω να σου πω οτι δεν το αλλαζω.
Ειναι και ελληνικο μην το ξεχναμε αυτο.
 

Attachments

  • 20210228_161608.jpg
    20210228_161608.jpg
    450,2 KB · Προβολές: 43
Εγω κυνηγω αποκλειστικα μπεκατσα ειναι παναλαφρο θα εκπλαγεις ποσο,
απιστευτο πατημα, και οσον αφορα την στεγανοτητα εχει μεμβρανη αλλα εγω του βαζω λιπος φωκιας και γινεται απολυτως στεγανο.
Μετα απο 6 χρονια μπορω να σου πω οτι δεν το αλλαζω.
Ειναι και ελληνικο μην το ξεχναμε αυτο.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σαν και να ψυνωμαι για την αγορά του μια δοκιμή θα μας πείσει
 
Έχω αλλάξει σόλες μια φορά meindl burma που έχω. Τα έχω συνολικά πάνω από 15 χρόνια τα 5 χρόνια με τις αλλαγμενες σόλες. Στένεψαν μισό νούμερο. Βλέπω ότι αρχίζει και ξεκολλάει ξανά η σόλα. Το ερώτημα μου είναι να τα ξαναφτιαξω ή θα στενεύουν κι άλλο και θα βάζουν και νερά; Μέχρι τώρα είναι στεγανά πάντως. Το δέρμα είναι σε άριστη κατάσταση. Μήπως αν ξεκολλήσουν να πάρω αλλά; Π.χ aku zenith ή τα πιο ακριβά paradiso meindl mfs?
Φίλε τα paradiso για να είναι πιο ελαφριά σίγουρα δεν θα έχουν το πάχος του δέρματος των burma.
 
Φίλε τα paradiso για να είναι πιο ελαφριά σίγουρα δεν θα έχουν το πάχος του δέρματος των burma.
Εγώ όσα meindl είχα πάρει ,εκτός από τα πρώτα island του 1996 μου είχαν βγει μάπα ,όλα είχαν πρόβλημα στην μεμβράνη και όλα μετά το island στον χρόνο μέσα έπαιρναν νερό .
 
Εγώ όσα meindl είχα πάρει ,εκτός από τα πρώτα island του 1996 μου είχαν βγει μάπα ,όλα είχαν πρόβλημα στην μεμβράνη και όλα μετά το island στον χρόνο μέσα έπαιρναν νερό .
Σκέφτομαι να τα σολιασω πάλι αλλά αν στενέψουν κι άλλο δε θα μου κάνουν πια...
 
Έχω αλλάξει σόλες μια φορά meindl burma που έχω. Τα έχω συνολικά πάνω από 15 χρόνια τα 5 χρόνια με τις αλλαγμενες σόλες. Στένεψαν μισό νούμερο. Βλέπω ότι αρχίζει και ξεκολλάει ξανά η σόλα. Το ερώτημα μου είναι να τα ξαναφτιαξω ή θα στενεύουν κι άλλο και θα βάζουν και νερά; Μέχρι τώρα είναι στεγανά πάντως. Το δέρμα είναι σε άριστη κατάσταση. Μήπως αν ξεκολλήσουν να πάρω αλλά; Π.χ aku zenith ή τα πιο ακριβά paradiso meindl mfs?
για νερα δεν ξερω , δεν θα στενεψουν αλλο ομως. ζητα αν γινεται να σου βαλουν 1/2 νουμερο μεγαλυτερη σολα .
 
Σκέφτομαι να τα σολιασω πάλι αλλά αν στενέψουν κι άλλο δε θα μου κάνουν πια...
Αυτό το στένεμα στο σόλιασμα γιατί γίνεται; Λόγω του πρεσαρίσματος της σόλας; Ίσως με κάποια τεχνική (λ.χ. πρεσάρισμα με φορεμένο καλαπόδι) να γίνεται να αποφευχθεί.
 
Αυτό το στένεμα στο σόλιασμα γιατί γίνεται; Λόγω του πρεσαρίσματος της σόλας; Ίσως με κάποια τεχνική (λ.χ. πρεσάρισμα με φορεμένο καλαπόδι) να γίνεται να αποφευχθεί.
Δεν έχω ιδέα πραγματικά αλλά συμβαίνει.
 
Δεν έχω ιδέα πραγματικά αλλά συμβαίνει.
Εγώ παιδιά έχω αλλάξει 2 φορές σόλες στα ίδια μποτάκια , σε διαφορετικό μαγαζί . Την πρώτη φορά αλλάχτηκε και η περιφερειακή προστασία . Είμαι σίγουρος οτι δεν στένεψαν καθόλου . Οπως λέει κι ο Κωστής πιο πάνω , ρώτησε αν μπορεί να μπεί λίγο μεγαλύτερη σόλα .
 
Προτεινετε άρβυλα για μπεκάτσα. Προτεραιότητα άνετο πολύωρο περπάτημα, πρόσφυση σε μαλακά εδάφη,στεγανότητα.
Πολύ καλά λόγια άκουω για τα diotto
Συγκεκριμένα είδα και ένα μοντέλο το beccacia το οποίο σκέφτομαι να πάρω στον πατέρα μου!!!
 
Πολύ καλά λόγια άκουω για τα diotto
Συγκεκριμένα είδα και ένα μοντέλο το beccacia το οποίο σκέφτομαι να πάρω στον πατέρα μου!!!
Έκανα κι εγώ σε ένα ζευγάρι δώρο στο θείο μου παρόμοιο μοντέλο με αυτό που αναφέρεις...Αλλά δεν τα έχει βάλει ακόμη γιατί είναι λέει ακριβά.

Screenshot_20210424-202109_Gallery.jpg
 
Back
Top