Άρβυλα ( Αγορά )

Φετος λεω και γω να δοκιμασω τα crispi lapponia,μετα τα aku slope που δεν με βολεψαν καθολου ομως!!!
Γιατί δν σε βόλεψαν φιλε? Τι δεν σου άρεσε? Τα έχω 3 χρόνια και δν έχω καταλάβει κάτι αρνητικό πλην της υγρασίας που άρχισε να μου βάζει τις τελευταίες μέρες τις σεζόν που μας πέρασε.
 
Γιατί δν σε βόλεψαν φιλε? Τι δεν σου άρεσε? Τα έχω 3 χρόνια και δν έχω καταλάβει κάτι αρνητικό πλην της υγρασίας που άρχισε να μου βάζει τις τελευταίες μέρες τις σεζόν που μας πέρασε.
Τι πιο αρνητικο απο την υγρασια που γραφεις;
Εμενα για τα τερεν που τα χρησιμοποιησα μου καναν πολυ σκληρα,μετα απο ωρες χρησης πονουσαν τα ποδια μου!
Γι ´αυτο ξαναγυρναω σε λειο δερμα,ωστε να αποφυγω καθε μορφης και υποψιας υγρασιας!
 
Και εγώ αυτά έλεγα να πάρω φέτος. Τα πρώτα που είχα πάρει είναι τα skarven patadiso. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Φέτος έλεγα να δοκιμάσω τα nevada η τα laponia. Λόγω βάρους έδινα προβάδισμα στα δεύτερα. Αλλά με προβληματίζει αυτό Πόε έγραψε ο φίλος pain. Δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά και να μου χαλασουν γρήγορα.
Με ελαφρια χρηση βγαζουν ανετα μια 5ετια!
Αλλα και δοκισμενα σε κακοτραχαλα εδαφη,απο συναδερφο εδω μεσα,ανετα του εχουν βγαλει δυο σεζον και συνεχιζει ακομα με τα ιδια αρβυλα!
 
Παναλαφρο το laponia ,απλά με προβληματιζει το πάχος του δέρματος που μου φάνηκε επικίνδυνα λεπτό για αυτό βέβαια και είναι τόσο ελαφρύ ,σαν το προηγούμενο laponia δεν νομίζω να είναι πάντως ,θεωρώ ότι το παλιό ήταν καλύτερο από το τώρα .
Αναλογως την χρηση,εγω που το θελω για μαλακα εδαφη χωρις πολυ πετρα,τα θεωρω ιδανικα!
 
Με ελαφρια χρηση βγαζουν ανετα μια 5ετια!
Αλλα και δοκισμενα σε κακοτραχαλα εδαφη,απο συναδερφο εδω μεσα,ανετα του εχουν βγαλει δυο σεζον και συνεχιζει ακομα με τα ιδια αρβυλα!
Τα κυνήγια μου είναι καμιά 15 έξοδοι για πέρδικα και μετά μπεκάτσα τουλάχιστον τέσσερις φορές την εβδομάδα. Με αυτά που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τα αρβύλα μου πάνε το πολύ 3 χρονιές, μετά αρχίζουν και βάζουν νερό και είναι για πέταμα.
 
Παναλαφρο το laponia ,απλά με προβληματιζει το πάχος του δέρματος που μου φάνηκε επικίνδυνα λεπτό για αυτό βέβαια και είναι τόσο ελαφρύ ,σαν το προηγούμενο laponia δεν νομίζω να είναι πάντως ,θεωρώ ότι το παλιό ήταν καλύτερο από το τώρα .
Τι πάχος δέρματος έχουν τα καινούρια και τι είχαν τα παλιά? Όπου και να τα βρω δεν γράφουν πάχος δέρματος.
 
Τι πάχος δέρματος έχουν τα καινούρια και τι είχαν τα παλιά? Όπου και να τα βρω δεν γράφουν πάχος δέρματος.
φίλε μου δεν ξέρω και εγώ λεπτομέρειες και δεν το έγραψα επειδή το είδα κάπου γραμμένο αλλά γιατί τα μποτάκια τα έχω πιάσει και τα έχω βάλει και τα δύο στα πόδια μου και πραγματικά θεωρώ ότι το καινούργιο έχει πιο λεπτό δέρμα ίσος αυτή την αίσθηση να μου την έδωσε η διαφορετική κατηγορία ποιότητα δέρματος μεταξύ των δύο , όποιος πάντως έχει πιάσει η έχει βάλει και το παλιό και πιάσει και βάλει το καινούργιο δεν νομίζω ότι θα πει κάτι διαφορετικό .
 
Παναλαφρο το laponia ,απλά με προβληματιζει το πάχος του δέρματος που μου φάνηκε επικίνδυνα λεπτό για αυτό βέβαια και είναι τόσο ελαφρύ ,σαν το προηγούμενο laponia δεν νομίζω να είναι πάντως ,θεωρώ ότι το παλιό ήταν καλύτερο από το τώρα .
Καμία σχέση με το παλιό. Είχα ένα ζευγάρι από το 2005 που ξεκίνησα να ακολουθάω για παρέα το γέρο μου στο βουνό και τα κράτησα 11 ολόκληρα χρόνια. Αν μάλιστα τα πρόσεχα λίγο περισσότερο ίσως να τα είχα ακόμα. Πήρα πρόπερσι το laponia το ελαφρύ και από την 1η κιόλας έξοδο φάνηκε εκεί που το δέρμα κάνει σπασίματα ότι δεν είναι όπως τα παλιά. Το ευχάριστο είναι ότι δεν έχει επιδεινωθεί η κατάστασή τους από τότε, ωστόσο δεν τα ταλαιπωρώ καθόλου αφού εκτός από περπατητό για τσίχλες δεν κάνω άλλα κυνήγια.
 
Σύγκριση βάρους Lowa Rengade - Meindl Paradiso, Νο46 :


IMG_2299.jpgIMG_2300.jpg


τα Meindl είναι λίγο πιό ψηλά, άρα δικαιολογείται ελαφρώς μια διαφορά στο βάρος, η σόλα είναι επίσης αρκετά πιό άκαμπτη, δηλ. κατηγορία Β όπως περιγράφονται σε σχέση με τα LOWA που είναι Α/Β

IMG_2303.jpg

Περισσότερα σχόλια όταν δοκιμαστούν...
 
φίλε μου δεν ξέρω και εγώ λεπτομέρειες και δεν το έγραψα επειδή το είδα κάπου γραμμένο αλλά γιατί τα μποτάκια τα έχω πιάσει και τα έχω βάλει και τα δύο στα πόδια μου και πραγματικά θεωρώ ότι το καινούργιο έχει πιο λεπτό δέρμα ίσος αυτή την αίσθηση να μου την έδωσε η διαφορετική κατηγορία ποιότητα δέρματος μεταξύ των δύο , όποιος πάντως έχει πιάσει η έχει βάλει και το παλιό και πιάσει και βάλει το καινούργιο δεν νομίζω ότι θα πει κάτι διαφορετικό .
Καταλαβαίνω. Αυτή η αίσθηση που λες ενισχύεται και από το χαμηλό βάρος που γράφουν. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι κανένα κάτω από 800 γρ. και αυτά είναι περίπου 600 γρ.
 
Σύγκριση βάρους Lowa Rengade - Meindl Paradiso, Νο46 :


View attachment 14908View attachment 14909


τα Meindl είναι λίγο πιό ψηλά, άρα δικαιολογείται ελαφρώς μια διαφορά στο βάρος, η σόλα είναι επίσης αρκετά πιό άκαμπτη, δηλ. κατηγορία Β όπως περιγράφονται σε σχέση με τα LOWA που είναι Α/Β

View attachment 14911

Περισσότερα σχόλια όταν δοκιμαστούν...
το lowa ειναι παρα πολυ καλο αρβυλο και ευχαριστω στο ποδι.
 
το lowa ειναι παρα πολυ καλο αρβυλο και ευχαριστω στο ποδι.
Είναι πράγματι πάρα πολύ άνετο αλλά λόγω σχετικά μαλακής σόλας μετά από μερικές ώρες περπάτημα σε σημεία με κοφτερή πέτρα, πονάνε τα πέλματα, έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω τα Meindl. Εκτός αυτού αν δεν είχαμε και την ψώρα, θα είχαμε μόνο ένα τουφέκι κλπ κλπ... :cool:
Βέβαια αν δεν τα έβρισκα σε αυτήν την τιμή, δεν θα έδινα 250...
 
Πήρα χτες από τα Woodland (με πολύ καλή έκπτωση) τα παρακάτω άρβυλα για περπατητο και καρτέρι με το νέο αεροπελμα,
Ελληνικής κατασκευής άρβυλα, το Link είναι από την εταιρεία που τα κατασκευάζει.
Με μια πρώτη δοκιμή πολύ άνετα μαλακά στα σημεία που πρέπει και το πιο βασικό πολύ ελαφριά!

Θα φανούν στην έναρξη μέσα στα ηλιοσπορα .sarcastic.

https://www.aeropelma.com/el/product/404-αρβύλα-ερήμου-cordura/
116879436_751743585659144_4766319567424990489_n.jpg116884729_1268298576895443_3421777614583439187_n.jpg
 
Πήρα χτες από τα Woodland (με πολύ καλή έκπτωση) τα παρακάτω άρβυλα για περπατητο και καρτέρι με το νέο αεροπελμα,
Ελληνικής κατασκευής άρβυλα, το Link είναι από την εταιρεία που τα κατασκευάζει.
Με μια πρώτη δοκιμή πολύ άνετα μαλακά στα σημεία που πρέπει και το πιο βασικό πολύ ελαφριά!

Θα φανούν στην έναρξη μέσα στα ηλιοσπορα .sarcastic.

https://www.aeropelma.com/el/product/404-αρβύλα-ερήμου-cordura/
View attachment 14932View attachment 14933
Καλοφορετα φίλε!!!!!
 
Πήρα χτες από τα Woodland (με πολύ καλή έκπτωση) τα παρακάτω άρβυλα για περπατητο και καρτέρι με το νέο αεροπελμα,
Ελληνικής κατασκευής άρβυλα, το Link είναι από την εταιρεία που τα κατασκευάζει.
Με μια πρώτη δοκιμή πολύ άνετα μαλακά στα σημεία που πρέπει και το πιο βασικό πολύ ελαφριά!

Θα φανούν στην έναρξη μέσα στα ηλιοσπορα .sarcastic.

https://www.aeropelma.com/el/product/404-αρβύλα-ερήμου-cordura/
View attachment 14932View attachment 14933
Καλοφορετα...... :)
 
Πήρα χτες από τα Woodland (με πολύ καλή έκπτωση) τα παρακάτω άρβυλα για περπατητο και καρτέρι με το νέο αεροπελμα,
Ελληνικής κατασκευής άρβυλα, το Link είναι από την εταιρεία που τα κατασκευάζει.
Με μια πρώτη δοκιμή πολύ άνετα μαλακά στα σημεία που πρέπει και το πιο βασικό πολύ ελαφριά!

Θα φανούν στην έναρξη μέσα στα ηλιοσπορα .sarcastic.

https://www.aeropelma.com/el/product/404-αρβύλα-ερήμου-cordura/
View attachment 14932View attachment 14933

Για τρυγόνι μου φαίνεται πως είναι ότι πρέπει!
Καλοφόρετα!
 
Back
Top