Άρβυλα ( Αγορά )

Ισως το βασικοτερο κομματι εξοπλισμου περα απο το οπλο.
Πανω σε αυτα στηριζομαστε και βασιζομαστε ωστε να προσπελασουμε τον κυνηγοτοπο και να ξεπερασουμε τις κακοτοπιες.
Γνωμη μου πως δεν πρεπει να συμβιβαζομαστε στην ποιοτητα τους.
Ειναι αυτα που θα μας προφυλαξουν απο το μικροτερο, βλεπε πρισμενα ποδια και φουσκαλες, μεχρι το μεγαλυτερο, βλεπε διαστρεματα αλλα και πτωσεις με ασχημα επακολουθα!
Και επειδη μας περιποιουνται και μας προσεχουν πρεπει να τα προσεχουμε και εμεις!
Καθαρισμα και στεγνωμα προσεκτικα μακρυα απο εστιες θερμανσης καλοριφερ κλπ και επαλειψη με κερι η αλλα υλικα που σκοπο εχουν την διατηρηση της αδιαβροχοποιηση τους και τη διατηρηση του δερματος σε καλη κατασταση για να μας συνοδευουν χρονια!

Πριν λιγες ημερες ηρθαν τα δικα μου νεα πατουμενα!
Salomon Quest 4D Gtx Black Black
salomon-quest_4d_gtx_black_black_golde-2011-original.jpg

358848_2.jpg



Εντυπωσεις μεχρι τωρα απο χιονι εως ζεστη ειναι εξαιρετικες σε ανεση και σταθεροτητα!!!
Θα αντικαταστησουν τα μεχρι τωρα "πολιτικα" μου αρβυλα AKU MILITARY τα οποια θα με συνοδευουν στο κυνηγι.
8880_thumb.jpg

Δοκιμασμενα σε βροχες, χιονια τωρα και σε λασπες.
Αδιαπεραστα απο το νερο μεχρι και το χειλος της γλωσσας!
 
Βλέπω το salomon και παθαίνω πλάκα.shake hands.
Πως θα το βάλεις στις λάσπες ρε Κυριάκο;;;;:(
 
Να είσαι καλά Διονύση!
Χεχεχεχε
Τα Aku θα μπουν στην λάσπη φίλε.
Τα είχα πολιτικά τέσσερα χρόνια και τώρα θα αντικατασταθουν από τα Salomon.
Δεν είναι πολύ όμορφα ???
 
Χρησιμοποιώ τα Meindl Burma Mfs εδώ και 8 χρόνια περίπου στα οποία ήταν άψογα. Φέτος έσπασε το αντικράδάσμικο στις σόλες.Πήγα στο μαγαζί στο Περιστέρι και έβαλα καινούριες vibram με 45E και είναι ξανά σαν καινούρια.Είναι τρομερό αρβυλο. Είχα πάρει και ένα της LYTOS οικονομικό για τα λεφτά του έκανες τη δουλειά σου αλλά καμμία σχέση με τα burma.
 
Χρησιμοποιώ τα Meindl Burma Mfs εδώ και 8 χρόνια περίπου στα οποία ήταν άψογα. Φέτος έσπασε το αντικράδάσμικο στις σόλες.Πήγα στο μαγαζί στο Περιστέρι και έβαλα καινούριες vibram με 45E και είναι ξανά σαν καινούρια.Είναι τρομερό αρβυλο. Είχα πάρει και ένα της LYTOS οικονομικό για τα λεφτά του έκανες τη δουλειά σου αλλά καμμία σχέση με τα burma.
Φιλε για αυτο μπηκα τωρα να γραψω. Και εμενα χθες ειδα οτι μετα απο 8 χρονια χρησης τα burma αρχισαν να ξεκολανε. Στο ενα η κατω κατω στρωση ραγισε και αρχισε να ξεκολαει και στο αλλο εχει ραγισει το αντικραδασμικο (δευτερη στρωση) λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του.
Μπορεις να μου πεις που το πηγες ακριβως? Γιατι πηγα στην Καλαματα σε εναν αλλα δεν εβαζε vibram σολες. Αν δεν θες εδω για να μην θεωρηθει διαφημιση στειλε μου σε pm. Αλλα πιστευω καλυτερα εδω να μπορει να το βρισκει οποιος θελει.
 
Φιλε για αυτο μπηκα τωρα να γραψω. Και εμενα χθες ειδα οτι μετα απο 8 χρονια χρησης τα burma αρχισαν να ξεκολανε. Στο ενα η κατω κατω στρωση ραγισε και αρχισε να ξεκολαει και στο αλλο εχει ραγισει το αντικραδασμικο (δευτερη στρωση) λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του.
Μπορεις να μου πεις που το πηγες ακριβως? Γιατι πηγα στην Καλαματα σε εναν αλλα δεν εβαζε vibram σολες. Αν δεν θες εδω για να μην θεωρηθει διαφημιση στειλε μου σε pm. Αλλα πιστευω καλυτερα εδω να μπορει να το βρισκει οποιος θελει.
Στην Καλαμάτα εχω την εντυπωση οτι δεν κανει κανενας αντικατασταση στις σολες, τουλαχιστον μεχρι προσφατα που το εψαξα εγω. Παντως αν κανεις μια αναζητηση στο google, θα βρεις πολλους σε ολη την Ελλαδα.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί, πάντως όταν χρειάστηκε να αλλάξουμε σε Meindl σόλες Vibram ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά. Τελικά μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από αυτό το μαγαζί ... http://www.tsagkaradikoexpress.gr/
 
  • Like
Reactions: jnp
Μην κολονετε, γραφτε τις εμπειριες σας από τα καλά μαγαζιά, ώστε οι πονηροι να αναγκαστουν να βελτιωθούν.
 
Στην Καλαμάτα εχω την εντυπωση οτι δεν κανει κανενας αντικατασταση στις σολες, τουλαχιστον μεχρι προσφατα που το εψαξα εγω. Παντως αν κανεις μια αναζητηση στο google, θα βρεις πολλους σε ολη την Ελλαδα.
Ειναι ένας πισω απο το ΙΚΑ στο κολυμβητιριο αποτι εμαθα. Αλλα είδα δουλειά του και ενω ηταν αρκετά καλη, η σολλα δεν πλησιαζε την ποοιοτητα τις αυθεντικής Meindl.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί, πάντως όταν χρειάστηκε να αλλάξουμε σε Meindl σόλες Vibram ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά. Τελικά μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από αυτό το μαγαζί ... http://www.tsagkaradikoexpress.gr/
μετα το πασχα θα παω και τα δικά μου εκει.
 
Ειναι ένας πισω απο το ΙΚΑ στο κολυμβητιριο αποτι εμαθα. Αλλα είδα δουλειά του και ενω ηταν αρκετά καλη, η σολλα δεν πλησιαζε την ποοιοτητα τις αυθεντικής Meindl.
Δεν το ηξερα! Σ' ευχαριστω, θα το εχω υποψιν μου! .shake hands.
 
Για να ρωτησω κατι ρε παιδια.... Επειδη αρχιζω και ψαχνομαι για αρβυλα, ειδα οτι λετε πολυ καλα λογια για τα burma. Εγω τα θελω αποκλειστικα για τη μπεκατσα. Ειδα οτι ειναι 100% στεγανα. Εσεις που τα εχετε δοκιμασει, ισχυει?
 
Φιλε, εμενα με σκληρη χρηση δεν εχουν βάλει ουτε σταγόνα οσα χρονια τα εχω(Meindl Burma Pro MFS)
. Και μεσα σε νερο να στέκεσαι δεν μπαζουν. Στην αρχη που τα ειχα παρει μου φενονταν λιγο βαρια αλλα τωρα δεν τα καταλαβαινω καν. Για μενα η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε κυνηγετικό εξοπλισμό γενικότερα, και δεν προτινω ευκολα πράγματα. Παρτα και θα με θυμηθεις.

Υ.Γ. εγω ζαχαρώνω και τα Μeindl Hunting τώρα που χάλασε η σόλα. Αλλα μάλλον θα φτιάξω τα burma που λατρεύω.
 
Last edited:
Να 'σαι καλά φιλε μου! Με βοηθησες παρα πολυ μπορω να πω! ειναι διαφορετικό να βασιζεσαι στη γνωμη ενος συναδελφου και διαφορετικο στη γνωμη ενος πωλητη που δεν τα εχει φορεσει. την εχω πατησει πολλες φορες και γι' αυτο τωρα το ψαχνω λιγο παραπανω!
 
Back
Top