Άρβυλα ( Αγορά )

Γιαννη πιο μοντελο της Columbia ειναι?
$_1.JPG

Ended
COLUMBIA Titanium ICE DRAGON Winter Insulated Waterproof
bugaboo.gif

Αυτά τα δύο μοντέλα Φώτη μου αρέσουν πολλή. Τώρα βέβαια έχει βγάλει και καινούργια μοντέλα αλλά και τα συγκεκριμένα τα έχει βελτιώσει.
 
Όσον αφορά τα μποτάκια εμένα η άποψή μου είναι πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Είχα δώσει 220€ πριν 11 χρόνια. Τα μποτάκια τα έχω δοκιμάσει παντού και είναι σαν καινούρια πραγματικά! Πέρυσι πήρα και γαλότσες και εκεί έδωσα αρκετά χρήματα για να πάρω από τις καλύτερες και ακριβότερες. Ως τώρα είμαι ξετρελαμένος και με αυτές! Τα ρούχα γενικά πρέπει να κρατούν πολύ για αυτό και πάντα δίνω όσα λεφτά αντέχω και όχι τα λιγότερα που μπορώ.
 
Εχεις δίκιο Βασιλη οτι πληρώνεις περνεις όμως δεν ισχύει πάντα το ιδιο.
Όπως ειναι κ τα πράγματα τώρα πάνω απο 70-80 € για αρβυλα δεν τα δίνω.Εξαλλου δεν έχουμε κ χιόνια εδώ..Μια φορά ξεγελάστηκα κ έδωσα 120€ για τα aigle και έγιναν εφτά χιλιάδες τσουρέκια...
Πιστεύω ειναι κ θέμα τύχης αν θα σου βγει κάτι καλό.
 
Όσον αφορά τα μποτάκια εμένα η άποψή μου είναι πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Είχα δώσει 220€ πριν 11 χρόνια. Τα μποτάκια τα έχω δοκιμάσει παντού και είναι σαν καινούρια πραγματικά! Πέρυσι πήρα και γαλότσες και εκεί έδωσα αρκετά χρήματα για να πάρω από τις καλύτερες και ακριβότερες. Ως τώρα είμαι ξετρελαμένος και με αυτές! Τα ρούχα γενικά πρέπει να κρατούν πολύ για αυτό και πάντα δίνω όσα λεφτά αντέχω και όχι τα λιγότερα που μπορώ.
Έχεις δίκιο Βασίλη, δεν μπορεί ένα αρβηλο που έχει 70-80 ευρώ να είναι καλύτερο από άλλο που έχει 200, οσο και να πληρώνεις όνομα και διαφημίσει. Πιστεύω θέλει καλό ψάξιμο γιατί το φοράμε αρκετές ώρες κάτω από αντίξοες συνθηκες και ένα αρβυλο που σε κουράζει σε λίγη ώρα είναι ότι χειρότερο. Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορουσαμε να το φορεσουμε για αρκετή ώρα πριν το αγοράσουμε αλλά αυτό είναι πρακτικά δύσκολο. Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την άνεση σε ένα αρβυλο.
 
Εχεις δίκιο Βασιλη οτι πληρώνεις περνεις όμως δεν ισχύει πάντα το ιδιο.
Όπως ειναι κ τα πράγματα τώρα πάνω απο 70-80 € για αρβυλα δεν τα δίνω.Εξαλλου δεν έχουμε κ χιόνια εδώ..Μια φορά ξεγελάστηκα κ έδωσα 120€ για τα aigle και έγιναν εφτά χιλιάδες τσουρέκια...
Πιστεύω ειναι κ θέμα τύχης αν θα σου βγει κάτι καλό.
Τάσο όσο καλές είναι οι γαλοτσες της aigle (αν και προσωπικά σαν πρώην κάτοχος δεν μου άρεσαν λόγω βαρους) τόσο αποτυχία είναι τα άρβυλα της και δεν είναι μόνο δική μου άποψη αυτό. Είχα αγοράσει πριν χρόνια τα μποτάκια Αigle, δεν θυμάμαι μοντέλο νομίζω τα brooks, και στο 3ο κυνήγι σε πέτρα ξεκολισε το πλαϊνό λάστιχο, το ξανακολησα αλλά σε λιγάκι πάλι ξεκολησε, σε έξι μήνες είχαν βγει off.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια άρβυλα μέχρι 100 ευρώ και προσανατολίζομαι στα grisport που αντιπρόσωπός τους είναι εδώ στα Γιάννενα.
Για πές ρε Τάσο από αδιαβροχοποίηση και αντιολισθητικότητα τι λένε?
Για δες και αυτά Σπύρο.
http://www.sunbirdwear.gr/product_info.php?cPath=21&products_id=42

Είναι στη χρηματική κατηγορία που ψάχνεις και αξιόπιστα απ'οτι ξέρω, το έχουν δύο γνωστοί μου μπεκατσοκυνηγοι και είναι οικανοποιημενοι για τα λεφτά τους.
 
Για δες και αυτά Σπύρο.
http://www.sunbirdwear.gr/product_info.php?cPath=21&products_id=42

Είναι στη χρηματική κατηγορία που ψάχνεις και αξιόπιστα απ'οτι ξέρω, το έχουν δύο γνωστοί μου μπεκατσοκυνηγοι και είναι οικανοποιημενοι για τα λεφτά τους.
Γιάννη, σαν υβρίδιο γαλότσας-άρβυλου μου κάνει...
Σίγουρα θα είναι αδιάβροχο.
Αυτό το CORDURA ΜΑΧ-4 είναι το υλικό που μοιάζει σαν γαλότσα?
δείχνει λίγο σκληρό και άκαμπτο, στο περπάτημα τι λέει?
 
Γιάννη, σαν υβρίδιο γαλότσας-άρβυλου μου κάνει...
Σίγουρα θα είναι αδιάβροχο.
Αυτό το CORDURA ΜΑΧ-4 είναι το υλικό που μοιάζει σαν γαλότσα?
δείχνει λίγο σκληρό και άκαμπτο, στο περπάτημα τι λέει?
Δεν τα έχω φορέσει Σπύρο, τα έχω δει μόνο από κοντά που τα φόραγαν, τώρα που το λες δεν ξέρω αν είναι άκαμπτο στο κουντουπιε. Σε μια κουβέντα μου ειχαν πει ότι είναι οικανοποιημενοι. Λεπτομέρειες για άνεση δεν ξέρω φίλε.
 
Δεν τα έχω φορέσει Σπύρο, τα έχω δει μόνο από κοντά που τα φόραγαν, τώρα που το λες δεν ξέρω αν είναι άκαμπτο στο κουντουπιε. Σε μια κουβέντα μου ειχαν πει ότι είναι οικανοποιημενοι. Λεπτομέρειες για άνεση δεν ξέρω φίλε.
Οκ! φίλε μου, θα τα ψάξω πάντως μήπως τα έχουν εδώ, να τα δω από κοντά.
 
Για δες και αυτά Σπύρο.
http://www.sunbirdwear.gr/product_info.php?cPath=21&products_id=42

Είναι στη χρηματική κατηγορία που ψάχνεις και αξιόπιστα απ'οτι ξέρω, το έχουν δύο γνωστοί μου μπεκατσοκυνηγοι και είναι οικανοποιημενοι για τα λεφτά τους.

Οκ! φίλε μου, θα τα ψάξω πάντως μήπως τα έχουν εδώ, να τα δω από κοντά.
Τα συγκεκριμένα,τα πήρα φέτος στην έκθεση στο ΜΕΚ,τα έιχε προσφορά τελευταίο κομμάτι,στα 50€ .Τα πήρα για πολύ λασπερά κομμάτια,μιας και δεν με βολεύουν οι γαλότσες και απο ότι τα φόρεσα για λίγο,μου έκαναν καλή εντύπωση εφαρμογής,είναι και γούνινα μέσα.
Για στεγνά κομμάτια(μέχρι και πέρισυ και σε λάσπες) φόραγα τα Πιζολ του ΛΥΤΟΣ(ακόμα τα έχω) με βιμπράμ σόλα,περιπου 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος.Αλλά επειδή δεν είμαι πολύ σχολαστικός στο καθάρισμα και περιποίηση,πήρα αυτά που είναι μισηγαλότσα και όταν τα χρησιμοποιήσω,θα σας πω τη γνώμη μου.
Πάντως έχω και εγώ δει πολλούς που φοράνε τέτοιου είδους μποτάκια και πιο φθηνόμαρκες και είναι ευχαριστημένοι.
 
Διαμαντή δηλαδή αν είναι μέσα στο νερό και το σημείο που είναι τα κορδόνια, δεν μπαίνει νερό από τη γλώσσα;
 
Διαμαντή δηλαδή αν είναι μέσα στο νερό και το σημείο που είναι τα κορδόνια, δεν μπαίνει νερό από τη γλώσσα;
Δεν τα εχω δοκιμάσει ακόμη Χρήστο,όπως προανέφερα.Όταν αρχίσω την μπεκάτσα,θα σου πω....εκτός αν βιάζεσαι,να βάλω σε μια λεκάνη νερό,να τα φορέσω και να τα βουτήξω μέσα:D
 
Δεν τα εχω δοκιμάσει ακόμη Χρήστο,όπως προανέφερα.Όταν αρχίσω την μπεκάτσα,θα σου πω....εκτός αν βιάζεσαι,να βάλω σε μια λεκάνη νερό,να τα φορέσω και να τα βουτήξω μέσα:D
Δεν πρόσεξα που δεν τα έχεις δοκιμάσει ακόμη... :)
Δεν βιάζομαι. Καλύτερα να το δοκιμάσεις σε πραγματικές συνθήκες. Πέρνα και κανένα ποταμάκι... ;)
 
Παιδια με εκπλησει δυσαρεστα παντως η κακή εμπειρια σπο τα angle που εχετε.
εγω δεν δινω λεφτα στα ρουχα.
προτιμω να περνώ δυο παντελόνια το χρονο με 40 ευρω κ να σκίζονται κ να περνώ αλλα καθε χρονο χωρις να τα λύπαμε γιατί στον λαγο πραγματικα τα διαλυω καβαλα στα σκυλιά κ πανω κατω συνέχεια.
Εκανα το ιδιο κ με τα αρβυλα κ υπεφερα.
ειχα τα οριζο γθα 5 χρονια που χα παρει 120 ευρα κ νομιζα οτι ηταν καλα.
το βραδυ μετα τι κυνηγι ρα ποδια παντα φουσκωμενα κ ταλαιπωρημενα παγωμενα κ κουραση φουλ.
περσυ πηρα τα χαμηλά aigle artemis 2 gtx .
Πρωτη φορά χαμηλο αρβυλο.
πρωτη φορά αυτη τη μάρκα
πρωτη φορά ενιωσα την ανεση κ το κρατημα στο βουνο παταλληλα.
δεν περνάει τιποτε μεσα.
ελαφρα ανετα κ νιωθεις σταθερός ακομη κ σε κλισεις 75% στην πέτρα.
Είναι απο σουεντ δερμα κ πρεπει να θυσιάσειςθυσιάσεις σρ προιοντα 20 ευρω για περιποιηση.
μια φορά πριν την εναρξη κ μια στο τελος ειναι υπεραρκετη.
ηταν 150 ευρω κ τα πηρα 120.
Ομως πραγματικα επιστρεφω στο σπίτι κ δεν νιωθω οτι εχω κοψει τισα χιλιομετρα σε τετοιο βουνο ολη μερα.
απο τότε ειπα οτι κ γυμνός να βγεις στο βουνο....αρβυλο καλο χρειαζετε οπωςδηποτε.
ενας φιλος που ασχολείτε με ορειβασία κ γενικα πολυ περπάτημα στο βουνό μου ειπε επισης οτι η καλτσα παίζει απιστευτο ρολο.
κ πραγματι περσυ αγορασα ενα ειδικο ζευγαρι γιαυτό το σκοπο στα 12 ευρω κ επαθα πλακα.
 
Παιδια με εκπλησει δυσαρεστα παντως η κακή εμπειρια σπο τα angle που εχετε.
εγω δεν δινω λεφτα στα ρουχα.
προτιμω να περνώ δυο παντελόνια το χρονο με 40 ευρω κ να σκίζονται κ να περνώ αλλα καθε χρονο χωρις να τα λύπαμε γιατί στον λαγο πραγματικα τα διαλυω καβαλα στα σκυλιά κ πανω κατω συνέχεια.
Εκανα το ιδιο κ με τα αρβυλα κ υπεφερα.
ειχα τα οριζο γθα 5 χρονια που χα παρει 120 ευρα κ νομιζα οτι ηταν καλα.
το βραδυ μετα τι κυνηγι ρα ποδια παντα φουσκωμενα κ ταλαιπωρημενα παγωμενα κ κουραση φουλ.
περσυ πηρα τα χαμηλά aigle artemis 2 gtx .
Πρωτη φορά χαμηλο αρβυλο.
πρωτη φορά αυτη τη μάρκα
πρωτη φορά ενιωσα την ανεση κ το κρατημα στο βουνο παταλληλα.
δεν περνάει τιποτε μεσα.
ελαφρα ανετα κ νιωθεις σταθερός ακομη κ σε κλισεις 75% στην πέτρα.
Είναι απο σουεντ δερμα κ πρεπει να θυσιάσειςθυσιάσεις σρ προιοντα 20 ευρω για περιποιηση.
μια φορά πριν την εναρξη κ μια στο τελος ειναι υπεραρκετη.
ηταν 150 ευρω κ τα πηρα 120.
Ομως πραγματικα επιστρεφω στο σπίτι κ δεν νιωθω οτι εχω κοψει τισα χιλιομετρα σε τετοιο βουνο ολη μερα.
απο τότε ειπα οτι κ γυμνός να βγεις στο βουνο....αρβυλο καλο χρειαζετε οπωςδηποτε.
ενας φιλος που ασχολείτε με ορειβασία κ γενικα πολυ περπάτημα στο βουνό μου ειπε επισης οτι η καλτσα παίζει απιστευτο ρολο.
κ πραγματι περσυ αγορασα ενα ειδικο ζευγαρι γιαυτό το σκοπο στα 12 ευρω κ επαθα πλακα.

Φίλε μου για ποια κάλτσα μιλάς;;
 
Back
Top