Άρβυλα ( Αγορά )

Επίσης έχει ξαναειπωθει εδώ μέσα... προσοχή στις προσφορές των καταστημάτων σε αρβύλα..... μπορεί να είναι παλιά και πολυμεριζονται οι σόλες......τους μένουν σπασμένα νούμερα από κάποια αρβύλα και για να τα ξεστοκαρουν τα βάζουν σε προσφορά.....
 
IMG_20210209_133647.jpgIMG_20210209_133634.jpg
Αυτά είναι τα παλιά μου Aku zenith...... αυτή είναι η κατάσταση τους μετά από τέσσερις σεζόν..... δεν παίρνουν νερά και τα άφησα στο χωριό για καμιά δουλειά και χαλαρό περπάτημα.... πήρα πέρσι ακριβώς το ίδιο και τα φορούσα εναλλάξ με τα meind rock που έχω..... άλλο ένα μυστικό.... έχετε δύο ζευγάρια για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν το χειμώνα σε συνεχόμενες εξόδους.... και με αυτό τον τρόπο παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους...
 
View attachment 51124View attachment 51125
Αυτά είναι τα παλιά μου Aku zenith...... αυτή είναι η κατάσταση τους μετά από τέσσερις σεζόν..... δεν παίρνουν νερά και τα άφησα στο χωριό για καμιά δουλειά και χαλαρό περπάτημα.... πήρα πέρσι ακριβώς το ίδιο και τα φορούσα εναλλάξ με τα meind rock που έχω..... άλλο ένα μυστικό.... έχετε δύο ζευγάρια για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν το χειμώνα σε συνεχόμενες εξόδους.... και με αυτό τον τρόπο παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους...
Έχω άλλο ένα ζευγάρι με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά είναι αρβυλο εργασίας με ότι συνεπάγεται αυτό τα οποία τα βάζω και στο κυνήγι (μετά τις 2-3 ώρες δεν μπορώ κουνήσω τα πόδια μου από το βάρος) περιμένα να σπάσουν μέχρι να πάρω καινούργια αλλά είναι αθάνατα 5 χρόνια τα έχω και από συντήρηση έχουν δει μόνο το νερό από το λάστιχο άμα έχουν πολλές λάσπες φαντάσου ότι κολυμπάνε στα νερολαδα από τις ελιές που τρυπάει την σόλα από τα σπορτεξ σε 25 -30 μέρες το πολύ και αυτά είναι άθικτα
 
Επίσης έχει ξαναειπωθει εδώ μέσα... προσοχή στις προσφορές των καταστημάτων σε αρβύλα..... μπορεί να είναι παλιά και πολυμεριζονται οι σόλες......τους μένουν σπασμένα νούμερα από κάποια αρβύλα και για να τα ξεστοκαρουν τα βάζουν σε προσφορά.....
+1000 !!!
Προσοχή !!!!
 
Βασικά τι να προτιμήσω της aku ή της hanwag ??
Αντικειμενικά, κατά την υποκειμενική μου άποψη :p, τα hanwag είναι ανώτερα ποιοτικά και προσανατολισμένα περισσότερο στη χρήση που τα θες ,αλλά αναμενόμενα θα είναι και πιο άκαμπτα και πιο βαριά. Για εμένα ίσως αξίζουν περισσότερο για τη χρήση που τα θες
 
Αντικειμενικά, κατά την υποκειμενική μου άποψη :p, τα hanwag είναι ανώτερα ποιοτικά και προσανατολισμένα περισσότερο στη χρήση που τα θες ,αλλά αναμενόμενα θα είναι και πιο άκαμπτα και πιο βαριά. Για εμένα ίσως αξίζουν περισσότερο για τη χρήση που τα
Είμαι σε δίλημμα τα ζαμπερλαν με ένα γρήγορο έλεγχο έχουν πολύ καλές κρητικές αλλά χωρίς το προστατευτικό γύρω γύρω είναι μείον τα hanwag μου φαίνονται ότι θα είναι πολύ ζεστά για εδώ (Νοέμβρη και ίσα ίσα ένα λεπτό ζακετακι συνήθως) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος
 
Παπούτσια κατηγορία grispi Nevada... maidil mfs και όλα τα άλλα είναι κουρέλια... μιλάμε για κυνήγι σε βουνό με πέτρα όλη μέρα...
Εγω 3 τελευταία ζευγάρια έχω πάρει maidil mfs μεταχειρισμένο στα 50€ και είναι σκυλιά αλλά το ενα έμπαζε νερό...
 
View attachment 51124View attachment 51125
Αυτά είναι τα παλιά μου Aku zenith...... αυτή είναι η κατάσταση τους μετά από τέσσερις σεζόν..... δεν παίρνουν νερά και τα άφησα στο χωριό για καμιά δουλειά και χαλαρό περπάτημα.... πήρα πέρσι ακριβώς το ίδιο και τα φορούσα εναλλάξ με τα meind rock που έχω..... άλλο ένα μυστικό.... έχετε δύο ζευγάρια για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν το χειμώνα σε συνεχόμενες εξόδους.... και με αυτό τον τρόπο παρατείνεται η διάρκεια ζωής τους...

Άμα περπατάς σε ΔΡΥΣ και φύλα κατω μαλακό χωμα σαν χαλί είναι ωραία......
η ΠΈΤΡΑ όμως είναι πόνος και στα μισά χρόνια .yelling.
 

Άμα περπατάς σε ΔΡΥΣ και φύλα κατω μαλακό χωμα σαν χαλί είναι ωραία......
η ΠΈΤΡΑ όμως είναι πόνος και στα μισά χρόνια .yelling.
Έλα να σε πάω στα.... φύλλα και τις δρυς που περπατάω και βλέπουμε..... επίσης επειδή είμαι τσαγκάρης γέννημα θρέμμα..... απ'το δέρμα μέχρι το τελείωμα του παπουτσιού.... κόψε κάτι που είναι δύο ετών παπούτσια αυτά....δε γίνεται να διαλυθεί το φοντι (δερμάτινο άνω μέρος και να μείνει η σόλα σχεδόν άθικτη.....) Να κάνουμε πλάκα και χιούμορ αλλά με μέτρο και όρια.... μεταξύ μας ότι γουστάρεις και νομίζω το έχω αποδείξει εδώ μέσα.... όχι όμως να πάρουμε κάποιον συνάδελφο στο λαιμό μας....
 
Βασικά τι να προτιμήσω της aku ή της hanwag ??
Απ'τα λίγα που γνωρίζω η hanwag παρουσιάζει παπούτσια με την εμφάνιση και τις τιμές των meindl και lowa.....σα να τις αντιγράφει..... ανάμεσα στην hanwag και τις άλλες δύο στα ίδια λεφτά θα επέλεγα τη meindl ή τη lowa......
 
Έλα να σε πάω στα.... φύλλα και τις δρυς που περπατάω και βλέπουμε..... επίσης επειδή είμαι τσαγκάρης γέννημα θρέμμα..... απ'το δέρμα μέχρι το τελείωμα του παπουτσιού.... κόψε κάτι που είναι δύο ετών παπούτσια αυτά....δε γίνεται να διαλυθεί το φοντι (δερμάτινο άνω μέρος και να μείνει η σόλα σχεδόν άθικτη.....) Να κάνουμε πλάκα και χιούμορ αλλά με μέτρο και όρια.... μεταξύ μας ότι γουστάρεις και νομίζω το έχω αποδείξει εδώ μέσα.... όχι όμως να πάρουμε κάποιον συνάδελφο στο λαιμό μας....
Είσαι σκληρός... μεταχειρισμένο ήταν αλλά σε 2 σεζόν το εφαγα... έχω πάρει beretta..Lythos.. angle στην πρώτη χρονιά οφ και ελληνικά αρβύλα τα οποία είναι ότι χειρότερο...
Καλύτερα να δώσει κάποιος 300€ και να πάρει ένα παπούτσι σοβαρό πάρα να πάρει με 110€ 180€ και να κρατάνε ένα χρόνο... αλλα παίζει και πόσο τα περπατάς.
 
Είσαι σκληρός... μεταχειρισμένο ήταν αλλά σε 2 σεζόν το εφαγα... έχω πάρει beretta..Lythos.. angle στην πρώτη χρονιά οφ και ελληνικά αρβύλα τα οποία είναι ότι χειρότερο...
Καλύτερα να δώσει κάποιος 300€ και να πάρει ένα παπούτσι σοβαρό πάρα να πάρει με 110€ 180€ και να κρατάνε ένα χρόνο... αλλα παίζει και πόσο τα περπατάς.
Είμαι αντικειμενικός..... περπατάω αρκετά.... και γράφω αλήθειες..... μεταχειρισμένο πόσων ετών σου έβγαλε άλλες δύο σεζόν; Και τα Aku που ανέβασα νωρίτερα αν τα πάρει κάποιος που κάνει τρεις τέσσερις εξόδους το μήνα στα ορτύκια θα βγάλει άλλα τρία χρόνια...... χαλαρά....αν όμως τα βάλει στην περδικα θα μείνει ξυπόλυτος ή θα σπάσει κάνα πόδι επειδή έχουν γίνει μόνο για πίστα.....γλυστρανε στα βράχια και τα βρεγμένα χόρτα.... έχουν λειανθεί οι σόλες τους....
 
Είμαι αντικειμενικός..... περπατάω αρκετά.... και γράφω αλήθειες..... μεταχειρισμένο πόσων ετών σου έβγαλε άλλες δύο σεζόν; Και τα Aku που ανέβασα νωρίτερα αν τα πάρει κάποιος που κάνει τρεις τέσσερις εξόδους το μήνα στα ορτύκια θα βγάλει άλλα τρία χρόνια...... χαλαρά....αν όμως τα βάλει στην περδικα θα μείνει ξυπόλυτος ή θα σπάσει κάνα πόδι επειδή έχουν γίνει μόνο για πίστα.....γλυστρανε στα βράχια και τα βρεγμένα χόρτα.... έχουν λειανθεί οι σόλες τους....



Η μπεκάτσα η περδικα πέτρα παω... ορτυκια δεν έχω πάει παντός με τα beretta 180€ ηρθα ξυπόλητος στο 6 μηνο lythos ήταν ποιο λίγο καιρό
 
Το έχω ξαναγράψει..... επειδή μια εταιρεία βάζει το όνομα της σε ένα προϊόν δε σημαίνει ότι είναι ανώτερα από άλλα....τα άρβυλα της Beretta τα φτιάχνει η Crispi..... απλά βάζει τη φίρμα της Beretta...... επίσης η lytos είναι μια εταιρεία με παπούτσια χαμηλής ποιότητας υλικών......αν θέλετε ένα αρβυλο αδιάβροχο.....το όνομα gore tex.... είναι μονόδρομος...... από κει και πέρα ο καθένας μας ανάλογα με τα χρήματα που μπορεί και θέλει να διαθέσει πράττει ανάλογα..... εγώ προτιμώ να δώσω 70-80 ευρώ επιπλέον αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τα πόδια μου ασφαλή....
 
Back
Top