Άρβυλα ( Αγορά )

View attachment 26351View attachment 26352 Αυτά είναι τα δικά μου zenith 2 φέτος ήταν η τέταρτη σεζόν στην κατοχή μου.... τα θεωρώ από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς για κυνήγι μπεκατσας και γενικό κυνήγι. Για την πέρδικα θα ήθελα λίγη παραπάνω ακαμψία και σταθερότητα....την οποία έχουν άλλα αρβύλα της ίδιας εταιρείας. Είμαι σε δίλημμα να πάρω καινούργια ή να σολιασω αυτά....
Το δέρμα φαίνεται ταλαιπωρημένο και η μεμβράνη θα είναι σίγουρα περισσότερο ταλαιπωρημένη και αυτή.
Εγώ θα τα κρατούσα μία χρονιά ακόμα και μετά καινούργια άρβυλα. Φαντάσου να αλλάξεις σόλα, που δεν είναι φτηνή, και μετά από ένα χρόνο να μπάζει νερά λόγω μεμβράνης και να χρειάζεσαι καινούργιο άρβυλο.
 
Με 60 ευρώ περίπου δεν παίρνεις τίποτα που να αντέξει πάνω 4-5 εξόδους απαιτητικό κυνήγι ,ενώ με το σολιασμα αν είναι εντάξει τα υπόλοιπα, μπορεί να έχεις πάνω από δύο σεζόν , αλλιώς 235e lowa tibet.
Συμφωνώ, το θέμα είναι ότι δεν είναι εντάξει τα υπόλοιπα. Ή τουλάχιστον, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι.
 
Με 60 ευρώ περίπου δεν παίρνεις τίποτα που να αντέξει πάνω 4-5 εξόδους απαιτητικό κυνήγι ,ενώ με το σολιασμα αν είναι εντάξει τα υπόλοιπα, μπορεί να έχεις πάνω από δύο σεζόν , αλλιώς 235e lowa tibet.
Συμφωνώ ότι με το κόστος της αλλαγής δεν βρίσκεις αξιόλογο αρβυλο..... αλλά επειδή έχω και το meindl rock μπορεί να αλλάξω σόλες στο Aku και να τα κρατήσω όσο πάνε....
 
Συμφωνώ ότι με το κόστος της αλλαγής δεν βρίσκεις αξιόλογο αρβυλο..... αλλά επειδή έχω και το meindl rock μπορεί να αλλάξω σόλες στο Aku και να τα κρατήσω όσο πάνε....
Πέρασε τα με λίπος αγριογούρουνου saphir θα προστατέψει το δέρμα και τις ραφές.
 
Με 60 ευρώ περίπου δεν παίρνεις τίποτα που να αντέξει πάνω 4-5 εξόδους απαιτητικό κυνήγι ,ενώ με το σολιασμα αν είναι εντάξει τα υπόλοιπα, μπορεί να έχεις πάνω από δύο σεζόν , αλλιώς 235e lowa tibet.
Τι κυνηγια κανετε ρε παιδια αναρηχιση κανετε ; Εγω χαλαω γενικα παπουτσια πολυ ευκολα μπορει και 3-4 ζευγαρια το χρονο δεν εχω βρει ακομα παπουτσι να το χαλασω σε 4-5 κυνηγια !!!! Αλιως θα ηθελα 4 ζευγαρια το μηνα !!!
 
Παιδιά τελικά οι βιμπραμ γλιστράνε? Είχα 3 ζευγάρια τα δύο είχαν εξαιρετική πρόσφυση ενώ το ένα μάρκας gar γλιστράει επικυνδυνα
 
Τι κυνηγια κανετε ρε παιδια αναρηχιση κανετε ; Εγω χαλαω γενικα παπουτσια πολυ ευκολα μπορει και 3-4 ζευγαρια το χρονο δεν εχω βρει ακομα παπουτσι να το χαλασω σε 4-5 κυνηγια !!!! Αλιως θα ηθελα 4 ζευγαρια το μηνα !!!
Αν κάνεις περπατητο 10+ χιλιόμετρα πέτρα, λάσπες ,πουρνάρια , βρεγμένα χορτα θα φανεί ποιο είναι καλό μποτάκι.
 
Αν κάνεις περπατητο 10+ χιλιόμετρα πέτρα, λάσπες ,πουρνάρια , βρεγμένα χορτα θα φανεί ποιο είναι καλό μποτάκι.
Εμεις πολυ πετρα δεν εχουμε αλλα πουρναρι και λασπη μπολικη μου εχει μεινει πατος απο κατι φτηνα μεσα σε λαντα γιατι κυνηγαω και σε βαλτο ,εχω αφησει και παντελωνια και μπλουζες μεσα στο πυκνο αλλα τοσα λιγα κυνηγια δεν μου κρατησε κανενα μποτακι ,και κανω κυνηγια 2-3 ωρες σχεδον καθημερινα μεσα στην σεζον , και σου μιλαω για μποτακια απο 30 ευρω μεχρι τα πολυ καλα ,τα φτηνα μου βγαζουν κανενα μηνα
 
Εμεις πολυ πετρα δεν εχουμε αλλα πουρναρι και λασπη μπολικη μου εχει μεινει πατος απο κατι φτηνα μεσα σε λαντα γιατι κυνηγαω και σε βαλτο ,εχω αφησει και παντελωνια και μπλουζες μεσα στο πυκνο αλλα τοσα λιγα κυνηγια δεν μου κρατησε κανενα μποτακι ,και κανω κυνηγια 2-3 ωρες σχεδον καθημερινα μεσα στην σεζον , και σου μιλαω για μποτακια απο 30 ευρω μεχρι τα πολυ καλα ,τα φτηνα μου βγαζουν κανενα μηνα
Δεν λέμε να διαλυθεί αλλά
άμα μουσκευει μέσα στα χόρτα δεν στηρίζει σωστά τον αστράγαλο στα οργώματα, γδερνεται το δέρμα μπροστά και πλάγια από επαφές με πέτρες, ρίζες δεν κάνει για τη δουλειά που το θες.
 
Δεν λέμε να διαλυθεί αλλά
άμα μουσκευει μέσα στα χόρτα δεν στηρίζει σωστά τον αστράγαλο στα οργώματα, γδερνεται το δέρμα μπροστά και πλάγια από επαφές με πέτρες, ρίζες δεν κάνει για τη δουλειά που το θες.
Ετσι ναι. αν και αν δε διαληθει ολλα καλα , το θεμα ειναι να γυρισεις στο αμαξι με παπουτσια και ολλα τα αλλα τα βολευεις :p:p
 
Πολύ ωραίο μποτάκι ,αλλά προτείνεται για κυνήγι και ιδίως τον χειμώνα;
Γιατι οχι !! Αφου το αναφερει ορειβατικο χειμερινο μποτακι ,εχει ειδικη εσωτερικη επενδυση για πολυ κρυο εξου και το thermo αδιαβροχο ειναι ! Ποιος ο λογος να μην κανει ετσι κι 'αλιως εξηδικευμενα μποτακια για κυνηγι ειναι πολυ λιγα τα πιο πολλα ειναι ορειβατικα
 
Τα ζενίθ έχω πάρει το δεύτερο ζευγάρι φέτος. Το πρώτο κράτησε και το έχω 6 χρόνια. Στο λέω αυτό από πείρα σε δοκιμασία 4 κυνήγια ολοήμερα την εβδομάδα όλη την σεζόν για 6 χρονιές.

Τι καλό μποτάκι είναι αυτό που είναι όλο δέρμα και χωρίς ραφές.

Άλλο αδιάβροχο άλλο στεγανώ. Το αδιάβροχο μετά από λίγη ώρα θα σε πάρει νερό. Το στεγανό μετά από 10 ώρες βουνό ούτε σταγόνα.

Παρέα το ζενίθ Κώστα και στο πληρώνω άμα σου πάρει σταγόνα μέσα.
Λαμπρο εχω απο προχτές το χαλβαδιαζω το ζενιθ το σκέφτομαι για περδικα δλδ δίνεις εγγυηση στην στεγανοτητα που έχει?
 
Γιατι οχι !! Αφου το αναφερει ορειβατικο χειμερινο μποτακι ,εχει ειδικη εσωτερικη επενδυση για πολυ κρυο εξου και το thermo αδιαβροχο ειναι ! Ποιος ο λογος να μην κανει ετσι κι 'αλιως εξηδικευμενα μποτακια για κυνηγι ειναι πολυ λιγα τα πιο πολλα ειναι ορειβατικα
Αυτό το μποτάκι αν το φορέσω 4-5 κυνήγια.... όντως θα γυρίσω ξυπόλυτος στο αυτοκίνητο.....σε ποια περιοχή είσαι φίλε μου και τι κυνηγάς; Τα έχεις φορέσει στο βουνό;
 
Back
Top